Çekme Karavanda Isınmak Için Hermatik Gaz Sobası Veya Dizel Isıtıcı Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,735
Odağı biraz saptırayım. Son zamanlarda infrared radyan ısıtıcı paneller popüler olmaya başladı küçük evlerde. Çok düşük güç kullanımı ile panel üzerinde ortalama 150 derece sıcaklık üreten flat paneller bunlar. 60x60cm'lik bir flat panel ortalama 500w civarında bir tüketim ile üreticilerin iddiasına göre 5~10m2'lik alanlarda yeterli oluyormuş. Kampinglerde kalanlar için kullanışlı olabilir diye araştırmaya başladım. Ülkemizde karavan için kullanım örneği bulamadım. Yorumlarda araştırdım ve şöyle bir kullanıcı yorumu bulabildim;

Bu adreste de bir yorumda şöyle demiş;

"very effective heater
we have used this heater in our static caravan I was very surprised how it maintained a comfortable heat even though the outside tempture was -3 I have now brought another 3 putting heaters in each room"

Dediğine göre -3 derecede sabit karavanında beklemediği bir şekilde işe yaramış bu ısıtıcı.

Bu yorumun üzerine biraz daha araştırdım ve üreticilerin bu yönde pazarlama yapmaya çalıştıklarını da gördüm;

Sonrasında yerli üretim var mı diye aradım ve bir kaç firma buldum;

Şöyle örnek bir video da var;
Video: https://www.youtube.com/watch?v=D5DogoF6sU4

Kamping karavancıları için sizce bir alternatif ısınma yöntemi olabilir mi? 500w yaklaşık 2,5 amper yapar ki kampinglerin sigortaları bunu rahatlıkla kaldırabilir. Maliyetleri ise mazotlu ve gazlı ısıtıcıların bir hayli altında kalıyor.

Yorumlarınız nelerdir?
ilk gözüme çarpan yüzey sıcaklığı oldu. 150-200 derece. Emin olamadım sobaların dış düzeyleri bu kadar yüksek sıcaklığa çıkıyor mu?

Etiketler

Karamik heizlfter

Karavanımda böyle bir fanlı seramik ısıtıcı yedek olarak var. Bazı karavan parklarda elektrik karavanpark ücretine dahil olunca bu ısıtıcıyı kullanıyorum. 1500 W/h ile karavanı ısıtmak mümkün. 750 W/h gece iyi oluyor, karavanın sıcaklığını koruyor.

Isıtıcının dış kısmı çok ısınmıyor.

2 Kademeli Güç Seçeneği:750/1500W

Aşırı Isınmayı Önleyici Termostat

Devrilince elektrik kesiliyor

Kullanıcısı değilim ama gazlı sistemler her ne kadar Avrupa uyum ve kontrolüde olsa tehlike tehlikedir. Özellikle bacasız olan arkadaşlar oksijen olarak ne kullanıyor, ne yapıyor, atık is gibi O2 mi çıkıyor... sıkıntı. Her taraf sensörden geçmemesi gerekli iki metrekare yer için. Yükseklere çıktınız diyelim oksijen düştükçe bu cihazın durumu nasıl olur, pilot alevi söndü ama gazı kesmezse neler olabilir v.s..

Kusura bakmayın biraz olumsuz yazdım ama olabilecek kazalara karşı önlemsel yaklaşılmalı.

Yanma olayı en basit şekliyle kimsal bir değişim zaten. Riske girmeye değer bir maddiyat ölçütü ya da enerji hesabı olmamalı bence.
Bende Vahit Usta'da - @Destan06 'da- sıramı bekliyorum aracın ısıtıcısı olarak dizel ısıtıcı olacak inş. Daha tecrübe etmedik, ama kullanıcıların çokluğu itibariyle en az riski bu tip olanlar. Çocuğunuzun olması bence bir kez daha düşünmenize yol açmalı naçizane.
---Kullanıcı değilim daha sadece teorik, görsel ve izleklerden yola çıkarak--

Güneş enerjisi ile işim yok demişsiniz, amper olarak daha yüksek bir araç/yaşam aküsü alıp ısıtıcı ona bağlanabilinir. Alternatörden şarj olur devamlı. Bu şekilde kullanan Youtube içeriği üreten gezen çiftler var.

En güzeli :smiley:;
Video: https://www.youtube.com/watch?t=385&v=agxUOuqJkJc

Kullanıcısı değilim ama gazlı sistemler her ne kadar Avrupa uyum ve kontrolüde olsa tehlike tehlikedir. Özellikle bacasız olan arkadaşlar oksijen olarak ne kullanıyor, ne yapıyor, atık is gibi O2 mi çıkıyor... sıkıntı. Her taraf sensörden geçmemesi gerekli iki metrekare yer için. Yükseklere çıktınız diyelim oksijen düştükçe bu cihazın durumu nasıl olur, pilot alevi söndü ama gazı kesmezse neler olabilir v.s..

Kusura bakmayın biraz olumsuz yazdım ama olabilecek kazalara karşı önlemsel yaklaşılmalı.

Yanma olayı en basit şekliyle kimsal bir değişim zaten. Riske girmeye değer bir maddiyat ölçütü ya da enerji hesabı olmamalı bence.
Bende Vahit Usta'da - @Destan06 'da- sıramı bekliyorum aracın ısıtıcısı olarak dizel ısıtıcı olacak inş. Daha tecrübe etmedik, ama kullanıcıların çokluğu itibariyle en az riski bu tip olanlar. Çocuğunuzun olması bence bir kez daha düşünmenize yol açmalı naçizane.
---Kullanıcı değilim daha sadece teorik, görsel ve izleklerden yola çıkarak--

Güneş enerjisi ile işim yok demişsiniz, amper olarak daha yüksek bir araç/yaşam aküsü alıp ısıtıcı ona bağlanabilinir. Alternatörden şarj olur devamlı. Bu şekilde kullanan Youtube içeriği üreten gezen çiftler var.

En güzeli :smiley:;
Video: https://www.youtube.com/watch?t=385&v=agxUOuqJkJc
Aslında en güzeli minik soba,boruyu da tepeden çıkar
Onların yaktığı yakıt neydi

Ekli dosyayı görüntüle 634587
Karavanımda böyle bir fanlı seramik ısıtıcı yedek olarak var. Bazı karavan parklarda elektrik karavanpark ücretine dahil olunca bu ısıtıcıyı kullanıyorum. 1500 W/h ile karavanı ısıtmak mümkün. 750 W/h gece iyi oluyor, karavanın sıcaklığını koruyor.

Isıtıcının dış kısmı çok ısınmıyor.

2 Kademeli Güç Seçeneği:750/1500W

Aşırı Isınmayı Önleyici Termostat

Devrilince elektrik kesiliyor

bu güzel ürünün , Türkiye satışı veya ülkemizde satan , internet satışı var mı , ben pek raslamadım bu güne kadar

Videoda bir soba var amma ne camında alev görüntüsü var nede bacadan bir şey çıkıyor. Sobanın yandığı biraz şüpheli gibi. Üstündeki sıcaklık dağıtmak amaçlı özel vantilatör ise hiç durmadan dönüyor neden acaba?

bu güzel ürünün , Türkiye satışı veya ülkemizde satan , internet satışı var mı , ben pek raslamadım bu güne kadar
Elektrikli ısıtıcının illakide resimde görünen gibi olması gerekmez ki. 1500 watlık fanlı her türlü ısıtıcı uygundur ve piyasada her türlüsü var.

Süleyman Bey Google’de „ Seramik Fanlı Isıtıcı“ diye arayınca çok var.

Benim tercihlerim.
Sessiz olacak.
Dış kısmı ısınmayacak. Benim ısıtıcıda sıcak hava gelen yere bile el yanmadan dokunmak mümkün
Seramik ısıtıcı olacak. Seramikler de ısınan teller kızarmıyor.
Iki güçte olacak, 750/1500 watt gibi, karavanın büyüklüğüne göre farklı da olabilir.
Devrilince çalışması duracak.
Termostatı olacak

Ihtiyacımız olmadığında fazla yer kaplamamalı.

https://www.hepsiburada.com/simtech-km-1716-simtech-fanli-seramik-isitici-p-HBV00000IK6B6

Henüz karavanımı teslim almadım ama ekipman tedariklerine başladım şofben, akü şarj cihazı, ısıtıcı,kumanda paneli gibi ekipmanları hazırladım ısıtıcı için aşağıda resmi bulunan webasto gibi gizli montajlı ısıtıcıyı tercih ettim çok soğuklarda kamp düşünmüyorum ilkbahar ve sonbaharda rahatlıkla işime yarayacağını düşünüyorum karavan teslimini 200 amper olarak alacağım ısıtıcıyı kontrol etmek için termostat sistemi kullanacağım onunda fotoğraf ini ekliyorum ısıtıcıyı elime ulaştığında akü ile denedim dış sıcaklık 9 derece iken verdiği sıcaklık tahmini 30 derecelerde idi sanırım elimle hissettiğime göre bir webasto gibi tabiki olmaz 12 volt 300 watt olan ısıtıcı fiyat olarak ekonomik çok soğuk olmayan havalarda yeteceğini umuyorum kamp alanında 220 olacağı için sorun yok ama kamp dışı elektrik sarfiyatı ne olur bunu kullanınca göreceğiz
IMG 20210109 161940
IMG 20201225 211411

bu arada ısıtıcı son derece sessiz

Son düzenleme:

Karavanımda elektriği bol bulduğum durumlarda kullandığım Raks marka bir fanlı ısıtıcım var. 1000w lık kademesiyle kullanıyorum. Çok soğuk havalarda bile yeterli geliyor. Ancak esas güvendiğim her zaman her yerde çalışan Eberspacherimdir.

Süleyman Bey Google’de „ Seramik Fanlı Isıtıcı“ diye arayınca çok var.

Benim tercihlerim.
Sessiz olacak.
Dış kısmı ısınmayacak. Benim ısıtıcıda sıcak hava gelen yere bile el yanmadan dokunmak mümkün
Seramik ısıtıcı olacak. Seramikler de ısınan teller kızarmıyor.
Iki güçte olacak, 750/1500 watt gibi, karavanın büyüklüğüne göre farklı da olabilir.
Devrilince çalışması duracak.
Termostatı olacak

Ihtiyacımız olmadığında fazla yer kaplamamalı.

https://www.hepsiburada.com/simtech-km-1716-simtech-fanli-seramik-isitici-p-HBV00000IK6B6
Seramik ısıtıcıların telli ısıtıcılara göre nasıl bir avantajı var? Türkiye'de sanırım çok kullanılmıyor. Çok eskiden daha yaygındı?

Pek çok kişi fanli ısıtıcı olarak buna benzer ısıtıcılar kullanıyor.

Böyle bir ürün ile 4 kat fiyat farkı var.

.
Bildiğim kadarıyla çıplak resitanslı ısıtıcılar, oksijeni parçalayıp ozon oluşumuna sebep olmaktalar. Ozon stabil olmasa da yükselten olduğundan boğaz ve akciğer alveollerinde yaptığı tahrişle rahatsızlığa sebep olmakta. Kapalı yerlerde uzun süre kullanılmaması yerinde olur.
Öğrenciliğim zamanında bir iki hafta kadar böyle bir deneyimim olmuştu.

Son tavsiye edilen çözüm eski türlerine göre vantilatör ile desteklenen böyle telli bir alet olmalı ?

91020D7C 32A7 483F ADA0 970D35497E71

Son düzenleme:

Seramik ısıtıcıların telli ısıtıcılara göre nasıl bir avantajı var? Türkiye'de sanırım çok kullanılmıyor. Çok eskiden daha yaygındı?

Pek çok kişi fanli ısıtıcı olarak buna benzer ısıtıcılar kullanıyor.

Böyle bir ürün ile 4 kat fiyat farkı var.
Balıkçı barakamda bu tür Kumtel fanlı elektrikli ısıtıcıyı yıllarca kullandım,yeter ki şebeke elektriği olsun,küçük alanları az zamanda fırın gibi yapıyor,uyku sırasında cihazı kapatmaya gerek yok, küçük bir havalandırma bırakmakta fayda olacaktır,13-20 metreküp karavanlar için de yeterli olacaktır
Ancak 200 amper jel bir akü ile ne kadar süre çalışır bilmiyorum,3-4 gün çalışırsa vebasto veya gazlı ısıtıcıya gerek kalmaz

.
Bildiğim kadarıyla çıplak resitanslı ısıtıcılar, oksijeni parçalayıp ozon oluşumuna sebep olmaktalar. Ozon stabil olmasa da yükselten olduğundan boğaz ve akciğer alveollerinde yaptığı tahrişle rahatsızlığa sebep olmakta. Kapalı yerlerde uzun süre kullanılmaması yerinde olur.
Öğrenciliğim zamanında bir iki hafta kadar böyle bir deneyimim olmuştu.

Son tavsiye edilen çözüm eski türlerine göre vantilatör ile desteklenen böyle telli bir alet olmalı ?
Seramik olanları bu şekilde bu ozon oluşumuna neden olmuyor mu?

Bu arada aynı marka ve model seramik fanli ısıtıcısı modeli tekzende fiyatı daha uygun.
Balıkçı barakamda bu tür Kumtel fanlı elektrikli ısıtıcıyı yıllarca kullandım,yeter ki şebeke elektriği olsun,küçük alanları az zamanda fırın gibi yapıyor,uyku sırasında cihazı kapatmaya gerek yok, küçük bir havalandırma bırakmakta fayda olacaktır,13-20 metreküp karavanlar için de yeterli olacaktır
Ancak 200 amper jel bir akü ile ne kadar süre çalışır bilmiyorum,3-4 gün çalışırsa vebasto veya gazlı ısıtıcıya gerek kalmaz
Bu hafta sıcağı sıcağına karar vermisken soba siparis veremeyince zaten elektrik olan yerlere gitmeyi düşündüğüm için böyle bir ısıtıcı alıp kamp alanına gidip deneme yapmaya karar verdim.

Benim zaten akum yok. Ama 200A akü için kabaca hesap yapmak gerekirse akünün 100 amperini kullanırız akünün uzun ömürlü olması için. 1000watt bir ısıtıcı için 5A akım ihtiyacı olur. 20 saat yapar. %20 inverter kaybı olarak düşersek 16 saat yapar. Teori de 14-15 saat kullanılır gibi ama akü ile böyle bir isitici beslemek çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR