Ekipmansız Kaçkar Zirve

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan m38a1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,918

m38a1

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Arkadaşlar Merhaba

2013 yılı yaz aylarında kardeşim ile birlikte kuzeyden pokut, hazindağ ve yukarı kavron üzerinden rota çizerek deniz gölü yapmayı düşünüyoruz. Maksat kamp, yürüyüş ve doğa fotoğrafı :D Deniz gölünden sonra ekipmansız olarak Kaçkar zirve yapabilme şansımız var mı ? Temmuz aylarında hava şartları sis, yağmur ve en önemlisi sıcaklık nasıl olur. En kötü ihtimal deniz gölü civarında kamp kursak temmuz ayında gece sıcaklığı oralarda nasıldır ?

Bu işin ehli ve değerli arkadaşlarımızdan fikir talep etmekteyim. Daha doğrusu yardım 8) (Yoksa kardeşim boğacak beni :eek: Papaz olmadan bu işten sıyrılmam gerek ;D )

Şimdiden teşekkür ederim

Etiketler

;D doğru valla ;D

4 mevsim çadırım, comfortu -5 olan tulumum, batonlarım, çantam, ayakkabılarım, ocağım gibi kampçılık adına yeterince ekipmanım var boş vakitlerimde yalnız başıma trekking, kamp ve fotosafari yapıyorum :D fakat daha önce orman üstü sınırına çıkıp 2000 metreden daha yüksek yerde kamp yapmadım. Kaçkar zirve bu ekipmanlarla tintini tintini tırmanılması suretiyle tehlike arz eder mi ? yada tırmanılabilir mi diyelim. deniz gölünün karşısında kahvemizi içip dönersek kardeşimin gözünde her zaman dandik bir abi olarak kalacağım :-\

Kaçkar Zirve yapmadım.

Çevresini de fazla bilmiyorum ama çadırsız zor olur. Her yaylada pansiyon bulma imkanı var mı.?

Bilen arkadaşlar yazacaktır.

Ynt: Ekipmansız Kaçkar Zirve

Merhaba,

Öncelikli olarak çadırsız bu faaliyeti çıkartacağınızı çok fazla düşünemiyorum.Deniz gölü tamamen çadır konaklamalı olacaktır çünki pansiyon vs o bölgede bulunmamaktadır.En doğru rota Y.Kavrun pansiyon öküzyatagı gölü üzeri kamp ve kuzey rotasından zirve doğru bir seçenek olabilir.Tabiki bu rota klasik rota'ya göre biraz daha zorludur.

Selamlar,
Murat

COMPETUS' Alıntı:
Merhaba,

Öncelikli olarak çadırsız bu faaliyeti çıkartacağınızı çok fazla düşünemiyorum.Deniz gölü tamamen çadır konaklamalı olacaktır çünki pansiyon vs o bölgede bulunmamaktadır.En doğru rota Y.Kavrun pansiyon öküzyatagı gölü üzeri kamp ve kuzey rotasından zirve doğru bir seçenek olabilir.Tabiki bu rota klasik rota'ya göre biraz daha zorludur.

Selamlar,
Murat

yanlış anlaşılma olmuş galiba çadırımın olduğunu belirtmiştim. konaklamada sıkıntımız yok. teknik ekipman ve tırmanış hususunda hiç bir bilgiye sahip değiliz. ne gibi zorluklarla karşılaşabiliriz ? ayrıca klasik rota güney yamacındaki rota mıdır ?

teşekkürler

m38a1' Alıntı:
yanlış anlaşılma olmuş galiba çadırımın olduğunu belirtmiştim. konaklamada sıkıntımız yok. teknik ekipman ve tırmanış hususunda hiç bir bilgiye sahip değiliz. ne gibi zorluklarla karşılaşabiliriz ? ayrıca klasik rota güney yamacındaki rota mıdır ?

teşekkürler

Klasik rota güney yamacı doğrudur.Yaz tırmanışında kask hariç teknik bir malzemeye ihtiyacınız yoktur.

COMPETUS' Alıntı:
Klasik rota güney yamacı doğrudur.Yaz tırmanışında kask hariç teknik bir malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Teşekkür ederim Murat Bey. Öküz yatağından sonra var olan kuzey rotasından devam etsek öneriniz ne olur ? Çünkü büyük deniz gölüne uğramak istiyoruz. Kuzey yamaç rotasında ne gibi tehlikelerle karşılaşabilirz ?

Syg

m38a1' Alıntı:
Teşekkür ederim Murat Bey. Öküz yatağından sonra var olan kuzey rotasından devam etsek öneriniz ne olur ? Çünkü büyük deniz gölüne uğramak istiyoruz. Kuzey yamaç rotasında ne gibi tehlikelerle karşılaşabilirz ?

Syg

Mutlak suretle deniz gölüne uğramak istiyorsanız rotanızı klasik olarak değiştirin derim.Aşağıdaki resim rota hakkında sizi daha net aydınlatacaktır.

Kakar

m38a1' Alıntı:
Teşekkür ederim Murat Bey

Aynı rotayı bende biraz farklı şekilde çizmiştim kendime. Bu rota üzerinden ekipmansız zirve yapma şansımız var mı ?

Ekipman derken teknik tırmanış içeren malzemelerden bahsediyorsanız hiç bir şeye gerek yok.Kaçkar tırmanışında kış hariç bu tür malzemelere gerek kalmıyor.

Selamlar,
Murat

Merhabalar;
Temmuz ayında hava güzeldir ama sis yağmur her daim vardır (eskileri demesiyle çürük ayları denir ozamanlara);Burası karadeniz havası belli olmaz;
Sis çökerse rehber veya GPS yoksa rotayı (çıkış ve iniş) bulmak zor.Temmuzda gtimeyi düşünürseniz zirve etabına saat 03:00 başlamak en geç saat 12:30 gibi kamp alanında olucak gibi palan yapmanızda fayda var;
Güney rotalı tırmanışta o aylarda Zirve yapan çok grup bulursunuz(Buklanın çadırı var) ;Kask baton haricinde bir teknik malzemeye ihtiyacınız olmaz,ama güney rotalı tırmanış zirveye kadar çarşaklı olduğundan zevksiz ve basittir.
Kuzey rotalı tırmanış Yukarı kavron öküzyatağı (mezovit) kamp,zirve rotası zevklidir;sadece son 600metre kayalık etaptan oluşur ,babalar ve yön okları sizi zirveye rahat çıkarır,bu etap güneye rağmen biraz daha zordur,çok fazla boşluklu yan geçişler vardır,yükseklik korkusu nedeniyle bazı kişilerde mniyet alma zorunluluğu olmaktadır.
Saygılar

cem cihan' Alıntı:
Merhabalar;
Temmuz ayında hava güzeldir ama sis yağmur her daim vardır (eskileri demesiyle çürük ayları denir ozamanlara);Burası karadeniz havası belli olmaz;
Sis çökerse rehber veya GPS yoksa rotayı (çıkış ve iniş) bulmak zor.Temmuzda gtimeyi düşünürseniz zirve etabına saat 03:00 başlamak en geç saat 12:30 gibi kamp alanında olucak gibi palan yapmanızda fayda var;
Güney rotalı tırmanışta o aylarda Zirve yapan çok grup bulursunuz(Buklanın çadırı var) ;Kask baton haricinde bir teknik malzemeye ihtiyacınız olmaz,ama güney rotalı tırmanış zirveye kadar çarşaklı olduğundan zevksiz ve basittir.
Kuzey rotalı tırmanış Yukarı kavron öküzyatağı (mezovit) kamp,zirve rotası zevklidir;sadece son 600metre kayalık etaptan oluşur ,babalar ve yön okları sizi zirveye rahat çıkarır,bu etap güneye rağmen biraz daha zordur,çok fazla boşluklu yan geçişler vardır,yükseklik korkusu nedeniyle bazı kişilerde mniyet alma zorunluluğu olmaktadır.
Saygılar

Teşekkürler Cem bey. Gpsimiz var. yükseklik korkum yok. kardeşiminde öyle. yatay geçişler çantayla emniyetsiz geçilebilecek şekildeyse sorun yok. değilse eğer kardeşimle mahsuni şerifin halim yaman böyle türküsünü söyleyecez herhalde :smiley:

Tşk ederim .Syg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri