Dizelde LPG !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan concrete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,816

Etiketler

Ynt: Dizelde LPG !!!

sertem41' Alıntı:
Umut çok şaırmış görüyorum seni, şimdi diyorsun ki içinden ''acaba boşuna mı yaptık PUMA operasyonunu'' :smiley:. Umut ile olan maceranızı Umut anlattı bana, Güven bey ile yakında görüşeceğiz, uygulamayı yakından göreceğiz.

Bakalım senin Puma gibi olmasada bayağı bir yaklaşmış oluruz sanırım.

Selamlar.

Yok abi ben pumaya takmayı düşünüyorum lpgyi ;D Nosta taksan lpg'de taksan turboda taksan düz dizel puma gibi olmaz :smiley:

belki sıradışı olacak ama, bilginiz varsa faydalanmak istedim..
1. LPG takviyesi bir karıştırıcıda mı mazota eklenerek motora giriyor?
2. yüksek irtifada havadaki yoğunluk azaldığı için metrekübe düşen oksijen oranı azalıyor, dış basınç düştüğünden lpg deposundaki basınç artacağından bu %10 - %15lik oran da değişir mi?

poorangel' Alıntı:
belki sıradışı olacak ama, bilginiz varsa faydalanmak istedim..
1. LPG takviyesi bir karıştırıcıda mı mazota eklenerek motora giriyor?
2. yüksek irtifada havadaki yoğunluk azaldığı için metrekübe düşen oksijen oranı azalıyor, dış basınç düştüğünden lpg deposundaki basınç artacağından bu %10 - %15lik oran da değişir mi?

1. LPG takviyesi, gaz halinde manifolda veriliyor.
2. Liseye geri dönmeye çalışayım; LPG tankının sıcaklığında artış olmayacağı için iç basınç sabit. yüksek irtifada dış basınç düşük olacak yanılmıyorsam. İç ve dış basınç arasındaki fark artmış olacak. ECU lu araçlar hava yakıt oranını kendileri egzosttaki sensörlerin sinyalleri doğrultusunda ayarlıyorlar. Elektronik olmayan araçlarda ise böyle bir ayarlama olmadığından yüksek irtifada güç kaybı yaşanıyor. Çünkü yanma odasına aynı miktarda hava ama daha az oksijen giriyor. Yani düz araçlarda hava miktarı değişmediğinden LPG nin miktarı da değişmeyecek. ECU lu araçlarda hava yakıt oranı az da olsa değiştiğinden, LPG nin mazota oransal değeri değişecek. Ancak bu değişim, biz %30 luk üst sınırı %20 de tutacağımızdan, kayda değer bir oransal değişim olmayacak.

Gecenin yarısında kafa yormaya çalıştım biraz :smiley:

Güven bey size bir sorum olacak..3.3 düz dizel kullanıyorum..
Ülkemizde artık bulunması zor olan kırsal motorin olmadığını var sayarsak düz dizel de bu uygulama
ne şekilde olabilir..Yani bahsettiğiniz özellikler gerçekten çok güzel , mesela 10 litrelik bir mazot (ben burada örnek olarak kırsal motorini söylüyorum) yakışında 1/1,5 litre civarı lpg karışımı gerçekten mantıklı bir değer..
Ancak sorum şu : Kırsal motorin yok, yani bulamıyorum..O zaman sistem nasıl çalışacak..
Konu hk.da ben de bir başlık açmıştım teknik bilgi edinebilmek için..
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=72097.0
Karadeniz Ereğliden sevgilerimle

PatrolCat' Alıntı:
Ülkemizde artık bulunması zor olan kırsal motorin olmadığını var sayarsak düz dizel de bu uygulama
ne şekilde olabilir..Yani bahsettiğiniz özellikler gerçekten çok güzel , mesela 10 litrelik bir mazot (ben burada örnek olarak kırsal motorini söylüyorum) yakışında 1/1,5 litre civarı lpg karışımı gerçekten mantıklı bir değer..
Ancak sorum şu : Kırsal motorin yok, yani bulamıyorum..O zaman sistem nasıl çalışacak..
Selamlar. bildiğim kadarı ile yerli firmalarımızdan bir tanesi kırsal motorin yerine pro dizel adı altında ağır vasıtalar için ürettiği ve 1 depoda 100 km fazla yol yaparsınız dediği mazottan kullanabilirsiniz.bizim araçlarımız gibi düz pompa araçlarda sorun olacağını zannetmiyorum.daha denemedim. sadece denemek amaçlı 1 kere kırsal motorin koymuştım.onunlada 4. vites rahat çıktığım rampayı 3 ile tam gaz yaparak çıkınca vazgeçmiştim.yani euro dizele devam ediyorum .ama lpg işi kafama yattı.hem lpg hem de bu yeni çıkan iktisatlı dedikleri pro dizeli kullanırsak tasarruf edilebilir diye düşünüyorum.

PatrolCat' Alıntı:

LPG, mazotun yanma oranını arttırmak için kullanıldığından, mazotun yanma odasındaki yanma oranı ne kadar düşükse, LPG nin katkısı da o kadar fazla olmalı. LPG sadece yanmanın katalizörü. Sıkıntı bir tarafa, fayda daha fazla olacaktır.

concrete' Alıntı:
1. LPG takviyesi, gaz halinde manifolda veriliyor.
2. Liseye geri dönmeye çalışayım; LPG tankının sıcaklığında artış olmayacağı için iç basınç sabit. yüksek irtifada dış basınç düşük olacak yanılmıyorsam. İç ve dış basınç arasındaki fark artmış olacak. ECU lu araçlar hava yakıt oranını kendileri egzosttaki sensörlerin sinyalleri doğrultusunda ayarlıyorlar. Elektronik olmayan araçlarda ise böyle bir ayarlama olmadığından yüksek irtifada güç kaybı yaşanıyor. Çünkü yanma odasına aynı miktarda hava ama daha az oksijen giriyor. Yani düz araçlarda hava miktarı değişmediğinden LPG nin miktarı da değişmeyecek. ECU lu araçlarda hava yakıt oranı az da olsa değiştiğinden, LPG nin mazota oransal değeri değişecek. Ancak bu değişim, biz %30 luk üst sınırı %20 de tutacağımızdan, kayda değer bir oransal değişim olmayacak.

Gecenin yarısında kafa yormaya çalıştım biraz :smiley:
teşekkür ederim..

concrete' Alıntı:
LPG, mazotun yanma oranını arttırmak için kullanıldığından, mazotun yanma odasındaki yanma oranı ne kadar düşükse, LPG nin katkısı da o kadar fazla olmalı. LPG sadece yanmanın katalizörü. Sıkıntı bir tarafa, fayda daha fazla olacaktır.

Güven Bey, peki silindir içine alınan motorin miktarının ne kadarının yanıp yanmadığının ölçümü yapılabiliyor mu peki, LPG nin silindir içine ne kadar göndermeniz gerektiğini nasıl anlıyorsunuz?

sertem41' Alıntı:
Güven Bey, peki silindir içine alınan motorin miktarının ne kadarının yanıp yanmadığının ölçümü yapılabiliyor mu peki, LPG nin silindir içine ne kadar göndermeniz gerektiğini nasıl anlıyorsunuz?

Mazotun yanma oranı biraz araştırınca bulunuyor web te. LPG nin, böyle uygulamalarda mazotun yanma oranını nereye kadar arttırdığına ilişkin bilgiler de var. Ben dışarıda bu uygulamayı yapan kişilerle yazışmalar yaptım. Onların uygulamalarında edindikleri kazanımları öğrendim. Raif ustamın bir kaç sene önce kendi aracında yaptığı denemelerden de tecrübesi vardı.

Yanmaya giden mazor oranını, debimetre yardımı ile farklı devirlerde okuyarak veri aldık. Sonra yine debimetre ile yanmaya giden LPG miktarını aynı devirlerde ölçerek ayarlama yapılabiliyor. Ancak sonunda en doğru ayarlamanın aracın ortalama yakıt tüketimine göre, kullanıcının LPG tüketimini ölçerek verilmesi gereken LPG miktarını ayarlamanın en hassas yöntem olduğunu gördük. Sistemin takılmasının ardından, LPG tankına alınan az bir miktar LPG ile yapılan yol bize ayarı arttırmak ya da azaltmak konusunda veri sağlıyor. Ortalama 10 lt/100 km mazot tüketen bir araç 1 lt LPG ile 100 km yol katederse, LPG oranı %10 demektir. En sağlıklısı bu yöntem oldu. Ama ilk yaptığımız kaba ayarda da, önceki tecrübeler sebebiyle doğru orana bir hayli yaklaşarak risk oluşturmuyoruz.

concrete' Alıntı:
Mazotun yanma oranı biraz araştırınca bulunuyor web te. LPG nin, böyle uygulamalarda mazotun yanma oranını nereye kadar arttırdığına ilişkin bilgiler de var. Ben dışarıda bu uygulamayı yapan kişilerle yazışmalar yaptım. Onların uygulamalarında edindikleri kazanımları öğrendim. Raif ustamın bir kaç sene önce kendi aracında yaptığı denemelerden de tecrübesi vardı.

Yanmaya giden mazor oranını, debimetre yardımı ile farklı devirlerde okuyarak veri aldık. Sonra yine debimetre ile yanmaya giden LPG miktarını aynı devirlerde ölçerek ayarlama yapılabiliyor. Ancak sonunda en doğru ayarlamanın aracın ortalama yakıt tüketimine göre, kullanıcının LPG tüketimini ölçerek verilmesi gereken LPG miktarını ayarlamanın en hassas yöntem olduğunu gördük. Sistemin takılmasının ardından, LPG tankına alınan az bir miktar LPG ile yapılan yol bize ayarı arttırmak ya da azaltmak konusunda veri sağlıyor. Ortalama 10 lt/100 km mazot tüketen bir araç 1 lt LPG ile 100 km yol katederse, LPG oranı %10 demektir. En sağlıklısı bu yöntem oldu. Ama ilk yaptığımız kaba ayarda da, önceki tecrübeler sebebiyle doğru orana bir hayli yaklaşarak risk oluşturmuyoruz.

Cevabınız için teşekkür ederim Güven Bey. Anladığım kadarıyla deneme yanılma yöntemi biraz daha ağır basıyor.

sertem41' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim Güven Bey. Anladığım kadarıyla deneme yanılma yöntemi biraz daha ağır basıyor.
Bir anlamda. İlk yapılan ayar risk oluşturmuyor. Sonra yol yaparken düzeltiliyor.

Aslında önümüzdeki hafta istediğimiz hassaslıkta debi ölçer elimizde oluyor ve bir kerede ölçümle doğru ayarı yapıyor olacağız.

Sayın Concrete ve diğer arkadaşlar;
Dizel fiatları artınca konu yeniden gündeme geldi .Ancak araştırmalarınızda 3dedindiğiniz bazı bilgiler dogru ama bazıları yanliş ve eksik. Evet 1. yöntemi geçersek ki ozaman dediğiniz gibi artık o aracın motoru Benzinli olur ve ilave bircok motor tadilatı gerekir. 2. sisteme gelince bu konuda TR de 2000 yılında ilk uygulamayı belde otobuslerde yapan ve testler ve araştırmalardan sonra 2007 yılında araçlara ticari olarak uygulanabilir hale getiren ve gazete ve tüm kanallarda canlı roportajlarla TR nin gundemine getiren uygulamaları yapan ve halen yapmakta olan bir kişi olarak size bilgi aktarayım.Bunları internette araştırırsanız (Diesel lpg ve Nevzat ADABAĞ şeklinde) vey WWW.ecomixtr.com sitesine bakarsanaız yeterli bilgi bulacaksınız .Ancak kısaca izahat vereyim. Evet bazı izahlarınız dogru ama eksik ve hatalı olan ise karıstırma işi ve oranları Aslında %40-45 oranına kadar LPG katmak mümkün ama bazı şartlara ve durumlara göre bilinçli uygulama yapılması ve asla anlattıgınız deneme yanılma uygulanmamalı.LPG karıstırmada ki fiat uygun olacak dediğinize göre sizin söz ettiğiniz sistem bu tür olmalı LPG buhar halinde ama manuel kontrolla motora bir mixer yardımı ile verilen sistemdir.Bu yanlış bir uygulamadır. Belki sabit devirde çalışan bir jeneratör motoru gibi motorlarda uygulanabilir ama bir arac motoruna uygularsanız problem yaşamanız kesindir hatta motoru yakabılırsınızde cunku heran değişen bir yük ve hız ve sıcaklık ve basınc turbolulardada heran değişen bir turbo basıncı söz konusudur. Ki biz kendi sistemimizde bunu bir özel ecu ile ayar ve kontrol ederek verilen LPG miktarını sabit bir oranda değil araç cınsı kullanım sekli ülke ve cografik şartlara vs verilere göre yaklasık 0 ile % 40 oranları arasında dinamik olarak kontrol ettiğimiz gibi heran motor verilerinide bir cok veriyi sensörlerle motordan alıp işleyerek uygulayıp motorun herhangibir şekilde kontrolsuz lpg alıp problem yaşamasını önlüyoruz. Dolayısıyla sistem basit değil komplikedir ve de fiatı belirli bir düzeydedir.Km yapmayan ve ucuz dizellerde amorti süresi uzasada km yapan pahalı araclar için kesinlikle gerekli ve TIRlarda,otobuslerde amorti süresi yaklasık 3-4 aydır ki bu da cok uygun bir yatırım amorti süresidir. Bircok genelliklede kamyonlara uygulanmış olup Örnek olarak Zırhlı bir ford connect arac a da monte edilmiş olup(2008 yılında) ve 6 ay test edilmiştir. Noter huzurunda ve bilirkişi marifetiyle yalnız Dizel ve dizel+Lpg ile uygulama yapılan arac test edilmiş ve LPG maliyeti dahil edilerek yapılan hesaplamada %30,52 oranında net parasal tasarruf sağlanmıştır.Buna ilişkin belgeler sitemizde vardır.Ayrıca sistem 980 değişik cins otobus,kamyon,TIR ve hafif ticari arac ve binek aracın ruhsatına istenirse kayıt edilebilir.Bunun için kanuni formaliteler yapılmış olup ruhsata işletebilmek mümkündür.Fiat sizin araçlarınız için 3000 ila 4000 TL arasındadır.Montaj süresi 3 gündür..Sormak istedikleriniz için mail atabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR