Evcil hayvanlarla kamp

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan duyguuu23 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,488

duyguuu23

Ana Kamp
Yer
istanbul
Daha önce bu konu üzerinde hiç konuşulmaması dikkatimi çekti. Evcil hayvanlarla kamp yapmak üzerine deneyimlerinizi aktarabilir, tehlikeleri yapılması/yapılmaması gerekenleri anlatabilirsiniz. Uygun koşullarda dört ayaklı dostlarımıza nefes aldırmak hem size hem onlara keyif verecektir diye düşünüyorum. Kendi adıma henüz kedim ya da köpeğimle bir kamp organizasyonunda bulunmadım. Bu sebepten, deneyimli üyelerden tavsiyeler almaya hazırım. Bu bahaneyle ben de sizlere merhaba deme şansına sahip olurum.

Etiketler
Ynt: Evcil hayvanlarla kamp

Benimde merak ettiğim bir konu, yırtıcı hayvanların varlığından haberdar olabilmek için bir alman pointer köpek yavrusu aldım, beş aylık oldu.avantaj ve dezavantajlarını bende merak ediyorum.

Türkiye'de kamp atılan yaban hayata yakın yerleşim yerlerinde ne yazık ki başı boş köpeklerin yoğun olması ve yanınızda yürüyüş yaparken sizinle gelen köpeğe karşı çok da misafirperver değiller.Benim ne yazık ki yok fakat arkadaşıma ait köpekle kuzuyayla'da büyük sorun yaşamıştık,sürekli havlıyorlar,sürekli tehdit dolu geçişler derken çok huzursuz geçirdik geceyi.Belki yerleşim olmayan yerlerde sorun olmaz diye düşünüyorum ama köy veya mesire yerlerindeki yerleşik hayvanlar ne yazık ki çok sorun oluyorlar.

Kedimi yıllarca araba ile birçok yere götürdüm. Kedilerin tek sevmediği arabanın motor sesinden rahatsız olmaları. Bunun dışında varılan yerde son derece mutlu oluyorlar. Ayrıca hiçbir zaman güven sınırlarının dışına çıkıp kaybolmuyorlar. Hep yakınımızda oldu. Yalnız yol molalarında dikkat edin. Pencere aralayarak araçta bırakın. Köpeğiyle giden arkadaşlardada hiç bir sorun duymadım. Çok mutlu olduklarını söylüyorlar. Bizim dikkat edeceğimiz yolculuk ve molalar sadece..

Köylerin meraları ve köylerin köepklerine yakın yerlerde kamp yapmıyorsanız köpeklerinizle çok keyifli bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Ama tavsiyem çadırınız gece onuda içeri alabilecek gibi olsun yada en azından bagaj kısmında uyusun. Gece oraya buraya koşturursa ormanda kötü şeyler olabilir :smiley:

Ynt: Evcil Hayvanlarla Kamp

Her gün 2 defa doğada köpek gezdiren, haftanın en az 1 günü 2 köpeğimle dağa kampa giden biri olarak sanırım bazı uyarılarda bulunabilirim.
Yazacaklarım önlem amaçlı olduğu için, köpeğinizle kampa gitmeniz konusunda sizi negatif etkilemesin. Amaç önlem almak. Yoksa köpeklerimle kamp yapmak kadar beni mutlu eden çok az şey var. Hatta kendimden çok onlar için kamp yapıyorum desem yeridir :smiley:

Öncelikle, dışarıdan gelebilecek hayvanlar kadar köpeğimizin de uysallığı ve söz dinlerliği çok önemli. Dışarıdan gelebilecek zarar kadar, köpeğimizin dışarıya vereceği zararı da düşünmemiz lazım. Çok uysaldır, hiç sorun çıkarmaz dediğimiz köpeğimiz bile, alışık değilse, heyecan, korku ve koruma içgüdüsü gibi sebeplerden dolayı agresifleşebilir.

Çoğumuzun aklına gelmez ancak yaralanmalar için önlem almış olmamız gerekir. Doğal ortamda, köpeğinizi serbest bırakıyorsanız "ona hiçbir şey olmaz, tosun gibi maşallah" dediğiniz köpeğinizin bir anlık heyecan ve dikkatsizliği yüzünden ayağı bile kırılabilir.

Yine gece saatlerinde köpeğinizi serbest bırakacaksanız muhakkak fosforlu tasma ya da led ışıklı tasma alın ki hem siz onları görün hem de avcılar(!!!!!!!!!!!!!!!!!) onları vahşi hayvan zannetmesin.

Özellikle yanınıza köpeğiniz için su almayı unutmayın!

Köpeğinizin kulakları kesik ise (!) yağmurlu havalar için önlem alın.

Köpeğiniz çadırın içinde uyuyacak ise hiç ummadığınız bir anda, küçük bir kafa hareketiyle çadırınızı yırtabilir (3 gün önce başıma geldi), sonra çadırınız için üzülmeyim :smiley:

ilk etapta aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe eklemeler yaparım.
Son kampımızdan bir fotoğraf: Yağmur başlayıp çadırımızın içine su dolmadan ve yetmezmiş gibi Boncuk çadırın girişini istemeden de olsa yırtmadan önce :smiley:

Aaaaaaa zpse8e7e8a6

Bizde köpeğimiz ile beraber kamp yapıyoruz. Tabi pamuk Terrier cinsi hem ufak hemde uysal olduğu için şimdiye kadar ciddi bir sorun yaşamadık.

Bir kamp alanında kalırken orda besledikleri iki sokak köpeği, pamuk arabadan ilk indiğinde dişi olan kıskançlıktan hırladı ve atak yapmaya kalktı atağı, ben hem ses hemde fiziki olarak engelledim kampın diğer günlerinde bir sorun yaşamadık hatta pamuk kamp alanın lideri oldu gelen arabaları falan karşılıyordu boyuna bakmadan :smiley:)

Karanlık çöktüğünde köpeği bulabilmeniz çok onemli ışık vs. bir şekilde nerde olduğunu bilmeniz gerekıyor karanlıkta çıplak gözle görmeniz imkansız.
Ben olta zili takmıştım tasmasına çözüm olarak :smiley:) Sese biraz tepki gösterdi ilk başta ama alıştı. Gece yatarken Mama kaplarını çadırın içine almanızı öneririm bagajda bile bıraksanız gece misafirler ziyaret ediyorlar tadına bakmak için..

Birde Köpeğiniz için gerekli ilaç ve pansuman malzemesi mutluka bulundurun. Özelikle mide ilaci, Bandaj, pansuman malzemeleri (Gerçi bunları kendiniz için de bulundurmanız gerekiyor aslında).

Belirmeyi unuttum yaptığımız kampların çoğu bakir alanlardı. Yukarda belirtildiği gibi Köy, mera gibi alanlardaki kopekler alanları koruma iç güdüsüyle agresif olurlar. Bu tür alanlara yakın iseniz gece mutlaka köpeğinizi çadırın içine yada arabaya alın. Bir çok köy de gece köpekleri güvenlik sebebıyle bağlamazlar.

Selamlar,

Üzerinden vakit geçmiş ama uzun süre köpeklerle vakit geçirmiş, yeni yeni de kamp işlerine başlamış biri olarak söylenenlerin yanına birkaç satır eklemek isterim.

Eğer evcil hayvanınız kısırlaştırılmış ise biraz daha uysal olması ve hormon kokuları ile karşı tarafı tehdit etmeyeceği için avantajlısınız. Kısırlaştırılmamış ise hayvanınız ile iyi bir ilişkiniz olması önemli. Uzatmamak adına burayı kısa kesiyorum.
Özetle her iki durumda da size itaat eden, stresli anlarda bile sizi dinleyecek, karşı tarafa yaklaşmasını öğrenmiş bir köpek bir çok sıkıntıyı geride bırakmanızı sağlayacaktır.

Köpeğim ile birlikte kamp yapıyorum, kamp alanında en büyük yardımcım ve dostum. İtiraf etmek gerekirse köpeğim ile kamp yapmak yanında insan ile kamp yapmaktan çok daha keyifli. Ses duyar veya koku alırsa beni uyandırmadan ne olduğuna bakar, ihtiyacı olmadan beni yardıma çağırmaz. Her sabah neşelidir, sırtım ağrıdı, üşüdüm demez. Öğlen akşam mangal yakalım içki içelim demez, etin kavrulup saklanacağını, makarnanın iyi bir kamp yiyeceği olduğunu bilir. Gece karanlıktan korkup illa ateş yakalım diye ısrar etmez. Yürüyüş yaparken dönüş yolunu hiç bir zaman kayıp etmez, en kısa yoldan kamp alanını bulur.

İşin doğrusu faydaları say say bitmez ama ufak tefek zararları da vardır, haksızlık etmeyelim onları da yazalım. Kaybolmasın diye araba ve karavanın tekerleklerine işer. Temmuz ayında suyu bulur, tepeden tırnağa çamurlanıp o halde karavana veya çadıra girmeye kalkar. kamp alanına giren manda ile karasinek veya insan arasında fark gözetmez, tamamına kampı talana gelen canlı muamelesi yapar. Kamptan eve döndüğünde 1 hafta afra tafra yapar.

Bu güne kadar büyük bir problem ile karşılaşmasam da bir kaç ufak tefek olayımız oldu. Köy veya çoban köpeklerinin sahiplendiği arazilerden uzak durduktan sonra evcil tabir edilen hayvanlar ile problem olmuyor. Bazı yörelerde çakallar grup olduğunda çadıra veya karavana almak zorunda kalıyorum, bir kez yılan soktu başka da hayvanlar ile ilgili başımıza bir şey gelmedi.

En büyük problem köylülerin dışında kalan insanlar ve çakallar. Köylü köpeği gördükten sonra uzaktan yaklaştığını haber veriyor veya ısırır mı diye soruyor. Ancak şehirden gelen arkadaşlar bir şey sormak veya istemek için seslenmeden yaklaştığında veya çakallar arsızlaşıp kamp alanına girmeye çalışırlarsa problem oluyor.

Resimdeki sıpanın adı Biber.

DSC00242

DSC00287

2011'de açtığım konuya 2013-2014'te cevap gelince farkedememişim. :smiley:

Aradan geçen 3 yılda hayatım oldukça değişti. Geçtiğimiz yıl iki tane Dogo Argentino'ya geçici yuvalık yapmaya başlamıştım ki en sonunda onları kendim sahiplenmeye karar verdim. Hansel ve Gretel inanılmaz iyi huylular. Onları şimdiye kadar yalnız Kilyos'ta tasmasız gezdirdim. Başta hiç sorun yaşamıyorduk ancak bölgedeki bekçi bizden habersiz oranın köpeklerine mama çıkarmış. Kangal kırması bir çocukla bizim sağır erkek mama yüzünden sert bir kavgaya girdiler. Ufak bir ihmal, ağır bir bedel getirdi. Her ikisi de yaralandılar. O günden beri kızım da, oğlum da diğer hayvanlara karşı biraz daha tepkililer. Artık devamlı tasmadayız, yeni sorun yaşamadık.

Bir diğer sıkıntı da kirpi parçalıyor oluşumuz. Yaşadığım sitede köpekler için serbest bırakma alanı var, tuvalet ve yürüyüş ihtiyacımızı orada gideriyoruz. Ancak ne zaman bahçeye bir kirpi girse kan gövdeyi götürüyor. Güya av köpeği bunlar, sözde ava zarar vermemeleri lazım ancak malesef bez ağızlıkla bile kirpileri un ufak ediyorlar. Dişi 1-2 sopadan sonra laf dinlemeye başladı, ancak sağır oğlan hala bir terminatör.

Şimdi bu bozuk sicilimizle kamp organizasyonunu nasıl yaparız diye düşünüyoruz. Çocuklar iriler, dikkat çekiyorlar, ve eşikleri aşılırsa tehlikeli olabiliyorlar. Tabi böyle anlatınca iki canavarım olduğunu düşündünüz muhtemelen. Aslında oldukça sakinler, insanlara bayılıyorlar, gün içinde neredeyse havlamıyorlar bile. 45 kilolar ama terrier gibi kucaktan inmiyorlar. :smiley: Evde ve tasmadayken en ufak bir itaat sorunu yaşamıyoruz. Tüm komutları tam alıyorlar. Bir tek yukarıda bahsi geçen durumlarda sorun yaşıyoruz. Erkeğin sağır olmasının da dezavantajı oluyor.

Amacım onları serbest bırakacağım bir organizasyon yapmak değil. Serbest bırakılmaması gereken hayvanlar olduklarını düşünüyorum. Ayrıca gece çadır içinde de tehlike yaşayabileceğimiz için hava karardıktan sonra araçta bırakmayı planlıyorum. (Daha önce arabada gecelediler, gayet uslular sorun yaşamıyoruz.) Gün içerisinde serbest bırakmak yerine uzun tasmayla ağaca sabitlemeyi düşünüyorum. 4 kişilik bir ekiple doğa yürüyüşü esnasında bize eşlik edebilirler mi emin değilim? Sitede diğer bölümlerde insanların ayı ya da domuzlarla karşılaştıklarını okudukça tedirgin oluyorum. Domuz avı için tasarlanmış iki köpeğim var ama ben mümkün olduğunca sakin bir kamp geçirmek istiyorum. :-[

Şimdiye kadar kamp yaptığım hemen her yerde köpekler vardı. İnek ve köpekten başka bir hayvana rastlamadım. En tehlikelisi koyun sürüsüne eşlik eden 3 kangaldı. Nasıl davranmam gerektiğini bildiğim için sorun yaşamadık. Hatta 45 dakikalık uğraş sonucu birini elimle besleyebildim. Ertesi gün diğer çadır alanındaki insanlara saldırıp çadırlarını parçaladıklarını öğrendim. Tüm bunlar Hansel ve Gretel hayatıma girmeden önce kontrol edebileceğim şeylerdi. Şu an kılı kırk yararak düşünmem gerekiyor. :-[

Mesela yarın Sülüklügöl'e 2 gecelik bir kamp için gitmeyi planlıyoruz. 4 kişi olucaz ve diğer arkadaşlarım çocuklarla keyifli vakit geçirebileceğimizi düşünüyorlar. Ben önceki kamp deneyimlerime dayanarak ve burada ayı domus vs ile burun buruna kalan insanların yazılarını okuyarak büyük tereddüt yaşıyorum. Gündüz devamlı tasmada tutmak ve hava karardığı andan itibaren onları arabaya bırakmak yeterince güvenli olur mu sizce? Yoksa hiç risk almayıp paşa paşa pansiyonun yolunu mu tutsak? ???

Gece Arabada çok sorun çıkartacagini düşünmüyorum ama gündüz surekli dogolarla ilgilenmeniz gerekebilir. Benim terrier cinsi bir kizim var 5 yaşında biz tasmasiz geziyoru surekli mahallemizde de bir dogo mevcut kedi gibi ancak benim kizi görür görmez tetikleniyor tasmasi olmasa nolur bilemiyorum ama benimle güzel güzel oynuyor. Sonuç olarak dogo yapisi gereği diğer köpekler ve canlilara karşı tetiklenen bir irk ve asla tasmasiz gezmemesi gerekiyor bence. Siz elindenizden geleni yapsaniz da Karsidaki köpeğin sahibi de uzerine duseni yapmaz ise istenmeyen durumlar oluşabiliyor.
Sizin yerinizde olsam giderim dogolarimla ama tabi gündüz gözüm kulagim ikisinde olur. Bu da biraz yorucu oluyor malesef.
Genelde sürü çobanı olarak gorev yapan kangallar böyle bir şey yapmaz kolay kolay çadırı parçalanan arkadaşlar belki tetiklemislerdir bilmeden kangali buda bir ihtimal.

Sanırım okadar doğal bir ortamda köpeğinizi tasmada tutmak hem sizi hemde köpeklerinizi hoşnut etmeyecektir diye söze başlamak istedim. Şimdide sözün ama kısmı var; eğer köpeklerinizi ciddi anlamda bir eğitimden geçirmediyseniz mutlaka ama mutlaka onları tasmasız gezdirmeyin(tecrübe ile sabitlemişsiniz zaten), eğer onlara ömürleri sonuna kadar bakacağınıza inanıyorsanız ve üretim yapmayı düşünmüyorsanız mümkün olduğu en erken yaşta kısırlaştırmanızı tavsiye ederim(ki erkek olan sağır olması sebebi ile bence kısırlaştırmada öncelikli o olmalı neticede "sağırlık" genetiktir, bu yazdıklarımdan sonra kısırlaştırma ile ilgili tartışmalar yaratmak istemiyorum moderatörlük yaptığım evcil hayvanlar ile ilgili site sayesinde yeterince bu konuyu tartışmış durumdayım ve kısırlaştırma taraftarı olduğumu peşinen söylemek isterim). Son olarak yine ilk kısıma döneceğim; köpekleriniz ev içinde ve tasmada tam itaat gösteriyorsa ve onlarıda doğada yanınızda istiyorsanız mutlaka onları "ileri itaat" eğitimi aldırın ve sürekli eğitim tekrarı yapın. Bu aldıracağınız ileri itaat eğitimini köpeklerinizi bir "eğitim/üretim çiftliğine göndermek" yerine "pozitif eğitim" mantığı ile aldırırsanız hem siz köpeklerinizin eğitimini görmüş olur hemde onları bu eğitim aşamasında daha iyi anlamış olursunuz.

Sağa sağlim gittik ve geldik. Öncelikle birçok yerde kamp yapıp çeşitli hayvanlara rastlamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki Sülüklügöl köpeğinizle gidebileceğiniz en uygun kamp adreslerinden biri. Eğer ki göl çevresinden çok uzaklaşmayacaksanız herhangi bir hayvan görme olasılığınız çok düşük. İki gecelik kamp süresi boyunca tek bir köpek bile yanaşmadı. Sadece diğer ailelerin köpekleri vardı. Herkes köpeğini tasmada tuttuğu için hiç bir problem yaşanılmadı.

Benim çocuklara gelirsek, onları barınaktan sahiplendiğim için çocukluktan beri eğitme şansım olmadı. Yaşlarını yalnızca tahmin edebiliyoruz. Ancak önceki hayatları ve barınak koşullarından olsa gerek, çok "evci"ler. Bahçede saldığım zaman koşup oynamak yerine tuvaletlerini bitirir bitirmez kapıya geliyorlar, eve dönmek istiyorlar, evde de kucaktan inmiyorlar. Kampta çadır alanında onları en uzun tasmalarıyla aracımın çeki demirine bağladım. Bagaj kapağını da açık bıraktım. Bazen bagaja çıkıp yattılar, çoğunlukla yanımıza gelip ateş yanında uyudular. Oldukça keyifli görünüyorlardı. Etrafa ilgisizlerdi, daha çok bizimle vakit geçirmeye çalıştılar. Yürüyüşlere beraber çıktık, onlara da bize de güzel egzersiz oldu. Gece arabada uyudular, tek bir hav gelmedi.

Özetle biz Sülüklügöl'de çocuklarla güvenli ve keyifli bir bayram geçirdik. Köpekli ve çekingen diğer ailelere kesinlikle tavsiye ederim. Ancaaaaaaaaaaak, avcılar ve orada kamp yapmaya gelmiş bir diğer grup tarafından son derece saygısız davranışlara maruz kaldık. Onu başka bir başlık altında anlatmak isterim.

Bir ara fotoğrafları da paylaşırım. Konuyla ilgilenen herkese teşekkürler. Evcillerimiz için diğer güvenli kamp alanları fikirlerini de duymak isteriz! :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri