Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,489

Etiketler

Ben de yakın zamanda sipariş verdim. Teslimat aralık sonu olacak. Seneye keyfini yaşayacağım artık. Opsiyon listesine gazlı şofben eklenmiş. Ben alırken büyük cam, sineklik, webasto, gazlı termosifon ve dış duş eklettim. Gazlı termosifon için 220 gerekli dediler. Karavan geldikten sonra 1 akü daha ekleyip invertor ile çalışır hale getireceğim diye umuyorum. 5 dakikada ciddi bir elektrik sarfiyatı olmaz muhtemelen. Teknik bilgim yok ama yapmak istediğim bazı şeyler var tabi.
Öncelikle hayırlı olsun. Bu ortam ısıtıcıları için yüksek rakımda çalışmama sorunu büyük sıkıntı bence de. Eberspacher marka olanda kesinlikle bu sorun var. Yaşayan kişi paylaştı. Ama webasto için kesinlikle bu sorun yaşanıyor mu acaba? Bilgisi olan varsa paylaşsa çok güzel olur. Dai markada bu sorun zaten yok diye biliyorum. Ama ben montaj ve satın alım için ben İstanbul'a çok zıt bir konumdayım. Bir de marka olarak webasto daha güvenilir geliyor. Hem Denizlide servisi var. Dai için servis bilgisi göremedim.

Bir de bunlardan ayrı olarak. Size ne zaman karavanın içi ve dışı ile ilgili renk vs. tercihlerinizi sordular? Yani soruyorlardır umarım. Kafalarına göre yapmazlar diye düşünüyorum.

Merhaba, Dai benim için montaj yeri açısından (Çanakkale) sorunluydu ama Sakarya ve Bursa'da da montaj yapabileceklerini söylediler. Webasto'da yüksek irtifa kiti satılıyor, ilanını gördüm, bu da yüksek irtifalarda çalışmadığı anlamına geliyor sanırım.
Biz de sipariş formunda renk beyan ettik ama dedik ki yazın geldiğimizde yerinde son kararları veririz. Yani aslında epey vakit var bu seçimleri yapmaya.

Çok yaktığını ve uzun ömür sunmadığını duydum facebook grubunda cast sistemine benzer bir yapı gözlemledim dai shava bence kesinlikle kayırılıyor yöneticilerin taktırmayıp bu marka konusunda olumsuz yazanları banlaması bence tam da kimsenin güvenmediğini ama başkalarının teşvik edildiği şüphesi oluşturuyor sadece kişisel fikrim iddia etmiyorum. Ben webasto taktırıyorum termosifonda ekletiyorum çünkü 220 w tesisat çekiliyor onun için bile değer sadece webasto ve eberspacher markaları arasında kaldım onur bey ikisini de takarız diyor.
220 şebekesi her halükarda çekiliyor. Tüplük kısmında ocağa bağlı halde ve ayrıca 4-5 metrelik kablo olarak hazırda duruyor ve bağlandığında mutfaktaki ikili prizden 220 volt kullanabilirsiniz.

Elektrikli şofben ve gazlı termosifon ayrı ayrıydı opsiyon listesinde. Özellikle gazlı termosifon istedim. Yine gazlı termosifon için de 220 gerekli ama elektrikli şofben gibi değil sonuçta. Dediğim gibi ek bir akü ve inverter ile sistemi biraz değiştireceğim.
Ben termosifonun gazlı değil elektrikli olduğunu biliyorum. Kesin konuşmak istemiyorum ama eminim diyebilirim.

:smiley:
Bence değil, kampingde ortak duş alanı yerine, 220 bağlayıp termosifonu çalıştırabiliriz. Ya da dağ bayır için ufak bir jeneratör iş görebilir.
Ben de tenteyi çıkarıp, termosifonu eklettim geçen gün.

:smiley:
Bence değil, kampingde ortak duş alanı yerine, 220 bağlayıp termosifonu çalıştırabiliriz. Ya da dağ bayır için ufak bir jeneratör iş görebilir.
Ben de tenteyi çıkarıp, termosifonu eklettim geçen gün.

„ Doğaya saygı manifestosu“ nu lütfen bir okuyun.

Son düzenleme:

Jeneratör kullanımı için ise nazik uyarınız, mutlaka gürültü kirliliğine yol açmamaya dikkat etmeliyiz, tüm canlılar için tabi bu. Aklımdan geçmişti yazarken ama yazıya dökmemişim. Kaçırdığım başka bir nokta varsa, belirtmekten çekinmeyin lütfen sayın Akdeniz.
Teşekkür ederim.

Merhaba benimde aklımda erba.3.75 var ben kamp alanı daha az olmakla beraber çoğu zaman kamp dışı daha sesiz yerleri tercih etmeyi düşünüyorum genelde bir kaç aylık yaz gezileri 3.75 hafta sonu karavanı olduğunu biliyorum fakat hem bütçe hemde gündüz yatak toplandığında oldukça ferah bir alan kalıyor masayı kaldır indir sorun yapmıyorum.Tamda bu yüzden gazlı şofben gerekiyor erba nin neden takmadigini anlamıyorum sonradan kendim takamazmiyim banyo gayet geniş ve yer var bu konu için fikirlerinizi öğrenmek isterim ayrıca pis su deposu ve lumboz standart olması çok iyi olmuş.

Ben de çok istedim, gazlı, hermetik bacalı şofbeni, ki o da olsaydı şebeke elektriğine hiçbir zaman bağlı kalınmayacaktı ve tam bir özgür karavan olacaktı 3.75. Buzdolabı, aydınlatma, hidrofor ve ısıtma bile sorunsuz bir şekilde dahili güneş paneliyle çok rahat çalışıyormuş, kullanıcılar söylüyor. Ama ne yazık ki teknik sebeplerle gazlı şofben olmuyormuş. Banyoda yeterli alan yokmuş. Derinlik, vs olsa gerek, ayrıntısını bilemiyorum.
Atık su ve lumbozun dışında, gardrop tam boy olmuş artık ve yakında camlar da yukarı açılır olacakmış.

Merhaba benimde aklımda erba.3.75 var ben kamp alanı daha az olmakla beraber çoğu zaman kamp dışı daha sesiz yerleri tercih etmeyi düşünüyorum genelde bir kaç aylık yaz gezileri 3.75 hafta sonu karavanı olduğunu biliyorum fakat hem bütçe hemde gündüz yatak toplandığında oldukça ferah bir alan kalıyor masayı kaldır indir sorun yapmıyorum.Tamda bu yüzden gazlı şofben gerekiyor erba nin neden takmadigini anlamıyorum sonradan kendim takamazmiyim banyo gayet geniş ve yer var bu konu için fikirlerinizi öğrenmek isterim ayrıca pis su deposu ve lumboz standart olması çok iyi olmuş.
Bu konuyu ben de çok araştırdım. Geldiğim sonuç, depodaki su azalmışsa su kaynatıp dökmeyi, depoda fazla su varsa da 20 litrelik kamp duşlarına sıcak su ilave ederek sıcak suyla duş olayını çözmeye karar verdim. Şofben içeri sığsa da, ateşleme için 220V a ihtiyaç duyması, baca açılması, tesisatı uzun işmiş gibi geldi.

Gazlı şofben olmazsa özgürlükte olmaz ateşleme ve fan için 220 lazım doğrudur fakat zaten 220 var 3.75 in banyosundan daha küçük alanlarda şofben gördüm üstelik havalandırma da var şu tesisatı zaten var sadece gaz tesisatı var extra dan

Gazlı şofben olmazsa özgürlükte olmaz ateşleme ve fan için 220 lazım doğrudur fakat zaten 220 var 3.75 in banyosundan daha küçük alanlarda şofben gördüm üstelik havalandırma da var şu tesisatı zaten var sadece gaz tesisatı var extra dan
İnvertör yardımıyla çalıştırılır 220 gazlı şohben
Bir çok kişi daxom gazlı şohben taktı sitede
Sizde kendiniz sonradan takabilirsiniz
Detaylar var,baca boru vs
Forumda bu konuda yeterince bilgi var

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR