Duster için Jant ve Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vizyon22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 101,434
Ynt: Duster için Jant ve Lastik Seçimi

DuSTeRo' Alıntı:
aracıma yükseltmeden 225/75/16 bridgestone m/t 673 düşünüyorum mümkünmüdür lastik ebatı deneyen arkadaşlar en fazla kaç yanak takılabilir genişlik kaç takilabilir burda bizimle paylaşabilirmi?

Bence 215/70 16 nın üzerine çıkmayın. Çünkü bahsettiğiniz ebattaki lastikle orjinal lastikleri yanyana koyduğumuzda arada (yükseklikte) 5.8 cm fark çıkıyor. Duster'ın çamurluk boşluğu üstten vs.fazla ancak, alt iç kısımdaki bükey kısımdan dolayı sürtme olabilir.

Etiketler

DuSTeRo' Alıntı:
aracıma yükseltmeden 225/75/16 bridgestone m/t 673 düşünüyorum mümkünmüdür lastik ebatı deneyen arkadaşlar en fazla kaç yanak takılabilir genişlik kaç takilabilir burda bizimle paylaşabilirmi?
215/70/16'den büyük AT veya MT lastikler standart araçlarda sürtme yapar.

yorumlar için teşekkürler aracımın orjinalliğini bozmak istemiyorum. belki ilerde maddi yönden savurabilceğim bir durumum olursa citroen cx misali hidrolik amortisör taktırıp m/t ye ozaman geçiş yaparım yeri geldiğinde yükseltip 245/75/16 yeri geldiğindede alçaltıp 235/40/18 takıp duster'ı herkes yükseltirken basan ilk kişi olurum :D şaka maka 8bin tl üzeri masraf çıkardılar aga dedim sen neettin. bu durumda lassa snoways'e talimiz galiba

Orginal Jant ve lastik ölçüleri 6,5 J 16 215/65 R 16 M+S

aracın bijon ölçülerini bilen varmı ?
16 X ?

ümiterkan' Alıntı:
Dacia Duster'ın Bijon Ölçüleri 5x114,3'tür.

çok tşk. servis bile bilemedi..

jant lastik değişikliği yaparsam ..hangisi 4x2 85bg daha iyi olur?
1- seçenek 6,5 16j 5114,3 veya 7.0 16j 5x114,3 lastik 215/65veya70 R16 %50asfalt %50arazi
2- seçenek 7.0 17j 5x114,3 lastik 215/60 R17 michelin latitude tour

17 inc jant motor performans yakıt fren değerleri çok ciddi değişirmi?

Dacia Duster orginal jant ölçüleri

Jant çapı 16' x 6.5
Bijon aralığı 5 x 114,3
Bilezik çapı 73,1

dacia nature' Alıntı:
çok tşk. servis bile bilemedi..

jant lastik değişikliği yaparsam ..hangisi 4x2 85bg daha iyi olur?
1- seçenek 6,5 16j 5114,3 veya 7.0 16j 5x114,3 lastik 215/65veya70 R16 %50asfalt %50arazi
2- seçenek 7.0 17j 5x114,3 lastik 215/60 R17 michelin latitude tour

17 inc jant motor performans yakıt fren değerleri çok ciddi değişirmi?

Bana sorarsan orjinal jant(aracında alaşım jant olduğunu düşünüyorum) + 215/65/16 All Terrain(A/T) Lastik en mantıklı ve ekonomik seçim olur.

17 Jantı bence tercih etme aracın 4x2 olduğu için özellikle arka aksın ince yanak lastikle sürüş konforu düşebilir.

Bence 4x2lerin A/T lastik kullanması çok işlevsel değil. 4x2 ler Yazın çeşitli markaların HL/HP tarzı lastiklerini kışın da bildiğimiz kış lastiklerini kullanmalılar.

Ama 4x4ler AT lastiklerle her zaman idare edebilirler diye düşünüyorum.

youngsun' Alıntı:
Bence 4x2lerin A/T lastik kullanması çok işlevsel değil. 4x2 ler Yazın çeşitli markaların HL/HP tarzı lastiklerini kışın da bildiğimiz kış lastiklerini kullanmalılar.

Ama 4x4ler AT lastiklerle her zaman idare edebilirler diye düşünüyorum.

Yorumunuz gayet mantıklı,sadece yaz kış sök tak olayı zahmetli.Benim tavsiyem biraz tembel işi sanırım :D

Bu arada kış lastiklerini detaylı olarak araştırdım. Bizim ebatlarda(215/65/16) fiyat 200 ile 400lere kadar değişiyor.
Kış lastiğinde
Goodyear UG8 için 330 TL
Sava Eskimo S3 için 275 TL
Lassa Competus Winter 250 TL
Dunlop Grandtrek SJ6 250 TL
Starmaxx Icegripper W850 200 TL (Bu lastik için pek kötü yorum yok desen ve karışım formülü hankook w310 ile aynı ve petlas w651 in birebir aynısı)

Duster 215/65/16 All Terrain(A/T) lastik kullanan arkadaşlar,ıslak ve kuru yolda fren mesafesinde veya yakıt değişikliği,otobanda rahatsız edici yol sesi çıkartıyormu ?
Tecrubelerinizi paylaşırsanız çok memnun oluruz..

youngsun' Alıntı:
Bu arada kış lastiklerini detaylı olarak araştırdım. Bizim ebatlarda(215/65/16) fiyat 200 ile 400lere kadar değişiyor.
Kış lastiğinde
Goodyear UG8 için 330 TL
Sava Eskimo S3 için 275 TL
Lassa Competus Winter 250 TL
Dunlop Grandtrek SJ6 250 TL
Starmaxx Icegripper W850 200 TL (Bu lastik için pek kötü yorum yok desen ve karışım formülü hankook w310 ile aynı ve petlas w651 in birebir aynısı)

All Terrain AT yerine yaz - kış yumuşak hamurlu michelin kışlastiğini kullansak hemen hemen aynı performans sağlarmı ..Kış lastiğini sürekli kullansak yarı toprak yarı çukurlu yarı asfalt yarı kumlu ıslak ve kötü yollarda performans sağlarmı ..A-T ile çok fark varmıdır..

iyi seyirler,

dacia nature' Alıntı:
All Terrain AT yerine yaz - kış yumuşak hamurlu michelin kışlastiğini kullansak hemen hemen aynı performans sağlarmı ..Kış lastiğini sürekli kullansak yarı toprak yarı çukurlu yarı asfalt yarı kumlu ıslak ve kötü yollarda performans sağlarmı ..A-T ile çok fark varmıdır..

iyi seyirler,

4 mevsim M+S lastikler sıcak kuru, soğuk kuru, soğuk ıslak -sıcak ıslak zeminlerde iyi tutunma sergiliyo, karda ise çekişte patinaj ağırlıklı da olsa bi şekilde tutunuyo fakat karda buzda frenleme de çok başarısız. Yaz lastiğiyle karda yapılan frenle 4 mevsim lastiğin frenlemesi hemen hemen aynı (gerçi 4 mesim olup buzda karda iyi olan bi lastik var ama binek araç ebatlarında bize uygun yok).

AT lastik karda ve buzda kullanmadığım için fikir sahibi değilim. Ama bu yılki fren deneyimlerimden sonra seneye kış için 4 tane kış lastiği alma niyetim çok yüksek :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri