Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,014
Ynt: Desülfatör Kullanan Ya Da Yapan Var Mı?

Serdar Bey,
Bu PCB üzerinde çalışmak istiyorum.
İmkanınız varsa bu resmi DXF formatında, olmazsa yalnızca bakır yollarını siyah beyaz olarak gönderebilirseniz makbule geçecek.
benim mail adresim: emirok8@hotmail.com.

Selamlar.

theta' Alıntı:
Erdem Bey,
PCB sini gönderdiğim devrede elemanlar ve bağlantı ayaklarını gösterir şekilde ekran görüntüsünü aldım.
Gönderdiğim şemadaki bağlantı da aynı zaten.

Bu PCB ye göre yaparsanız çalıştığından eminiz...

Etiketler

DWG formatı işinizi görmez mi? Şu anda lisanslı yazılıma erişimim yok; bu nedenle DXF e çeviremiyorum.
DWG mevcut ama elimde...

Evet işimi görür.Sorun olmaz.ben onu CAD_CAM programında işleyip PCB'yi mekanik olarak kendi yaptığım CNC masa üstü tezgahta yapacağım.Yollar üzerinde bazı düzeltmeler yapmayı düşünüyorum.Birde paralel bağlı elektrolitik kondansatörler için değişiklik yapmak gerekebilir.Ayrıca yüksek kapasiteli seramik kondansatörleri temin etmek sorun olabilir. İnceleyip size bilgi veririm.
Selamlar.

Merhabalar,
Revizyon 4 desülfatör devresini gönderdim size. Birkaç tane yaptım; çalıştığından eminiz.
Altınkaya firmasının su geçirmez plastik kutularından SE-210 tipine uygun hale getirdim bu versiyonu.
Çizimde en soldaki diyotu kullanmamışım ben hiç; onsuz da çalışıyor.

Ben bir tek uygun değerde bobin bulmakta zorlanmıştım; diğer parçalar vardı diye hatırlıyorum.

CNC de Mach3 kart mı kullandınız? Bir ara heveslenmiştim taşınabilir bir CNC yapmak için ben de.
Paylaşabilir misiniz tecrübelerinizi acep ;)

Kolay gelsin,
Serdar

Serdar Bey,
1-Gelen dosyada yalnızca şema var. Veya ben açamadım.Bu şema için hazırlanmış BCB varmı?
2-CNC konusunda yardımcı olmak isterim.Önemli ve zor olan makinanın mekanik parçalarının yapılması.Tanıdığınız bir torna, freze atölyesi olması lazım.Parçaları evde yapmak mümükün değil. Motor,sürücüler program vs. zor değil.Ben 15 mm kalınlığında aluminyum levha kullandım.Makinanın yaklaşık ağırlığı 40 kg oldu.

ZWCad ile yapıldı; Autocad 2000' in dwg formatındadır; parçalarla yollar ayrı layerler halinde...

CNC de yapmak istediğim olabildiğince hafif ve keseceği parçanın üzerine bağlanarak çalışan bir şey.
Tasarımını yaptım aslında; ancak araya başka şeyler girdi.
Miller, vidalar, yataklar vb. parçaları istediğiniz boyda kesip işliyor satıcılar. Gövdesini de Lazer kesim olarak tasarladım.
Bize düşen montaj olacak yani; bu arada evde bir küçük tornam da var ;)

Gerçekleştirmeyi denediğim zaman yardım isterim sizden.
Kolay gelsin :smiley:

Tamam, mekaniğini hallederseniz gerisi kolay. Memnuniyetle yardımcı olurum. PCB resim için teşekkürler.

Mekanik poroce tamam; şu anda 5. versiyondayım; daha önce tasarladığım 4 ünü beğenmedim yani.

Ama senin kafandakine uyar mı bilmiyorum Ferhat Hocam.
Alışılagelmiş tasarımların dışına çıkmazsam gözüme uyku girmiyor benim :smiley:

Bu nedenle arabayı sadece bir tarafından mesnetleyip diğer tarafa bir tekerlek koydum.
Keseceği parçanın üzerine bağlanıp çalışacak; kesmede zorlanmaması için yüksek hızlı CNC freze motoru kullanılacak.
1000x600x200mm işleme hacmi ve 0.1mm hassasiyet hedefliyorum.
Bu büyüklükte parça kesebilmesine rağmen 32kg gibi oluyor tüm makina ve katlanıp bir kenara kaldırılabiliyor.
Detayları konuşalım bir ara...

Fikir versin diye tasarım görselini ekledim:

Gorsel

Desülfatörlerin yapılış ve işleyişleri hakkındaki detaylı bilgilere birazda deneyimle ilgili ilaveler yapayım. Bunlar kendimin ve Amazon müşterilerinin deneyimleri.

Aşağıda gördüğümüz desülfatör/aktivatör 4 yıl kadar karavanımdaki aküde takılı kaldı. Buna rağmen aküde ileri ölçüde sülfatlanmayı fark edince cihazı çıkardım. Fiyatı 22€ civarında.

Refresher

Refresher1

Aktivator1

Ekli dosyalar

• Aktivator.jpg
    Aktivator.jpg
    30.5 KB · Görüntüleme: 242

Bende aşağıda resmi olan
Deca Fl2213d şarj aletini kullanıyorum. Benim henüz bir karavanım olmadığı için sadece arabanın sulu aküsünde kullanma imkanım oluyor. Sülfatlaşmış eski bir aküm vardı cihazı kullanarak kurtardım ama tekrar araca takıp deneme şansım olmadı. Sadece kurtarma işlemini yaptıktan sonra yüke bindirip voltajını kontrol ettiğimde stabil gözüküyor.

Hüseyin beyin önerdiği CTEK marka ürünün Almanyada çoğu kişinin kullandığına şahit oldum. Genel olarak memnunlar.

Deca Fl2213d   VELLE

Herkese selamlar işin uzmanı arkadaşlara bir sorum var.
Bende 12 volt - 20 amper 4 tane seri bağlı akü grubuna sahip bir elektrikli scooter var. Bu araçlarda kullanılan aküler de siz karavancıların kullandığı deep cycle özellikli genelde jel bazıları AGM tipte kurşun asit aküler. Malumunuz genelde derin deşarja maruz kaldıklarından sulfatlanma dolayısıyla akülerin kullanım ömründe azalma oluyor.
Bu nedenle aşağıdaki linkteki şarj makinesini aldım.
http://www.ebay.com/itm/Top-Selling-48V-2A-Battery-Charger-Auto-Reverse-Pulse-Lead-Accumulator-Charger/161624752199?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D28774%26meid%3D92d2d66394884d8f87951ce2a68f4254%26pid%3D100011%26rk%3D1%26rkt%3D10%26sd%3D221618785664
Aracım henüz yeni sayılır, yaklaşık 6-7 aylık. Bu cihazı derin deşarjın zararlı olduğunu öğrendikten sonra aldım. Ve ilk zamanlar yaklaşık aküleri 10 kere civarı derin deşarj etmiştim. Fakat henüz akülerde kapasite kaybı meydana gelmeden derin deşarjın zararlı olduğunu öğrendim, sonrasında en fazl %50 deşarj ediyorum ve şarj sırasında bu makineyi kullanıyorum. Cihazın manualinde iddia edildiğine göre 7 basamaklı şarj yapan, akıllı ters darbeli desulfatör özellikli bir makine ve akü içindeki sulfat kristallerini çözüyor. dediğim gibi akülerde zaten şimdilik bir kapasite kaybı olmadığından faydalı mıdır, işe yarıyor mu tespit edemedim.
Bu cihaz aküler tamamen şarj olunca kapanıyor ve normalde voltmetre olan ekranında "end" yazısı çıkıyor ancak bu aşamadan sonra aküler şarj cihazından ayrılmazsa tahmini 5-6 saat aralıklarla cihaz çok kısa süreliğine açılıyor ve üzerinde negatif ve pozitif darbeli akım gönderdiğini belirten ledler yanıp sönmeye başlıyor, kısa süre sonra yine kendi kendine kapanıyor vs....
Bildiğim kadarıyla bu sırada son mesajlarda Hüseyin Bey'in bahsettiği gibi çok çok düşük bir akım veriyor. Benim sormak istediğim bazen günlerce scooteri kullanmıyorum bu sıralarda şarj makinesini akülerden ayırmasam böylelikle Hüseyin Bey'in bahsettiği gibi akü kapasitesinin çok altında 1/100 ü civarı akım alarak akü için faydalı olur mu? (cihaz çin malı olduğundan her ne kadar kapandığını görsem de şarj makinesini sökmezsem acaba aşırı şarj eder de elektrolit kaybı olur aküüler ölür diye bunu yapmaya çekiniyorum)
Ya da elimde scooteri alırken beraberinde gelen 2.5 amperlik bir şarj cihazı var, bu cihaz bir elektronikçi tarafından açılıp desülfasyon için faydalı olduğu söylenilen akü kapasitesinin 1/100 ü olan 0,2 amper hale getirilebilir mi?
Teşekkürler.

Abdullah Bey, Akü konusunda kendimi uzman olarak görmüyorum. Burada yazmak içinde zaten uzman olmaya gerek yok. Düşük amperle sülfatlanmış aküleri şarjetmek, kendi deneyimlerimle de bunu söyleyebilirm, akülere iyi geliyor. Fakat tamamen sülfatlanmış aküleri kurtarırım diye yola çıkmamak lazım. Akü kapasitesini %10-15 e yükseltebiliriz ama, bu değerlerde aküyü kullanılabilecek hale getirmiyor. Burada önemli olan aküler sülfatlanmadan işe başlamak. Vaktimiz ve olanağımız olduğunda, aküyü düşük amperle şarj edersek ömürlerini artırabiliriz diye düşünüyorum. Düşük amperin mutlaka % 1 olması şart değil. Bir örnek vereyim. Çok nadiren akülerimiz tamamen boşalmış oluyor. % 50 boşalmış 100 amperlik bir aküyü bir amperle şarj edersek, % 2 değerle şarj etmiş oluyoruz.
Ctek şarj aletlerinin aküyü nasıl şarj ettiklerini aşağıdaki iki tabelada görebilirz. Bu aletleri aylarca aküde bağlı tutmak mümkün. Almanya‘ da karavanlarını kışın kullanmayan bir çok karavancı bunu yapıyor. Aküler devamlı dolu durdukları için sülfatlanmıyorlar. Ben şöyle bir sistem uyguluyorum. Bu hem araç hemde yaşam aküleri için geçerli. Eğer karavan 3-4 gün yerinde duracaksa 0,8 amper şarj cihazına bağlıyorum. 1-2 gün yerinde duracaksa, akünün büyüklüğüne göre, 3,8 veya 7 amper şarj cihazına bağlıyorum. Bunu 6-8 haftada bir tekrarlamaya çalışıyorum
Zayıf ingilizcemle anlayabildim kadar, linkini verdiğiniz şarj cihazınıda uzun süre aküde bağlı tutmak mümkün.

Ctek 1

Ekli dosyalar

• Ctek.jpg
    Ctek.jpg
    125.9 KB · Görüntüleme: 233

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR