Dai Shava Su Isiticisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan selin22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,119

selin22

Kamp I
Yer
Bodrum/İstanbul
Merhaba, bu hafta dai shava ortam isiticinin mevcut sisteme 6.5 litrelik bir tank baglayarak su isitan bir sistem yaptiklarini ogrendim. Test ettikleri degerlere baktim ama pratikte ne kadar kullanisli olur deneyimli karavan kullanicilarimiza danismak istedim. Dus almak icin harcayacagimiz suyu 20 litre olarak dusunursek yeteri kadar ilik suyu edinebilmek icin 6.5 litretlik tanktaki suyun kaynama derecesine yakin olmasi gerekiyor degil mi? Bir de disaridaki hava 2-3 derece oldugunda karavanin su tankinin icindeki hava da epey soguk mu oluyor? Bu durumda 24 derecede alinan asagidaki degerler tamamen degisecektir. Degerli yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

"Teste 4 kw S4 SHAVA cihaz kullandım.Su kapasitesi ürünün 6.5 litredir. İlk ölçümü cihaz çalışmıyor iken su sıcaklığı 24 derece olarak ölçtüm. Asagidaki değerler cihazın çalışma süresini ve Su ısıtıcısın içindeki suyun sıcaklığını göstermektedir.

20 dk - - - - 38 derece

40 dk - - - - 50 derece

60 dk - - - -55 derece

70 dk - - - - 58 derece

90 dk - - - - 61 derece"

Etiketler
Merhaba, bu hafta dai shava ortam isiticinin mevcut sisteme 6.5 litrelik bir tank baglayarak su isitan bir sistem yaptiklarini ogrendim. Test ettikleri degerlere baktim ama pratikte ne kadar kullanisli olur deneyimli karavan kullanicilarimiza danismak istedim. Dus almak icin harcayacagimiz suyu 20 litre olarak dusunursek yeteri kadar ilik suyu edinebilmek icin 6.5 litretlik tanktaki suyun kaynama derecesine yakin olmasi gerekiyor degil mi? Bir de disaridaki hava 2-3 derece oldugunda karavanin su tankinin icindeki hava da epey soguk mu oluyor? Bu durumda 24 derecede alinan asagidaki degerler tamamen degisecektir. Degerli yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

"Teste 4 kw S4 SHAVA cihaz kullandım.Su kapasitesi ürünün 6.5 litredir. İlk ölçümü cihaz çalışmıyor iken su sıcaklığı 24 derece olarak ölçtüm. Asagidaki değerler cihazın çalışma süresini ve Su ısıtıcısın içindeki suyun sıcaklığını göstermektedir.

20 dk - - - - 38 derece

40 dk - - - - 50 derece

60 dk - - - -55 derece

70 dk - - - - 58 derece

90 dk - - - - 61 derece"
Sadece yazın iş yapar
Yazın güneşin altına bir güğüm su koysanız daha fazla ısınır
Yani bence para etmez

.
Ev alışkanlıklarının peşimizi bırakmadığını düşünürsek, duş için 20 litre bana fazla bir değer gibi geliyor.
Denizcilerin bir pet şişesiyle sabunsuz duş aldıklarını bildiğimizden, belki 2x1,5 litre bile yeterli olabilirdi ?
İlk fırsatta deneyip yeni bir başlık açacağım.

Tabi banyoya girerken hanım elimdeki şişeyi görüp “Ne yapacaksın onunla? “ diye sormazsa..:p
.

.
Ev alışkanlıklarının peşimizi bırakmadığını düşünürsek, duş için 20 litre bana fazla bir değer gibi geliyor.
Denizcilerin bir pet şişesiyle sabunsuz duş aldıklarını bildiğimizden, belki 2x1,5 litre bile yeterli olabilirdi ?

Tabi banyoya girerken hanım elimdeki şişeyi görüp “Ne yapacaksın onunla? “ diye sormazsa..:p
.
Saclar kisa olsa yeter ama uzun saci sampuanlayip durulamak epey su sarfettiriyor:smiley:

.
Saçlarım hanımkinden 4-5 misli daha uzun !..
Umarım alınmazsınız ama bilimsel sonuçlara tahminlerden daha fazla güvendiğimden akademik çalışmalarımın yayınlanmasını bekleyin derim..:yum:

Bir de bulaşık yıkarken kullandığımız bir yöntemi yani temizleyicileri konsantre olarak kullanmamayı da duşa uygulamayı düşünüyorum. Böylelikle iki kişilik bulaşığı kapağı delikli küçük bir pet şişe ve tabi ıslak mendili de başta kullanarak, bir litre su ile bile kolaylıkla yıkılabiliyoruz.

Siz bu forumda ne cevherlerin olduğunu daha fark etmediniz sanırım ?.. :p

Son düzenleme:

.

.
Ben denedim Mesut abi.
5 litrelik manuel ilaçlama pompası ile, yarısı yetiyor.
Tabi hanım ve çocuklar biraz dalga geçtiler, ne yapıyorsun diye :smiley: .

.
Saçlarım hanımkinden 4-5 misli daha uzun !..
Umarım alınmazsınız ama bilimsel sonuçlara tahminlerden daha fazla güvendiğimden akademik çalışmalarımın yayınlanmasını bekleyin derim..:yum:

Bir de bulaşık yıkarken kullandığımız bir yöntemi yani temizleyicileri konsantre olarak kullanmamayı da duşa uygulamayı düşünüyorum. Böylelikle iki kişilik bulaşığı kapağı delikli küçük bir pet şişe ve tabi ıslak mendili de başta kullanarak, bir litre su ile bile kolaylıkla yıkılabiliyoruz.

Siz bu forumda ne cevherlerin olduğunu daha fark etmediniz sanırım ?.. :p
Çok az su ile de duş alınabilir ancak ben bu şekilde rahat etmiyorum, evdeki kadar değilde
10 litre falan kullanırım kamp alanında

Daha evvel yazmıştım. Yine yazayım. (kışın dolaşmıyorum)
arabamda bir kaç tane içi boş ve temiz 1/2 , 5 ve 10 litrelik pet şişem var. Yanında en az 15 20 adet uygun kapak var. Bu kapaklar amacına uygun olarak; geniş, dar, seyrek, sık olarak tarafımdan delinmiştir. Söz gelimi el sabunlanacaksa yarım litrelik şişede tek geniş delik kapak kullanıyorum durulamada dar bir kaç delikli kullanıyorum. Hanım duş yapacaksa 5 litrelik şişede ona özel geniş ve çok delikli kapak kullanıyorum, Ben ince sık delikli kapak kullanıyorum.
Bulaşık yıkanırken 1 litrelik boy kullanıyoruz duruma göre br kaç delikli kapak olabiliyor.
yolda giderken ön camın iç tarafında güneş görecek şekilde dolu bir 5 litrelik şişe oluyor. Mola verdiğimiz zaman duruma göre arabanın üstüne bir veya iki tane 5 lik dolu şişe koyuyorum, deniz sonrası ılık ılık gayet iyi oluyor. Yine bu molada veya yolda giderken duruma göre bir veya adet yarım litrelik şişeye fazla doldurmadan su koyup içine ya nes kafe yada poşet çay koyup üstüne de siyah çorap geçirip güneşe bırakıyorum kısa bir süre sonra sıcacık içecek hazır oluyor.
Durum böööööleee

Yarım litrelik delikli ikinci bir PET şişesini 1-2 kapak deterjan ve su ile doldurup, bulaşık, gözlük ve eli baştan sabunlamakta kullanmak, hem işlem sayısını hem de su miktarını azaltmakta.

Yahu bu gidişle karavancılıkta “Kuru Temizleme”yi bulmaya birşey kalmadı diyecektim ama “Kuru Şampuan” diye birşey zaten çoktan piyasada bulunuyor..:yum:

Teknem varken bulaşıkları fileye doldurup seyir esnasında teknenin arkasından uzunca bir ipe bağlayıp denize bırakıyordum. Tuzlu su ile temizleniyorlardı. Tatlı su ile bir kez durulamak yetiyordu.

Benim icadım değil, tur tekneleri ve guletlerde yapılagelen bir uygulama :smiley:

Denizin gözünü seveyim, karada muadili yok.

.
Denizciler çamaşır yıkamak için de teknelerin sallantısından faydalanarak plastik bidon kullanıyorlar diye duymuştum.
Belki sıklıkla yollarda olan karavancılara da çözüm olabilirdi ?
Sanırım köşeli bidon böyle bir durum için daha uygun olmalı ?

0CBC4A8D E756 4B1C AF06 137DD36A5262

Plastik Köşeli 15 Lt Bidon Fıçı

Son düzenleme:

Kucuk teknelerde bu tip cevreci uygulamalarin hala yapildigini duymak gercekten cok sevindirici. Buyuk ozel ve ticari teknelerde calisan biri olarak soylemeliyim ki, artik 15-20 metre uzeri teknelerin neredeyse tamaminda cift makine, cift jenerator, cift su yapici, klima, camasir, bulasik, kurutma makinalari, jakuziler, vinçler vb bulunmakta. Hem ciddi bir enerji sarfiyati hem de cevre kirliligi sacmaktalar. Eski denizcilik geleneklerinden eser yok artik. Insanlar her kosulda alistiklari konforu beraberinde goturmek istiyorlar ve para sayesinde bunu basariyorlar da. Ancak isin ruhu kaliyor mu diye sorarsaniz kesinlikle hayir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR