Eveeet, Ben De Niyeti Bozdum. Kendi Karavanımı Yapacağım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bibilen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,640

bibilen

Yeni Üye
Sonunda ben de niyeti bozdum. Kendi karavanamı yapacağım.

Benim zaten pandemiden önce karavan düşüncem vardı, araştırıyordum. Konuştuğum karavancılar vazgeçirmişti beni. Zorlukları var, güvenlik, konaklama vb. bi sürü şey anlattılar ve ben de dondurmuştum fikrimi. Şimdi fikrime geri döndüm neden?

1.Yazlık fiyatları o kadar uçtu ki, artık hayal oldu ya da o kadar parayı yazlığa bağlamak enayilik gibi olacak ve bir lokasyana hapsolacaksın.
2.Oteller, her şey dahil falan bi yeri gezemiyoruz, otele hapsoluyoruz. Bi de ülke olarak ucuz turist ağırladığımız için otelde herşeyin kalitesi diplerde ne yediğimizin tadı var ne içtiğimizin.
3.Çocuk da büyüdü zaten ergen takılıyor bizi tanımaz oldu, madem öyle, sen de otur evladım evde bak internetine zaten yüzümüze baktığın yok, biz gezeriz.
4.Pandemi falan oteller vb yerlerde kapı kolunu bile ellememek için takla atıp aç kapa, iki de bir kolonya kafayı tırlattık, otel görmek istemiyorum, havuzlar falan da sağlıksız vb. moduna girdik iyice piskopata bağladık yani.
5.Bir de benim amacım karavanın kendisi değil karavan benim için bir araç sadece, ben tarih meraklısıyım ve memleketimiz de bu konuda cennet, tarihi mekanlar gezmeyle bitmez, karavan da bunun için şart, gerçekten tarihi yerleri hakkıyla gezmek isterseniz. Doğal güzellikler de ayrı bir başlık konusu.
6.Benim sabah 8 akşam 16 işim olmadığı için gezmeye vaktim var ve seviyorum gezmeyi.
7.Neden kendim karavan yapacağım da hazır almayacağım, hazırların çoğu sanayideki mobilyacıya yaptırılmış gibi, talep var diye ucube karavanlarla dolmuş piyasa. Mühendisim zevkime ve becerime güveniyorum, acelem yok, Bursa'da yaşıyorum, burada bu konuda da az buçuk iş yaptırabileceğim insanlar var başka şehirler gibi değil, başında da dikilip dolaşmaya vaktim var. Bir de ben içi tekne tarzı döşenmiş tasarımları seviyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Etiketler

Benim zaten pandemiden önce karavan düşüncem vardı, araştırıyordum. Konuştuğum karavancılar vazgeçirmişti beni. Zorlukları var, güvenlik, konaklama vb. bi sürü şey anlattılar ve ben de dondurmuştum fikrimi. Şimdi fikrime geri döndüm neden?

1.Yazlık fiyatları o kadar uçtu ki, artık hayal oldu ya da o kadar parayı yazlığa bağlamak enayilik gibi olacak ve bir lokasyana hapsolacaksın.
2.Oteller, her şey dahil falan bi yeri gezemiyoruz, otele hapsoluyoruz. Bi de ülke olarak ucuz turist ağırladığımız için otelde herşeyin kalitesi diplerde ne yediğimizin tadı var ne içtiğimizin.
3.Çocuk da büyüdü zaten ergen takılıyor bizi tanımaz oldu, madem öyle, sen de otur evladım evde bak internetine zaten yüzümüze baktığın yok, biz gezeriz.
4.Pandemi falan oteller vb yerlerde kapı kolunu bile ellememek için takla atıp aç kapa, iki de bir kolonya kafayı tırlattık, otel görmek istemiyorum, havuzlar falan da sağlıksız vb. moduna girdik iyice piskopata bağladık yani.
5.Bir de benim amacım karavanın kendisi değil karavan benim için bir araç sadece, ben tarih meraklısıyım ve memleketimiz de bu konuda cennet, tarihi mekanlar gezmeyle bitmez, karavan da bunun için şart, gerçekten tarihi yerleri hakkıyla gezmek isterseniz. Doğal güzellikler de ayrı bir başlık konusu.
6.Benim sabah 8 akşam 16 işim olmadığı için gezmeye vaktim var ve seviyorum gezmeyi.
7.Neden kendim karavan yapacağım da hazır almayacağım, hazırların çoğu sanayideki mobilyacıya yaptırılmış gibi, talep var diye ucube karavanlarla dolmuş piyasa. Mühendisim zevkime ve becerime güveniyorum, acelem yok, Bursa'da yaşıyorum, burada bu konuda da az buçuk iş yaptırabileceğim insanlar var başka şehirler gibi değil, başında da dikilip dolaşmaya vaktim var. Bir de ben içi tekne tarzı döşenmiş tasarımları seviyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Hadi hayırlısı diyelim. Bu 6. maddeyi anlayamadım Saat 16 da gezmeyi tamamlayıp evde mi olman gerekiyor.

Öncelikle bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bu işin kolay olmadığını bildikleri için haklı olarak gülümsemiş olabilirler.
Gerçekten de zor bir iş her baba yiğidin harcı değil, bir çok ayrıntı var, bir çok insanla çalışmak gerek, dürüst adam bulmak iş bilen adam bulmak zor, hepsinden önemlisi benim konuya hakim olmam, bilgi ve tecrübe sahibi olmam gerekli, yani bunların farkındayım arkadaşlar.
İlla karavanı kendim yapacağım diye de bir takıntım yok, beğendiğim bir şey bulursam alabilirsem alırım da.
Öncelikli niyetim yapmak, bunun için ilk yaptığım, yapabileceğim veya yapacağım adımlar;
1. Bu gibi sitelere girip, okumak, araştırmak, tanışmak, dinlemek
2. Belki ilkönce karavan yapma işine girmeden orta yollu bir karavan alıp yollara düşüp tecrübe edinmek ve sonra karavan yapma işine girmek, belki
3. Sıfır ya da sıfıra yakın bir araçtan mı karavan yapmak ya da ikinci el yaş almış bir araçtan mı karavan yapımına girmek mantıklı, bi de bunu merak ediyorum. Yaş almış araçtan karavan yapan arkadaşların aracı çok fazla elden geçirmek zorunda kaldıklarını gördüm. Zaten iş zor bi de yaşlı bir arabayı komple elden geçirmek daha da yıpratıcı ve yorucu oluyor gördüğüm kadarıyla, ömür törpüsü gibi, değer mi bilemedim.

Karavan sizin için amaç değil de araç olacak ise; Bence içi boş araç alın, sadece gece yatarken havalandırma olmasını temin edin. Gerisi yatak, damacana,piknik tüpü porta potti tuvalet. 2-3 kez kalmalı gezi yapınca ihtiyaçlarınız doğrultusunda çözümler bulursunuz. Bursa bu tip işler için en avantajlı kent.
Araç yalnız içinde ayağa kalkabileceğiniz tip olsun.

Tarihi yerleri gezmeyi ben de çok severim. Eskiden gezi rehberlerinde gezeceğim tarihi yerler hakkında bilgi arardım. Şimdi internet sayesinde tarihi yerleri gezerken de bilgileri telefondan okumak mümkün. Bilgi bulmak çok kolaylaştı.

Size başarılar ve gönlünüzce bir karavan dilerim.

Karavan sizin için amaç değil de araç olacak ise; Bence içi boş araç alın, sadece gece yatarken havalandırma olmasını temin edin. Gerisi yatak, damacana,piknik tüpü porta potti tuvalet. 2-3 kez kalmalı gezi yapınca ihtiyaçlarınız doğrultusunda çözümler bulursunuz. Bursa bu tip işler için en avantajlı kent.
Araç yalnız içinde ayağa kalkabileceğiniz tip olsun.
Evet benim fikrim de dediğiniz gibi şekiilendi. 3-5günlük turlarıma çare olabilecek bir karavan başlangıçta işimi görecek. Öğrendikçe ve yaşadıkça karavan düzenini oturturum ve o zaman uzun yolculuklara çıkarım.
1.Faz: yatak, su, tuvalet-duş.

Yükseklik ve havalandırma uyarınızı kesinlikle dikkate alacağım, teşekkürler.

Tarihi yerleri gezmeyi ben de çok severim. Eskiden gezi rehberlerinde gezeceğim tarihi yerler hakkında bilgi arardım. Şimdi internet sayesinde tarihi yerleri gezerken de bilgileri telefondan okumak mümkün. Bilgi bulmak çok kolaylaştı.

Size başarılar ve gönlünüzce bir karavan dilerim.
Teşekkür ederim. Tarihi bir mekanı gezerken bakıp geçmek bana yetmiyor, her yerini gezmek özellikle de dokunmak isterim, orada vakit geçirmek isterim, ancak öyle havasını soluyunca bir anlamı oluyor benim için.

Sıfır bir araç alıp karavan yapmak ekstradan ÖTV yükü anlamına gelir. O nedenle karavan yapanlar 5 yaş üstü araç tercih ediyorlar. Tabi 5 senedir aktif kullanılan araçlarda kullanıma bağlı illaki bakım onarım ve elden geçirme gibi gereklilikler olabilir. Şimdiden hayırlı olsun.

.........................................

Mayıs 2021 de bahsettiğiniz bu hayalinizi gerçekleştirmek için herhangi bir adım atabildinizmi ?

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Kendin tasarlayıp yaptığında keşke şurası şöyle olsaydı demezsin en azından bende böyle oldu. Umarım bir an önce bitirirsin takipte olacağız =)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR