Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,467
Ben de çok istedim, gazlı, hermetik bacalı şofbeni, ki o da olsaydı şebeke elektriğine hiçbir zaman bağlı kalınmayacaktı ve tam bir özgür karavan olacaktı 3.75. Buzdolabı, aydınlatma, hidrofor ve ısıtma bile sorunsuz bir şekilde dahili güneş paneliyle çok rahat çalışıyormuş, kullanıcılar söylüyor. Ama ne yazık ki teknik sebeplerle gazlı şofben olmuyormuş. Banyoda yeterli alan yokmuş. Derinlik, vs olsa gerek, ayrıntısını bilemiyorum.
Atık su ve lumbozun dışında, gardrop tam boy olmuş artık ve yakında camlar da yukarı açılır olacakmış.
Acaba üzerindeki güneş buyuklukte ve akü ne buyuklukte?
Acaba 190 watt monokristal panel 100 amper jel akü ve 1 kwlik bir inverter ile 220 volt buzdolabı, aydınlatma ve su pompası için yeterli gelir mi?

Etiketler
İnverterli bir mini jeneratör buldum acaba bunun inverteri karavan sistemi için kullanılabilir mi bir şekilde bypass gibi bir işlemle ? Belki deneyen olmuştur.

Acaba üzerindeki güneş buyuklukte ve akü ne buyuklukte?
Acaba 190 watt monokristal panel 100 amper jel akü ve 1 kwlik bir inverter ile 220 volt buzdolabı, aydınlatma ve su pompası için yeterli gelir mi?
Merhaba, 3.75'i soruyorsunuz sanırım. Toplam 150 (ama 185 de takıyorlar) güneş paneli, 100 amper jel akü oluyor Erba'da. Buzdolabı, hidrofor ve aydınlatma 12 volt olduğu için invertör yok. Buna kış aylarında dizel ısıtıcı da eklenince 3-4 gün yetiyormuş. Kış harici sanırım sonsuz döngü gibi oluyor. İnvertör ve 220 volt devreye girince ne olur, inanın hiç bilgim yok.

Merhaba, 3.75'i soruyorsunuz sanırım. Toplam 150 (ama 185 de takıyorlar) güneş paneli, 100 amper jel akü oluyor Erba'da. Buzdolabı, hidrofor ve aydınlatma 12 volt olduğu için invertör yok. Buna kış aylarında dizel ısıtıcı da eklenince 3-4 gün yetiyormuş. Kış harici sanırım sonsuz döngü gibi oluyor. İnvertör ve 220 volt devreye girince ne olur, inanın hiç bilgim yok.
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Erba için değil farklı bir karavan için soruyorum. Enerji problemimiz olacak.

Peki inverter olmadan telefonu nasıl şarj etmeyi düşünüyorsunuz?
Birde webasto ile 3-4 gün yetiyormus demişsiniz bu paneller sürekli aküleri doldurmuyor mu? Eğer yetiyorsa sınırsız bir enerji olmasi gerekmez mi?

Peki inverter olmadan telefonu nasıl şarj etmeyi düşünüyorsunuz?
Birde webasto ile 3-4 gün yetiyormus demişsiniz bu paneller sürekli aküleri doldurmuyor mu? Eğer yetiyorsa sınırsız bir enerji olmasi gerekmez mi?
Telefon şarjı için kesin planım yok henüz ama orada küçük bir inventör (89 TL'lik demişti) ve 2. bir aküyle telefon ve bilgisayarı şarj ettiğini söylüyordu bir kullanıcı. Ama emin değilim, ayrıntısını bilmiyorum.
Kışın güneş çok olmadığında ve webastonun çok uzun süreler açık olduğu durumlar zaten bence yeterince ekstrem durumlar. Böylesi günlerde bile 3-4 gün sorun yaşamadığını belirtmişlerdi. Kışın 1 hafta hiç şebeke elektriği almadan yaşamak mümkün olmayabilir ama 3-4 sorunsuz devam edebilmeşlerdir, söylemek istediğim buydu. Kışın böyleyse, bahar ve yaz aylarında hem Webasto daha az ya da hiç kullanılmayacak hem de güneş panelleri çok daha rahat dolacak, ve böylelikle benim tahminim enerji sorunu belki de hiç yaşanmayacak.

Telefon şarjı için kesin planım yok henüz ama orada küçük bir inventör (89 TL'lik demişti) ve 2. bir aküyle telefon ve bilgisayarı şarj ettiğini söylüyordu bir kullanıcı. Ama emin değilim, ayrıntısını bilmiyorum.
Kışın güneş çok olmadığında ve webastonun çok uzun süreler açık olduğu durumlar zaten bence yeterince ekstrem durumlar. Böylesi günlerde bile 3-4 gün sorun yaşamadığını belirtmişlerdi. Kışın 1 hafta hiç şebeke elektriği almadan yaşamak mümkün olmayabilir ama 3-4 sorunsuz devam edebilmeşlerdir, söylemek istediğim buydu. Kışın böyleyse, bahar ve yaz aylarında hem Webasto daha az ya da hiç kullanılmayacak hem de güneş panelleri çok daha rahat dolacak, ve böylelikle benim tahminim enerji sorunu belki de hiç yaşanmayacak.
Haklısınız. Zaten en aksi şartları göz önüne alarak hareket edip iki katı masraf etmek istemiyorum ayrıca kilogram siniri sorunum da var.
Benim gezilerim kışın 2 bilemediniz 3 gecelik olacak. Yazında en fazla 1 haftalık. O halde önerilen 190 watt *2 adet mono kristal güneş paneli , 1200 watt inverter , 100 amper *2 adet jel aküye gerek yok. Ben işi bir panel bir akü ile çözme peşindeyim buzdolabı da 12 volt olursa benim planına uygun olacaktır bu durumda. Hatta ilk etapta mevcut 220 volt dolap yerine 20 litrelik 12 volt buzdolabı alıp idare etmeyi düşünüyorum. TV olmayacak, sadece webasto olacak o da ileriki dönemde.
Tek sorun telefon ve bilgisayar şarjı kalıyor onun da çaresine bakacağız artık.

Haklısınız. Zaten en aksi şartları göz önüne alarak hareket edip iki katı masraf etmek istemiyorum ayrıca kilogram siniri sorunum da var.
Benim gezilerim kışın 2 bilemediniz 3 gecelik olacak. Yazında en fazla 1 haftalık. O halde önerilen 190 watt *2 adet mono kristal güneş paneli , 1200 watt inverter , 100 amper *2 adet jel aküye gerek yok. Ben işi bir panel bir akü ile çözme peşindeyim buzdolabı da 12 volt olursa benim planına uygun olacaktır bu durumda. Hatta ilk etapta mevcut 220 volt dolap yerine 20 litrelik 12 volt buzdolabı alıp idare etmeyi düşünüyorum. TV olmayacak, sadece webasto olacak o da ileriki dönemde.
Tek sorun telefon ve bilgisayar şarjı kalıyor onun da çaresine bakacağız artık.

Ben de sizin gibi yapar, ekstra panel, akü ve invertör yerine, buzdolabını 12 volta dönüştürür ve hem ağırlığı artırmaz, hem daha az para harcar hem de dönüşümsel kayıpları azaltırdım. Aydınlatma ve hidroforunuz da 12 volt ise, geriye sadece telefon ve bilgisayar kalıyor dediğiniz gibi.
Sağlıcakla

3.75 erba da çakmak soketi var telefon için ama bilgisayar için invertor gerekiyor
Haklısınız. Bir tek bilgisayar kalıyor bu durumda. O da şart değil bizim için. Tabletler de çakmaklıktan şarj edilebiliyor değil mi? Öyleyse bilgisayar sorunu da hemen hemen çözülüyor bizim için.

Ben de sizin gibi yapar, ekstra panel, akü ve invertör yerine, buzdolabını 12 volta dönüştürür ve hem ağırlığı artırmaz, hem daha az para harcar hem de dönüşümsel kayıpları azaltırdım. Aydınlatma ve hidroforunuz da 12 volt ise, geriye sadece telefon ve bilgisayar kalıyor dediğiniz gibi.
Sağlıcakla
Evet aydınlatma ve su pompası 12 volt. Ender Bey karavanlarinda hidrofor kullanmiyormus, 3 adet su pompası var.
Soket ile telefonu da halledersek , bilgisayar mühim değil.

Usb Sarj cihaz

Telefon șarjını araҫta ҫakmaklığa taktığım yukardaki usb șarj cihazları ve powerbank ile ҫözüyorum. Varta 57960101401 Powerpack: Amazon.de: Elektronik

Çok teşekkür ederim. Bunun için uzun tatillerde sık sık araba çalıştırmak gerekir herhalde.

Powerback‘ ı evden dolu götürürsünüz veya yolda giderken ҫakmaklıktaki soketle șarj edersiniz. Büyücek bir powerback telefonu 4-5 defa șarj edebilir.

Araҫ aküsünün marș basmama durumunda böyle bir cihaz yardımcı olabilir.

Yaber Powerbank akü takviyesi, 600 A maksimum akım, 12000 mAh taşınabilir araç marş yardımı, 12 V araç aküsü, LED el fenerli marş motoru: Amazon.de: Auto

Son düzenleme:

Merhaba, 180 lik panel isteğe bağlı ve ek ücretle mi takıyorlar ? Büyük cam dahil bir çok opsiyon var ancak tam listeyi bulamadım erba çalışanları da yoğunluktan herşeye cevap vermiyor bu ara.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri