Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,253
Bir forumun değerini okuyucularına sunduğu doğru bilgilerle ölçebiliriz. Gezenbilir bu bakımdan iyi bir seviyede. Üyeleri yıllarca emek vererek karavancılara güvenilir bilgiler sunan bir bilgi kaynağı olușturdular. Bu durumu korumamız ve daha da geliștirmemiz lazım.
Katılıyorum,
bazen yeni üyeler böyle heyecanlı olabiliyor
Hoş görelim
Ben kendisine gerekli açıklamayı özel mesajla gönderdim
Umarım daha ılımlı, nazikçe bir şekilde tartışma biter
İki düşüncem var
1-Güneşten enerji elde edeceğimde buzdolabını çalıştıracağım diye karavanı 40 derece sıcaklıkta güneşin altına koyup kavrulmak pek mantıklı gelmiyor
Sıcak yaz günlerinde mis gibi, ağaçların altında bir gölgede kamp yapmayacaksam hiç yapmam daha iyi
Zaten elde ettiğin enerji klimaya da yetmiyor
Yücel beye katılıyorum
Kamp gölgede olur
Panele ek olarak,Kamp alanından 220 almak, rüzgar gülü,aracın motoruna ekstra alternatör vb,diğer opsiyonlar düşünülmeli
Uzun süre kamp yapanlar için de ara ara kamp alanlarında da konaklayarak aküleri doldurmak bir alternatif olabilir
Kendi kendine yetmek,kamp alanlarından bağımsız olmak, kulağa hoş geliyor
Ancak bu durum sürekli güneşin altında olmak gibi bir zorunluluk getiriyor
2-Dai shawa isimli dizel ısıtıcı ile ilgili forumda kullananlar olumsuz bir durum bildirmedi
Bir karavan firmasının önermemesi bizim için bir ölçü olamaz
Önemli olan kullanıcı yorumlarıdır
Lütfen kullananlar olumsuz bir durum varsa belirtsin

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Katılıyorum,
bazen yeni üyeler böyle heyecanlı olabiliyor
Hoş görelim
Ben kendisine gerekli açıklamayı özel mesajla gönderdim
Umarım daha ılımlı, nazikçe bir şekilde tartışma biter
İki düşüncem var
1-Güneşten enerji elde edeceğimde buzdolabını çalıştıracağım diye karavanı 40 derece sıcaklıkta güneşin altına koyup kavrulmak pek mantıklı gelmiyor
Sıcak yaz günlerinde mis gibi, ağaçların altında bir gölgede kamp yapmayacaksam hiç yapmam daha iyi
Yücel beye katılıyorum
Kamp gölgede olur
Panele ek olarak,Kamp alanından 220 almak, rüzgar gülü,aracın motoruna ekstra alternatör vb,diğer opsiyonlar düşünülmeli
Uzun süre kamp yapanlar için de ara ara kamp alanlarında da konaklayarak aküleri doldurmak bir alternatif olabilir
Kendi kendine yetmek,kamp alanlarından bağımsız olmak, kulağa hoş geliyor
Ancak bu durum sürekli güneşin altında olmak gibi bir zorunluluk getiriyor
2-Dai shawa isimli dizel ısıtıcı ile ilgili forumda kullananlar olumsuz bir durum bildirmedi
Bir karavan firmasının önermemesi bizim için bir ölçü olamaz
Önemli olan kullanıcı yorumlarıdır
Lütfen kullananlar olumsuz bir durum varsa belirtsin

Size katılıyorum. 40° derece örneğini güneșpanelle yașamanın bedelini karavancılar görsün diye verdim.

Kampinglerde sıcağa dayanamayıp, kampingten elektrik alarak karavanı gölgeye çektiğim hep olmuștur ama, kampdıșı konaklarken bu șansımız yok, buzdolabın çalıșması için karavanın günește durması lazım.

Bu video solarpanelin gölgede ürettiği elektriği gösteriyor. 120 watt gücündeki bu solarpanel iyi șartlarda, günește 6 amper civarında elektrik üretebilirken, gölgede 0.33 amper üretiyor. 0.33 amperle, 100 amperlik bir aküyü 303 saatte șarj edebiliriz.:smiley:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-6HyKkFppoQ

Son düzenleme:

----------------------------------------------
Çok doğru bir yargı..

Bir diğer doğru yargı da;
Akdeniz Hüseyin Bey bu sitenin çok efendi,
bir çok konuda araştırmacı, üye yardımcısı ve saygın bir üyesidir.
İyice tanımadan yüzeysel kanaatlerle yargılamayalım, LÜTFEN..

Size katılıyorum. 40° derece örneğini güneșpanelle yașamanın bedelini karavancılar görsün diye verdim.

Kampinglerde sıcağa dayanamayıp, kampingten elektrik alarak karavanı gölgeye çektiğim hep olmuștur ama, kampdıșı konaklarken bu șansımız yok, buzdolabın çalıșması için karavanın günește durması lazım.

Bu video da solarpanelin gölgede ürettiği elektriği gösteriyor. 120 watt gücündeki bu solarpanel iyi șartlarda, günește 6 amper civarında elektrik üretebilirken, gölgede 0.33 amper üretiyor. 0.33 amperle, 100 amperlik bir aküyü 303 saatte șarj edebiliriz.:smiley:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-6HyKkFppoQ
Bayağı bir fark varmış,güneş ve gölge arasında
Valla bu durumda ben güneş enerjisini ancak şöyle kullanmayı düşünebilirim
Karavanı gölgeye koyar
Portatif panelleri güneşe koyar
Uzatma kablosu ile enerjiyi karavana taşırım

Bayağı bir fark varmış,güneş ve gölge arasında
Valla bu durumda ben güneş enerjisini ancak şöyle kullanmayı düşünebilirim
Karavanı gölgeye koyar
Portatif panelleri güneşe koyar
Uzatma kablosu ile enerjiyi karavana taşırım

Yanlarında bu gibi durumlar için katlanabilir yedek bir solarpanel bulunduranların sayısı gittikçe artıyor. Yalnız karavanın yanından ayrılırken yanında bir nöbetçi bırakmak lazım.:smiley:

Sistemin tamamını böyle kurmak mümkün değilmidir
Ya da mümkündür ama kullanışlı olmaz mı

Aslında Yeni bir konu başlığı açıp bunu orada tartışsak daha iyi olur
Gölge, güneş, konfor bunları konuşalım

Aslında Yeni bir konu başlığı açıp bunu orada tartışsak daha iyi olur
Gölge, güneş, konfor bunları konuşalım

Enerji bölümüne yeni bir bașlık aҫtım.

„Karavan Gölgede Solarpanel Günește“

Ilk fırsatta düșüncelerimi yazacağım.

Keske cikarimlara atlamadan once konu ile ilgili daha once yazilanlari da okusaydiniz. Çin den alinan isiticilardan webasto markasina kadar hepsi tartisildi fiyat alindi artilari eksileri konusuldu. Forumlar herkesin bilgi ve tavsiyelerini paylastigi alanlar. Arastirmaya ya da deneyime dayanan bir tavsiyeyi bilip bilmeden paranoyakca "urunun reklamini yapiyorlar"a getirmeniz cok cirkin.
Karavan üreticileri ile yaptığım görüşme ve sonrasın da ise kocaeli webasto ebersphaer bayisi ile yaptığım görüşmeyi, dai shawa ile ilgili olumsuz düşüncelerini yazdım bunu da paylaşmaya değer buldum diğer sözleriniz için seviyenize inmeyeceğim iyi forumlar.

Arkadaşlar, Solar sistemle buzdolabı çalıştıran bir karavancı olarak bir sistem çok büyük değerlerde panel içerse bile gölgede buzdolabını çalıştıracak kadar şarj edemiyor. Bu benim kendi deneyimim. Bana göre en güzel karavancılık koyu gölgeli 220 voltun olduğu temiz bir kampingde yapılır. bu da benim düşüncemdir. Güneşin alnında yanacağınız çözümlerdense kampinglerden yararlanma çözümü çok daha basit, rahat ve efektiftir. Tabii bunlar 20 yıldır bu memleketin yollarında, kamplarında araç koşturmuş birisi olarak benim kişisel düşüncemdir. Herkese selamlar...
Arkadaşlar sükunete davet ediyorum herkesi. Karavancılığın yazılmamış ama temel kuralıdır bu.

Bu forum sosyal medyadaki reklamcıların ortamına benzemez. Kimsenin ticari kaygı güttüğünü görmedim girdiğim günden beri. O nedenle karınca kararınca bilgilerimi paylaşmaya çalıştım her zaman.

Tecrübeleri dinlemek ve okumak iyidir. Ben çok faydasını gördüm. Sizlere de tavsiye ederim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hali hazırda standart donanımda sunulmuş bir solar kaynağı gölgedeki yeter mi acaba diyip ortaya tek bir veri koymadan yorum paylaşmak kesinlikle katkı değil bulandırmadır bana göre çok anlamsız, hiç bir saygısızlık yokken sırf açıklama istedinip bazı argümanlara karşı açıklama yaptım diye konu kilitlemek ne kadar adil ? Moderatör olmak bunları yapma özgürlüğümü veriyor ? Kaldıramıyorsanız karşılıklı bazı argümanları tartışmayo yazmayacaksınız yazıyorsanız saygı çerçevesinde katlanacaksınız.

Hali hazırda standart donanımda sunulmuş bir solar kaynağı gölgedeki yeter mi acaba diyip ortaya tek bir veri koymadan yorum paylaşmak kesinlikle katkı değil bulandırmadır bana göre çok anlamsız, hiç bir saygısızlık yokken sırf açıklama istedinip bazı argümanlara karşı açıklama yaptım diye konu kilitlemek ne kadar adil ? Moderatör olmak bunları yapma özgürlüğümü veriyor ? Kaldıramıyorsanız karşılıklı bazı argümanları tartışmayo yazmayacaksınız yazıyorsanız saygı çerçevesinde katlanacaksınız.
Ne kadar saygılı olduğunuzu özel mesajlarınızda gördük. Bu nedenle commodore nickiniz banlanmıştı. Anlaşılıyor ki bu nicklede aynı hareketlerinize devam edeceksiniz.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne kadar saygılı olduğunuzu özel mesajlarınızda gördük. Bu nedenle commodore nickiniz banlanmıştı. Anlaşılıyor ki bu nicklede aynı hareketlerinize devam edeceksiniz.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ne kadar saygılı olduğunuzu özel mesajlarınızda gördük. Anlaşılıyor ki aynı hareketlerinize devam edeceksiniz.

Güzel bir başlık olacağını düşünüyordum, heba olacak öyle görünüyor.
Bugün Fujiyama LPG'li soba ile ilgili olarak firmayı aradım. Kendilerinin montaj yapmadıklarını ama karavancıların kullandığını söylediler. Güvenlik konusunda bir sorun çıkmayacağını söyledi yetkili ama tabi ürünün karavan için üretilmediğini de ekledi. Mira firması ile konuşmam pek iç açıcı geçmemişti. Yetkili servis olmayan yere ürün satışı yapmıyoruz demişlerdi montaj imkanlarını sorduğumda. Çanakkale'de Fujiyama'nın ve Hoşseven'in yetkili servisleri var, ilk fırsatta onlarla görüşüp, uygulanabilirliğini soracağım. Benim için ilk sırada LPG'li soba var, kesin olarak olmayacağına inandığım an Dai Shava'dan 3 kw'lık modeli sipariş vereceğim muhtemelen.
Selin hanım, Sami bey, ya da ısınma çözümü arayan diğer müstakbel 3.75 kullanıcıları ne dersiniz?

Güzel bir başlık olacağını düşünüyordum, heba olacak öyle görünüyor.
Bugün Fujiyama LPG'li soba ile ilgili olarak firmayı aradım. Kendilerinin montaj yapmadıklarını ama karavancıların kullandığını söylediler. Güvenlik konusunda bir sorun çıkmayacağını söyledi yetkili ama tabi ürünün karavan için üretilmediğini de ekledi. Mira firması ile konuşmam pek iç açıcı geçmemişti. Yetkili servis olmayan yere ürün satışı yapmıyoruz demişlerdi montaj imkanlarını sorduğumda. Çanakkale'de Fujiyama'nın ve Hoşseven'in yetkili servisleri var, ilk fırsatta onlarla görüşüp, uygulanabilirliğini soracağım. Benim için ilk sırada LPG'li soba var, kesin olarak olmayacağına inandığım an Dai Shava'dan 3 kw'lık modeli sipariş vereceğim muhtemelen.
Selin hanım, Sami bey, ya da ısınma çözümü arayan diğer müstakbel 3.75 kullanıcıları ne dersiniz?
Ben de Mira hermetik sobayı düşünmüştüm, uygun fiyatı, elektrik tüketimi olmaması ve sıcaklık performansı açısından mantıklı gelmişti. Ancak yer problemi, güvenlik (gece açıp yatacağız sonuçta) ve dizel ısıtıcıya göre oldukça fazla yakıt tüketimi vazgeçmeme neden oldu. Aşağıdaki linkteki Çin ısıtıcısına kafam çok yattı. 5kw, 4500 metreye kadar çalışıyor ve vergisiyle 1400 TL civarında bir rakama geliyor. Bozulursa elinde patlama riski olsa da, 2400 rakıma kadar çalışan webasto evo serisine göre 4 kat daha ucuz. İngiltere'deki camper'larda da baya kullanılıyor. Bir çeşit ekran hatası vermesinden bahsediliyor tek olumsuz özellik olarak ancak şans tabii çoğu kullanıcı da memnun. Tam sipariş verecektim, Emirhan abi Dai Shava dan 2600 TL'ye montaj dahil fiyat alırız, ben memnunum, birşey olsa muhattap var dedi ve Çin webastosundan vazgeçtim. 1000 TL için risk almaya değmez diye düşündüm. Hoş şimdi 2kw nın benim kamp stilime uymayacağını anladık ve 3 kw almam gerektiğine karar verdik. Bu durumda yine 3000 TL ile Çin webastosunun iki katı bir fiyata gelmiş oldu. Artılarıyla eksileriyle benim karar verme sürecim böyle gelişti. Hala Çin webastoyu alsa mıydım diye düşünmüyor değilim:smiley: ama ileride başım ağrımayacak diyerek dai shava da karar kılmam da iyi oldu diyorum bir taraftan. Seçim sizin:smiley: US $120.0 20% OFF|5000W hava dizel isıtıcı 5KW 12V tek delik oto kaloriferi kamyonlar için Motor ev tekneler otobüs + LCD anahtar anahtarı + susturucu + uzaktan kumanda|Isıtma ve Fanlar| - AliExpress

Anladım, siz ısınma defterini kapattınız o zaman, hayırlı olsun. Ben güvenlik endişesi pek duymuyorum LPG soba ile ilgili, hermetik bacası güven veriyor bana, kullananlar var çok sayıda olmasa da ya da hermetik bacalı şofbenler yaygın bir şekilde kullanılıyor karavanlarda vs. Mira zaten sitesinde karavan için uygundur diye belirtmiş. Ama yer sorunu var 3.75'te aşmam gereken. Aklımdaki yer uyar mı emin olamıyorum hala . Karavanı canlı görmeden kesin plan yapamıyorum ben de. Temmuz sonuna kadar Ahmet bey fiyatı koruyacaktı, bakalım o zamana kadar LPG sobası konusunu bir sonuca bağlarsam, ona göre hareket edebilirim.
Sn. Akdeniz Avrupa'da ısınma daha çok propanlı sistemlerle yürüyor sanırım, siz ne dersiniz bu konuda? Tabi Truma'yla karşılaştırmak abes olabilir ama fikir verir en azından bizlere.
Not: teşekkürler ilan için Selin hanım. Ama mazotlu kararı verirsem ben de muhtemelen Dai Shava seçeceğim. Montajıyla, vergisiyle arada az bir fark kalacak fiyat olarak. Bence siz de en doğru kararı vermişsiniz kendi adınıza.

Anladım, siz ısınma defterini kapattınız o zaman, hayırlı olsun. Ben güvenlik endişesi pek duymuyorum LPG soba ile ilgili, hermetik bacası güven veriyor bana, kullananlar var çok sayıda olmasa da ya da hermetik bacalı şofbenler yaygın bir şekilde kullanılıyor karavanlarda vs. Mira zaten sitesinde karavan için uygundur diye belirtmiş. Ama yer sorunu var 3.75'te aşmam gereken. Aklımdaki yer uyar mı emin olamıyorum hala . Karavanı canlı görmeden kesin plan yapamıyorum ben de. Temmuz sonuna kadar Ahmet bey fiyatı koruyacaktı, bakalım o zamana kadar LPG sobası konusunu bir sonuca bağlarsam, ona göre hareket edebilirim.
Sn. Akdeniz Avrupa'da ısınma daha çok propanlı sistemlerle yürüyor sanırım, siz ne dersiniz bu konuda? Tabi Truma'yla karşılaştırmak abes olabilir ama fikir verir en azından bizlere.
Not: teşekkürler ilan için Selin hanım. Ama mazotlu kararı verirsem ben de muhtemelen Dai Shava seçeceğim. Montajıyla, vergisiyle arada az bir fark kalacak fiyat olarak. Bence siz de en doğru kararı vermişsiniz kendi adınıza.

Cekme karavanlarda nasıl olsa ocak iҫin gaz olunca, ısıtıcı da gazlı oluyor. Webasto gibi dizelle ҫalıșan ısıtıcılar iҫin bir dizel deposu ve akü gerekecek. Truma‘ nın S modelleri genellikle ҫekme karavan iҫindir. Opsiyonel olan fan motoru istenmezse elektriğe de ihtiyacı yok. Ayrıca kampinglerde gaz tüpleri de satılır.

Türkiye ile Avrupa arasında ҫekme karavan anlayıșı ҫok farklı. Avrupa’da ҫekme karavan kamping iҫin yapılıyor. Bu nedenle duș, su deposu öyle ön planda olmuyor. Kampingte duș olunca karavanda duș suyu ısıtmak iҫin ayrıca masraf yapmakta olmazsa olmazlardan değil. Hymer firmasının Eriba ҫekme karavanlarının küҫük modellerinde 13 litrelik su deposu var.:smiley: Kampingte kalacak bir araҫ iҫin büyük bir su deposuna ihtiyaҫ olmuyor. Su deposu küҫük olunca karavana daha fazla bașka șeyler yüklemek mümkün.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR