Dizel ısıtıcı montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan selin22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,642

selin22

Kamp I
Yer
Bodrum/İstanbul
Merhaba, çekme karavanıma dizel ısıtıcıyı kendim takmak istiyorum ve montaj hakkında araştırma yapıyorum. Yabancı kaynaklarda temiz hava emişi dışarıdan alınırken, sanırım Türkiye'de yapılan montajlarda genellikle karavanın içinden alınıyor. Zaten ılık havayı ısıtmak daha az güç sarf edeceğinden emişi içeriden almak daha mantıklı gözükse de, bu durum içeride oluşan karbondioksit miktarını arttırmaz mı? Bu yöntem uygulandığında, karavanı belli aralıklarla havalandırmak yeterli olur mu? Ya da tavsiye edildiği gibi temiz hava direkt dışarıdan mı alınmalıdır?
Bir diğer husus da mazot tankı yine yabancı kaynaklarda dik olarak konumlandırılırken ülkemizde montaj yapanlar muhtemelen sığdıramadıkları için depoyu yan konumlandırıyor. Bu durumda ısıtıcı sık sık hava yapar mı? Yoksa yan ya da dik konumlandırmak çok farketmez mi?
Bir de ısıtıcı uzun saatler çalıştığında çok ısınıyor mu? Ahşap mobilyayı ısıtıp yakma riski varsa, altına metal bir koruma yapmak mantıklı olur mu?
Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Etiketler

Merhaba, çekme karavanıma dizel ısıtıcıyı kendim takmak istiyorum ve montaj hakkında araştırma yapıyorum. Yabancı kaynaklarda temiz hava emişi dışarıdan alınırken, sanırım Türkiye'de yapılan montajlarda genellikle karavanın içinden alınıyor. Zaten ılık havayı ısıtmak daha az güç sarf edeceğinden emişi içeriden almak daha mantıklı gözükse de, bu durum içeride oluşan karbondioksit miktarını arttırmaz mı? Bu yöntem uygulandığında, karavanı belli aralıklarla havalandırmak yeterli olur mu? Ya da tavsiye edildiği gibi temiz hava direkt dışarıdan mı alınmalıdır?
Bir diğer husus da mazot tankı yine yabancı kaynaklarda dik olarak konumlandırılırken ülkemizde montaj yapanlar muhtemelen sığdıramadıkları için depoyu yan konumlandırıyor. Bu durumda ısıtıcı sık sık hava yapar mı? Yoksa yan ya da dik konumlandırmak çok farketmez mi?
Bir de ısıtıcı uzun saatler çalıştığında çok ısınıyor mu? Ahşap mobilyayı ısıtıp yakma riski varsa, altına metal bir koruma yapmak mantıklı olur mu?

Merhaba, temiz hava girişini dışarıdan almak daha mantıklı, içeriye sürekli taze hava girişi sağlanır. İçeride kalırsa sürekli içerideki havayı döndürür. Hava aşırı soğuk olduğunda dışarıdan alınan havayı cihaz ısıtarak göndermekte zorlanabilir. bunun içinde Y benzeri bir çatal kullanın iki ağzı açılıp kapanan şekilde, böylece havanın durumuna göre istediğiniz gibi ayarlarsınız. Sıcak hava çıkışında karbondioksit olmaz çünkü dizel ısıtıcılarda kapalı devre ısıtma vardır. Hermetik soba veye kombiler gibi düşünün.
Isıtıcı uzun saatler çalışabilir ama her ihtimale karşı tedbirli olmakta fayda var (arıza vs gibi).

Merhaba, temiz hava girişini dışarıdan almak daha mantıklı, içeriye sürekli taze hava girişi sağlanır. İçeride kalırsa sürekli içerideki havayı döndürür. Hava aşırı soğuk olduğunda dışarıdan alınan havayı cihaz ısıtarak göndermekte zorlanabilir. bunun içinde Y benzeri bir çatal kullanın iki ağzı açılıp kapanan şekilde, böylece havanın durumuna göre istediğiniz gibi ayarlarsınız. Sıcak hava çıkışında karbondioksit olmaz çünkü dizel ısıtıcılarda kapalı devre ısıtma vardır. Hermetik soba veye kombiler gibi düşünün.
Isıtıcı uzun saatler çalışabilir ama her ihtimale karşı tedbirli olmakta fayda var (arıza vs gibi).
Yerli karavanlarda doğru düzgün havalandırma olmadığı için dışarıdan almak en mantıklısı dediğiniz gibi, aşırı soğuklar için Y çatal formülünü mutlaka uygulayacağım, harika fikir. Karbondioksit derken gece boyunca hiç temiz hava girmeyecek olmasını kastettim. Havayı içeriden aldığımız durumlarda da, yatarken banyonun penceresini hafif açık bırakmak yeterli olur sanırım.

Isınan hava yukarı çıktığı için, kışın havalandırma penceresi veya menfezi mümkün olduğunca tabana yakın olması daha çabuk ısınmanızı sağlar. Sonrasında ihtiyaca göre tavana yakın çok az bir yer açarak hafif bir sirkülasyon sağlayabilirsiniz.

Büyük işyerleri, alışveriş merkezleri v.b.nin kullandıkları,
karışım havalı klima santralları haricinde,
mahal ısıtıcılarının hemen hepsi iç hava sirkülasyonu ile çalışır.
Evinizdeki ısıtıcıları düşünün.

Split klimanız iç havayı sirküle eder.
Radyatörleriniz iç havayı (Doğal şekilde) sirküle eder.
Hiç diş havaya ihtiyaç duymazsınız ve iç havada anormal bir kirlenme olmaz.,
Büyük işyerlerindeki kısmi dış temiz hava ihtiyacı, aşırı kalabalık nedeni yüzündendir.
Evde aşırı kalabalık olmaz.
Ara sıra, günlük kullanım gereği, kapı pencere açması, gerekli taze hava ihtiyacını fazlası ile karşılar.

Kapı pencere açmasanız bile, özel yapılmadıktan sonra hiç bir yapı sızdırmaz değildir.
Kapı pencere boşluklarından mutlaka hava sızar.

Evde, statik bir yapıda, bu olmadıktan sonra karavanda hiç olmaz.
Karavanda zaten kapı pencere,daima az miktarda hava geçirgendir.
Çok şüpheci iseniz, üzerinize soğuk hava vermeyecek,
en uzak pencerede minik bir aralık bırakın.

%100 dış hava kullanımı zaralıdır :p , aşırı yakıt sarfiyatına sebep olur,
Webasto/Eberspacher çok zor otomatiğe geçer.
Otomatiğe az geçen ve daimi çalışan cihazlar, daha sık bakıma ihtiyaç duyar.

Ben yıllardır karavan kullanırım,
kışın da ısıtıcı çalıştırdım, pencere bile aralamadım.
Hiç sıkıntı yaşamadım.

Bilgiler bunlar, değerlendirmek size ait.

Son düzenleme:

Büyük işyerleri, alışveriş merkezleri v.b.nin kullandıkları,
karışım havalı klima santralları haricinde,
mahal ısıtıcılarının hemen hepsi iç hava sirkülasyonu ile çalışır.
Evinizdeki ısıtıcıları düşünün.

Split klimanız iç havayı sirküle eder.
Radyatörleriniz iç havayı (Doğal şekilde) sirküle eder.
Hiç diş havaya ihtiyaç duymazsınız ve iç havada anormal bir kirlenme olmaz.,
Büyük işyerlerindeki kısmi dış temiz hava ihtiyacı, aşırı kalabalık nedeni yüzündendir.
Evde aşırı kalabalık olmaz.
Ara sıra, günlük kullanım gereği, kapı pencere açması, gerekli taze hava ihtiyacını fazlası ile karşılar.

Kapı pencere açmasanız bile, özel yapılmadıktan sonra hiç bir yapı sızdırmaz değildir.
Kapı pencere boşluklarından mutlaka hava sızar.

Evde, statik bir yapıda, bu olmadıktan sonra karavanda hiç olmaz.
Karavanda zaten kapı pencere,daima az miktarda hava geçirgendir.
Çok şüpheci iseniz, üzerinize soğuk hava vermeyecek,
en uzak pencerede minik bir aralık bırakın.

%100 dış hava kullanımı zaralıdır :p , aşırı yakıt sarfiyatına sebep olur,
Webasto/Eberspacher çok zor otomatiğe geçer.
Otomatiğe az geçen ve daimi çalışan cihazlar, daha sık bakıma ihtiyaç duyar.

Ben yıllardır karavan kullanırım,
kışın da ısıtıcı çalıştırdım, pencere bile aralamadım.
Hiç sıkıntı yaşamadım.

Bilgiler bunlar, değerlendirmek size ait.

Çok teşekkürler değerli bilgiler için. Bugün yerinde görüp inceleme fırsatı buldum ve hem gözlemlerimle hem anlattıklarımızla kafamda iyice oturdu.

Ben kendim montajladım karavanıma çekme karavan benimkisi tabanı dediğiniz gibi ahşap dizel ısıtıcıyı çinden almıştım gerekli tüm aparatları geldi ısıtıcı ile ahşabın arasında plastik conta gibi bir koruyucu var geçen kış kullandım hiç bir sıkıntı olmadı. Isıtıcının motorini yakmak için kullandığı havayı dışardan aldım hava filtreside var zaten digeri ise karavandaki havayı içerde sürkülasyon ediyor. Depoyu kesinlikle dik koyun ben mazotu az koyduğum zaman depo çok yukarda olmadığı için hava yaptı yakıt pompası ugraştırıyor demedi demeyin. Fotolarını atarım zaten inceleme videosuda çekicem ısıtıcıyı onuda atarım buraya

Çok teşekkürler bilgilendirme için. Ben de aynı ürüne bakıyorum . 5kw olanı almayı düşünüyorum 3.75 karavan için. Rölantiye geçince kaç amper çekiyor aküden ölçtünüz mü acaba?
Ölçtüm Yaklaşık 1.5 amper civarı çekiyor onuda galiba fanı ve pompası çekiyor. İlk başta dizelin yanması için kızdırma bujisi çekiyor. 10 amperi

Ölçtüm Yaklaşık 1.5 amper civarı çekiyor onuda galiba fanı ve pompası çekiyor. İlk başta dizelin yanması için kızdırma bujisi çekiyor. 10 amperi
Forumlarda Çin ısıtıcıların pompa elemanlarının su ve diğer dış etkenlere karşı hassas olduğunu o yüzden dışarı değil genelde içeri montajladıklarını okudum. Siz gördüğüm kadarıyla dışarı montajını yapmışsınız. Bir arıza ile karşılaştınız mı?

Forumlarda Çin ısıtıcıların pompa elemanlarının su ve diğer dış etkenlere karşı hassas olduğunu o yüzden dışarı değil genelde içeri montajladıklarını okudum. Siz gördüğüm kadarıyla dışarı montajını yapmışsınız. Bir arıza ile karşılaştınız mı?

Hayır bir sıkıntı çıkarmadı içeri koymak sesi arttırır zaten tavsiye etmiyorum dışardayken bile pompa sesi gece rahatsız edebiliyor ben dışını hem ses hemde soğuklar için cam elyafıyla izolasyon yapmayı düşünüyorum bunuda yaparsem seside azaltırım iyice gece ninni gibi gelir. Ayrıca dizel ısıtıcı kullanan kamyoncu tırcı abilerimizide inceledim pompa hiçbirinde içerde değil.

Herkese iyi günler diliyorum. Kaelsa firması olarak yıllara dayanan tecrübemle bir kaç tecrübemle sizleri bilgilendirmek istedim. Öncelikle Karavan ve Kamyon kabinlerinde bu tip ısıtıcıları kullanırken eksoz borusunun bulunduğu tarafın tam zıt yönünde mutlaka 4 - 5 parmak kadar camı ya da tavan havalandırmayı açmalısınız (Kullandığınız ürün ister Alman ister Japon ister Amerikan olsun hepsi için geçerli) sebepse ısıtıcı kapalı yerde çalışırken içerideki havayı kurutur böylelikle içerde sürekli temiz havayı devirdaim eder.
Montaj konusu : Sıcak hava için ihtiyaç olan hava mutlaka içerden olmalı yani karavan düşünelim eğer içeri değil de Karavanın dışında bir dolaba koyduysanız sıcak havayı içerden alıp tekrar içeri vermelisiniz (Tabi ki yine cam ve havalandırma açık olmalı) Eğer dışardan soğuk havayı sürekli içeri verirseniz bir süre sonra içerde fazla hava yığılması olur ve çok şiddetli baş ağrısı yaşarsınız. Ayrıca dış dolaptan havayı emecek şekilde montajlıysa gece sabit yerde eksoz dan gelen gazı içeri verme riski vardır.

Isıtıcıyı sürekli çalıştırdığınızda eğer sıcak hava çıkışı belli bir sıcaklığın üzerine ulaşırsa mazotu kesip soğutmaya geçer böylelikle yüksek hararet de yangın tehlikesi önlenmiş olur.

Montaj esnasında her ne kadar ahşapla ısıtıcı arasında koruyucu silikon lastik olsa da eksoz borusunun çapının 2 katı kadar geniş delik delip eksoz borusunun çevresini yüksek ısıya dayanıklı bir ürünle (Seramik yün olabilir) ahşaba değmeden sabitlemem yapılmalıdır.
Saygılarımla
KAELSA
Murat KELEŞ

ısıtıcılarla alakalı öğrenmek istediğiniz ne olursa olsun her zaman sorabilirsiniz.

Herkese iyi günler diliyorum. Kaelsa firması olarak yıllara dayanan tecrübemle bir kaç tecrübemle sizleri bilgilendirmek istedim. Öncelikle Karavan ve Kamyon kabinlerinde bu tip ısıtıcıları kullanırken eksoz borusunun bulunduğu tarafın tam zıt yönünde mutlaka 4 - 5 parmak kadar camı ya da tavan havalandırmayı açmalısınız (Kullandığınız ürün ister Alman ister Japon ister Amerikan olsun hepsi için geçerli) sebepse ısıtıcı kapalı yerde çalışırken içerideki havayı kurutur böylelikle içerde sürekli temiz havayı devirdaim eder.
Montaj konusu : Sıcak hava için ihtiyaç olan hava mutlaka içerden olmalı yani karavan düşünelim eğer içeri değil de Karavanın dışında bir dolaba koyduysanız sıcak havayı içerden alıp tekrar içeri vermelisiniz (Tabi ki yine cam ve havalandırma açık olmalı) Eğer dışardan soğuk havayı sürekli içeri verirseniz bir süre sonra içerde fazla hava yığılması olur ve çok şiddetli baş ağrısı yaşarsınız. Ayrıca dış dolaptan havayı emecek şekilde montajlıysa gece sabit yerde eksoz dan gelen gazı içeri verme riski vardır.

Isıtıcıyı sürekli çalıştırdığınızda eğer sıcak hava çıkışı belli bir sıcaklığın üzerine ulaşırsa mazotu kesip soğutmaya geçer böylelikle yüksek hararet de yangın tehlikesi önlenmiş olur.

Montaj esnasında her ne kadar ahşapla ısıtıcı arasında koruyucu silikon lastik olsa da eksoz borusunun çapının 2 katı kadar geniş delik delip eksoz borusunun çevresini yüksek ısıya dayanıklı bir ürünle (Seramik yün olabilir) ahşaba değmeden sabitlemem yapılmalıdır.
Saygılarımla
KAELSA
Murat KELEŞ

ısıtıcılarla alakalı öğrenmek istediğiniz ne olursa olsun her zaman sorabilirsiniz.

Merhabalar;

Ben de çekme karavanıma dizel ısıtıcıyı kendim alıp montajlamayı planlıyorum. Yalnız kafamda bir kaç soru var.

Kaç m³ için kaç kW lık ısıtıcı almak gerekir? Bununla ilgili bir tablo var mıdır?

Olması gerekenden yüksek kW 'lık bir model alırsak (2 kw yerine 5 veya 8 kW almak gibi) ne tür avantaj veya dezavantajı olur?

AliEx 'de satılan hcalory markası için 4500m 'ye kadar çalışabilir yazıyor deneyimleyen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR