Duster için Jant ve Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vizyon22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 101,713
Ynt: Duster için Jant ve Lastik Seçimi

ümiterkan' Alıntı:
Bugün itibariyle ben de BF Goodrich AT lastiğe geçtim. Ebatları 215/70/16. Fiyatı: 300TL Performansını kullandıkça yazarım artık. Standart lastiğe göre daha iyi olacağı kesin tabi.
Resimler lastikçide çekildi daha güzel bir fotoyu sonra koyarım buraya inşallah.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3]
Ümit beyin yeni lastikleri Duster için araca en uygun ve tüm kullanım şartlarına uygun gözüküyor....

Etiketler

mimar, bu Duster'ların bayi tesliminde tekerleklerinde fazla hava olduğu henüz kimsenin dikkatini çekmemişti geçen yıl; zaten kullanıcı sayısı da azdı. Ben ve birkaç arkadaş ısrarla yeni alanlara, almışlara yahut alacak olanlara "havanızı kontrol edin" demekteydik (ki sana da dedim yanlış hatırlamıyorsam).

O arada bir arkadaşımız gitmiş ölçmüş, galiba 45 hava varmış ve 10.ooo km. öyle kullanmış ve demişti ki "rot/rotillerde/direksiyonda boşluk oluştu" (nerde demişti tam hatırlamıyorum. Demem o ki, fazla sert suspansiyon ve fazla darbe uzun kmler sonrası bazı aşınmalara yol açabilir. Ama senin gezdiğin havalide ve yapacağın üç-beşyüz km. ile bişey olmaz. kaldı ki, çok bozuk yolarda sert darbelerin doğrudan gövdeye ulaşacağını bilerek gidersen yavaş gidersin. Dolayısıyla kısa vadede ve senin kullanımınla bir sorun olacağını sanmıyorum.

Lastikçi lastikleri ilk taktığında 34 hava basıyoruz demişti. Herhalde bu havayı her türlü pikap minibüs deolsa aynı basıyorlar. Araç bir haftadır çok sarsıntılıydı. Bu gün havalarını azalttım 32 psi hava bastım. Sürüş çok farketti, araba rahatladı ve eski satndart lastiklere yakın bir konfor elde ettim. C tipi sert yanak lastik olması pek zararlı olmayacak sanırım. Nisanda eskileri takacağım, ayrıca mt, at lastiklerde aynı yük endeksinde olduğu için, biraz dikkatli kullanım ile arabaya zarar vereceklerini sanmıyorum..

Selamlar.
Bridgestone DMV1 kullananız,duyanınız, tecrübe edeniniz var mıdır?
Eylül-Nisan arası kış lastiği kullanmayı düşünüyorum. Bu zaman aralığında da her hafta sonu araç araziye çıkıyor.
BF lerin performansı tartışılamaz ama Edirne'nin karı buzu Nisan'a kadar eksik olmadığından BFG AT almak yerine gerek kış lastiği olmasından dolayı gerekse üzerindeki desenlerin AT desenine benzemesi dolayısıyla Bridgestone DMV1 daha ön plana çıkıyor. Diğer aylarda da üzerindeki Continentaller yeterince başarılı zaten ;)
Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

mimar_ankara' Alıntı:
Lastikçi lastikleri ilk taktığında 34 hava basıyoruz demişti. Herhalde bu havayı her türlü pikap minibüs deolsa aynı basıyorlar. Araç bir haftadır çok sarsıntılıydı. Bu gün havalarını azalttım 32 psi hava bastım. Sürüş çok farketti, araba rahatladı ve eski satndart lastiklere yakın bir konfor elde ettim. C tipi sert yanak lastik olması pek zararlı olmayacak sanırım. Nisanda eskileri takacağım, ayrıca mt, at lastiklerde aynı yük endeksinde olduğu için, biraz dikkatli kullanım ile arabaya zarar vereceklerini sanmıyorum..

bende ılk baktığımda 37 psi basılıydı, kış-stok bekleme opsiyonu için galiba, 32 psi yaptım, araba pamuk gibi oldu, yazında 30 psi yaparım, yün gibi olur... fabrıka 29 demiş biraz az gibi, yanak yapıyor, lastık yıpranma olur, yol tutuş zayıflar gibi... fabrıkandan ıyı bılcek değiliz de, yınede sürücü konforuna keyfine göre standardı az zorlayabılmeli... ;) ;D gerçekten süspansiyona, yakıta, öntakıma, yol tutuşa faydası oluyor, normal başınç civarı lastiğin... 8) kışa m-s/at tip lastık almalı da psi nasıl olcak dert... yanak,esneme,yuke göre orta yol psi deneyeceğiz artıkın... ???

lastik yapısı ve psi basınç etkileri........ ;)
Yanal kuvvetler ve lastiğin yanal sapması
Lastik doğru hava basıncına sahipken lastiğin zeminle temas ettiği bölgede lastik yanaklarında hafif bir deformasyon oluşmaktadır. Araç hareket ettikçe lastikte dairesel bir deformasyon meydana gelmektedir. Dönen lastikte meydana gelen bu deformasyon “esneme” olarak adlandırılmaktadır.
meydana gelen esneme bir yuvarlanma direnci oluşturmaktadır. Bu direnç aşağıda belirtilen kuvvetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
lastik kesiti
lastik hamuru
diş deseni
yol zeminitürü
aracın hızı ve ağırlığı
merkezkaç ağırlık merkezi
lastik psi basıncı
Lastiğin yanal kuvvetleri iletebilmesi için hareket yönüne belirli bir açı ile dönmesi gerekmektedir. Bu nedenlerlastikler virajlarda düz bir şekilde hareket etmekte , yanal olarak esnemektedir.
Lastik esneyerek aracın yolda kalmasını sağlayan bir direnç yani yanal kuvvet oluşturmaktadır. Lastiğin yanal sapması tekerleklerin kamber açısı ve içe dönüklüğü ile elde edilmektedir.
Yan rüzgarlar, merkezkaç kuvveti ya da negatif kaldırma kuvveti gibi aracın izinden çıkmasına neden olan kuvvetlerin soğurulabilmesi için yanal kuvvetlerin iletilmesi gerekmektedir.

Sayın arkadaşlar merhaba,

Aracımda araçla birlikte gelen ve şu anda 8mm diş derinliği olan Michelin Latitude Tour 215-65 R16 98T lastik var.
Geçen sene 5-8cm kadar çamurda sağ tarafa eğimli ve oldukça derin banketli dar bir köy yolunda aracı 4x4 modda zor kontrol ettim.

4 mevsim kullanabileceğim, hafif çamurlu köy yollarında daha iyi tutunabilecek, aquaplanning açısından sorun çıkarmayacak bir lastik arayışındayım.
Aşağıdaki lastikler bu üç talebimi karşılar mı? Standart 65 yanak mı yoksa 70 yanak lastik mi takılması tavsiye edilir?
Lastik konusuna aşina olan arkadaşların değerli görüşleri arz olunur.

65 yanak
Lassa Competus AT 215-65 R16 98S
Michelin Latitude Cross 215-65 R16 98T
Yokohama G012 AT-S 215-65 R16 98H

70 yanak
BF Goodrich TA-KO 215-70 R16 100R
Michelin Latitude Cross 215-70 R16 100T
Yokohama G012 AT-S 215-70 R16 100S

Belirlediğiniz lastiklerin hepsi çok güzel ama kar üzerinde KIŞ LASTİĞİ performansını hiçbiri veremez. Özellikle Michelin Latitude Cross daha çok kum-çakıl. Diğer ATler biyere kadar.
Frenleme sıkıntılı olabilir. BFgoodrich ile Yokohama iyi bir seçim olabilir.

youngsun' Alıntı:
Belirlediğiniz lastiklerin hepsi çok güzel ama kar üzerinde KIŞ LASTİĞİ performansını hiçbiri veremez. Özellikle Michelin Latitude Cross daha çok kum-çakıl. Diğer ATler biyere kadar.
Frenleme sıkıntılı olabilir. BFgoodrich ile Yokohama iyi bir seçim olabilir.
Selim bey teşekürler, kiış lastiği uygulamasını bekleyeceğiz artık büyüklerimizin.... ;)

pirelli sottozero kullandım kışın gayet memnun kaldım tavsiye dedrim.aynı ölçüler215/65/16.

amaç, en azından benim amacım, yaz-kış aynı lastiği kullanabilmek.. çıkacak veya belki de çıkmış olan yeni uygulama yaz ve kış için ayrı lastik kullanmayı zorunlu hale getirirse lastik seçim kriterleri farklılaşacaktır.. 30 sene önce 2 tane pirelli almıştım, biri haftasına balon yaptı, attım.. o gün bu gün pirelliden uzak dururum.. ;)

arkadaşlar geçen gün yeni duster almış bir kullanıcının 17 inç jant takmış olduğunu gördüm sürtüyor mu diye sordum yanak kalınlığını 55 olarak değiştirdiğini ve boy olarak böylece 16 inç jant ile aynı noktaya geldiğini söyledi , bana da mantıklı geldi; 17 inç jant böyle uygulanabiliyor sanırım , bir de nissan qasqai'ler deki 17 inç de sanırım böyle uygulanıyor. İlgilenenlere...

4x4 araçlarda 60 yanaktan aşağısı, arazı-bozuk yolda sorun olur, konfor düşer, öntakımlar ve jant-lastık hasar rıskı artar, çamurda daha kolay batar,.... yani bu araçlar taksı değil...sport araç da değil... orjınal jant ebatları kullanmak lazım... km,gösterge,yoltutuş,yakıt, vs farkeder... 4x4 de genelde yukseltme çabası olurken, alçaltma çabası ilginç deneyımler yaşatacaktır... ;)

youngsun' Alıntı:
Bu arada kış lastiklerini detaylı olarak araştırdım. Bizim ebatlarda(215/65/16) fiyat 200 ile 400lere kadar değişiyor.
Kış lastiğinde
Goodyear UG8 için 330 TL
Sava Eskimo S3 için 275 TL
Lassa Competus Winter 250 TL
Dunlop Grandtrek SJ6 250 TL
Starmaxx Icegripper W850 200 TL (Bu lastik için pek kötü yorum yok desen ve karışım formülü hankook w310 ile aynı ve petlas w651 in birebir aynısı)

starmaxx w850nin hankook w310 ile aynı olduğu bilgisini nerden aldınız acaba .

Arkadaşlar bende 2-3 hafta içinde Duster alıp huzura kavuşacağım artık :smiley:

Ama ilk işim üzerindeki 215 lastikleri, 205/80 16 olarak değiştireceğim. Daha ince - Daha yüksek.

Bakalım artık :smiley:

http://www.facebook.com/photo.php?v=260661860726546
geleceğin lastikleri..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR