Cekme Karavanla Gezmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkanesmer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,436

serkanesmer

Yeni Üye
merhaba araştırmalarım sonucu ve bütçemin imkanı doğrultusunda 750 kg altı cekme karavana karar verdiğimi daha öncede yazmıstım. karavan almamın amacı sabit biryerde kalıp tatil yapmak değil sürekli gezmek görmediğim yerleri görmek olduğu için yine tereddütte kaldım. Forumda genel görüş gezmek için motokaravan sabit tatil için cekme karavan. Bu konuyu ustalardan ve deneyenlerden tavsiye almak için actım fikirlerinizi bekliyorum. cekme karavanı alıp gezip yoruldugum yerde geceyi gecirmek mümkünmü sizce mümkünse nasıl bir tesissat yapmalıyım (akü güneş paneli v.s )

Etiketler
Çekme karavanımla sadece bildiğim yerlere nokta atışı olarak kamp yapmaya giderim. İlerisi bilinmeyen yollara girmem onunla. Aksi halde dönecek yer sıkıntısı yaşayabilirim. Öte yandan kamp yerini bulup yerleştikten sonra çarşı pazar hastane doktor gezi gibi işler için beş kişilik aracım bendedir.
Çekme karavan kullanmak meşakatlidir. Ama büyük boy motorlu karavanlarda da aynı sorunlar büyük ölçüde yaşanır.
Yaşanabilecek en kötü şey çıkmaz sokak veya aniden yolun bitmesidir.
Bir motorlu karavana binip marşına basmadan daha beş bin lira yıllık masrafı var. Bunu da gözönüne alınca çekme karavan ve ücretli kamplar ikilisini kullanmak bana daha makul geliyor.

Çekme karavanımla sadece bildiğim yerlere nokta atışı olarak kamp yapmaya giderim. İlerisi bilinmeyen yollara girmem onunla. Aksi halde dönecek yer sıkıntısı yaşayabilirim. Öte yandan kamp yerini bulup yerleştikten sonra çarşı pazar hastane doktor gezi gibi işler için beş kişilik aracım bendedir.
Çekme karavan kullanmak meşakatlidir. Ama büyük boy motorlu karavanlarda da aynı sorunlar büyük ölçüde yaşanır.
Yaşanabilecek en kötü şey çıkmaz sokak veya aniden yolun bitmesidir.
Bir motorlu karavana binip marşına basmadan daha beş bin lira yıllık masrafı var. Bunu da gözönüne alınca çekme karavan ve ücretli kamplar ikilisini kullanmak bana daha makul geliyor.
Aynı fikirdeyim yücel abi.
Bende bu arkadaş gibi 750 kg altı macerasınıdüşünüyordum 2019 kasım (fikir olarak öyle idi.)
Şubat 2021 weinsberg 390 QD de gözümüzü açtık şükür.

merhaba araştırmalarım sonucu ve bütçemin imkanı doğrultusunda 750 kg altı cekme karavana karar verdiğimi daha öncede yazmıstım. karavan almamın amacı sabit biryerde kalıp tatil yapmak değil sürekli gezmek görmediğim yerleri görmek olduğu için yine tereddütte kaldım. Forumda genel görüş gezmek için motokaravan sabit tatil için cekme karavan. Bu konuyu ustalardan ve deneyenlerden tavsiye almak için actım fikirlerinizi bekliyorum. cekme karavanı alıp gezip yoruldugum yerde geceyi gecirmek mümkünmü sizce mümkünse nasıl bir tesissat yapmalıyım (akü güneş paneli v.s )
Cekme karavanla gayet rahat gezebiliyorum. Bilmediginiz bir yere gittiginizde usenmeyip araci karavandan ayirarak park edecegiz yeri belirlemek icin aracla kesif yapmanizi oneririm. Bilmedigim rotalarda giderken haritalar yerine tirlar icin yapilan sygic uygulamasini kullaniyorum. Bir de park4night uygulamasini oneririm. Karavan konaklamasi icin konum ile birlikte kullanicilarin fotografli yorumlari var.

Weinsberg almışsınız zannediyorum, imzada görünce. Hayırlı olsun, memnun musunuz?
Her alışverişin pozitif ve negatif yanı vardır. Hiç bir müşteri tam olarak memnun olmaz. Çünkü para veriyor. :smiley:)
Fiyat/Performans takıntısına sahibim. Fiyat/Performans olarak mantıklı bir ürün.
Neden weinsberg ve bu modeli?
Benim tercihlerimin sonucunda bize uyan en ucuz avrupa karavan bu olduğu için. Kafamıza göre biraz büyük model almaya kalksak 250-300 bin çıkması gerekiyor. (54000 avro hayalimdeki karavan)
O kadar çok karavan videosu izledim ki keşke izlemeseydim. Çok şey görünce tatmin olmuyorsunuz.
Mercedes'e binerseniz arabaya bindim diyebilirsiniz. Gibi v.s. Eskiden geçerli olan bir sözdü Şimdi tüm firmalar belli standartları yakaladılar.

Ben nelere dikkat ettim. Onları yazayım. Bunlar tamamen benim görüşümdür. Beğenmeyebilirsiniz
1- Şase ALKO
2- Stabilizatör fiyata dahil.
3- Karavan ön tüpün konulduğu kısımın kapısı açıldığında kafama deymeyecek şekilde duruyor.
4- LAy out dedikleri oturum düzeni ,Yatağın Wc nin yanında olmasına karşıyım. Bence uzak olmalı.
5- 390 Qd modeline sığarmıyız diye düşündük . Biz 2 kişi kullanacağımız için sığdık. En fazla 2 de çocuk sığar.
6- İç boyu 1,96 cm rahatlıkla içinde gezebiliyorum istersem zıplarım bile.
7- Banyosu standart büyüklükte ama uyanıklık yapıp tavan perdesini geniş dönmüşler o yüzden banyoyada sığdım.
8- Firma çalışanları iş disiplini sahibi siz ürünü satın aldıktan sonra bile ilgileniyorlar. Sağ olsunlar.
9- Arka stop lambasından bir tanede tepede var TIR lar için. Önce güvenlik.
10- Aydınlatmalar için kullandığımız 12v akünün güneş paneli fiyata dahildi, beğendinmi? dersen beğenmedim. Ama fiyata dahildi. İdare ediyoruz.
11- Ocak olarak dometic marka tarihi eser bir model veya fabrika özel yaptırmış sanırım. Bütün serilere ucuz olsun diye aynı modeli koymuş. Yanılmıyorsam. Hiç birinde "Çakmak çıt çıt "yok. Yanında Çakmak taşıyacaksın.(buna kafayı takmadık 480 QD de de aynısı olunca.)
12-Çeki oku kaplaması Çok pahalı taktırmadık.
13-Wc yi henüz kullanmadık ama suyu tanktan çeken model ayrıca su doldurmanıza gerek yok. (Wc ye girmeden temiz su deposunun kontrol edilmesi gerekiyor.) City water takılırsa gerek yok. :smiley:)
14- S3004 ısıtıcı güzel bir ısıtıcı. Kışın rahat ettik.
15- Aracımıza göre 890kg net 1.0 t civarında dolu ağırlıkla ,1500 kg çekeri olan aracımla rahat çektim ve 2500 km yol yaptım. İyiki daha büyük almamışım dediğim anlar olmadı değil.
16- Allugas tüp hesap ettim 42 dolumda kendisini amorti ediyor. Yatırıma değer buldum. Aldım
17-Klima çok pahalı idi bekliyoruz uygun bir model gelirse taktıracağız.
18- Buzdolabı arkasına fan takıldı. Sıcak bölgede yaşamanın verdiği zorunluluk.
19- Sıcak su sistemini LPg li ısıtma yaptık. Kullandık 10 dakikada suyunuz hazır.
20- Dış duş taktırdık karavanın sol arka kısmına muhtemelen sahilde lazım olacak.

Çekme karavanda en önemli şey aracınıza göre karavan almanız.
Yada aracı değiştirip ona göre karavan alacaksınız.

Eski bu işin ustaları 1500 kg çekeri oan araçla max 1,25 t karavan çekin diyorlar. Yoksa gittiğiniz yol eziyet olur deniyor.
SONUÇ olarak
Memnunuz diyorum.
Önemli olan hanımın memnun olması o da memnun. Şimdilik.
Kullandıkça daha başımıza ne gelecek zaman gösterecek.

Umarım sizi mutlu eden bir model ile başlarsınız.
Weinsberg mobilya kalitesi olarak hoşumuza gitti. Almanlar bu işi biliyor.

.
@neroarkan ,
Karavanınızın size çağdaş karavancılığı tattıracağından şüphem yok. Dileğim, Türkiye şartlarında umduğunuz konaklama ortamını, yeterli sayı ve kalitede bulmanız..

Güle güle ve keyifle kullanın.. :smiley:
Ülkemizde Ne yazik ki, bu sektör bitik. Duyduğuma göre 60 tane daha konaklama yeri kurulmuş 2 yıl içerisinde onlardan umutluyum.
Eskilerden Bir kaç tanesini gezdim. Hizmet yok üstat. Hanım olmasa 1 tanesinde kalmam. Çekme karavana city water taktırdık. Karavan başı hortum veren kaç tane kamp var. Onu geçtim Elektrik veren bile nerdeyse sınırlı.

Üstadım okadar para verdim keşke UP4 - The electronic support system
Şunuda taktırsaydım diyorum. Başta söylemediğim için eldeki ayaklara ödediğim paralar yüksek olduğundan bu karavanda böyle gider. Bir sonrakinde kesin taktırıcam.

Son cümleye Amin Diyorum.

Bu arada Pandemi bitince tanışmak isterim. Selam ve Saygı ile.

Her alışverişin pozitif ve negatif yanı vardır. Hiç bir müşteri tam olarak memnun olmaz. Çünkü para veriyor. :smiley:)
Fiyat/Performans takıntısına sahibim. Fiyat/Performans olarak mantıklı bir ürün.
Benim tercihlerimin sonucunda bize uyan en ucuz avrupa karavan bu olduğu için. Kafamıza göre biraz büyük model almaya kalksak 250-300 bin çıkması gerekiyor. (54000 avro hayalimdeki karavan)
O kadar çok karavan videosu izledim ki keşke izlemeseydim. Çok şey görünce tatmin olmuyorsunuz.
Mercedes'e binerseniz arabaya bindim diyebilirsiniz. Gibi v.s. Eskiden geçerli olan bir sözdü Şimdi tüm firmalar belli standartları yakaladılar.

Ben nelere dikkat ettim. Onları yazayım. Bunlar tamamen benim görüşümdür. Beğenmeyebilirsiniz
1- Şase ALKO
3- Karavan ön tüpün konulduğu kısımın kapısı açıldığında kafama deymeyecek şekilde duruyor.
4- LAy out dedikleri oturum düzeni ,Yatağın Wc nin yanında olmasına karşıyım. Bence uzak olmalı.
5- 390 Qd modeline sığarmıyız diye düşündük . Biz 2 kişi kullanacağımız için sığdık. En fazla 2 de çocuk sığar.
7- Banyosu standart büyüklükte ama uyanıklık yapıp tavan perdesini geniş dönmüşler o yüzden banyoyada sığdım.
8- Firma çalışanları iş disiplini sahibi siz ürünü satın aldıktan sonra bile ilgileniyorlar. Sağ olsunlar.
10- Aydınlatmalar için kullandığımız 12v akünün güneş paneli fiyata dahildi, beğendinmi? dersen beğenmedim. Ama fiyata dahildi. İdare ediyoruz.
11- Ocak olarak dometic marka tarihi eser bir model veya fabrika özel yaptırmış sanırım. Bütün serilere ucuz olsun diye aynı modeli koymuş. Yanılmıyorsam. Hiç birinde "Çakmak çıt çıt "yok. Yanında Çakmak taşıyacaksın.(buna kafayı takmadık 480 QD de de aynısı olunca.)
13-Wc yi henüz kullanmadık ama suyu tanktan çeken model ayrıca su doldurmanıza gerek yok. (Wc ye girmeden temiz su deposunun kontrol edilmesi gerekiyor.) City water takılırsa gerek yok. :smiley:)
15- Aracımıza göre 890kg net 1.0 t civarında dolu ağırlıkla ,1500 kg çekeri olan aracımla rahat çektim ve 2500 km yol yaptım. İyiki daha büyük almamışım dediğim anlar olmadı değil.
16- Allugas tüp hesap ettim 42 dolumda kendisini amorti ediyor. Yatırıma değer buldum. Aldım
19- Sıcak su sistemini LPg li ısıtma yaptık. Kullandık 10 dakikada suyunuz hazır.
20- Dış duş taktırdık karavanın sol arka kısmına muhtemelen sahilde lazım olacak.

Eski bu işin ustaları 1500 kg çekeri oan araçla max 1,25 t karavan çekin diyorlar. Yoksa gittiğiniz yol eziyet olur deniyor.
SONUÇ olarak
Memnunuz diyorum.

Karavanınız güzel güle güle kulanmaya devam. Her şeyi var gibi ama çok küçük bir eksiǧi dikkatimi çekti. :sweatsmile: Gözümden kaçtıysa tekrarında fayda var. Denizden gelince karavana girmeden ayaklarlardaki kumu temizlemek (yıkamak) için bir çözüme ihtiyaç var.:smiley:

Karavanınız güzel güle güle kulanmaya devam. Her şeyi var gibi ama çok küçük bir eksiǧi dikkatimi çekti. :sweatsmile: Gözümden kaçtıysa tekrarında fayda var. Denizden gelince karavana girmeden ayaklarlardaki kumu temizlemek (yıkamak) için bir çözüme ihtiyaç var.:smiley:
Saygı değer Hocam bu yüzden (WC de pencere yoktu) karavanı almaktan vazgeçtim. Anında sorunu çözdüler ücreti mukabilinde tabi.
Karavan sol yüzü arka kısmına Dış duş yaptırdım. Sıcak soğuk , denemedim daha. Yazın inşallah nasıl çalıştığını göreceğiz.

soruma net bir cevap alamadım maalesef. ben deniz kenarı tatili değil anadoluyu gezmek için karavan alacagım. kamplara mecbur kalmamak için neler yaptırmalıyım ve bu amacım için çekme karavan uygunmu.
gittiğim yerde mesela trabzon da bir dere kenarı yada orman yanına cekme karavanı bırakıp arabamla gezmek aksam gelip karavanda yatıp sabah rizeye geçmek istiyorum bunun için nasıl bir sistem kurmalıyım

soruma net bir cevap alamadım maalesef. ben deniz kenarı tatili değil anadoluyu gezmek için karavan alacagım. kamplara mecbur kalmamak için neler yaptırmalıyım ve bu amacım için çekme karavan uygunmu.
gittiğim yerde mesela trabzon da bir dere kenarı yada orman yanına cekme karavanı bırakıp arabamla gezmek aksam gelip karavanda yatıp sabah rizeye geçmek istiyorum bunun için nasıl bir sistem kurmalıyım
O ormanı ararken bulurken bir sürü dönemeyeceğiniz yerlere yönleneceksiniz. Çekme karavanınızı dağın başında mı bırakacaksınız? Güvenliğini kim sağlayacak? Eğer gittiğiniz yerlerde güvenli kamp alanı olacaksa çekme karavanla gezebilirsiniz aksi halde geziler işkenceye dönüşebilir.

Hocam sen yurtdışında yaşıyorsun Türkiye'ye hiç gelmedin sanırım. Sen karavanı bırakırsında akşam döndüğünde yerinde bulurmusun.Onu bilemeyiz. Karavan kampları ihtiyaçtan kurulmuş yerler. Çekme karavan başı boş bırakılmaz. Ben evin önünde korkuyorum. Trabzon Rize tarafını bende merak ediyorum. Çekme karavanla orası nasıl dolaşılır daha araştırmadım.

Hocam sen yurtdışında yaşıyorsun Türkiye'ye hiç gelmedin sanırım. Sen karavanı bırakırsında akşam döndüğünde yerinde bulurmusun.Onu bilemeyiz. Karavan kampları ihtiyaçtan kurulmuş yerler. Çekme karavan başı boş bırakılmaz. Ben evin önünde korkuyorum. Trabzon Rize tarafını bende merak ediyorum. Çekme karavanla orası nasıl dolaşılır daha araştırmadım.
Karavanı Ordu'daki kampa bırakarak bütün karadeniz gezilir, dönülür tekrar orduda kamp yapılıp gezi bitirilir. Benim düşüncem bu. Karavanla yaylalara çıkılmaz.

1- Şase ALKO

SONUÇ olarak
Memnunuz diyorum.

Ben de karavan bakıyorum. Yerlilerden Rena 360, yabancılardan da sizin aldığınız. Bilgiler için teşekkürler.

Ben de karavan bakıyorum. Yerlilerden Rena 360, yabancılardan da sizin aldığınız. Bilgiler için teşekkürler.
Faydamız olduysa ne mutlu.
Bir yeri atlamışım.
Yazıyı tekrar okuyunca fark ettim. Genelde hep yabancı karavanları birbiri ile kıyaslayınca. Değinmediğimiz bir konu.Hepsinde olan bir özellik yapı mimarisiyle alakalı. Türklerde 1 marka bu sene sadece benzetebildi.
Karavan iç duvarı ile mobilya arasında 1 parmak boşluk var. Thermowent denilen bir özellik, karavan iç duvarlarında ve mobilya dolap içlerinde nem yoğuşmasını önlemek için nefes alan bir karavan tasarımı var.
Adrianın tanıtımında yazar neden onları tercih etmen gerektiğini :smiley:)
5 ve 6. maddeler Türk yapımı karavanların zayıf noktaları.
Yabancı karavanların zayıf noktalarıda arızalanan parçanın yedeği Türkiyede yoksa satın aldığınız yer stok tutmuyorsa 1 ay beklersiniz.
Şu dönemde.

Adria

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR