Dizelde LPG !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan concrete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,814

concrete

Erisir menzil-i maksuda, aheste giden
Yer
İstanbul
Eveeeeetttt,

Dizelde LPG olur mu? Olur.

Dünyada dizel motorlarda 2 farklı yöntemle LPG dönüşümü yapılıyor.

1- Dizel motor bir distribütör ve bildiğimiz bujilerin eklenmesi ile tadil ediliyor. Sonra LPG dönüşümü yapılıyor. Bu sistemle tadil edilen motor artık mazotla çalışmıyor ve sadece LPG tüketiyor. Bu sistemin tek amacı tasarruf ve ülkemizdeki mevzuatlarla pek oluru olmayacak bir sistem.

2- Motorda hiç bir tadilat yapılmadan, mazotla birlikte yakıta LPG de ekleniyor.

Bu sistemlerden üzerinde durduğumuz 2. si tabii ki.

Dizel motorlar yapıları gereği sadece LPG de çalıştıklarında ciddi zarara görüyorlar. Özellikle İngiltere ve Avustralya'da yapılan denemelerde aracın tükettiği mazotun %10-30 kadar LPG verilmesi ile motorun zarara görmesi engelleniyor.

Bu sistemin mantığı, %75-80 mertebesinde olan mazotun yanma oranını, yakıta az bir miktar LPG ekleyerel %98 ler mertebesine yükseltmek. Netice olarak şunlar elde ediliyor;

1- Kullanılan LPG nin fiyatının ucuzluğundan kaynaklanan tasarruf,

2- Mazotun %98 oranında yanmasnı sağlayarak elde edilen ciddi bir güç artışı. (%20 civarında)

3- Güç artışından kaynaklanan tasarruf.

Biz arazide gezenler için, motorun kazandığı ilave gücü kullanacak olmamız nedeniyle, bu sistem özellikle sağladığı güç artışı ile öne çıkıyor.

Etiketler
Ynt: Dizelde LPG !!!

Şu anda off road aktivitesinde oldukça eski bir dostumuzun dizel defender aracında LPG sistemi mevcut.

Bu uygulamada LPG/mazot oranının %10-15 oranında olmasına özen gösterildi.

İlk yol sürüşlerinde dizel defender sol şeritte yol vermek istemeyen aracı otoyolda sağlayarak geçmiş durumda.

Kısaca;

- Mazotla birlikte LPG tüketildiğinden 32 lt lik bir tank oldukça yeterli.
- Tankı araçta, arayıp bulması oldukça güçbir yere yerleştirdik.
- Sistem sürekli kullanılmayıp, sadece arazide ilave güç istendiğinde kullanılacağından, istenildiğinde devreye sokulacağı şekilde ışılı bir on/off düğmesine sahip.
- Sistemde güvenlik ön planda olduğundan, termoplastik LPG borusu kullanıldı.

Araç sahibi ile dün yaptığımız konuşmada bana söylediği ilk şey '' Uçuyorum.'' oldu.

Ben dizel defender kullandım. Gücün bu araç için ne demek olduğunu biliyorum :smiley:

Hayır. Motor boloğuna hiç bir müdahale yok.

LPG sistemi, ilave güce gerek duyulduğunda açılacağından, avans ayarına dahi dokunulmuyor.

turbolu motorlarda bir sikinti var mi ? barla oynamak gerekiyormu ? aşiri isinma oluyor mu ?

net tasarruf bellimi? teşekürler. Turbo ve ya kara düzen arasıda işlem farkı oluyormu.?tekrar teşekürler.

RedlinE' Alıntı:
turbolu motorlarda bir sikinti var mi ? barla oynamak gerekiyormu ? aşiri isinma oluyor mu ?

Şu anda 300 tdi da takılı. Bir sıkıntı yok. LPG oranı mazotun %10-20 si kadar. Sadece yanmayan mazotu yakmak için yani.

Takılı aracın sahibi aracı konusunda son derece bilgili ve hassas bir arkadaştır.

16 Nisan'da bir grup LR sahibi buluşuyoruz. Burada inceleme şansı olacak diğer dostların.

freegraf' Alıntı:
net tasarruf bellimi? teşekürler. Turbo ve ya kara düzen arasıda işlem farkı oluyormu.?tekrar teşekürler.

Düz dizel de veriminin çok daha iyi olacağına inanıyoruz. İşlem farkı yok.

Tasarruf kullanıcıya bağlı. Özünde güç artışı sağlıyor bu kadar düşük LPG oranı. Eğer kullanıcı eski hızıyla kullanır, gaza gelmezse, netice tasarrufla sonuçlanır. Ancak gücün tadını çıkarmak için sürekli gaza basarsa tasarruf düşer.

Bu LPG oranıyla güç artışının %20 ye kadar çıkacağını, tasarrufunda normal kullanımda yine %20 yi bulabileceğini düşünüyorum.

Ancak benim tasarruf vaadim yok bu çalışmada. Benim verdiğim isim;

''Power Boost for Diesel''

RedlinE' Alıntı:
son soru bu işlemin onunde resmi engel vardi hala varmi ? işletmeden devammi

Evet. Diğer tüm güç arttırımı çalışmaları ile birlikte bu çalışmada aynı konumda.

Araçlarda güç artmına yönelik yapılan her işlem, istisnasız, yasal olarak kayıt altına alınmalı. Yani yapılan tüm işlemler aslında bu anlamda sıkıntılıdır.

Güven bey,
açıkcası çözüm çok ilgimi çekti ve aklıma yattı. Keşke eski düz dizelim olsa idi, kesinlikle denemek isterdim. başarılar dilerim, reha

reha' Alıntı:
Güven bey,
açıkcası çözüm çok ilgimi çekti ve aklıma yattı. Keşke eski düz dizelim olsa idi, kesinlikle denemek isterdim. başarılar dilerim, reha

Teşekkürler. Bu yöntem uzunca zamandır İngiltere ve özellikle Avustralya'da kullanılıyor. Ancak tasarruf 2. planda kaldığından kalabalık kitlelere ulaşmıyor.
Bizler için çok uygun bir çözüm...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR