Direksiyonu Titreyenler ve Rot Balans ayarı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan [TR]BOZO Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,601

[TR]BOZO

Zirve
Selamlar

L200 Magnum aracıma 16'' offset jant BF goodrich A/T değişiklği yaptım balans yapıldı rot ayarı kontrol edildi . Düşük süratte problem yok ama 80 km. ile 130 Km. arasında titreme yaptı.140 km. den sonra kesti. Jant lastik konusunda çok yardımcı olan Oltay a Telefon açtım ve lastiklere bir süre sonra tekrar balans yaparız dendi,Biliyorumki sabit balans makinasında büyük çaplı lastiklere balans tuturmak zor oluyor. eskiden benim potiac trans-am ı da sehpaya alırdık çünki lsd vardı balansı öyle yapardık hatta motoru çalıştırıp gaz basardık çünki hareketli balans makinası lastikleri çevirmekte zorlanırdı. Hemen 30 sene önceki dotum Levent abim aklıma geldi Bostancı sanayi H blokta (yanlış hatırlamıyorsam) Rot balanscı Levent derseniz gösterirler. L200 önce ön tekerler hiç sökülmeden aracın üstünde balans yapıldı zaten direksiyonu tutunca balansın gectiğini anlıyorsunuz sonra arka karpuzdan kaldırıp L200 de lsd olmadığını tespit ettikten sonra onlarında balansı yapıldı hiç bir teker sökülmedi. Balans tamam da alt konrolde sol aks körüğüne baktır kaçırıyor olabilir dedi arefe günü geçen balans titremesi yerini aks körüğü sıkıntısına bıraktı.
Not: Bilmeyenler için söylüyorum eger lastik değişikliği mesela A/T M/T değişiklği yapıyorsanız tekerlekleri sökmeden işaretleyip her tekeri söktüğünüz yere bijonların da yerini değiştirmeden takmak gerekiyormuş balansı korumak için. diereksiyon titremesinden bıkanlar için özellikle yazdım. Büyük araç yada büyük lastikli araçlarda lastikleri sökmeden yapılan balans daha güzel oluyor.

saygılar.

Etiketler

Ynt: Direksiyonu Titreyenler ve Rot Balans ayarı

Konuyla çok alakalı değil ama Bir notta ben düşeyim...
Bostancıda "Bora rot balans" tı adı yanılmıyorsam.....
Aracamın ayarları yapıldı... Ustaya güvenip hiç kontrol etmedim,
sol tekerin bijonlarını takmamış yada sıkmamış, yolda ön tekerim fırladı.... (yanımda da çocuğum vardı)
allahtan olay evin yakınlarında meydana geldi düşük hızdaydık..... Olayı sadece maddi hasarla atlattık....

SİZ SİZ OLUN KENDİNİZ MUTLAKA KONTROL EDİN.....

Bende aks körüğü hakkında birşeyler söyleyeyim.
L200 orijinali 250tl idi ama Mazda yada Ford'unki 60 tl ve bire bir aynı körük.

Körük yıpranmasının en büyük nedenide araç çekerken yada çekilirken halatın tekere dolanmasıdır ve ABS kablolarının görüğe temasından olmaktadır. Halat tekere dolanırsa tekerin içine bakıp kabloları serbestleştirmeye dikkat etmek lazım.

bende dün yaptırdım benim kayseride premio bayisi bir arkadaş var 4 lastik söküldü ve balans ayarı yapıldı işlem sonrası direksiyon gayet güzel oldu...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.