Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,013
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

Toneri o kağıda nasıl transfer ediyorsunuz? Lazer yazıcı yada fotokopi makinası o kağıda basabiliyor mu?

Etiketler

Lazer yazıcı ile normal çıktı alıyorsunuz. Sonra ütü ile bakır plakaya transfer yapılıyor.
Bu arada gelişmeleri aktaramadım. İlk fırsatta yazacağım.

karhan beyin devreyi denedim ama çalışmadı. az önce serdar beyin devreyi kurdum gayet güzel çalışıyor. vınnnlama sesi bobin ile birlikte aküye bağladığım kablolardan da geliyor.

yalnız çıkış voltajını ölçtüğümde 106 volt u gördüm. ve mosfet aşırı ısınıyor. sürekli bıraksam yanacak gibi.
devrede tek farklı olan eleman L2 bobini 1000 mikro henri değilde 680 mikro henri.
acaba büyüzden olabilirmi ısınma sorunu.

devre aynı zamanda 0.50 amper akım çekiyor. fazla.

(birim hataları düzeltildi)

myurtsever' Alıntı:
karhan beyin devreyi denedim ama çalışmadı. az önce serdar beyin devreyi kurdum gayet güzel çalışıyor. vınnnlama sesi bobin ile birlikte aküye bağladığım kablolardan da geliyor.

yalnız çıkış voltajını ölçtüğümde 106 volt u gördüm. ve mosfet aşırı ısınıyor. sürekli bıraksam yanacak gibi.
devrede tek farklı olan eleman L1 bobini 1000 mikro farad değilde 680 mikro farad.
acaba büyüzden olabilirmi ısınma sorunu.

devre aynı zamanda 0.50 amper akım çekiyor. fazla.
L1 bobini 220μH
devrede 1000μF'lık kondansatör de yok. Ben anlayamadım. :-\

D1 diyodu hızlı diyot olarak taktınız mı?

serdar abi anlamış hatamı
mesajı yazarken bobin birimine farad demişim. uykusuzluktan ve devrenin çalışmasının heyecanındandır.

hepinize çok teşekkürler.

son durum
95 volt civarlarında ölçüm yapıyorum. mosfet üzerindeki ısınma yüksek ancak soğutucu ile çalışmaya devam ediyor. gece motorsikletin aküsüne bağlı şekilde balkona bıraktım. gecenin soğuğu ile sabaha kadar çalıştı. tabi aküyü bitirmiş.

vınlama gerçekten çok kuvvetli. timsah kabloyu kutup başına takerken kutup başındna bile vınlama geliyor. aynı etkinin plakalar üzerindeki sülfatı sökeceği bariz belli.

yalnız şöyle bir şey farkettim. devre şuan bread board ın üzerinde. devre çalışır durumda iken bobinleri teker teker söküp taktığımda devre bobinsiz aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. voltaj yine 95V civarında etkilenmiyor.

yalnız 555 i korumak için zeneri takmamıştım. deneme yanılma yaparken bir adet 555 yandı.

size şöyle bir sorum olacak.
mosfete aynısından bir tane daha parelel bağlasam. 3 ayakta paralel olacak. akımı ikisine paylaştırmış olabilirmiyim. akım yarıya düşerse ısınmanında düşeceğini düşünüyorum. korhan beyin devrenin orjinalini internette çift mosfetli olarak gördüm. iki mosfet birbirine paralel idi.

IRF9530 dan birtane daha olmadığından deneyemiyorum. en kısa zamanda alıp denemeye çalışıcam.
ülkemizde devre elemanı bulmak gerçekten çok zor. ilgilendiğim bir çok devre de eksik parça yüzünden çalışmadı. bu desülfatörün çalışması gerçekten çok mutlu etti beni.

tekrar çok teşekkürler.13 sayfa yazıyı baştan sona 2-3 kez okudum.
bu devreyi yaygınlaştırsak.ülkemizdeki aküleri biraz daha fazla kallanabilirsek hem maddi hemde çevre yönünden çok büyük katkısı olacağına eminim.
harf ve birim hatası olduysa kusura bakmayın

Benim devrede bu kadar çok ısınmıyor mosfet. İlk denemelerde kullandığım diyot hatalı olduğundan yanmştı ama.
Ferhat Bey' in dediği gibi, kullanılacak diyodun "hızlı diyot" olması gerek, buna dikkat ettik değil mi?
95V a ulaşmamıştı benim devre, yanlış hatırlamıyorsam 50-60V gibiydi...

Devrede bir hatalı bağlantı da olabilir. Ya da olması gerektiğinden iyi çalışıyordur. ;D

Kullandığınız mosfet 100V ve 12A'e dayanabilir. MOSFET'e bir soğutucu bağladınız mı?
Küçük bir aluminyum ve benzeri bir metal parçayı da soğutucu niyetine transistöre vidalayabilirsiniz.

Isınan devre breadboardın üzerinde duruyor. parçacıya gidip devre elamanlarının yenilerini alarak dün gece plaket üzerine yeni bir devre kurdum.

kurmadan önce breadboard ın üzerindeki ilk ısınan devreye ikinci bir mosfet taktim. beklediğim gibi akım ve ısınma yarıya düştü.

yeni yaptığım devrede çift mosfet kullandım. biraz uğraştırdı. 2 mosfet ve fars diyotu bilgisayar güc kaynağından söktüğüm aliminyum soğutucuya bağladm.

şükür buda çalıştı. ama farklı
değerler sizin dediğiniz gibi çekilen akım 0.05A voltaj 60 civararında yani herşey normal ilk devrede bir hata var ama nerde.

ısınma nerdeyse hiç yok.

ilk devrede bir hata yapmışım ama nerde. ilk devredeki vınlama sesi yeni yaptığım devredekinin neredeyse 5 katı kuvvetl idii. daha öncede dediğim gibi tüm devre ve kablolar vınlıyor nerdeyse. ilk devredeki hatayı ilerde kullanmak için arayacağım. gerçekten çok kuvvetli belki. aşırı sülfatlanmış akülerde öncü olarak kullanılabilir.

ikinci yaptığım çok güçsüz geldi.ama tabiki normali bu.

günaydın konuya baktım ama göremedim ben bir kaç defa suda eriyen aspirin atıp çözmüştüm işi acaba başka deneyen oldumu

araştırınca aspirin olayına rastlamıştım. ama kullananlar son bir çalışıtırma için eve götürecek kadar aküyü kullanmak için yapmışlar genelde.

siz aspirini attıktan sonra kullanmaya devem edebildinizmi. yoksa aküyü değiştridinizmi

myurtsever' Alıntı:
araştırınca aspirin olayına rastlamıştım. ama kullananlar son bir çalışıtırma için eve götürecek kadar aküyü kullanmak için yapmışlar genelde.

siz aspirini attıktan sonra kullanmaya devem edebildinizmi. yoksa aküyü değiştridinizmi

değiştirmedim aküyü, aspirinden sonra devam etti şarj olmaya. sanırım kaynama ile temizlendi yapışan şeyler

çok akım çeken, çok ısınan, ve çok vınlayan ilk devredeki hatayı buldum. fastrecovery diyotu ters takmışım :eek:.

diyotu ters taktığımda akım bakımından doğru yönde takılmış oluyor, fazla akım geçmesine ve aşırı ısınmaya neden oluyormuş. ama çıkış voltajını da baya arttırıyor.

myurtsever' Alıntı:
çok akım çeken, çok ısınan, ve çok vınlayan ilk devredeki hatayı buldum. fastrecovery diyotu ters takmışım :eek:.

diyotu ters taktığımda akım bakımından doğru yönde takılmış oluyor, fazla akım geçmesine ve aşırı ısınmaya neden oluyormuş. ama çıkış voltajını da baya arttırıyor.
Transistörünün ve diyodunuz yanabilirdi. Transistör iletime geçtikçe aküyü diyot ve transistör üzerinden kısa devre oluyordu. Kullandığınız kablolar, diyot ve transistör üzerindeki gerilim düşümlerinin izin verdiği kadar akım oluşmuştur.

Çıkış voltajını ilave devreyle mi ölçtünüz. Yoksa ölçü aleti yanılmıştır diyeceğim. :-\

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR