Dikkat! Karavanda Mutlaka Olmaması Ve Olması Gerekenler.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,866

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Yangın ve Ölüm tehlikesi:

Karavanlarda 230 volt dıș elektrik giriși mutlaka böyle bir fișle olmalıdır.
Elektrik Girsi

230 volt elektrik getiren kablonun yukardaki fişe takılacak, elimizde tuttuğumuz pirizinin de așağıdaki resimde görüldüğü gibi olması gerekir.
Kablo cikisi

12 volt elektrik kablolarının tașıdıkları elektrik miktarına göre yeterince kalın olmasına dikkat etmeliyiz.

Sigortasız elektrik tesisatı olmaz. Elektrik götüren kabloların akülerin kutup bașlarına yakın bir yerine yeterli bir sigorta takılmalıdır.

Gaz sızdırma çoğunlukla tüplerin bağlantı yerlerinde olur. Tüpün olduğu yerde, akü, elektrik kablo bağlantısı ve alevli bir cihaz bulunmamalıdır. Tüpü hava/gaz sızdırmayan, alt tarafında (lpg havadan daha ağır) havalandırma mazgalı (en az 100 cm2) olan bir kasada muhafaza etmek çok önemlidir.

Karavanda Gaz Sistemi Kuran ve Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Noktalar

Araçta hasar olușturabilecek așağıdaki hatalardan kaçınmalıyız:

1.Dıșarıya açılan pencereyi sürme kapının arkasına yapmamak gerekir.

2.Tek yönde açılan hekilerin montajı yapılırken yönüne dikkat etmeliyiz.

Bu konularda önemli bulduğumuz noktaları bu bașlıkta yazabiliriz.

Son düzenleme:

Etiketler
Paylaşımınız için çok teşekkürler Sayın Akdeniz,
Bir yerde gördüğüm kadarıyla bu priz trifaze elektrik fişine benziyor. Araca takacağımız kablonun, diğer ucundaki fiş nasıl olmalı? Gene böyle 3 dişli olursa elektrik alacağımız heryerde öyle bir giriş bulabilir miyiz?

Trifaze fiş dörtlü olur, bu fiş monofaze topraklaması pimli yapılmış. Diğer ucuna takacağınız fiş ülkeler arası farklılık gösterebilir Türkiye de kullanırken evde kullandığınız tipte bir topraklı fiş takmanız yeterli.
Girişin bu şekilde yapılması sağlıklı çözüm. IP65 ve IP67 stantardına sahip ürünler tercih edilmeli. Farklı ülke priz girişlerine göre kısa adaptör bağlantılar yanımızda bulunuyor. Bir çok kamp alanında resepsiyonlarda uygun adaptörler de var. Ama Türkiye de yanınızda taşımanız daha iyi olur. Karşılaştığınız çok farklı yerlerde bağlantı gerekliliği doğuyor.
Konu, karavan tercihi sonrası deneyimi ve çözümleri örnekliyeceği için önemli. Karavan yaptıran veya yapan bir çok gezgin sonrası deneyimlerini, yanlışlarını ve yukarıdaki başlığı aynı heyecan ile paylaşmıyor.

Kendime şöyle bir kablo sistemi kurdum.

Elektrik alacağım yerde kaçak akım koruma sigortası yoksa elektrik alacağım prize önce bu cihazı takıyorum. Avrupa’da elektrik aldığım yerlerde kaçak akım koruma sigortaları olduğu için. son yıllarda bu cihaza hiç ihtiyacım olmadı.
Kabel6

Kampinglerde elektrik aldığım yere önce bu adapter kabloyu takıyorum.
Kablo 1

Sonra bu uzatma kablosu geliyor.
Verlngerungskabel

Uzatma kabosuna da bu adapter kablusunu bağlıyorum.
Adapter kablosu da karavanın dış giriş prizine takılıyor.
Kabel3

Iki adapter arasına uzatma kablosu koymamın nedeni, kamping dışı elektrik almayı kolaylaştırmak için. Örneğin, evin avlusunda karavana evden elektrik verirken birinci adapter devreden çıkıyor. Ayrıca uzun mesafeden elektrik alacaksam, uzun bir uzatma kablosu kullanıyorum. Karavanda iki tane uzatma kablom var, 10 ve 20 metre. Böylece 30 metre mesafeden elektrik alabiliyorum.

Iki kabloyu birbirine bağlarken şu aşağıdaki kutuyu kullanmak güvenceli. Yağmurda bu kutuya su girmiyor. Diğer önemli bir nokta da çocukların bu kutuyu açması zor.
Regenschutz

Son düzenleme:

Kendime şöyle bir kablo sistemi kurdum.

Elektrik alacağım yerde kaçak akım koruma sigortası yoksa elektrik alacağım prize önce bu cihazı takıyorum. Avrupa’da elektrik aldığım yerlerde kaçak akım koruma sigortaları olduğu için. son yıllarda bu cihaza hiç ihtiyacım olmadı.
Ekli dosyayı görüntüle 520772

Kampinglerde elektrik aldığım yere önce bu adapter kabloyu takıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 520773

Sonra bu uzatma kablosu geliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 520774

Uzatma kabosuna da bu adapter kablusunu bağlıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 520775
Adapter kablosu da karavanın dış giriş prizine takılıyor.

Iki adapter arasına uzatma kablosu koymamın nedeni, kamping dışı elektrik almayı kolaylaştırmak için. Evin avlusunda karavana evden elektrik verirken birinci adapter devreden çıkıyor. Ayrıca uzun mesafeden elektrik alacaksam, uzun bir uzatma kablosu kullanıyorum. Karavanda iki tane uzatma kablom var, 10 ve 20 metre. Böylece 30 metre mesafeden elektrik alabiliyorum.

Iki kabloyu birbirine bağlarken şu aşağıdaki kutuyu kullanmak güvenceli. Yağmurda bu kutuya su girmiyor. Diğer önemli bir nokta da çocukların bu kutuyu açması zor.
Ekli dosyayı görüntüle 520776
Farklı paylaşımlarınızda gördüğüm yukarıdaki ürünlerin hepsini tavsiyeleriniz üzerine aracıma aldım ve kullanıyorum.. 👏

........
tüp herzaman vanasından kapalı kullanıldığı zaman açıyor sonra tekrar kapatıyorum
....
Tüpe ait dedantörün kaç kez aç kapa yapmaya dayandığı hakkında bilginiz varmı? Yada kaç yılda bir dedantörün değişmesi gerekiyor.?
Emniyetli iş yapalım derken bir zaman sonra dedantörün sık aç kapa yapılmasından kaynaklı olabilecek riskli bir işede adım atmayalım.

Tüpe ait dedantörün kaç kez aç kapa yapmaya dayandığı hakkında bilginiz varmı? Yada kaç yılda bir dedantörün değişmesi gerekiyor.?
Emniyetli iş yapalım derken bir zaman sonra dedantörün sık aç kapa yapılmasından kaynaklı olabilecek riskli bir işede adım atmayalım.
Almanya'da dedantör ve dedantörü gas borusuna bağlayan 40 cm uzunluğundaki hortum on yılda bir değişiyor. Türkiye' deki kullanım süresini ben de merak ediyorum.

Karavanlarda dıș elektrik giriși mutlaka böyle bir fișle olmalıdır.
Elektrik girsi png

Elektrik getiren kablonun yukardaki fişe takılacak, elimizde tuttuğumuz pirizinin de așağıdaki resimde görüldüğü gibi olması gerekir.
Kablo cikisi png

Elektrik kablolarının tașıdıkları elektrik miktarına göre yeterince kalın olmasına dikkat etmeliyiz.
-----------------------------------------------------------------------

Hüseyin Bey merhaba..

Gerekli kalınlıkta kablo beslemesi yapmak sureti ile,
voltaj düşümünü kaale almadan,
bu fiş/priz takımı karavanda, yani araçtan-yaşam akü beslemesinde,
12 Voltta kaç amper akıma dayanabiir?

Bu konuda bir bilgi var mı?

Son düzenleme:

Hüseyin Bey merhaba..

Akın Bey bahsettiğim priz ve fiş sadece 230 volt için. Avrupa Birliği CEE normlarına göre yapılıyor. Bu priz ve fiş karavanın dışında. Karavanın içindeki 230 volt priz ve fişler ayrı, onlar aynı evimizdekiler gibi. Akülerden gelen 12 volt için fiş ve prizler daha farklı. 12 voltluk priz ve fişlerin üzerinde (veya izahında) kaç ampere kadar kullanılabileceklerinin yazılı olması lazım.

Hüseyin Bey merhaba..

bu tip fiş priz grupları monefazede genelde 16 A yada 32 A dayanıma sahiptir.Daha büyük amperli olanlarıda var.

Teşekkür ederim cevaba Hüseyin Bey.
Bildiğim-beklediğim cevap geldi, ama amaç hasıl olmadı.

Diğer arkadaşlardan bilen varsa,
araç-karavan bağlantısı için 20A soket önerisi bekliyorum.
Link verirlerse memnun olurum.

Son düzenleme:

Teşekkür ederim cevaba Hüseyin Bey.
Bildiğim-beklediğim cevap geldi, ama amçhasıl olmadı.

Diğer arkadaşlardan bilen varsa,
araç-karavan bağlantısı için 20A soket önerisi bekliyorum.
Link verirlerse memnun olurum.
Anhängersteckdose Dauerplus & Ladeleitung wie Absichern? - Wohnwagen-Forum.de Sizin Almancanız var. Aradığınız cevap sanıyorum bu linkte var. Şu anda bir karavanparkta telefonla yazdığım için uzun yazamıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,415
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri