Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,003
Geçenlerde benim starter akünün haziran 2021’de 10 yașını dolduracağını yazdım. O paylașımı yazarken gözümden kaçan bir nokta olduğunu farkettim. Starter aküde 5-6 yıldır bağlı olan șöyle bir cihaz var.
Megapulse

Bu cihazı önce bir süre AGM aküye bağladım. Faydasını görmeyince sulu starter aküye bağladım.

Starter aküyü son bir hafta da 4 gün șarj cihazına bağlı bıraktım. Yukardaki cihaz Megapulse akü gerilimi 12,8 voltu geçince aktif hale geçiyor. Bunu üzerindeki yeșil Led lambasından görüyorum. 4 gün șarj boyunca Megapulse’de çalıștı. Şarjı kestikten bir gün sora akü gerilimini ölçtüm ve 12 ,6 volt olduğunu gördüm.

Aküyü iki günden fazla șarj aletinde sık sık tutarım. Sık șarj mı yoksa Megapulse mi veya ikisi birden mi akününün ömrünü uzatıyor, söylemem mümkün değil.

Not: Kullandığım Ctek șarj cihazında da „ desülfatör“ ișlevi var. Bir bakıma çifte dikiș oluyor.

Son düzenleme:

Etiketler

.
Bu alet; bu başlığın özellikle bir karavan forumunda bu kadar uzun sürmesine layık değerde değil. Kaç kere yazmak istedimse de bir karavandaşımı kırarabilirim diye elime kalemi almamıştım. Bence konu zaten bir elektrik/elektronik hobi forumuna daha çok yakışmakta..

Siz iletinizle nihayet noktayı koydunuz..

Son düzenleme:

.
Bu alet; bu başlığın özellikle bir karavan forumunda bu kadar uzun sürmesine layık değerde değil. Kaç kere yazmak istedimse de bir karavandaşımı kırarabilirim diye elime kalemi almamıştım. Bence konu zaten bir elektrik/elektronik hobi forumuna daha çok yakışmakta..

Siz iletinizle nihayet noktayı koydunuz..

Mesut abi, aslında karavan yapım aşamasındaki tüm teknik konular aynı değil mi ? Webastosu, buzdolabı, solar enerjisi vs en azından bu başlık hepsinin baş rol oyuncusu olan akü kullanımına dikkat çekiyor. Akü sağlıklı kullanılırsa Sn @Akdeniz45 in bahsettiği gibi start akü bile on yıl çalışabiliyor. En iyi jel aküyü alıp kullanım hatasından dolayı bir iki sene içinde ömrünü tamamlayanda var. Bence bu alet başlığın hakkını fazlasıyla veriyor. On yıl önce açıldığını düşünürsek, ilgili bir çok karavancıya hizmet etmiştir diye düşünüyorum:smiley:.

.
İlker aletin akülere, onların doğru kullanıldığı yani boş bırakılmadığı müddetçe bir faydası yok ki. Üstelik, olası kullanım hatasını da ancak kısmen giderebilmekte. (@tahminator yukarıda başlığın en temel iletisini göndermiş)

Biliyorsun, alet dolum yapmıyor, sadece kırabileceği yapıdaki kristalleri kırmaya çalışıyor. Hiçbir araç ve karavan üreticisi de aleti anlamlı görüp sistemlerine almıyorlar zaten.
Aküm bu alete bağlanmadan da onuncu yaşına girdi..

Akülerini periyodik doldurmakta sorunları veya solardan enerji kazanımında mevsimsel yetersizlikleri olanlara tabi sigorta işlevi görebilir.
Ama aküleri gerektiği normda kullanmaya hedeflenmek temel yaklaşım olmalıydı ?..

Elini vicdanınına, pardon cüzdanına koy bir de öyle düşün.. :yum:
Ben konuya ilkesel yaklaşıyorum. Ancak hediye eden olursa belki takardım diyeyim de yanlış anlaşılmayayım...:yum:
Yazdıklarımı da olmayana ergi yerine, devamlı dolu bir akü için, yaramayana yergi olarak gör derim.

Ayrıca aleti kendi yapmayı düşünenlerin ortalama karavan elektriği bilgi ve tecrübesinden fazlasına gereksinimi olduğundan, başlığa aslında elektrik/elektronik forumunun daha uygun olabileceğini söylemiştim.

...
Teşbihte hata olmaz derler, şimdi aklıma gelen bir benzetmeyi yapayım.
Alet silgiye benziyor, iyi bir hat için, kabiliyetli bir hattat olmak lazım.
Silgi ise hatayı düzeltiyor, güzel yazı yazma işlevi yok..

Başlık ~113.000 kere okunmuş.
Forumdaki güvenli bir gaz sistemi kurmaya verilen ilgiyle karşılaştır istersen.
Bir de durup dururken “Abesle iştigal” deyip gençlerin kafasını karıştırmayayım.. :yum:
Umarım birgün biz de Mersin’e gideriz..;)

....
Amma da içim doluymuş yahu.. Ben bile şaştım. :yum:
@theta , @fsirin ve diğerleri hoş görür umarım ?
Aah Corona, ah!.. :yum:

Son düzenleme:

İlandaki ürün acaba yeni tip denilen entegreli ve bataryaya zarar vermeyen desülfatör müdür?
Araç aküsüne bağlı olarak çalıştırmanın bir zararı olur mu?
Aynı satıcıdan benzer bir devre aldım. Arkadaşımın bir gün marş basıp ertesi gün basmayan 3 yıllık 12V 60A aküsünü 4 A şarj cihazına bağladık, bir saatte dolmuştu. Tabi sağlıklı bir akü için su sürede dolması mümkün değil, en az 4-5 saat şarj olmalı idi. Bir kaç denemeden sonra aküde sürekli kısa mesafe kullanımından yeterince şarj edilmediği ve sülfatlaşma olduğuna karar verdik.
Arkadaşın hurdaya vermek istediği aküyü aldım. 3 hafta kadar bu devre ile lehimli kaldı. Araya taşınma girince bir o kadar daha durdu. Yani 1.5 ay kadar kaldı.15 günde bir de tam şarj yaptım.
Sonuç: Geçen Pazar aracıma taktım, tek marşta motor çalışıyor. Araçta akü voltajı göstergesi var. Voltaj 12.5 civarı. Şu an bir sıkıntı görünmüyor.
Özetle devre işe yaramış gibi. Aynı satıcıdaki 12V şarj girişli olanlar da tercih edilebilir.
Resimde bir kış yatmış motorsiklet aküsüne bağlı. (Dış kutuyu ben ayarladım. )

Des

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR