En Önemli Vitara Bakımları Nelerdir ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yenerh Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,820

yenerh

benim meskenim dağlardır
Yer
trabzon
sevgili arkadaşlar öncelikle burda herdurlu sorulara cvp verdiğiniz için herkese ayrı ayrı teşekkurlerimi sunuyorum.. benım sorunum vitarayı yenı aldım bunla ilgili önemli bakımları öğrenmek isdiyorum sizler kullanıcı olarak daha iyi bilirsiniz,şunu söyleyeyım otamatık şanzıman olunca vites geçişlerinde ileri geri set vurundu yapıyor tururkrn vitesle yer değişdiğinde sertce ses yapıyo daha sessiz olması lazım değil mi, birde motorda sipap sesi gibi bir ses var fincanlardan dır dediler demizlenıp yağı koyulacak dediler tirikel kayışını da değişme istıyorum bunlar hakkında da bilgi veririsenız sevınırım trabzondayım burda bildiğiniz uygun parca satan yada yapan özel servis varsa bilenler söylerse sevinirim bu vıte sgeçişleri normal mı başka sorun cıkar mı herkese sonsuz teşekkurler allahın selamı üzerinize olsun ......

Etiketler
Ynt: En Önemli Vitara Bakımları Nelerdir ?..

Aracınız hayırlı olsun. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.
Motordan gelen sübap sesi ayar gerekli olduğu için olabilir. Emme 10 eksoz 15 olarak sübap ayarı yaptırın.
Ses kalın yağ kullanılmasından da ileri gelebilir. Araca ucuz olduğundan 20w-50 yağ koymuşlarsa 10w-40 ile değiştirin.
Triger kayışı değişimi servis kitapçığına göre 100000km olmakla birlikte 80000 de değiştirilmesi tavsiye edilir.
Genel muayene ve bakım km'ler şöyledir:
Asvalt- Uzun Yol Kullanım (km) Arazi Şartlarında Kullanım
Yağ ve Yağ Filtresi 10000 5000
Triger Seti 100000 60-80000
V Kayışı 80000 40000
Motor Soğutma Sıvısı 100000
Bujiler 50000 10000
Buji Kabloları 80000
Hava Filtresi 40000 10000
Benzin Filtresi 40000
Fren Hidroliği 40000
Şanzıman Yağı(manuel) 40000 20000
Diferansiyel Yağları 40000 20000
Otomatik şanzıman hakkında bilgim olmadığından bir şey söyleyemeyeceğim. Ama seviyesini kontrol ettirin.

en önemli vitara bakımları nelerdirrr........

arkadaşım sene olarak modeli ,karbiratormü 8-16-24 sibob, enjektörlümü 4 mü 6 mı silindir ,motor hacmi nedir 1,6-2,0-2,5-

yazdıklarında bazı tezatlar var fincanı olanda triger yok mesela yag nosuda motor cinsine göre degişiyor aracını tam belirtirsen yardımcı olacak arkadaşlar var.

aracının la ilgili pek cok konu vardır sitede aratırsanda bulup bilgi edinebilir siniz.

ARACIM 1999 MOTEL SUZUKİ VİTARA JLX 1600 KM:115 BNDE 16 VALVE OTOMATIK ENJEKSIYONLU OLMASI LAIM SİZLER DAHA IYI BLİRSİNİZ DE BEN TAM OLARAK BİLEMIYORUM

1.6 16v otomatik vitara kullanıcısı olarak bilgim dahilinde sorularınızı yanıtlayayım,

Aracınızın otomatik şanzumanındaki vuruntu otomatik olan vitaraların %90 ında var.Ama nasıl var açıklayayım;

Örneğin araç N de veya P de iken D ye veya R ye aldığınızda sarsılıyorsa ve bir vuruntu eşliğinde vitese geçiyorsa sorun değil çoğumuzda olan bir şey ve zararıda yok.

Ama araç seyir esnasında vites değişimlerinde anormal şekilde sarsılıyorsa ve dip gaz yaptığınızda vites küçültüp "roketleme" tabir edilen hızlanmayı aniden yapamıyorsa sorun var demektir ve bir otomatik şanzuman ustasına göstermek gerekir.

Vitara otomatik şanzumanı eski nesil bir sistemdir ve fazla konfor beklemek yanlış olur,illaki vites geçişlerini biraz hissettirir ama 40.000 km de bir şanzuman karterini açtırıp,içini temizletip,süzgeçini değiştirir ve iyi kalite ATF cins yeni yağ koyarsanız size çok uzun yıllar sorunsuz hizmet eder.Önemli olan yağ değişim periyotlarına harfiyen uymanız ve "Otomatik şanzumanın yağı değişmez kardeşim" diyen kıt akıllılara uymamanızdır.

Vitaranızda nereye ne yağ kullanmanız gerektiğini aşağıda belirttim,bilgiler tamamen doğrudur ve tecrübeyle sabittir.

*Ön-Arka diferansiyel = 80-90 diferansiyel yağı 40.000km de bir tamamen boşaltıp yenileyin.
*Otomatik şanzuman = ATF şanzuman yağı 40.000km de bir şanzuman karterini ve süzgeçinide temizleterek yenileyin.
*Arazi şanzumanı = 80-90 diferansiyel yağı (diferansiyellerle koyduğumuzla aynı yağ) 40.000km de bir tamamen boşaltıp yenileyin.
*Motor = 10-40 motor yağı 10.000 km de bir yağ filitresiyle beraber değiştirin.

Not= Suzuki, vitara için motor yağını 10 -30 önermektedir ama bulunabilirlik ve fiyat bakımından 10-40 daha yeğdir hem ülkemiz ikliminde aynı vazifeyide görür.(Vitaraya sakın 20-50 yağ kullanmayın!)

Subap ayarı konusuna gelince Abdullah beyinde belirttiği gibi motor soğukken emme 10 egzost 15 tatlı sıkı ayarlatmalısınız.Net ayar emme 8,egzost 13 tür fakat bu ayarı yaptırabileceğiniz ayar çakısı bulabileceğinizi sanmıyorum.Bu sebeple 10 - 15 değerlerini biraz sıkı yaparsanız bir nebze 8 - 13 e yaklaşmış olursunuz.

Trigeri konuşmaya bile gerek yok bence,yeni alınan ve geçmişi bilinmeyen ikinci el araçlarda ilk önce ve hemen değiştirilmesi gereken şeydir,kopması halinde masrafınız 3 milyar civarı olur.1.6 16v vitara motorunda tek gergi bilyesi vardır ve trigerle beraber mutlaka değişmelidir.Geçen ay triger+bilye fiyatı 120 ytl idi.

Parça temini konusunda Trabzonda bildiğim bir adres yok ama mümkün mertebede orjinal veya çok iyi kalite yan sanayi malzeme kullanmanızı öneririm. İstanbul Suzuki Grand Oto fiyat bakımından uygundur ve kargo ile gönderi yapmaktadır.Telefonu 0 216 575 77 22

Selamlar

çok sağol kradeşim verdiğiniz bilgiler için emeğine sağlık..

erenatac' Alıntı:
Subap ayarı konusuna gelince Abdullah beyinde belirttiği gibi motor soğukken emme 10 egzost 15 tatlı sıkı ayarlatmalısınız.Net ayar emme 8,egzost 13 tür fakat bu ayarı yaptırabileceğiniz ayar çakısı bulabileceğinizi sanmıyorum.Bu sebeple 10 - 15 değerlerini biraz sıkı yaparsanız bir nebze 8 - 13 e yaklaşmış olursunuz.

Dün triger ve bilimum kayış değişimi için özel servisteydim. Subap ayarı üzerine konuşurken, usta bilgisayardan fabrika değerlerini çıkardı. Sıcak ayar yapılacağı ve değerlerin de (yanlış hatırlamıyorsam) 0,17 ile 0,2 küsur mm olduğunu gördüm. Peki bu bahsedilen 8-13 veya 10-15 ölçüleri metrik midir?

Şenol bey selam,

Evet bu ölçüler metrik sisteme göre.Aslında inch sisteme göre olan ayar çakılarından bulunursa kaba hesap emme 3 inch egzost 5 inch olarak yapılacak ayar hemen hemen 8-13 metrik ayara denk geliyor.Yani metrik ayar yaparkenki tatlı sıkıyla falan uğraşmaya gerek kalmaz sanırım.Yukarıda belirttiğiniz ayar değerleri neye göre bilemedim..

Anladığım kadarıyla telafuz edilen rakamlar virgülden sonraki haneler.
Gördüğüm sıcak ayar değerlerini 17 ve 26 şeklinde belirtirsek yanlış olmaz sanırım.
Soğuk ayarlarının yaklaşık 2 katı gibi gözüküyor, normal midir kestiremedim.
3" ve 5" ise, 0.003" (=0,0762mm) ve 0,005" (=0,127mm) ölçülerine karşılık gelir herhalde.

Şenol Hocam sizin de bildiğiniz gibi sıcak göreceli bir kavramdır ve sıcakla metalin genleşmesinin artacağı aşikardır. Soğuktan kasıt servise çalışarak giden bir aracın el yakmadan ayar yapılabilecek, sökülüp takılabilecek, elle dokunabilecek sıcaklığı ifade eder. Sıcak ayar tamam da 45 derece de sıcaktır 85 derece de ikisinin arasındaki genleşmeyi makinacı ya da metalci arkadaşlar eminim hesaplayabilirler ve aynı değerler değildir. O nedenle sıcak ayar yapılır diyen arkadaşın hangi sıcaklıktaki değerlerden bahsettiğini de belirtmelidir diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR