Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 262
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,006
Ynt: Desülfatör Kullanan ya da Yapan Var mı?

çıkışı korhan beyin devresindeki diyot ve kondansator eklemesi ile yapıyorum.

yanan birşey yok şükür. eski UPS ve ışıldak aküleri ile denemeler yapıyorum. 20A max multimetrem var. o akülerden 20 A değil 2 a bile zor çıkıyor.

araba aküsü olsa belki yanabilirdi

Etiketler

bir arkadasimda bulunan desulfatoru alacagim ancak kendisi de nasil kullanilacagini bilmiyor yurt disindan gelen bir akrabasindan kalmis uzerinde sadece iki kablo ve ucunda halkalar var kirmizi ve siyah renkli +ve - kutuplarini akuye baglayip birakiyormuyuz . aleti bagladiktan sora ayni zamanda sarj aletinede mi baglayacagiz bilgisi olanlar yardimci olabilirler mi lutfen

Bağlantı aynen dediğiniz gibi, kırmızıyı artı siyahı eksi kutuba bağlayacaksınız.
Akü bitikse şarj aleti ya da en azından 16V küçük bir adaptör de bağlamanız gerek aynı anda...

bende kendi yaptığım desulfatörlerin haricinde ebay dan INFINITUM marka desulfatör aldım.

Ekstradan ters bağlantı koruma özelliği ve 12 voltun altında kendisini otomatik kapatma özelliği var.

Arabanın aküsüne bağladım 1 aydır üzerinde duruyor.

Otomatik kapatma özelliği sayesinde 12 voltta kendini kapattığından aküyü tamamen boşaltmıyor. O yüzden sürekli arabanın üzerinde bırakabiliyorum.

İlk başlarda aküden akım çektiğinden ilk mars biraz sıkıntılı gibiydi. ancak şuan 5 gün bile çalışmasa çok güzel marş basıyor.

I LOVE DESULFATOR ;D

Ynt: Desülfatör Kullanan Ya Da Yapan Var Mı?

Merhabalar,
Korhan Bey'in devresini amatör olarak ben de yaptım. Fazla bilgi sahibi olmadığım için bazı parçaları uydurdum. Mesela 100 uF düşük ESR kondansatör bulamadım 33uF 25V üç kondansatörü paralel bağladım. Fast recovery diyot bulamadım, ultrafast yazan Mur860 diyot kullandım, aynı şey midir bilmiyorum. En önemlisi de bobin bulamadım, kendim sarma şansım da yoktu, direnç tipi ve kondansatör tipi bobinler aldım onları kullandım. Devre çalışıyor sanırım; ses geliyor, led yanıyor. Ancak bobinler ilk 5-10 saniyede aşırı ısınıyor ve duman çıkmaya başlıyor. Nedendir bilmiyorum. Acaba bobinlerden mi kaynaklıdır, yoksa diğer elemanlarda mı hata yaptım. Bobinlerin linkleri aşağıda, bu tip bobin kullanmak uygun mudur? Bakarsanız sevinirim. Saygılar.

http://www.direnc.net/1-MILIHENRI-KONDANSATOR-TIP-BOBIN,PR-17597.html (üzerinde 102 yazıyor sanırım 1000 uH olduğunu gösteriyor)
http://www.direnc.net/220UH-1A-KONTIPI-BOBIN,PR-13448.html (bunu kullanmadım, yanlış gönderilmiş olabilir diye düşündüm, üzerinde 151 yazıyor)
http://www.direnc.net/220UH-Direnc-Tipi-Bobin-1-ADET,PR-13119.html (bunu kullandım)
http://www.direnc.net/Mur860-Diyot,PR-14853.html

Bobinlerin küçük olması sebebiyle yaklaşık 5*5 delikli plakete sığdırdım :smiley: Gerekirse resim eklerim.

Merhabalar Emrah Bey, hoşgeldiniz Gezenbilir' e :smiley:

Benim de elektronik bilgim çok değil, ancak devreyi yaparken "fast recovery" diyot kullanmadığımda bobinlerin hemen ısınmasına tanık olmuştum.

Çalıştığını en iyi tiz ve derin vınlama sesinden anlıyorsunuz. Bobinler doğru değerlere yakın olmazsa oluşacak darbeler güçsüz kalacaktır diye düşünüyorum. Projeden artan diyot kaldı mı elimde bilmiyorum, ancak yarın kontrol edip varsa gönderirim size isterseniz...

MUR860 gereğinden daha güçlü bir eleman. Taktıysanız kullanmaya devam edin gereksinimi karşılayacaktır. Bobinlerin ısınması bobinin akım kapasitesinin yetmemesinden kaynaklanıyor. "Direnç tipi" yerine "Kondansatör tipi" bobin kullanırsanız akım artacaktır. 220uH bobinin üzerinde 221 yazar. Kond. tipi bobinin de akımı yetmezse (ısınır veya yanarsa) daha büyüğünü almalı veya ferrit çekirdek alıp kendiniz sarmalısınız.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, Serdar Bey ve Ferhat Bey.
Ferhat Bey, bu durumda benim devrede hatalı olan sadece bobinler mi? Zaten ilk direnç tipi (220uH) bobin ısınıyor hemen ardından kondansatör tipi (1000uH) bobin ısınıyor. Emin olamadığım için 220uH bobini hem direnç tipi, hem kondansatör tipi almıştım; yalnız kondansatör tipi bobinin üzerinde 151 yazıyor. (Galiba 150 uH oluyor, yanlış göndermişler) Bu yeterli olur mu? 220uH direnç tipi bobini söküp 150 uH kondansatör tipi bobini taksam düzgün çalışabilir mi? Bobin değerinin yüksek olması devrenin çalışmasına bir zararı olmaz değil mi? Mesela 1000uH yerine 1500uH kullansam, veya 220uH yerine 500-1000 uH kullansam devrede bir bozulma olmaz değil mi?
Tekrar teşekkürler.

Bu durum devrenin neresinde olduğu ile ilgili değişir. Değer değişiklikleri sonucu değiştirir. Akım artabilir, frekans değişebilir vs. En doğrusu şema üzerinde konuşmak lazım. Uyguladığınız devre şemasını yayınlarsanız yorum yapmak kolaylaşır. ::smiley:

Korhan Bey'in devresini yaptım. Tek fark fast recovery diyot olarak mur860 kullandım, low esr için 3 tane 33uF 25V kondansatör paralel bağladım ve bobin bulamadığımdan bahsettiğim bobinleri kullandım. Çok tartışılan IRFZ44ü de aynen kullandım. Saçma gelebilir; ilk defa böyle bir bağlantı yaptığımdan tereddüte düştüm. Şemada IRFZ44 ün bacakları herhalde sembolünden kaynaklı olarak birleşik gibi duruyor, g ve s bacakları birleşik gibi. Birleşmemesi gerekiyor değil mi? g bacak sola, s bacak aşağı ve d bacak yukarı gidiyor. Devre şeması aşağıda, yaptığım devrenin fotoğrafını da ekleyebilirim ama iç içe olduğundan pek anlaşılmayabilir.

Desulf1

Mosfetin s ucu akü - ucuna bağlı. g ucu ise tetikleme ucudur. birleştirirseniz devre çalışmaz. Ayrı durmalılar. Mosfetin ayaklarını altındaki resindeki gibi bağladıysanız sorun çıkmaz.
Endüktans değerlerinin değişmesi çok fazla etki yapacağını sanmıyorum. Bu devreyi ben de yapmadığım için de kesin bir şey de söylemem mümkün değil. :-\

Merhaba Süleyman Bey,
desülfatörlerin hazır bulunabildiğini biliyoruz, ancak genelde, hele üzerinde "Waeco" gibi bir marka taşıyor ise fiyatları pek makul olmuyor/olamıyor.
Fikir vermesi açısından, fiyatı ne mertebede bu cihazın?

Selamlar,
Serdar Özdemirkan

theta' Alıntı:
Merhaba Süleyman Bey,
desülfatörlerin hazır bulunabildiğini biliyoruz, ancak genelde, hele üzerinde "Waeco" gibi bir marka taşıyor ise fiyatları pek makul olmuyor/olamıyor.
Fikir vermesi açısından, fiyatı ne mertebede bu cihazın?

Selamlar,
Serdar Özdemirkan

Merhaba Serdar Bey,

Ürünün fiyatı 50 Euro + KDV'dir.

Selamlar,

Suleyman G.

183TL gibi ediyor.
Cihazı kendiniz yapamıyorsanız makul sayılabilir...

Teşekkürler bilgi için.

Selamlar,
Serdar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR