Çocuk Oyun Parklarının Faydaları

yapacocuk

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Çocuk oyun parkı, günümüz teknoloji çağında çocuklarımızın fiziksel kabiliyetlerini kazanmaları için kullanılabilecek en önemli araçlardır. Öyle ki, çocuklarımızın duygusal zekaları, sosyal çevre anlayışları, diğer çocuklarla iletişiminin gelişmesi vb. bir çok hususta hiçbir eğitimin sağlamadığı katkıları, çocuk oyun parkında günlük 1-2 saat oyun fazlasıyla sağlamaktadır.

Çocuk parkı oyun grupları, günümüzde Belediyelerin ve İl özel İdarelerin sunduğu bir hizmet gibi gözükse de, artık tüm binaların sosyal alanlarında, okul öncesi eğitim kurumlarında, okullarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, dinlenme tesislerinde, kısacası insanın bulunduğu her yerde bir mecburiyet halini almıştır.

Genel olarak bir oyun alanında kaydırak, salıncak, zıpzıp, tahterevalli, gibi ürünler yer alabileceği gibi, günümüzde bunlara yavaş yavaş tematik oyun grupları, ipli tırmanma sistemleri, elektronik oyuncaklar eklenmektedir. Çocuklarımızın taleplerine göre şekillendirdiğimiz çocuk oyun parkı ekipmanları, ulusal ve uluslar arası bir çok standarda göre üretilmektedir. Söz konusu bu standartlar bir çocuk oyun grubunun, çocuklarımıza zarar vermeyecek ölçü aralıklarında ve malzeme standartlarında üretilmesini sağlamakta; bu bilinçte üretilmeyen çocuk oyun parkı ekipmanları çocuklarımız için son derece tehlikeli olabilmektedir. Bilinçsizce ve yetkisiz ellerde üretilen oyun grupları, fiyat olarak tüketici için aldatıcı olabilmekte, TSE standartlarında üretilen ürün gruplarına göre çok daha ekonomik gözükebilmektedir. Fakat mevzu çocuklarımız olunca, aradaki %10-20’yi geçmeyen fiyat farkları son derece önemsiz olmalıdır.Bir çok kamu kurumu alımlarında TSE ve diğer standartlar artık mecburi olarak arandığı halde, çoğu özel sektör tüketicileri için bu kriterler maalesef aranmamakta, sadece maliyet ön planda olmaktadır. Umuyoruz ki, çocuklarımızın sağlığı ve kaza olasılıklarının düşürülmesi açısından söz konusu TSE standartları bir zorunluluk haline gelecek ve merdiven altı üretim olarak tabir ettiğimiz tehlikeli ürünlerin tercihi son bulacaktır.
 


Forum istatistikleri

Konular
100,025
Mesajlar
1,476,874
Kullanıcılar
167,880
Son üye
schmark

SON KONULAR

Üst