Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezginkopek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,303

Gezginkopek

Yaşadığın toprakları tanımadıkça sen sen değilsin
Yer
ISTANBUL
Web
www.gezmeyiseviyoruz.com
Merhaba,
Sürekli köpeğim ile gezdiğim için vahşi hayvanlara nasıl önlem alırım diye düşünmeden edemiyorum. Av tüfeği alsam dedim, vuramam (hiç bir canlıya kıyamam) ve taşıyamam diye vazgeçtim. Ateşli silahları hiç sevmiyorum. Sonra ses tabancası aldım. 2 kere kullanmak zorunda kaldım etkili de oldu. Vahşi hayvanlar ile temas eden var mı ve ne yapılabilir?

Etiketler
vahsi hayvanlarla temas eden cemal gulas var.bi ayisi vardi elinden aldilar rehabilite edicez diye ki buyuk yalan.karsilasan var mi dersen ben su ana kadar ulkemizde doga sporlariyla ugrasipta vahsi hayvan problemi yasayan vaka duymadim.yavrularina, suruye, saygili olmak lazim :smiley:

Valla uzaktan görmek isterim. Ama çok yakına gelmezlerse sevinirim elbette. En çok ürktüğüm domuzlar. Diğer bir etkende köpeğimin olması. O çok ilgi çekiyor. Onunda her şey ilgisini çekiyor :smiley:

Ynt: Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

Yuvaları, su ve besin yolları üzerinde bulunmadığınız sürece yaban hayvanları çok da tehlikeli sayılmazlar. Çadır kurarken su kaynaklarına yakın olmayı tercih ederiz ama yaban hayvanlarının da bu kaynakları kullandığını düşünerek, onların yolları üzerine yerleşmemeye dikkat etmeliyiz, aksi halde çadırda uyurken büyük bir domuz sürüsü üzerinizden geçebilir (yaşanmış bir olaydır :smiley:) Hayvanların su yollarını ise ayakizlerinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yaban domuzunun kaçacak deliği, koşacak nefesi olduğu sürece insanlardan kaçmayı tercih edecektir. Ama bu seçenekler elinden alınırsa geri dönüp size saldırmaktan da kaçınmayacaktır. Daha önce birkaç kez fotoğrafını çekmek için yaban domuzu kovalamıştık, bir tanesi neredeyse bir dana büyüklüğündeydi. Fotoğrafını değil ama bir domuzun benden kaçarken tırmanmaya çalıştığı tepeden düşüşünün kısacık da olsa videosunu çekmiştim...

Bir keresinde ise uzun bir kampın son gecesi kalabalık bir kurt sürüsü sadece birkaç metre önümüzden koştura koştura geçmişti. Üstlerine kendi ellerimle yaptığım 3 adet ses bombası atmama rağmen ne hızlarını kestiler ne de dönüp bize baktılar... Domuzlardan değil ama o kurt sürüsünden gerçekten korkmuştuk.

Hiç başıma gelmedi ama yiyecek kokusunu alıp, çadıra saldıran ayı hikayesi çok dinledim. Bu konuda da yiyecekleri dışarı koku vermeyecek şekilde saklamak veya yiyecekleri çadırın dışında (bir ağacın yüksek dalına asmak gibi) saklamak yeterli olacaktır...

Siz zaten alınabilecek en iyi tedbiri almışsınız. Tekrar uzun sürecek bir kampa çıksam mutlaka yanıma ses tabancası alırım...

Bende ayı domuz dahil birçok yabani hayvana dagda rastladım.İnsanı görünce kaçmayanı yok..(Kurt'a garanti veremem)..En heyecanlısı Ayı oluyor insanın saçları dikiliyor korkudan..gerçi onunda tüyleri dikiliyor korkudan..Ses bombası olarak bayramlarda çocukken attıgımız torpilleri öneririm köy bakkallarında hala satılıyor bisiklete binerken köpek kovaladımı çok etkili oluyor mesela.Yada ultrasonic ses cihazıda etkili olabilir ama sagır hayvana denk geldinmi bir işe yaramaz...Birde 500 cc lik biber gazı ayı çadıra falan girmek isterse etkili olabilir düşüncesindeyim..Belgesellerde öyle görüyorum..
Bu arada Sevgili Sedat yanınızdan sizi umursamadan geçen kurt sürüsüne ses bombası atmaya seni iten dürtü neydi?merak ettim ..Biz burdayız bizi görmediniz falanmı demek istedin? :D.Gözümde canlandırıyorumda aklım almıyor...Kurt bu birader şakası olmaz 5 ,6 tanesi o hızla saldırsa ateşli silahın olsa dahi başedemezsin..Geçip gidiyorlarsa hiç ses çıkarmamak ve sonrasında çok tedbirli olmak lazım..

Birden abi yanımızdan geçen sürüye atmadık tabiki :smiley: Yaklaşık 5-6 günlük bir kampın son günüydü ve tüm gün dere tepe yol yürümüş yorgunluktan bitkin haldeydik. Gece saat 9-10 gibiydi, bir yamacın kenarına geldik ve çantaları sırtımızdan atmamızla yere yığılmamız bir olmuştu :smiley: Şehire varmamız için 5 saatlik bir yolumuz vardı, devam mı edelim yoksa bulunduğumuz yere kamp mı atalım diye tartışırken yamacın aşağılarından sesler gelmeye başladı. İrkildik ve ne olduğunu kavramaya çalışırken seslerin hızla bize doğru tırmanan bir sürünün ayak sesleri olduğunu anladık :D Tabi bizde yorgunluk diye birşey kalmadı, adrenalin had safhada çünkü gelen sürünün ne olduğunu bilmiyorduk, domuz olması için dua ederken bir taraftan da çantalarımızı sırtlandık, tüm fenerlerimizi (kameranın ışığı da dahil) yaktık ve geri geri gitmeye başladık. O sırada (gelen sürü her ne ise) belki yönlerini değiştirirler yada geri kaçarlar diye ses bombalarını yakıp yamaçtan aşağı doğru attık ama dediğim gibi nafile... Ayak seslerinde ne bir yavaşlama ne de yön değiştirme vardı. Fenerlerimiz açık geri geri giderken bulunduğumuz yerden ancak 10 metre kadar uzaklaşabilmiştik ki büyük bir kurt sürüsü gözlerimizin önünden geçti, hem de dinlenmek için oturduğumuz yerden geçtiler :smiley: Üç kişiydik ve sürü geçerken nefes bile alamadık, adrenalin endorfin gibi tüm vücut salgılarımız son haddine ulaşmıştı :D

Sürü geçtikten sonra sanki sabah yeni uyanmış gibi bir enerjiyle (fakteur de Joseph ;D) son sürat şehre doğru yola koyulduk, hem de gür seslerimizle Gençlik Marşı'nı bağıra bağıra söyleyerek ;D 2 saat kadar yürüdükten sonra tepelerin ardından şehri görmüş olmamız bile bizi ne kadar sevindirmişti anlatamam ;D O gece pişman olduğum tek şey var, kamera ışığını açmak için standby moduna alıp da record tuşuna basmamış olmak...

valla büyük geçmiş olsun..Şimdi anlaşıldı yoksa geçip giden sürünün arkasından atılmaz öyle şeyler..Ben o vahşi hayvan korkusunu iyi bilirim..O heyecan hiçbir şeye benzemez genetik olarak binlerce yılın bize bıraktıgı bir korkudur..Ama o hormonal durumla insan çok kudretli hale geliyor..Allah korumuş ne diyeyim..Ama kıskanmadımda degil..(Buda nasıl bir dürtü ise?)..Kamera büyük kayıp olmuş..
Bu arada bizim daglarda domuz ve ayı var.Cakalla Tilkiyi saymıyorum,Eskiden kurtta olurmuş ama artık yok..Canavar derlerdi biz ufakken inekleri falan parçalardı...biraz yemleme yapılıp gece beklense güzel resimler çekilebilir..Sıkı giyinip arabanın içinde..bi küçük tüp ısıtıcısı ile..

Sedat Hocamın olayı Amanos Dağlarında karayaka deresinde Payas'ın doğusunda cereyan etmiştir oralara gideceklere duyurulur. Ayrıca aynı yerin daha yükseklerinde Hassa'ya yakın yerde bizim grubun 3 çadırla kamp attığı 1850 metredeki tepeye sabaha karşı 20 kadar domuz gelmişti. Hayatında kampa ilk kez gelmiş 3 kişiye geceden çok ısrar etmiştim hadi bizim çadırlara dağılın sonra korkarsınız diye ama onlar benden inatçı çıktı "Hocaaaammmm biz beraber kalmak istiyoruuuzzzz ama" deyip beraber kaldılar. Sabah 3.5 gibi ben seslere uyandım ama domuzdur deyip uyumaya devam ettim. Sabah arkadaşlar bir çıktılar çadırdan gözler köfte gibi ne oldu dedim aynı ses tonuyla hocam domuzlar geldi dediler. Niye çadırdaki açık olan telsizden beni aramadınız dedim korkudan aklımıza gelmedi dediler. Arkadaşlar sabaha kadar birbirlerine sarılıp uyumadan beklemişler. O gün akşama kadar 10 saat nasıl yürüyebildiler hala şaşarım. :D

Amanoslarda 2002 nisan ayının ilk haftası Mığır denilen Amanosların en yüksek zirvesini (2236) yapıp indikten sonra 2100 metre civarında kamp kurduk. Başka kamp yeri olmadığından yola kamp kurmamak için yoldan 10-15 metre içeriye bir ağacın kenarına kurduk çadırı. Birden bir ayak sesi duyduk çadırın penceresinden (bizim meşhur moss stargazer modeli) baktığımızda irice bir kurt içinde iki tane mum yanan çadıra merakla bakıyor. Beş dakika kadar öylece seyretti sonra yoluna devam etti. Bu kadar yıllık kamp ve dağcılık yaşamımda kamp yeri seçimini doğru yaptığım sürece vahşi hayvanlarla yolum hiç kesişmedi. Kesişme sebebi de kendi yazdığımız şeylere kendimizin itaat etmeyip yanlış kamp yeri seçimi idi.

Abi bende iki adet pitbull var boluda 2 sene evvel bi domuz maceramız olmuştu onlarla kampa yada ava giderken çelik takviyeli boyun ve sırt tasmalarını takıyorum göğüs miğde ve yanları kapatıyor allah razı olsun merterde nazmi abim var veteriner o kendi elde hazırlamıştı bu tasmaları, yaklaşık 45 dakka benim keşle boğuştu domuz sonrası malum ... İster domuz gelsin ister kurt ayı olmadıkça problem yok ayı olursada ozaman çok zor durumda kalırsam tüfeğim var yapacak bişey yok :smiley:

29032007

27102006006

Grnt055

Grnt057

Bende ses tabancası taşıyorum. Ama ses bombalara gayet iyi bir fikir. Hem bizimkini yanıma getirir hemde diğerlerin uzaklaştırır. Soğucak yaylasında kamp yapacağım yerin hemen altında kurtlar tarafından yenmiş bir at iskeleti vardı. Oradaki çobanın söylediğine göre olay 1 ay önce olmuş. Hemen onun 100 metre kadar yukarısına ağaçlığın hemen altına konumlandım. Hava sıcaklığı 7-8 derece civarında. Hava karardığından hemen alt bölgemizde iki karaltı gördüm. Saat 23:00 sularında ateş yanında otururken köpek irisi iki tane şey, kurt olduğunu düşünüyorum çünkü genellikle o bölgedeki çobanlar köpeklerini sürünün hemen yanına bağlıyorlar, yaklaşık 20-30 metre yakınımıza kadar geldiler. Hemen belimde bulunan ses tabancasını 3-5 el ateşleyince kaçtılar. Artık köpekmi yoksa kurt mu bilmiyorum ama o gece orada kalmayıp Poyrazlar'da kamp kurdum.

Bu arada benim köpek öyle pitbull falan değil. Bichose Frise. Topu topu 3.5 Kg şirin bir şey ama 6 seneden beri dağ bayır beraber koşturuyoruz. Kamp ve doğa deneyimi çok. Ormanda bile rahat rahat onunla yürüyebiliyoruz. Kaya tırmanışı bile yapıyor desem yeri :smiley: Zaten açıklık alanlarda özellikle yabani kuşlar üstümüzde hemen dolaşmaya başlıyorlar.

Tavsiyeye uyup gittiğim köylerden ses bombası deposu yapacağım. Ama geceleyin onları gözlemleyip fotoğraflamak güzel olur kanısındayım. Bu arada Sedat'ın kurt macerasına bende imrendim. Öyle bir şeye tanık olmak isterdim.

navaraextreme' Alıntı:
Abi bende iki adet pitbull var boluda 2 sene evvel bi domuz maceramız olmuştu onlarla kampa yada ava giderken çelik takviyeli boyun ve sırt tasmalarını takıyorum göğüs miğde ve yanları kapatıyor allah razı olsun merterde nazmi abim var veteriner o kendi elde hazırlamıştı bu tasmaları, yaklaşık 45 dakka benim keşle boğuştu domuz sonrası malum ... İster domuz gelsin ister kurt ayı olmadıkça problem yok ayı olursada ozaman çok zor durumda kalırsam tüfeğim var yapacak bişey yok :smiley:

Çok büyük yanlış yapıyorsun Gültekin... Onlar bizim değil, biz onların habitatlarına tecavüz ediyoruz. Sen tecavüz etmekle kalmıyor, üstüne bir de canlarını alıyorsun. Üstelik boyunluk, çelik tasma gibi teçhizatla planlı bir şekilde yapıyorsun bunu... Dikkat edersen biz burada "hadi bir halt ettik alanlarına girdik, haklı olarak peşimize düşerlerse kendimizden nasıl uzak tutarız" konusunu tartışıyoruz. Caydırıcılığı konuşuyoruz. Ses tabancasını yada bombasını tartışıyoruz... Maksat hep beraber paylaştığımız şu hayattan bir canlının daha ruhunu almak olmamalı. İlk domuzla karşılaştığımda ben korkudan titrerken onun benden daha çok korktuğunu, kaçacak delik aradığını görsen bu nefretinin yerini şefkat alacaktır... Yapma derim. Doğru yol bu değil...

Ben hayvanları çok seven doğayı çok seven bir insanım ama avcılığıda çok seven bir insanım domuz avına gitmiştik ve saldıran domuzda yavrusunu koruyodu. Yürüyüş esnasında karşılaştığımız için yanımızda hiçbir mühimmat yoktu kaça bilecek fırsatta yoktu tasmaların sebebi ise herhangi bi saldırı anında kendi hayvanını koruma amaçlı idi... Bilinçli olarak ayarlanmış bir durum değildi ...

Not avlandığımız bölgedeki yaban domuzlarının nüfusunu o bölgedeki köylüler koruyor ve bize onlar bölgeleri söylüyor ve 1 av şansınız var parasınıda peşin alıp o parayla yaban domuzu nüfusunu arttırıyolar bunu bir turizm şekline çevirmişler aynı zamanda çok katı kuralları var !

abi zaten hayvanı kendin alamıyorsun köylüleri götürüp gösteriyosun onlar alıyolar yemek istersen pişiriyolar biz yemediğimiz için onlara bıraktık yawruylada onlar ilgilendi ...

Yanlış anlaşılma olsun istemem ben caydırıcı olarak köpek aynızamandada baktın olmuyo kendi canını kurtarmak için pitbull diyorum ogün kendi köpeğimde ölebilirdi ...

Pitbull beslemek özel bilgi özel irade ve özel uraş isteyen bir iş ama şunuda söyleye biliri hertürlü hayvan besledim pitbullar dünyanın bence en iyi köpekleri her anlamda bunuda hercins köpek beslemiş biri olarak söylüyorum

Pitbull belde taşınan silah gibidir ne öğretirsen onu yapar İş köpeğin sahibinde bitiyor pitbull lara yapılan yanlış eğitimler ve uygulamalar bir golden a yapılsa oda insan parçalar !

Sedat abi bir haftalığına keş i sana vereyim bak insanlığına karakterine eğitimine idda ediyorum hayran olmazsan seni sırtıma alır kapı kapı gezerim !!!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri