Ducato 17m3 Araç Uzatma?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan metehan.shn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,014

metehan.shn

Yeni Üye
Merhaba,

Forumun sessiz takipçilerindenim, yeni üye oldum. Uzun süredir karavan hayalim var, hayalimi plana çevirmek istiyorum.

Ducato 17m3 araçların karavan için uygun olduğunu düşünüyor, bu araca uygun plan yapıyorum.

VW California xxl modelinde aracın arka kısmında bir uzatma var ve yatak bu uzatmaya kadar gidiyor.

3zmLW4

Bu sayede iç mekanda biraz daha alan kazanabiliriz.

Böyle bir uzatma yapmak proje, ruhsat kısmında bize sıkıntı çıkarır mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, Niçin böyle bir uzatma gereği hissettiniz? Ducato 17 m3 panelvan 630 cm uzunluğuyla zaten yeterince uzun. Vw kalifornia, hem kısa hem de dar olduğu için boylamasına yatak yerleştirme adına böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Ama Ducato 2 m. eniyle enlemesine yatak yerleştirmeye izin verdiği için buna ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Ama boyunuz bundan uzunsa Mercedes sprinter ya da vw volt uzun şase bir araç alıp boylamasına yatak yapmanız daha ekonomik ve kolaydır. :smiley:

Merhaba,

Forumun sessiz takipçilerindenim, yeni üye oldum. Uzun süredir karavan hayalim var, hayalimi plana çevirmek istiyorum.

Ducato 17m3 araçların karavan için uygun olduğunu düşünüyor, bu araca uygun plan yapıyorum.

VW California xxl modelinde aracın arka kısmında bir uzatma var ve yatak bu uzatmaya kadar gidiyor.

3zmLW4

Bu sayede iç mekanda biraz daha alan kazanabiliriz.

Böyle bir uzatma yapmak proje, ruhsat kısmında bize sıkıntı çıkarır mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Aracınızın ağırlığının 3500 kg ı geçmemesi gerektiği konusuna dikkat edin. Seyahate çıktığınızda oldu ki illa da aracınızı motokaravan olduğu halde tartacağız dediler 3500kg ı geçerse sıkıntı yaşayacaksınız. Değil böyle bir eklenti aracınızın boş ağırlığı ve içi yapıldıktan sonraki ağırlığına dahi dikkat edin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba, Niçin böyle bir uzatma gereği hissettiniz? Ducato 17 m3 panelvan 630 cm uzunluğuyla zaten yeterince uzun. Vw kalifornia, hem kısa hem de dar olduğu için boylamasına yatak yerleştirme adına böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Ama Ducato 2 m. eniyle enlemesine yatak yerleştirmeye izin verdiği için buna ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Ama boyunuz bundan uzunsa Mercedes sprinter ya da vw volt uzun şase bir araç alıp boylamasına yatak yapmanız daha ekonomik ve kolaydır. :smiley:

Boyum 1.72 :smiley: Yatak ducato'larda enlemesine rahat sığıyor fakat yatağın uzatma kısmına geçmesi ile birlikte mekanda 50 cm kazanmak ferahlık sağlar diye düşündüm. Konuyu derinlemesine araştırdığımda ise uzatma işleminin maliyetinin yüksek olacağını öğrendim. Kaporta, kaynak işlerinden anlasam büyük ihtimal girişirdim bu işe.

Boyum 1.72 :smiley: Yatak ducato'larda enlemesine rahat sığıyor fakat yatağın uzatma kısmına geçmesi ile birlikte mekanda 50 cm kazanmak ferahlık sağlar diye düşündüm. Konuyu derinlemesine araştırdığımda ise uzatma işleminin maliyetinin yüksek olacağını öğrendim. Kaporta, kaynak işlerinden anlasam büyük ihtimal girişirdim bu işe.

Yalnız o ilave kısım normalde portbagaj gibi birşey. Yani normal şartlarda kesip biçilmiyor. Portbagaj gibi montaj yerlerinden takılıyor.
Arabanın dışında böyle kalıcı değişiklik yaparsanız proje çizdirip TSE den onaylatıp tüvtürk den muayenesini yaptırıp ruhsata işletmeniz gerekir.
Malum bütçe açığını kapatmak için inanılmaz trafik cezaları gündemde.
Bir de motokaravanınınıza yapacağınız herşeyde ağırlığı gözönüne alın. Hem motor gücünüz hem de Kanuni açıdan. Olur da tartıya sokarlarsa ceza yemeyin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bir diger arkadş şöyle bi uzatma yapmış güzelde olmuş bence
Agırlık konusuna gelince içerden zaten sac parçayı çıkartıyoruz sadece o agırlıkta bi parça seçmek gerekiyo diye düşünüyorum
ORJİNAL OTOMATİK VİTES TRİPTONİK ÖZEL ÜRETİM FUUL DONANIMLI Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 403736114

Ekli dosyayı görüntüle 507887

Ekli dosyayı görüntüle 507888

Ekli dosyayı görüntüle 507889

Benim arka cam olmayınca hoşuma gitmiyor. Sabah kalkacaksınız vardan dışarı bakacaksınız. Karavanın arkası denize ya da ormana doğruysa denize ormana doğru baka baka uyanacaksınız.
Hapishane gibi geldi bu tasarım bana. Arka yanlarda küçücük iki cam arka taraf kapanmış.

Bu kadar büyük çıkmaya da ne derler bilemem. Benim söylediğim çıkmalar sadece 12 cm.

.

Bu araçtaki bir sorun da, yangında yatak üzerindeki 40x40cm lik Remis Vario 2 hekisinden çıkılıp çıkılamayacağı ?

Ben zar zor başarsam da, kalçası az bile dolgun olanların başarabileceğini hiç sanmıyorum..

Son düzenleme:

.

Bu araçtaki bir sorun da, yangında yatak üzerindeki 40x40cm lik Remi Vario 2 hekisinden çıkılıp çıkılamayacağı ?

Ben zar zor başarsam da, kalçası az bile dolgun olanların başarabileceğini hiç sanmıyorum..

Ben bu yangın işini hiç düşünmemiştim. Allah korusun.
Arka kapılar iptal edilmemeli o sebeple değil mi ağabey ?

Benim arka cam olmayınca hoşuma gitmiyor. Sabah kalkacaksınız vardan dışarı bakacaksınız. Karavanın arkası denize ya da ormana doğruysa denize ormana doğru baka baka uyanacaksınız.
Hapishane gibi geldi bu tasarım bana. Arka yanlarda küçücük iki cam arka taraf kapanmış.

Bu kadar büyük çıkmaya da ne derler bilemem. Benim söylediğim çıkmalar sadece 12 cm.
Bu tasarıma izin verildigine göre arka tarafa camda açtırtılabilir

Ben bu yangın işini hiç düşünmemiştim. Allah korusun.
Arka kapılar iptal edilmemeli o sebeple değil mi ağabey ?

.
Evet Almanya’da üretimine TÜV izin vermezdi sanıyorum. İlgili madde pencere konum ve boyutlarını veriyor zaten.

Benim daha fazla takıldığım ise bütün yapım zorlukları ve dezavantajlarına rağmen Türkiye’de arka kapıların kapanmasına olan ilgi...

Üstelik arka çıkıntı sanırım yatak uzatması yerine dolap olarak kullanılıyor ?
:rolleyes:
.

.
Evet Almanya’da üretimine TÜV izin vermezdi sanıyorum. İlgili madde pencere konum ve boyutlarını veriyor zaten.

Benim daha fazla takıldığım ise bütün yapım zorlukları ve dezavantajlarına rağmen Türkiye’de arka kapıların kapanmasına olan ilgi...

Üstelik arka çıkıntı sanırım yatak uzatması yerine dolap olarak kullanılıyor ?
:rolleyes:
.

transit ,sprinter ,crafter ın eni 175-178 yatağı usunlamasına koymak zorunda kalıyorlar. Bu da iç hacimde daralmaya sebep olduğundan böyle bir çıkıntı ile iç kısımda kaybettikleri alanı 40 cm civarında geri kazanmak için yapıyorlar.
Yangın için de hach kullanılmasa bile en azından arka camdan yangın durumunda kaçış için büyük camlar...

Bu Arada yeni motocamper yaptıran bir dostum motokaravan a LPG sokmuyorum. Combi Ocak ve fırın dizel yakıt ile çalışacak diye güzel bir fikir verdi. LPG her zaman beni korkutmuştur....

Bu yazışmalarda yorum yapan arkadaşların olumsuz fikirlerine aynen katılıyorum, ayrıca ilave etmek gerekirse; başlıkta belirtilen yeni kasa ducato (PSA) 17 m3 araç iken, son fotoğraflarda tartışılan eski kasa PSA 13 m3 araç...
Eski kasa araçlarda hacim küçük, araç eni de dar olduğu için özellikle uzun boylu kullanıcılar, yatma sıkıntılarına çözüm için benzer uygulamaları yaptılar. Ama yeni kasa PSA araçların içi 20 cm.e yakın daha geniş.
Dizel yakıtın kombi, ocak ve fırında kullanılması uygulamasını daha önce hiç duymadım. Ama çook uzun yıllardır LPG evde, arabada, teknede, hemen her yerde kullanılıyor. Doğru imalat yapılırsa, gerekli kontrolleri ihmal edilmezse kullanmakta sakınca olmamalı...

Burada örnek fotoğraflarda m3 olarak değil sadece yapılabilirligini ruhsatı olduğunu göstermek önemli .artısı eksisi yapana yapmak isteyene kalmış

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR