Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan off road runner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 320
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 179,716
Ynt: Doğu Karadeniz'de Dağlarında 11 Gün Gezdim. Karadeniz Ne Güzelmiş.

Mersin - Adana yolunda Tarsus'a uğradık. Müzeyi ve Şelaleyi gezdik. Şelalede mevsim itibarı ile oldukça az su vardı.

IMG 0763

IMG 0778

IMG 0780

IMG 0785

IMG 0787

Etiketler

Yolda, K.Maraş - Malatya yol ayırımında Malatya istikametine saptıktan az sonra (K.Maraş sınırlarında) yemek molası için durduk. Burada akaryakıt istasyonu ve Akdo isimli restoran vardı. Kısa bir sürede atıştırıp devam etmeyi düşündüğümüz restoranda bir kaç saat kaldık. Hayatımda yediğim en güzel baklavalardan birini yedim diyebilirim (Mersin'deki de çok güzeldi ama bu çoook daha güzeldi). Baklavaların her çeşidi ve K.Maraş'a özgü yiyecekler, su böreği... :eek: Neyse daha fazla anlatmayayım, yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

2014 08 13 182755

Malatya'ya geç saatlerde vardık. Kalacağımız yere yerleştikten sonra şehirde kısa bir tur yapmak için dışarı çıktık. (Fotoğraf makinemin şarjı bittiğinden, cep tel.den bir kaç foto çektim ama pek kaliteli olmadı). Şehir merkezindeki, oldukça büyük olan Yeni Camii gezdik. Malatya'da yollarda her biri faklı mimaride yapılmış çok değişik çeşmelere rastladık.

2014 08 13 223154

2014 08 13 224047

2014 08 13 224901

2014 08 13 234300

14.08.2015 günü sabahleyin önce şehri dolaştık, müzeye gittik. Kaldırıma araç çıkışına engellemek için konulan babaların kayısı şeklinde olması ilginçti. Ortasından su akan bir caddeyi keşfettik. Vatandaşların, akşamları piyasa yaptığı, restoran ve kafelerin olduğu caddeye akşam da gelmeye karar verdik.

0917

09192

09201

09432

0954

Darende'ye doğru giderken Cilaı Taş Devrine (Neolitik çağ) ait aklıntılara rastlanan ve Tohma Kanyonu'na birleşen LEVENT VADİSİ'ni gezdik.

10452

10454

10455

10456

1052

- Malatya - Kayseri yolunda, Levent Vadisi'ni gösteren tabela
- Seyir terası

1055

10492

10491

Yolda, Kürecik radar üssünün yakınından geçtik.

Minaresi ve mimarisi çok değişik bir cami gördük.

1120

1132

14.08.2014 sabahı yaptığımız şehir turundan sonra, yaklaşık 110 km mesafedeki Darende - Günpınar Şelalesi - Tohma Kanyonu ve Somuncu Baba Türbesi'ne varmak üzere yaptığımız yolculuk gayet güzeldi.

Nihayet hedefe varmıştık.

12041

12042

1206

12081

12071

Somuncu Baba Camii, türbesi. Burada bir de müze var. Ancak ne türbede, ne müzede fotoğraf çekmeye izin vermiyorlar (türbenin içnden çektiğimiz 2 foto yasak olduğunu bilmeden çektiklerimiz. Sonradan çekemedik ).

1224

12381

12382

13031

13032

Günpınarı şelalesi. Biraz abartıldığını düşünüyorum. Mevsim olarak su azdı. Ancak, daha önemlisi etraf çok düzensizdi. Piknikçiler, her tarafa yayılmışlar ve her taraf pek de hoş olmayan mangal- et kokusundan geçilmiyordu. Oturup yemek yiyebileceğimiz düzgün bir mekan bulamadık ve Malatya'dan özellikle geldiğimiz şelaleden, 15-20 dk.da, aç olarak ayrılıp Malatya'ya doğru dönüşe geçtik.

13232

1355

Malatya'ya yaklaşırken Tigem'e ait çiftlik ve hara'yı gördük. Görevlilere rica ettik ve atların bulunduğu meraya kadar gittik. Bu kadar çok atı ilk defa bir arada gördüm (80 adet at vardı )

15321

15323

1536

Otelimize varıp üzerimizi değiştikten sonra, daha Antalya'da iken belirlediğimiz Türk Kahvesi isimli mekana geldik (adına bakmayın, burası yöresel yemeklerin yapıldığı bir lokanta) Sahipleri çok candan insanlardı. Kiraz yaprağı sarması inanılmaz güzeldi. Bu kadar ince nasıl sarılabildiğine şaşmamak imkansız. Mumbar ve karın dolması harika idi. İkramları olan tereyağlı kurabiye de çok güzeldi. Ama en güzeli yaptığımız sohbetti.

2004

1908

1913

1939

15.08.2015 günü sabahı Malatya'dan hareketle Elazığ'a vardık. arkeoloji ve etnografya müzesini gezdik. Şehirde bir tur attıktan sonra Harput'a geçtik.
Harput, Elazığ'ın eski, tarihi ve Elazığ'a gelince görülmesi gereken yerleşim yeri.

919

9312

IMG 0876

IMG 0877

IMG 0879

İtalyanların eğri kuleleri varsa (Pisa kulesi), bizim de Harput'ta eğri minareli tarihi camimiz varmış :smiley:

IMG 0880

IMG 0881

IMG 0883

IMG 0887

IMG 0888

Arap baba türbesinde, bozulmadan kalmış 700 yıllık ceset varmış (eskiden görülebiliyormuş, sonra çekilen fotoğraflardan-flaş ışığından dolayı artık

göstermiyorlar)

IMG 0889

IMG 0890

IMG 0892

IMG 0901

IMG 0899

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri