Cekme Karavanla Gezmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkanesmer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,440
soruma net bir cevap alamadım maalesef. ben deniz kenarı tatili değil anadoluyu gezmek için karavan alacagım. kamplara mecbur kalmamak için neler yaptırmalıyım ve bu amacım için çekme karavan uygunmu.
gittiğim yerde mesela trabzon da bir dere kenarı yada orman yanına cekme karavanı bırakıp arabamla gezmek aksam gelip karavanda yatıp sabah rizeye geçmek istiyorum bunun için nasıl bir sistem kurmalıyım

Merhaba, soruna şöyle cevap verebilirim. Ben de aynı düşünce ile çekme karavan aldım. Ne aldım dersen, Niewiadow N126 ET.

Neden mi?

Monoblok
2.80m boy
2.00m en
2.20m yükseklik
600 kg yürür ağırlık

Yüksek tavan transporter alıp motokaravan yaptırmak üzereyken bu seçeneğe döndüm.

Çok hareketli olacağım için, karavan kamplarından ziyade doğal ortamlarda konaklayacağım için.
Karavanımı haftasonundan haftasonuna karavan parkında tutmak istemediğim için, her an elimin altında, otoparkımda olmasını istediğim için.

Tahminlerimde haksız çıkmadım görünüyor şu an için.

İlk karavanım olmasına rağmen çok rahat yolculuk ediyorum. 3 silindirli 1.200cc 70 Hp Skoda Roomster ile çekiyorum.
Şehir içi, mahalle içi zorlanmadan sürebiliyorum. O 10 cm, 20 cm farklar gerçekten farkediyormuş trafikte. Çoğu zaman karavan çektiğimi unutuyorum. Alko Yalpalama önleyici coupling ile kullanıyorum.

Tek kişi karavanı düz deminde rahat oynatıyorum. İki kişi eğime karşı oynatabiliyoruz. Mover ihtiyacımız kesinlikle yok.

4.00m lik Avrupa karavanlarla çok arada kalmıştım. Belki 4.00m ile de bu rahatlık sağlanır, bilemiyorum. Ama ben ölçüler ve ağırlık ne kadar lehime olursa, o kadar hareket özgürlüğümün olabileceğini düşündüm.

Rahatça bir otopark alanına koyabilmek bile büyük özgürlük.

Monoblok meselesini de, sık seyahat ve stabilize yollar nedeniyle tercih ettim. Sandviç panellerdeki birleşme noktalarında sıkıntı yaşama riski Türkiye yollarında bi tık fazla, özellikle karavan yoğun ve stabilize yolda seyahat ediyorsa. Ve tabi ömür boyu su sızdırmazlık garantisi. Küf, nem riskinin neredeyse hiç olmaması.

Etiketler
Her alışverişin pozitif ve negatif yanı vardır. Hiç bir müşteri tam olarak memnun olmaz. Çünkü para veriyor. :smiley:)
Fiyat/Performans takıntısına sahibim. Fiyat/Performans olarak mantıklı bir ürün.
Neden weinsberg ve bu modeli?
Benim tercihlerimin sonucunda bize uyan en ucuz avrupa karavan bu olduğu için. Kafamıza göre biraz büyük model almaya kalksak 250-300 bin çıkması gerekiyor. (54000 avro hayalimdeki karavan)
O kadar çok karavan videosu izledim ki keşke izlemeseydim. Çok şey görünce tatmin olmuyorsunuz.
Mercedes'e binerseniz arabaya bindim diyebilirsiniz. Gibi v.s. Eskiden geçerli olan bir sözdü Şimdi tüm firmalar belli standartları yakaladılar.

Ben nelere dikkat ettim. Onları yazayım. Bunlar tamamen benim görüşümdür. Beğenmeyebilirsiniz
1- Şase ALKO
2- Stabilizatör fiyata dahil.
3- Karavan ön tüpün konulduğu kısımın kapısı açıldığında kafama deymeyecek şekilde duruyor.
4- LAy out dedikleri oturum düzeni ,Yatağın Wc nin yanında olmasına karşıyım. Bence uzak olmalı.
5- 390 Qd modeline sığarmıyız diye düşündük . Biz 2 kişi kullanacağımız için sığdık. En fazla 2 de çocuk sığar.
6- İç boyu 1,96 cm rahatlıkla içinde gezebiliyorum istersem zıplarım bile.
7- Banyosu standart büyüklükte ama uyanıklık yapıp tavan perdesini geniş dönmüşler o yüzden banyoyada sığdım.
8- Firma çalışanları iş disiplini sahibi siz ürünü satın aldıktan sonra bile ilgileniyorlar. Sağ olsunlar.
9- Arka stop lambasından bir tanede tepede var TIR lar için. Önce güvenlik.
10- Aydınlatmalar için kullandığımız 12v akünün güneş paneli fiyata dahildi, beğendinmi? dersen beğenmedim. Ama fiyata dahildi. İdare ediyoruz.
11- Ocak olarak dometic marka tarihi eser bir model veya fabrika özel yaptırmış sanırım. Bütün serilere ucuz olsun diye aynı modeli koymuş. Yanılmıyorsam. Hiç birinde "Çakmak çıt çıt "yok. Yanında Çakmak taşıyacaksın.(buna kafayı takmadık 480 QD de de aynısı olunca.)
12-Çeki oku kaplaması Çok pahalı taktırmadık.
13-Wc yi henüz kullanmadık ama suyu tanktan çeken model ayrıca su doldurmanıza gerek yok. (Wc ye girmeden temiz su deposunun kontrol edilmesi gerekiyor.) City water takılırsa gerek yok. :smiley:)
14- S3004 ısıtıcı güzel bir ısıtıcı. Kışın rahat ettik.
15- Aracımıza göre 890kg net 1.0 t civarında dolu ağırlıkla ,1500 kg çekeri olan aracımla rahat çektim ve 2500 km yol yaptım. İyiki daha büyük almamışım dediğim anlar olmadı değil.
16- Allugas tüp hesap ettim 42 dolumda kendisini amorti ediyor. Yatırıma değer buldum. Aldım
17-Klima çok pahalı idi bekliyoruz uygun bir model gelirse taktıracağız.
18- Buzdolabı arkasına fan takıldı. Sıcak bölgede yaşamanın verdiği zorunluluk.
19- Sıcak su sistemini LPg li ısıtma yaptık. Kullandık 10 dakikada suyunuz hazır.
20- Dış duş taktırdık karavanın sol arka kısmına muhtemelen sahilde lazım olacak.

Çekme karavanda en önemli şey aracınıza göre karavan almanız.
Yada aracı değiştirip ona göre karavan alacaksınız.

Eski bu işin ustaları 1500 kg çekeri oan araçla max 1,25 t karavan çekin diyorlar. Yoksa gittiğiniz yol eziyet olur deniyor.
SONUÇ olarak
Memnunuz diyorum.
Önemli olan hanımın memnun olması o da memnun. Şimdilik.
Kullandıkça daha başımıza ne gelecek zaman gösterecek.

Umarım sizi mutlu eden bir model ile başlarsınız.
Weinsberg mobilya kalitesi olarak hoşumuza gitti. Almanlar bu işi biliyor.

Merhaba, ne zamandır yazacağım yazamadım. Öncelikle samimi yorumlarınız için teşekkürler. Biraz da konu dışı oldu ne yazık ki, konu shaibi ve forum sakinleri kusuruma bakmasın.

Tabbert-Knaus-Weinsberg grubu gerçekten iyi iş çıkarıyor. Zaten diğer iki rakip grup Hobby-Fendt ve Hymer-Eriba-Bürstner.

Çeken araç konusunu çok iyi analiz etmişsiniz. Gerçekten çok doğru. Hatta araç kasası üzerinde plakada yazan Brüt Ağırlık - Curb Weight (Karıştırmış olabilirim) ile hesaplanan çeker değeri, motor gücünden bağımsız, şase için geçerli diye duydum. O rakama + olarak motor gücünün, torkun da hesap edilerek net rakama ulaşmamız gerekiyormuş. Karavan alırken bence en önemli mesele bu, doğru araç seçimi, tüm deneyimi etkiliyor çünkü.

Bu kriterlerde ben de Weinsberg 390 QD tercih ederdim.

merhaba bende çekme karavan almayı düşünüyorum.merak ettiğim konu çekme karavanı otoparklar kabul ediyormu.
konaklamak için degil birkaç günlük bırakmak için mesela

merhaba bende çekme karavan almayı düşünüyorum.merak ettiğim konu çekme karavanı otoparklar kabul ediyormu.
konaklamak için degil birkaç günlük bırakmak için mesela
Çoğu otoprakta geceleri eleman bulunmaz ve sorumluluk kabul etmezler. Otoparka koysanız da kendi riskinizi kendiniz alırsınız. Bazen başka karavancılara emanet edip markete şuraya buraya gidildiği olabiliyor. Ama tamamen komşunuzun iyi niyetine bakar. Otoparka birkaç gün bırakmak konusunu tavsiye etmem. Çok mecbur kalırsanız ancak bir gezi sırasında karavanınızdan birkaç gün ayrı kalmalısınız....

Merhaba, soruna şöyle cevap verebilirim. Ben de aynı düşünce ile çekme karavan aldım. Ne aldım dersen, Niewiadow N126 ET.

Neden mi?

Monoblok
2.80m boy
2.00m en
2.20m yükseklik
600 kg yürür ağırlık

Yüksek tavan transporter alıp motokaravan yaptırmak üzereyken bu seçeneğe döndüm.

Çok hareketli olacağım için, karavan kamplarından ziyade doğal ortamlarda konaklayacağım için.
Karavanımı haftasonundan haftasonuna karavan parkında tutmak istemediğim için, her an elimin altında, otoparkımda olmasını istediğim için.

Tahminlerimde haksız çıkmadım görünüyor şu an için.

İlk karavanım olmasına rağmen çok rahat yolculuk ediyorum. 3 silindirli 1.200cc 70 Hp Skoda Roomster ile çekiyorum.
Şehir içi, mahalle içi zorlanmadan sürebiliyorum. O 10 cm, 20 cm farklar gerçekten farkediyormuş trafikte. Çoğu zaman karavan çektiğimi unutuyorum. Alko Yalpalama önleyici coupling ile kullanıyorum.

Tek kişi karavanı düz deminde rahat oynatıyorum. İki kişi eğime karşı oynatabiliyoruz. Mover ihtiyacımız kesinlikle yok.

4.00m lik Avrupa karavanlarla çok arada kalmıştım. Belki 4.00m ile de bu rahatlık sağlanır, bilemiyorum. Ama ben ölçüler ve ağırlık ne kadar lehime olursa, o kadar hareket özgürlüğümün olabileceğini düşündüm.

Rahatça bir otopark alanına koyabilmek bile büyük özgürlük.

Monoblok meselesini de, sık seyahat ve stabilize yollar nedeniyle tercih ettim. Sandviç panellerdeki birleşme noktalarında sıkıntı yaşama riski Türkiye yollarında bi tık fazla, özellikle karavan yoğun ve stabilize yolda seyahat ediyorsa. Ve tabi ömür boyu su sızdırmazlık garantisi. Küf, nem riskinin neredeyse hiç olmaması.
Biraz geç oldu ama idare edin.
Benimde ilk tercihim Niewiadow N216 ET idi.
Neden almadım.
İçine sığamadım. 1,87 boy ve 110 kg olmanın verdiği dezavantaj.
Tercih sebeplerim.
1)Ehliyet masrafı yoktu,
2)Yıllık muayene masrafı yoktu.
3)Araç değiştirmem gerekmeyecekti. 90 beygir 1.2 ibiza iş görecekti belkide.

4m lik modelleri seçseydiniz bu yazdığım masrafların hepsini yapacaktınız.

İyi tatiller dilerim.

Farklı başlıklar altında bahsedilen bir konu var. Karavan sahibi olmanın tam öncesinde olan birisi olarak kafamda somutlaştıramıyorum. Neden çekme karavanın güvenliği motokaravana göre daha zor sağlanıyor? Kaplan kilidi veya tekerlek kilidi takıp çekme karavanı motokaravan gibi neden bırakıp gidemiyoruz. Kilit sisteminden dolayı mı? Bu konuda tecrübe paylaşabilen olursa minnettar kalırım.

Farklı başlıklar altında bahsedilen bir konu var. Karavan sahibi olmanın tam öncesinde olan birisi olarak kafamda somutlaştıramıyorum. Neden çekme karavanın güvenliği motokaravana göre daha zor sağlanıyor? Kaplan kilidi veya tekerlek kilidi takıp çekme karavanı motokaravan gibi neden bırakıp gidemiyoruz. Kilit sisteminden dolayı mı? Bu konuda tecrübe paylaşabilen olursa minnettar kalırım.
Kaplin kilitlerini kullanıyoruz ama tam olarak güvenli değiller. Çalmak isteyen birisi kaplin kilidine rağmen kolayca bir karavanı örneğin zincirle bağlayarak çekebilir. Kaldırıp da götürebilir bile. Tekerlek kilidi daha güvenli bence. Çekme karavan kendi başına bir araç değildir ve her yerde dikkat çeker. İnsanlar onu parketmenizi bir türlü hazmedemezler. Türlü türlü sorunlar yaşayabilirsiniz. Karavanı ücretli, güvenli bir yerde tutmak en iyisidir bence.

Tekerlek kilidi de tekerin komple sökülmesini engellemiyor. Ben amazon.de üzerinden kilitli bijon getirdim.
GPS izleyici, alarm, kamera koyabilirsiniz.
Kasko da diyeceğim ama çok yükseldi.

Çekme karavan kullanan biri olarak tecrübem dahilinde cevaplayım. Çekme karavan kurulum ve toparlanması en az yarım saat ama genelde 1 saate yakın sürüyor. Örneğin kamp dışı ıssız bir alana gittiniz. Karavanı araçtan ayırdınız, destek ayaklarını açtınız, tenteyi açtınız vs. orada örneğin aşırı alkollü bir grup geldi ve sizi sözlü yada fiziksel taciz etti. oradan kalkıp gidebilmeniz için en az yarım saate ihtiyacınız var. karavanı bırakıp aracınızla uzaklaşsanız karavanınıza zarar gelme riski var.

karavanı bırakıp gitme konusuna gelirsek. bir motokaravan panelvan görünümde olduğu için insanların ilgisini pek çekmez. ancak çekme karavanı bir yere park ettiğinizde insanların merakları nedeniyle etrafından ayrılmadığını görürsünüz. kaplin kilidi aşılabilir bir önlem. kapline bağlamadan da karavanı çekebilirler. tekerlik kilidi ise tekerleği söküp yerine aynı boyutta başka tekerlek takma ile aşılabilecek bir güvenlik önlemi. ayrıca camı kırıp karavan aküsünün çalındığı birçok olay yaşandı geçtiğimiz yıllarda.

sonuç olarak ben çekme karavanımla gezerken özellikle karavanı bırakıp aracımla çevreyi gezeceksem mutlaka karavanı emin olduğum (kamp alanı, otopark vb.) yerlere bırakır ve kafam rahat bir şekilde gezmeyi tercih ediyorum. ücretsiz kamp yaptığım alanlarda ise ya bir karavan komşuma emanet ediyorum ya da karavanın yanından uzun süre ayrılmıyorum.

sonuç olarak bana sorarsanız en pratik gezme taşıtı. transporterdan dönüşüm yapılmış campervan araçlardır. bir avmnin otoparkına bile bırakabilirsiniz. çekme karavanın konforu ve genişliği olmasa da pratiklik açısından en pratik araçlar bunlar. hatta üç kişilik bir aile olmama karşın sırf bu nedenle (daha rahata gezebilme ve mobilite) ben bile açılır tavanlı bir transporter campervana geçmeyi sık sık düşünüyorum.

Çekme karavan kullanan biri olarak tecrübem dahilinde cevaplayım. Çekme karavan kurulum ve toparlanması en az yarım saat ama genelde 1 saate yakın sürüyor. Örneğin kamp dışı ıssız bir alana gittiniz. Karavanı araçtan ayırdınız, destek ayaklarını açtınız, tenteyi açtınız vs. orada örneğin aşırı alkollü bir grup geldi ve sizi sözlü yada fiziksel taciz etti. oradan kalkıp gidebilmeniz için en az yarım saate ihtiyacınız var. karavanı bırakıp aracınızla uzaklaşsanız karavanınıza zarar gelme riski var.

karavanı bırakıp gitme konusuna gelirsek. bir motokaravan panelvan görünümde olduğu için insanların ilgisini pek çekmez. ancak çekme karavanı bir yere park ettiğinizde insanların merakları nedeniyle etrafından ayrılmadığını görürsünüz. kaplin kilidi aşılabilir bir önlem. kapline bağlamadan da karavanı çekebilirler. tekerlik kilidi ise tekerleği söküp yerine aynı boyutta başka tekerlek takma ile aşılabilecek bir güvenlik önlemi. ayrıca camı kırıp karavan aküsünün çalındığı birçok olay yaşandı geçtiğimiz yıllarda.

sonuç olarak ben çekme karavanımla gezerken özellikle karavanı bırakıp aracımla çevreyi gezeceksem mutlaka karavanı emin olduğum (kamp alanı, otopark vb.) yerlere bırakır ve kafam rahat bir şekilde gezmeyi tercih ediyorum. ücretsiz kamp yaptığım alanlarda ise ya bir karavan komşuma emanet ediyorum ya da karavanın yanından uzun süre ayrılmıyorum.

sonuç olarak bana sorarsanız en pratik gezme taşıtı. transporterdan dönüşüm yapılmış campervan araçlardır. bir avmnin otoparkına bile bırakabilirsiniz. çekme karavanın konforu ve genişliği olmasa da pratiklik açısından en pratik araçlar bunlar. hatta üç kişilik bir aile olmama karşın sırf bu nedenle (daha rahata gezebilme ve mobilite) ben bile açılır tavanlı bir transporter campervana geçmeyi sık sık düşünüyorum.
Çekme karavan kullanarak hayatınız zehir oluyorsa. Mecburen sizi mutlu edecek yola gideceksiniz.
Malesef ülkemiz Mutluluklar ülkesi değil. :pAksine Çile çekenlerin ülkesi.

Dediklerinizde haklılık payı var. Ülkede ne zaman ne olacağı belli değil. Tanıdığım bütün karavancılar Silah taşıyor.
Sizde bir tane edinin.Ruhsatlı alınabilecek çok var.

Çekme mi? Moto karavan mı? tartışmasına çok kızıyorum.
Motokaravanı savunanlara bedava istediği ebatta tabbert versek birdaha motokaravana binmeyeceksin desek binmez.
Aynı şekilde Amerikan FORD un bir modeli var içinden oda çıkan.Onu verseler bedavaya Çekmemi hemen satarım.

:p

Çekme mi moto mu gereksiz bir tartışma olur. Zaten yeterince tartışılmış durumdalar.

Silah konusunda forumda da ciddi tartışmalar mevcut. Tavsiye edilecek bir durum değil bence.

Çekme ya da değil bütün araçlar için hırsızlık malasef olabilecek bir durum. Ankara sigorta kasko anlamında karavan malzemeler dahil kasko yapıyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nm8nTGlnKf0

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HgOsZU5l-8M
Aynı kaskoyu yaptırdım. Allah gerek etmesin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri