Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,426
Solar panel akü şarj ediyor direkt solar enerjiye doğrudan bağlı değil anlık akü bitmiyor ki güneşe sürekli bağımlı olsun yanlış bilgi veriyorsunuz.

"Bir noktayı daha ilave etmem lazım. Buzdolabı solarpanel ile çalıșıyorsa, 40° hava sıcaklığında bile karavanın günește durması gerekir."

Yukarda yazdığım cümleyi forumda sizin anladığınız gibi anlayan olabileceğini düșünemedim.

Solarpanel günește durduğu sürece buzdolabını çalıștıran aküyü șarj eder. Güneșli bir havada karavan gölgede durursa akü buzdolabını çalıștırmaya devam eder ama șarj olmaz. Sıcak bir yaz gecesine dolu olmayan bir aküyle girerseniz, sabah çalıșmayan bir buzdolabı ile karșılașma ihtimaliniz çok yüksek olur.

Gezilerde, tatilin tadını kaçıran, hatta eșler arasında ilginç tartıșmalara sebep olan önemli nedenlerden birisi sabah buzdolabının çalıșmadığını, içindeki yiyeceklerin bozulduğunu görmek (kendi deneyimlerimden).

Son düzenleme:

Etiketler
"Bir noktayı daha ilave etmem lazım. Buzdolabı solarpanel ile çalıșıyorsa, 40° hava sıcaklığında bile karavanın günește durması gerekir."

Yukarda yazdığım cümleyi forumda sizin anladığınız gibi anlayan olabileceğini düșünemedim.

Solarpanel günește durduğu sürece buzdolabını çalıștıran aküyü șarj eder. Güneșli bir havada karavan gölgede durursa akü buzdolabını çalıștırmaya devam eder ama șarj olmaz. Sıcak bir yaz gecesine dolu olmayan bir aküyle girerseniz, sabah çalıșmayan bir buzdolabı ile karșılașma ihtimaliniz çok yüksek olur.

Gezilerde, tatilin tadını kaçıran, hatta eșler arasında ilginç tartıșmalara sebep olan önemli nedenlerden birisi sabah buzdolabının çalıșmadığını, içindeki yiyeceklerin bozulduğunu görmek (kendi deneyimlerimden).
Açıklama için teşekkür ederim. Gölgede de şarj olmaktadır ancak belirttiğiniz süreler akülerin dayanım süreleri güneşte şarj süreleri bunları bilmiyoruz saatte 5 kw enerji çeken bir dolapta 20 saat dayanacaktır 100 amp. bir akü ile (teknik bilgim eksik yanlış olabilir bilen arkadaşımız düzeltebilir) ki bu senaryo şarjın sıfır olduğu bir durum günde bir iki saat güneşe çekilip telafi de edilir ki güneş paneli bunlar güneşsiz tam üretim bekleyemeyiz tabi bir de ilave akü ile çok daha uzatılabilir bu süreler bir de şunu unutmayalım solar panel olması bir avantaj bu olmasa ne ile ikame edilebilir ki ? :smiley: yani sanki daha iyi bir alternatif varmışta bir kısmımız solar tercih ediyoruz gibi oluyor yolda dağda nehirde enerji bulma ihtimalimiz sıfır solar enerji dışında.

Açıklama için teşekkür ederim. Gölgede de şarj olmaktadır ancak belirttiğiniz süreler akülerin dayanım süreleri güneşte şarj süreleri bunları bilmiyoruz saatte 5 kw enerji çeken bir dolapta 20 saat dayanacaktır 100 amp. bir akü ile (teknik bilgim eksik yanlış olabilir bilen arkadaşımız düzeltebilir) ki bu senaryo şarjın sıfır olduğu bir durum günde bir iki saat güneşe çekilip telafi de edilir ki güneş paneli bunlar güneşsiz tam üretim bekleyemeyiz tabi bir de ilave akü ile çok daha uzatılabilir bu süreler bir de şunu unutmayalım solar panel olması bir avantaj bu olmasa ne ile ikame edilebilir ki ? :smiley: yani sanki daha iyi bir alternatif varmışta bir kısmımız solar tercih ediyoruz gibi oluyor yolda dağda nehirde enerji bulma ihtimalimiz sıfır solar enerji dışında.

Sizden bir ricam olacak. Elektrik ve solarpanelle elektrik üretimi konusunda forumda ҫok bilgilendirici baslıklar var. Onlara bir göz atın.

Ben sadece iki noktaya değinecem

• Saatte 5 kilowatt elektrik ҫeken bir buzdolabını Allah hiҫ bir karavancıya nasip etmesin.:smiley:
  • 100 amperlik akünün watt olarak gücü 12 volt X 100 amper = 1200 watt (1.2 kilowatt) eder.

Sizden bir ricam olacak. Elektrik ve solarpanelle elektrik üretimi konusunda forumda ҫok bilgilendirici baslıklar var. Onlara bir göz atın.

Ben sadece iki noktaya değinecem

• Saatte 5 kilowatt elektrik ҫeken bir buzdolabını Allah hiҫ bir karavancıya nasip etmesin.:smiley:
  • 100 amperlik akünün watt olarak gücü 12 volt X 100 amper = 1200 watt (1.2 kilowatt) eder.
Bunu yine bu forumda bir yazıdan aldım yalnız 220 watt kompresorlu bir buzdolabı için bu değer 12 v değil şimdi onun değerine de bakacağım şu durumda 180X2 watt güneş panelli ve 100 amper akülü erba 3,75 de ki 12 v buzdolabının günlük ihtiyacını da kabaca yazar mısınız ? Böylelikle bazı çıkarımlar yapabiliriz sorularınızla ilgili.

Not: Profilinize baktım araç projelendiriyormuşsunuz bu konularda bilginiz varsa neden direkt gereken değerleri yazmıyor ya da şu tip karavan alın demiyorsunuz da bazı şeyler eksik ya da sorunluymuş gibi yazıyorsunuz ? Motokaravan mı öneriyorsunuz tam olarak nedir öneriniz öğrenebilir miyim ?

Son düzenleme:

Bunu yine bu forumda bir yazıdan aldım yalnız 220 watt kompresorlu bir buzdolabı için bu değer 12 v değil şimdi onun değerine de bakacağım şu durumda 180X2 watt güneş panelli ve 100 amper akülü erba 3,75 de ki 12 v buzdolabının günlük ihtiyacını da kabaca yazar mısınız ? Böylelikle bazı çıkarımlar yapabiliriz sorularınızla ilgili.

Not: Profilinize baktım araç projelendiriyormuşsunuz bu konularda bilginiz varsa neden direkt gereken değerleri yazmıyor ya da şu tip karavan alın demiyorsunuz da bazı şeyler eksik ya da sorunluymuş gibi yazıyorsunuz ? Motokaravan mı öneriyorsunuz tam olarak nedir öneriniz öğrenebilir miyim ?

Profilimdeki proje yapan firma paylașımı bana değil bir forum üyesine ait. Aynı firmayı (Algı Proje Enerji) forumda așağıdaki bașlıkta görebilirsiniz. Benimle bir ilișkisi yok. Profilimden sildiğim iҫin artık görmek mümkün değil.

Karavan Dönüşümünde Proje Yapan Firmalar

Bir buzdolabının elektrik sarfiyatı:

1. Kompresörünün gücüne

2. Büyüklüğüne

3. Bulunduğu yerdeki hava sıcaklığına

4. Doluluk durumuna

5. Izole edilișine

6. Kapağının günde kaҫ defa aҫılıp kapandığına, kullanılıș șekline bağlıdır.

(Düșünürsem aklıma bașka etkenler de gelebilir.)

Bu nedenlerle buzdolabı sarfiyatını kafadan söylemek mümkün değil ama kolay bir yolu var. Karavan üreticisi dolabın 24 saatlik elektrik sarfiyatını ölҫebilir, hangi ҫevre sıcaklığında ölҫtüğünüde bildirirse sizin ișiniz kolaylașır.

Bundan sonra elektrik konusunu konușabilmemiz iҫin lütfen elektrikte Amper, Volt ve Watt nedir ve nasıl birbirlerine bağlıdırlar öğrenmeniz de fayda var.

Profilimdeki proje yapan firma paylașımı bana değil bir forum üyesine ait. Aynı firmayı (Algı Proje Enerji) forumda așağıdaki bașlıkta görebilirsiniz. Benimle bir ilișkisi yok. Profilimden sildiğim iҫin artık görmek mümkün değil.

Karavan Dönüşümünde Proje Yapan Firmalar

Bir buzdolabının elektrik sarfiyatı:

1. Kompresörünün gücüne

2. Büyüklüğüne

3. Bulunduğu yerdeki hava sıcaklığına

4. Doluluk durumuna

5. Izole edilișine

6. Kapağının günde kaҫ defa aҫılıp kapandığına, kullanılıș șekline bağlıdır.

(Düșünürsem aklıma bașka etkenler de gelebilir.)

Bu nedenlerle buzdolabı sarfiyatını kafadan söylemek mümkün değil ama kolay bir yolu var. Karavan üreticisi dolabın 24 saatlik elektrik sarfiyatını ölҫebilir, hangi ҫevre sıcaklığında ölҫtüğünüde bildirirse sizin ișiniz kolaylașır.

Bundan sonra elektrik konusunu konușabilmemiz iҫin lütfen elektrikte Amper, Volt ve Watt nedir ve nasıl birbirlerine bağlıdırlar öğrenmeniz de fayda var.
Hepsinin ne olduğunu biliyorum paylaştığım tüketim bilgisi yine forumda ki bir elektrik mühendisinin 220 lik buzdolabı için verdiği tüketim paylaşımıdır acele ile amper yerine kw yazmışım tabi varsa bir 12 v bir tüketim tecrübeniz buyurunuz ben paylaşacağım... Teknik bilgi bir yana uygulama ve reel tecrübe farklıdır. Buzdolabı tüketimini etkileyen şartları herkes biliyor ancak mevzumuz bunlar değil konu ima ettiğiniz sorunlar ve olmayan çözüm önerileriniz.... Bu tür konuyu kaotikleştiren bazı detaylar verip bir sorun imaları pek efektid fayda sağlamıyor bu sebeple sizinle karavancılık, elektrik tüketimi vb konuları konuşabilmemiz için;

1-Solar sistemlerin gölgede de şarj olabildiği, sistemin dayanma gücünün akü sayısı ile kolayca artırılabileceği gibi temel bilgiler konusunda biraz daha bilgi edinmeniz yerinde olur.

2 -Üreticilerin karavanların boş ağırlığını taahhüt ettiğini sizin sonradan yapacağınız yükleme ve ekipmanlarınızı tahmin etmeyi ve ağırlık revizyonunu beklememeniz gerektiğini bilmeniz gerektiği,

3- Muğlak ifadeler yerine teknik detaylı bilgiler vermeniz gerekiyor zira “acaba”sorusunu ileri süren sizsiniz.

4- Yine bir dezavantaj ileri sürdüğüz de bunun yerine öneriniz de olmalı örnek ; güneş enerjisi yeterli mi ya da kaç gün yeterli soruları var ama teknik açıklama olmadığı gibi öneri de yok mesela ne yapılsın ? Rüzgar enerjisi mi olmalı ? Gibi...

5- Bir üretici yahut temsilcisi iseniz direkt öneride bulunun bir tercihi daha farklı bir tercihe yönlendirmek için muğlak olumsuzluklar yaratmayınız.

Son düzenleme:

Erba 3.75 için 12v buzdolabı için tüketim testi resmini yüklüyorum saatlik çektiği akım 4.4 amper yani üstte kabaca yaptığım hesaplama doğru sadece yanlışlıkla amper yerine kw yazmışım. Bu hesaba göre 100 amper akü hiç dolmadan güneş enerjisi olmadığında bile 25 saat kullanım sunuyor (testte yeni çalıştırılan dolap ölçüldü yani tüketim çalışma sürecinde elbette düşüyor) Güneş paneli ile döngünün bitme ihtimali yani sistemin kendi kendine yetmeme sorunu olması mümkün görünmüyor. Diğer cihazları kullanımı zaman zaman güneşte şarjın yapılması da önem arz ediyor tabi ki.

9EADAD27 A6FD 4BCF 9FB1 4DFD8DA702D7

Son düzenleme:

100 amperin tamamının kullanılması mümkün değil bunu da hesaba katmalısınız. Bunun yanında buzdolabının 24 saat durmadan çalışmayacağıda lehe bşr durum.
Ayrıca dolap bence fazla enerji harcıyor sanki. Bende yeni 12 volta dönüştürdüm aynı marka buzdolabını. 2.2 amper çekiyor 17 derece hava sıcaklığı ve normal çalışmada.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

100 amperin tamamının kullanılması mümkün değil bunu da hesaba katmalısınız. Bunun yanında buzdolabının 24 saat durmadan çalışmayacağıda lehe bşr durum.
Ayrıca dolap bence fazla enerji harcıyor sanki. Bende yeni 12 volta dönüştürdüm aynı marka buzdolabını. 2.2 amper çekiyor 17 derece hava sıcaklığı ve normal çalışmada.

Buzdolabının sıfırdan çalışması esnasında çektiği akım olduğunu belirttim zaten üstte, buzdolabı soğuyunca tabi ki düşecek tüketim bunu kastetmiştim. 100 amper akünün hepsini kullanamayacağı gibi solar panel zaten şarj ediyor olacak.

....
5- Bir üretici yahut temsilcisi iseniz direkt öneride bulunun bir tercihi daha farklı bir tercihe yönlendirmek için muğlak olumsuzluklar yaratmayınız.

Ben üretici değilim, temsilci de değilim. Emekli bir karavancıyım. Sorduğum soruya gelecek cevap bu karavanı almak isteyen karavancılar iҫin önemli olduğu halde sizin devamlı olarak üreticiyi savunmanız kafamda soru ișaretleri olușturdu. Bu nedenle sizinle bu konuyu daha fazla konușmak istemiyorum.

Buzdolabının sıfırdan çalışması esnasında çektiği akım olduğunu belirttim zaten üstte, buzdolabı soğuyunca tabi ki düşecek tüketim bunu kastetmiştim. 100 amper akünün hepsini kullanamayacağı gibi solar panel zaten şarj ediyor olacak.
Buzdolabı soğudukça tüketimi düşmez. Yeterli soğukluğa ulaşınca stop eder. Kalkıştaki değer 5-10 saniye sonra düşer ve normal çalışma değeri görülebilir. O değer nedir acaba.

Ben üretici değilim, temsilci de değilim. Emekli bir karavancıyım. Sorduğum soruya gelecek cevap bu karavanı almak isteyen karavancılar iҫin önemli olduğu halde sizin devamlı olarak üreticiyi savunmanız kafamda soru ișaretleri olușturdu. Bu nedenle sizinle bu konuyu daha fazla konușmak istemiyorum.
Sorduğunuz soru önemli ancak cevaplar mı önemsiz ? Savunacak hiç bir mesajım yok sadece manüplatif şeyler yazdınız altını doldurun dedim o kadar yazdıklarınızın içini doldurun demek hakkım. Sizin profilinizde yazıyor araç tadilat vb benim yazmıyor bence tam tersi siz yeni karavancıların aklını karıştırmak için özellikle yazıyorsunuz biraz dikkatli sorular görünce de hoşlanmıyorsunuz. Üstte o kadar şaya koparmaya çalışıp amper yerine kw yazmamı bile manüplasyona alet ettiniz madem o kadar yıllık karavancısınız neden 12 v bir buzdolabının bile tüketimini yazamadınız ? Karavan boş 620 kg yok şunu koysak aşar 750 yi yok gölgede akü biter gibi tamamen asılsız manuplatif yorumlar yazdınız oysa gölgede de şarf çalışır ve üretici boş ağırlıktan sorumludur bunları yılların karavancısı olarak bilmiyorsanız kusura bakmayın buna ben inanmam. Bence de artık herşey netleştiğine göre daha fazla yazmanız anlamsız.

Arkadaşlar sükunete davet ediyorum herkesi. Karavancılığın yazılmamış ama temel kuralıdır bu.

Bu forum sosyal medyadaki reklamcıların ortamına benzemez. Kimsenin ticari kaygı güttüğünü görmedim girdiğim günden beri. O nedenle karınca kararınca bilgilerimi paylaşmaya çalıştım her zaman.

Tecrübeleri dinlemek ve okumak iyidir. Ben çok faydasını gördüm. Sizlere de tavsiye ederim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok yaktığını ve uzun ömür sunmadığını duydum facebook grubunda cast sistemine benzer bir yapı gözlemledim dai shava bence kesinlikle kayırılıyor yöneticilerin taktırmayıp bu marka konusunda olumsuz yazanları banlaması bence tam da kimsenin güvenmediğini ama başkalarının teşvik edildiği şüphesi oluşturuyor sadece kişisel fikrim iddia etmiyorum. Ben webasto taktırıyorum termosifonda ekletiyorum çünkü 220 w tesisat çekiliyor onun için bile değer sadece webasto ve eberspacher markaları arasında kaldım onur bey ikisini de takarız diyor.
Keske cikarimlara atlamadan once konu ile ilgili daha once yazilanlari da okusaydiniz. Çin den alinan isiticilardan webasto markasina kadar hepsi tartisildi fiyat alindi artilari eksileri konusuldu. Forumlar herkesin bilgi ve tavsiyelerini paylastigi alanlar. Arastirmaya ya da deneyime dayanan bir tavsiyeyi bilip bilmeden paranoyakca "urunun reklamini yapiyorlar"a getirmeniz cok cirkin.

Arkadaşlar, Solar sistemle buzdolabı çalıştıran bir karavancı olarak bir sistem çok büyük değerlerde panel içerse bile gölgede buzdolabını çalıştıracak kadar şarj edemiyor. Bu benim kendi deneyimim. Bana göre en güzel karavancılık koyu gölgeli 220 voltun olduğu temiz bir kampingde yapılır. bu da benim düşüncemdir. Güneşin alnında yanacağınız çözümlerdense kampinglerden yararlanma çözümü çok daha basit, rahat ve efektiftir. Tabii bunlar 20 yıldır bu memleketin yollarında, kamplarında araç koşturmuş birisi olarak benim kişisel düşüncemdir. Herkese selamlar...

Bir forumun değerini okuyucularına sunduğu doğru bilgilerle ölçebiliriz. Gezenbilir bu bakımdan iyi bir seviyede. Üyeleri yıllarca emek vererek karavancılara güvenilir bilgiler sunan bir bilgi kaynağı olușturdular. Bu durumu korumamız ve daha da geliștirmemiz lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR