Difransiyel Açıyor Ne Demek?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan prafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,007

prafa

Kamp II
Geçen hafta vizeye girdi aracım ( 2007 gv. 3 kapı). Vize için arabaya geçen görevli teknisyene " bu araç devamlı dört çeker ona göre fren testi yaparmısınız" dedim. Tamam dedi.
Aracın ön tekerleri test cihazına yerleşti, bekledim arka tekerlere serviste bulunan tekerlekli seyyar araç yerleşecek diye ancak herhangi bir alet yerleşmeden önler ve arkalar kontrol edildi. Vize sonrası görevliye, bu araç devamlı dört çeker dedim size ama kontrolları normal araçlardan farksız yaptınız, niçin diye sorduğumda bana dediği şu oldu " abi sorun yok, baktım kontrol sırasında senin aracın difransiyeli açıyor. O sebepten gerek kalmadı" dedi. Orada çok fazla sormak mümkün olmadığından tamam dedim geçtim.
Bana söylemek istenen acaba şumuydu : Aracın ön tekerleri dönerken arkalar sabit olduğunda (veyahutta tersi durumda) , araç dört çeker pozisyonundan çıkıyor dolayısıyla sistemde (aktarma organlarında) herhangi bir zorlanma olması söz konusu değil....

Böylemidir sahidende? Teknisyen neye bakarak bunu anlayabiliyor onu da merak ediyorum.

Bilen varsa aydınlatabilirmi.

Etiketler
İşin aslı muhtemelen araçta zaten kilitli diferansiyel yok. Test sırasında diferansiyel biraz fırıl fırıl dönüyor hepsi bu. Hal böyle iken bu 4x4 sistemi nasıl oluyor da çalışıyor derseniz , bilmiyorum, bir şekilde çalışıyor. Çalıştığını mıcırlı bir yolda hem bu araçları hem de normal önden çekişli araçları kullanırsanız bir süre sonra aradaki farkları gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Muhtemelen dönüşe bir miktar direnç gösteren bir mekanizma var ortada ama test sırasında serbest dönüşe engel olacak kadar da kuvvetli bir direnç değil.
İyi mi testin böyle yapılması? Hayır, TUV bu araçların varlığını her zaman görmezden geldi, yatırım yapmadılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri