E P G 07&09 : İspanya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 133
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,200
Ynt: E P G 07&09 : İspanya

Comillas
Akşam saat 19 civarında Comillas'a ulaştık. Küçük bir yerleşim. Sahili çok güzel. Dev okyanus dalgaları sahili dövüyor. İnsanlar dalgaları görünce sahile doluşmuşlar. Bu dalgaları görene kadar İstanbul Şile'deki Karadeniz dalgalarını bir şey sanırdık. Bol bol dalga fotoğrafları çektik. Geceyi kıyıya yakın park alanında geçiriyoruz. Burada su için çeşme bile var. [GPS105].
GPS105: N43.39030 W4.29028 l=4431Km h=13m Camillas.

PB024320

IMG 1613

IMG 1618

PB014217

PB014233

Etiketler

Okyanusun dalgalarından havaya karışan su damlacıkları yağmur gibi her yeri kaplıyor. Comillas sislerin altında. Gece rıhtımı dolaştık. Küçük tekneler hep limana sığınmışlar. Biraz gece fotoğrafı çektik.

PB014236 stitch

PB014244

PB014262

PB014263

IMG 1650 stitch

Comillas, bir balıkçı kasabası. Eskiden balina avı da yapılırmış. Bize göre kasabanın sembolü, bizim Comillas Teyze dediğimiz, sepetinde balık olan bir heykel.

IMG 1670

Ferhat Bey,
Harika paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Bende busene kısmet olursa İspanya ve Portekiz gezisi planlıyorum.
Size bir şey sormak istiyorum bene gezdiğiniz müzeyi incelerken Mağara duvarlarındaki resimlerin, insan nefesindeki karbondioksitten etkilenmemesi için, 2001 yılına kadar sınırlı sayıda ziyaretçiye açıldığını ve halen gezilen kısımın replika olduğun okumuştum Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz
Saygılarımla
İbrahim

Karavana çekildikten sonra Nermin açık öğretim sınavlarına çalıştı. Ülkeden uzakta olsak da dönüşte yapılacaklara hazırlanmak lazım. Burada da halen Türkiye saatiyle davranıyoruz. Türkiye'den 2 saat dilimi ötedeyiz. Boylam olarak evimizden 33.5° batıdayız. Her 15° bir saat fark ettiğine göre, aslında neredeyse 2.5 saat uzaktayız. Daha batıya doğru da epeyce yolumuz var. Bu da daha fazla zaman farkı demek. Bir bakıma zamanda da yolculuk yapıyoruz. Burada sabah saat 10'da karavanın penceresinden güneşin doğuşunu seyrediyoruz. Türkiye'de ise güneş doğalı 2 saatten fazla oldu ve çoktan yükseldi. Tabiki yerel saat diye bir şey de var yani.

PB024290

PB024294

Bu sabah yağmur çiseliyor. Okyanus ise halen hırçın. Kahvaltı sonrası şemsiyemizi alıp, gündüz gözüyle de biraz çevre geziyi yapıyoruz. Burada okyanus dalgalarına doyduk artık. Bakalım sakin haline rastlayacakmıyız. Okyanusun çılgın dalgaları dün aksam kumsala yazdığımız yazıları da silip götürmüş.

PB024296

PB024298

PB024307

PB024313

PB024314

İlginç Bir Mezarlık
Comillas'ın hemen üzerinde kaleye benzeyen bir yapı görüyoruz. Maviş'i bırakıp yürüyerek yakınına gittiğimizde, buranın kale değil bir mezarlık olduğunu görüyoruz. İçine girince, oldukça farklı ve ilginç bir mezarlık olduğunu anlıyoruz. Mezarlar üst üste duvarlara dizilmiş halde. Eski mezarlar biraz bakımsız, yeniler ise çiçekli ve daha gösterişli duruyor. Çocukluğumuzda okuduğumuz Kızılmaske çizgi romanındaki mezarları hatırlattı bana. Romanda, bütün sülalesinin mezarları mağaranın içindeki raflarda duruyordu. Mezarlıkta küçük bir de kilise var. Kapıda yazdığına göre; bu mezarlık, antik bir kilisenin kalıntılarının üzerinde kurulmuş.

PB024374

PB024377

PB024380

PB024381

PB024384

Biraz ileride bir anıt yer alıyor. Mezarlıktan rahatça görüyoruz. Ona da kestirme olarak çimenlerin üzerinden yürüyerek ulaştık. Anıt, gemi şeklinde bir kaideye oturtulmuş. Herhalde balina avı dönemiyle ilgili bir şey olsa gerek. Net bir bilgimiz yok. Üzerinde 1890 yılı yazıyor. Burası dün gece kaldığımız liman bölgesine tepeden bakıyor. Manzara güzel.

PB024375

PB024387

PB024391

PB024398 stitch

isolano' Alıntı:
Ferhat Bey,
Harika paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Bende busene kısmet olursa İspanya ve Portekiz gezisi planlıyorum.
Size bir şey sormak istiyorum bene gezdiğiniz müzeyi incelerken Mağara duvarlarındaki resimlerin, insan nefesindeki karbondioksitten etkilenmemesi için, 2001 yılına kadar sınırlı sayıda ziyaretçiye açıldığını ve halen gezilen kısımın replika olduğun okumuştum Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz
Saygılarımla
İbrahim
Mağaraya küçük guruplar halinde alıyorlar. Sanırım nem ve sıcaklığı da kontrol altında tutuyorlar. Mağara girişi çamlı bir bölme ile kapatılmış. Zaten giriş, müze tarafındakı kapıdan kontrollü olarak yapılıyor. Bize de mağara girişinden giriş saati verdiler o saate kadar müze kısmında dolaşıp giriş saatimizi bekledik. Dediğiniz gibi replika olması muhtemel çünkü resimlerin renklerinin o kadar canlı kalması pek olası değil. :-\
Şimdiden güzel geziler diliyoruz. :smiley:
http://en.museodealtamira.mcu.es/

Güzel yerler ispanya'ya iki kez gittim fakat buraları gezmeyip araçla portekize geçtim keşke vaktim olsaydı bask bölgesinide gezseydim neyse bir kez daha gidersem gezerim inşallah.sizin anlatımınız ve fotolarda çok güzel teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri