Çekme Karavanda Isınmak Için Hermatik Gaz Sobası Veya Dizel Isıtıcı Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,750
Ben japon sobasını t4 camper aracımda hafta sonları kullanıyorum.Dışarıda yakıp dışarıda söndürünce koku yapmıyor.Gece uyurken kapatıyorum.Camları aralamadan, içeride durmak zaten mümkün değil, çok yüksek ısı yayıyor.Ekli dosyayı görüntüle 634532Daha önceki karavanımda (12metreküp) webasto kullandım ama çıkardığı ses yaydığı ısıdan fazla idi.Harcadığı enerji de bence kitapçığında yazandan fazla ve her an arıza verebilir bir alet.Bence karavanlar için en uygunu gaz sobası.İşyerimde yıllardır kullanıyorum.Yıllık temizliği yapılırsa koku yapmıyor.En büyük sıkıntısı olan baca çıkışı için benim uygulayacağım çözüm,camın açık kısmına göre bir saç kesip bacayı buradan vermek ve portatif bir şekilde kullanmak.Sonuçta bu soba bize her gün lazım değil ve boyutları da portatif kullanıma uygun.
Yakın bir arkadaşımında boyle benzer bir önerisi oldu. Bacanın çıkacağı yere küçük bir sürgülü cam takılabilir.

Etiketler
Amaç alevli bacasız ısıtıcı kullanmak ise o zaman Tüplü KATALITIK soba kullanın en azından yanınca sadece atık olarak karbondioksit ve su buharı çıkarıyor, sıvı yakıt taşıma, koruma derdi yok. Gazyağını şu an arada bul; bulsan bile 10 liraya alabilirsen dua et.

Yakın bir arkadaşımında boyle benzer bir önerisi oldu. Bacanın çıkacağı yere küçük bir sürgülü cam takılabilir.
Baca, varolan sürgülü camın açıldığı zaman oluşan aralığa göre kesilecek saca monte edilecek.sac ve baca birbirine monteli olacak ve kullanılacağı zaman camı açıp yerleştirmek yeterli olacak.Zaten yılda kaç kez kullanacaz ki?

Amaç alevli bacasız ısıtıcı kullanmak ise o zaman Tüplü KATALITIK soba kullanın en azından yanınca sadece atık olarak karbondioksit ve su buharı çıkarıyor, sıvı yakıt taşıma, koruma derdi yok. Gazyağını şu an arada bul; bulsan bile 10 liraya alabilirsen dua et.
Gazyağı sobasının katalitiğe göre artısı çok çok iyi ısıtması.Bu yüzden havalandırmaları açarak kullanmak sıkıntı olmuyor.Gazyağını araç yağcılarında bulmak mümkün ama yazdığınız gibi 10 TL den aşağı fiyat yok.

Baca, varolan sürgülü camın açıldığı zaman oluşan aralığa göre kesilecek saca monte edilecek.sac ve baca birbirine monteli olacak ve kullanılacağı zaman camı açıp yerleştirmek yeterli olacak.Zaten yılda kaç kez kullanacaz ki?
Evet bu kolay seceneklerden birisi.
Ben sanırım biraz kendimi uğraştıracağım. :smiley:
Bugün yetkili bir bölge servisinden birisi ile görüştüm. İlk olarak baca çapının küçültmenin uygun olmadığını, yeterli hava girişi olmadığı için sağlıklı yanma olmayacagını söyledi.
Temiz hava giriş ve atık çıkış bacalarını ayırıp temiz havayı alttan, atık cıkışınıda en kısa mesafeden direk veya bir dirsek yardımı ile en fazla 2mt yükseklikten yukarıdan çıkartabilir miyim diye sordum.

Sorun olmaz yapabilirsin dedi.
1-2 gün içinde sobayı sipariş vereceğim. Ya yukarıda kabataslak yaptığım bacayı bir sac baca yapan yere yaptıracağım. Yada sobanın arka demirini söküp iki baca cıkışı olacak sekilde üzerinde değişiklik yapacağım.

Daha önce forumda bir arkadaş bu şekilde bir çalışma yapmış.

.
Karavanlar için üretilmemiş ısıtıcılarla çözüm aramak bana mesela doğa yürüyüşünü şehir kıyafetiyle yapmayı çağrıştırıyor.
Bunlar “Ama”sı, “Fakat”ı bol çözümler.

Denizci ve havacılar için ise böyle amaç dışı çözümleri uygulamaya çalışmak temelde tabu konumunda. Bu açıdan karavancılar biraz daha şanslı denebilir.

Bir de bazı sistemlerde yaşanmış gereksinim olmadan donatıma başlamanın beklendiği gibi çıkmama riski var ki bence küçümsenmemeli.

“Param çıkışmıyor” ile “Hepsini baştan ve eksiksiz istemek” bilmem ne kadar birbirleriyle uyumlu ?

Umarım yazdıklarım eleştiri olarak algılanmaz ? Sadece durum muhasebesi olarak yazdım. Gerçi bilinen şeyler ama belki benzeri düşüncede olanlara seçimlerinde faydası olurdu ? :yum:

Son düzenleme:

Evet bu kolay seceneklerden birisi.
Ben sanırım biraz kendimi uğraştıracağım. :smiley:
Bugün yetkili bir bölge servisinden birisi ile görüştüm. İlk olarak baca çapının küçültmenin uygun olmadığını, yeterli hava girişi olmadığı için sağlıklı yanma olmayacagını söyledi.
Temiz hava giriş ve atık çıkış bacalarını ayırıp temiz havayı alttan, atık cıkışınıda en kısa mesafeden direk veya bir dirsek yardımı ile en fazla 2mt yükseklikten yukarıdan çıkartabilir miyim diye sordum.

Sorun olmaz yapabilirsin dedi.
1-2 gün içinde sobayı sipariş vereceğim. Ya yukarıda kabataslak yaptığım bacayı bir sac baca yapan yere yaptıracağım. Yada sobanın arka demirini söküp iki baca cıkışı olacak sekilde üzerinde değişiklik yapacağım.

Daha önce forumda bir arkadaş bu şekilde bir çalışma yapmış.

Sobanın söndüğünde gazı kesme özelliği olması önemli, gaz kaçağı için karavana bir sensör koymak gerekiyor, sanırım bu yere yakın bir yerde konumlanmalı,bacadan içeri tepme gibi bir durum içinde karbonmonoksit sensörü gerekiyor

Sobanın söndüğünde gazı kesme özelliği olması önemli, gaz kaçağı için karavana bir sensör koymak gerekiyor, sanırım bu yere yakın bir yerde konumlanmalı,bacadan içeri tepme gibi bir durum içinde karbonmonoksit sensörü gerekiyor
Yanlız uykusu ağır olanlar,bu sensörlerden gelecek sesle uyanmazsa ne olur :smiley:

.
Karavanlar için üretilmemiş ısıtıcılarla çözüm aramak bana mesela doğa yürüyüşünü şehir kıyafetiyle yapmayı çağrıştırıyor.
Bunlar “Ama”sı, “Fakat”ı bol çözümler.

Denizci ve havacılar için ise amaç dışı çözümleri uygulamaya çalışmak
temelde tabu konumunda. Bu açıdan karavancılar biraz daha şanslı denebilir.

Bir de bazı sistemlerde yaşanmış gereksinim olmadan donatıma başlamanın beklendiği gibi çıkmama riski var ki bence küçümsenmemeli.

“Param çıkışmıyor” ile “Hepsini baştan ve eksiksiz istemek” bilmem ne kadar birbirleriyle uyumlu ?

Umarım yazdıklarım eleştiri olarak algılanmaz ? Sadece durum muhasebesi olarak yazdım, belki benzeri düşüncede olanlara seçimlerinde faydası olurdu ?
Haklısınız mesela ev tuvaletini evdeki şekliyle veya teknelere özel uretilmiş tuvaletleri karavanda kullanmak bana da doğru gelmiyor. Karavana uygun çözümler sunan ürünleri bence de öncelikli olarak tercih etmeliyiz. Belki hareket esnasinda yasanan titresimden etkilenecek bazı parçalar olabilir. Evet gaz ve alevli aletler tehlikeli aletler. Benim mantığıma ve teknik öngörüme göre soba basit bir aygıt. Evet truma bu işin mercedesi olabilir ama şahinler de hala muayeneden geçiyor. :smiley: "Ama" yazınca söylediğiniz aklima geldi gülümsedim. Evet hep bir ama var. Bütün sorun her zaman kafamdaki bu işi ben nasıl çözerim düşüncesinden kaynaklı. Karavana özgü değil. Bu benim yaşam tarzım.

Bunların yanı sıra firma bunun karavanlar için uygun olduğunu iddia ediyor. Sosyal medya reklamları tam bir facia. Karavandan uzaktan yakından alakası olmadıklarını düşünüyorum. Tse, ce belgeleri var. Pek çok ülkeye ihracat yapıyorlar. Bugünkü servis yetkilisine de dedim. Güzel bir soba yapmışsınız ama ne karavancıların haberi var ne de sobanızın baca sistemi karavanlara uygun. Örneğin Sakaryada bir sürü üretici var. Belki onlarla görüşseniz daha uygun kullanisli bir ürün yapabilirsiniz dedim.

Sözün özü haklısınız. Soba işi tehlikeli, en tehlikeli kısmı da montaj kısmı. Kimseye bu işlere kalkışmasını önermiyorum. Soba kullanmak isteyenler mutlaka konu uzmanı bir servis ile çalışma yapsınlar. Ben de zaten bir doğalgaz ustasi ile birlikte montaj yapacağım.

Yanlız uykusu ağır olanlar,bu sensörlerden gelecek sesle uyanmazsa ne olur :smiley:
Soba söndüğünde veya atık gaz geri teptiğinde soba gazı kesiyor. Yani sitesinde öyle yazıyor.
Bu arada o sensör beni uyandırmaz kesin :smiley: telefonu da çoğu zaman uykumda duymuyorum.

Bu arada güvenlik demişken Adria marka karavanların tüplük bölümünün tabanında gaz sızıntısı icin koruma olarak delikler mevcut. Mesela benim Saly karavanda böyle bir şey yok. Aslında hepsinde olmalı.

Son düzenleme:

...
Bu arada güvenlik demişken Adria marka karavanların tüplük bölümünün tabanında gaz sızıntısı icin koruma olarak delikler mevcut. Mesela benim Saly karavanda böyle bir şey yok. Aslında hepsinde olmalı.

Sızan gazın karavan dışına çıkabileceği o delik olmadan Avrupa birliğinde karavana ruhsat verilmez. Karavan dışına çıkamayan gaz birikir ve bir kıvılcımla karavanın yanmasına sebep olabilir. Saly bu durumu nasıl bilmiyor? Inanılır gibi değil.

Gazyağı sobasının katalitiğe göre artısı çok çok iyi ısıtması.Bu yüzden havalandırmaları açarak kullanmak sıkıntı olmuyor.Gazyağını araç yağcılarında bulmak mümkün ama yazdığınız gibi 10 TL den aşağı fiyat yok.
Bir sobanın ısıtması yaktığı yakıtın miktarı ile orantılıdır. Katalitik soba deyince aklınıza sadece piknik tüplere takılan ufak ısıtıcılar gelmesin. Katalitik sobalarında gayet büyükleri var ve çok ta fazla sıcaklık veriyorlar. Konu daha çok ısıtan soba olduğuna göre bir kaç akla gelmeyen detay daha yazalım. soba yani bir sıcaklık kaynağı ürettiği sıcaklığı ortama iki şekilde verir ilk olarak konveksiyon akımı dediğimiz soba kendisine değen havayı ısıtır ısınan hava hareketlenip yer değiştirir böylece ortamda ısı kaynağından etrafa doğru ısınan hava akımı başlar çevreyi ısıtır. İkinci durum ise Işıma dediğimiz sıcaklık kaynağından etrafa sıcak ışık yayar bu sıcak ışık nereye değerse orayı ısıtır. Bu sebebten üşüdüğümüz zaman avuç içlerimizi doğrudan doğruya aleve doğru tutarız. Sobalar metal kapalı sistem olduğu için sobanın içindeki ışıma yolu ile ısınma durumundan doğrudan faydalanamayız katalitik sobada alev görünür olduğu için sobayı yakar yakmaz daha ortam ısınmaya başlamamız iken bile biz karşısında durunca anında ısınmaya başlarız ki bu büyük bir avantajdır.
Konuyu biraz daha detaylandıralım: Karavan içinde gece uyurken alevli ısı kaynağı kullanmak yani sobayı yanar halde tutmak tehlikelidir. Söndürünce de karavan soğuyacak bize tehlikesiz ısı kaynağı lazım. Eh bizde ısı aküsü kullanırız!!!!!!!
soba yanarken üstüne tuğla koyup veya kum koyup ısıtırsak bu uygun kap içinde su da olabilir ama kaza ile haşlanmakta var dikkatli olmak gerekir. Soba söndükten sonra ısınmış tuğlalar veya kum içinde tuttuğu sıcaklığı yavaş yavaş dışarı vereceği için karavanın için uzun süre ılık kalabilir.

Bir sobanın ısıtması yaktığı yakıtın miktarı ile orantılıdır. Katalitik soba deyince aklınıza sadece piknik tüplere takılan ufak ısıtıcılar gelmesin. Katalitik sobalarında gayet büyükleri var ve çok ta fazla sıcaklık veriyorlar. Konu daha çok ısıtan soba olduğuna göre bir kaç akla gelmeyen detay daha yazalım. soba yani bir sıcaklık kaynağı ürettiği sıcaklığı ortama iki şekilde verir ilk olarak konveksiyon akımı dediğimiz soba kendisine değen havayı ısıtır ısınan hava hareketlenip yer değiştirir böylece ortamda ısı kaynağından etrafa doğru ısınan hava akımı başlar çevreyi ısıtır. İkinci durum ise Işıma dediğimiz sıcaklık kaynağından etrafa sıcak ışık yayar bu sıcak ışık nereye değerse orayı ısıtır. Bu sebebten üşüdüğümüz zaman avuç içlerimizi doğrudan doğruya aleve doğru tutarız. Sobalar metal kapalı sistem olduğu için sobanın içindeki ışıma yolu ile ısınma durumundan doğrudan faydalanamayız katalitik sobada alev görünür olduğu için sobayı yakar yakmaz daha ortam ısınmaya başlamamız iken bile biz karşısında durunca anında ısınmaya başlarız ki bu büyük bir avantajdır.
Konuyu biraz daha detaylandıralım: Karavan içinde gece uyurken alevli ısı kaynağı kullanmak yani sobayı yanar halde tutmak tehlikelidir. Söndürünce de karavan soğuyacak bize tehlikesiz ısı kaynağı lazım. Eh bizde ısı aküsü kullanırız!!!!!!!
soba yanarken üstüne tuğla koyup veya kum koyup ısıtırsak bu uygun kap içinde su da olabilir ama kaza ile haşlanmakta var dikkatli olmak gerekir. Soba söndükten sonra ısınmış tuğlalar veya kum içinde tuttuğu sıcaklığı yavaş yavaş dışarı vereceği için karavanın için uzun süre ılık kalabilir.
Eskiden İstanbul'a doğalgaz gelmeden önce büyük tüp ile calışan katalitik sobaları çok kullandık. Benim merak ettiğim konu o sobalar yandığında ortaya cıkan gaz ile hermetik soba yandığında ortaya cıkan gaz arasında nasıl bir fark var?

Yanan sobadan çıkan baca gazlarının cinsi sadece kullanılan yakıtın türüne bağlıdır. (Elbetteki sobayı düzgun yaktıgımız ön şartı ile) sobanın yapım tarzına bağlı değildir. Hermetik adı ile andığınız soba katalitik diye andığımızla aynı yakıtı yakıyorsa aynı baca gazlarını üretir

Yanan sobadan çıkan baca gazlarının cinsi sadece kullanılan yakıtın türüne bağlıdır. (Elbetteki sobayı düzgun yaktıgımız ön şartı ile) sobanın yapım tarzına bağlı değildir. Hermetik adı ile andığınız soba katalitik diye andığımızla aynı yakıtı yakıyorsa aynı baca gazlarını üretir
Ben de öyle düşündüm. Acaba kapalı ortamda yanmasıyla açıkta yanmasının iç ortamdaki veya dış ortamdaki oksijeni kullanmasından başka bir farkı var mı diye merak ettim.
Yıllarca katalitik sobayı odayı havalandırmadan cam pencere kapalı kullandık. Tabi doğru düzgün yalıtım olmadığı için evler kendiliğinden havalandırmalıydı :smiley: Şimdilerde İstanbulda bacalı doğalgaz sobasına proje onayı vermiyormuş igdaş. Hermetik olmayan sobalardan bahsediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR