Çekme Karavanda Isınmak Için Hermatik Gaz Sobası Veya Dizel Isıtıcı Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,747
Her yazılan kelime kelime tercüme edilmez. Yazılanın özüne uygun olarak Türkçesi yazılır. Söz gelimi YABANİ TAVSAN nın İngilizcesini kelime kelime tercüme ederseniz VAHŞİ TAVŞAN demeniz gerekir ki komik olduğu kadar çevirenin diline hakim olmadığı da anlaşılır. Bu meretin Türkçesi Mazotlu ısıtıcıdır bunu yazmak söylemek çok mu zor?
Biraz yurtdışında kullanımı, biraz çeviri, biraz da ülkemizde mazot motorin ve dizel kelimelerinin birbirinin yerine kullanıyor olmasından kaynaklı. Aynı yanlışı bu tip ısıtıcılara ismini veren Webasto firmasının Türkiye sitesinde de bir yerde dizel ısıtıcılar diyerek yapmışlar. Uluslarası sitesinde fosil yakıt tüketen ısıtıcılar diye kategorilenmiş, sanırım benzinli modelleri de var.
Haklısınız düşününce mantıklı geldi.
Ben de bundan sonra mazotlu ısıtıcı diyeceğim.

Japon sobası tehlikeli, Hermetik soba için yer yok veya yer açmak için kesilip delinecek geriye tek çare Mazot-Dizel ısıtıcı kalıyor. Çin markaları, yerlisi, Almanı derken hangisini almalı. Bir hafta 10 gün için değer mi? Fikirlerini paylaşan üstadlara teşekkür ederim.

Araştırmalarıma göre benim tavsiyem yeriniz yoksa en hızlı çözüm mazotlu ısıtıcı. Ben aslında ilk geziyi 2000watt tüketen bir elektrikle çalışan fanlı bir ısıtıcı ile çözerim diye düşünmüştüm. Bazı kamp yerleri 4 amper bazı kamp yerleri 16 amper elektrik sağlıyorlar. Eğer gideceğiniz kamp yeri ile önceden konuşursanız belki ilk denemenizi bir fanlı ısıtıcı ile çözebilirsiniz. 100TL civarında satılıyor. Ama karavana çekeceğiniz elektrik kablonuzun minimum 3x2.5mm çapında olmalı ve yine karavanızın iç tesisatına güveniyor olmalısınız.
Fakat 16 amper sigorta ile elektrik sağlayan bir kamp yeri ile görüştüğümde elektrikli ısıtıcı ile sorun yaşayacağımı, bölgenin elektrik alt yapısı nedeniyle 8-9 amper bile elektrik sağlanamadığını ve bu nedenle elektriklı ısıtıcı kabul edemediklerini söylediler.

Ne gönderdiğiniz japon sobası ne de tüplerin üstüne başlık takılarak kullanılan ısıtma çözümleri uygun değil ve tehlikeliler.
Bütçeniz uygun ise mutlaka yerleşik bir ısıtıcı çözümü sağlayın karavan kapıda durdu mu insan gezmeye vakit kolluyor. :smiley:

Etiketler
Karavanda Tüplü doğalgaz sobası ile ilgili kullanıcılardan bilgi alabildiniz mi?
Forumda konusu olan sizin gönderdiğiniz arkadaş ile görüştüm. Çok memnun olduğunu söyledi ve tavsiye etti. Hatta şu an karavan imalat işi yapıyorlarmış. 1-2 sefer de mira sobadan kullandıklarını söyledi. Yerleri İzmirdeymiş.
Fakat şöyle bir uyarıdan bahsetti. Bu sobaların alt kısımlarına bir delik açılarak bir boru vasıtası ile aşağı verilirse daha sağlıklı olacağını söyledi. Forumda bir yerde de buna benzer bir şey okumuştum. Eğer alev sönerse sobanın alt kısmına gaz birikerek çökebileceği üzerine konuşuyordu. Bu konu için firma ile görüşeceğim.

Ankaradaki Vahit Usta ile görüştüm. Fotoğrafları paylaşılan karavanın kullanıcısı ile görüşüp iletişim bilgilerini bana iletecek ve memnun olup olmadığı hakkında bilgi verecek. Bir de onunla konuşacağım.

Youtubeda bir kanalda var bununla ilgili bir video. Bir test yapmış, küçük tüp ile yaklaşık 30 saat kullanmış.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=MxkGDo1nLBw&t=3s

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3G0XRcWDbUM

Bu arada çok soğuk kış şartlarında lpg tüplerinin propan oranları düşük olduğu içi donduğu, özellikle doluluk oranı azaldıkça kullanımında yanmama gibi sıkıntılar varmış.
Son zamanlarda karavanına lpg tankı takanları sosyal medyada hep görüyorum. Hatta bana biraz saçma geliyordu. Kamp alanındayken tüp bitse telefon açarım getirirler veya arabamla gider alırım, karavanı çekip nasıl götüreyim gazı doldurmaya diye düşünüyordum. Fakat aşağıdaki videoda montajını yapan yer bağlantıya bir aparat ile tüp dedantörü de bağladıklarını gereken durumlarda tüp ile de kullanabileceğini belirtiyor. Karavanın sahibi tüp ile sorun yaşadığı için bu tankı taktırıyordu. Otogaz için kullanılan gazın propan oranı daha yüksekmiş anladığım kadarıyla.
Tabi çocuklarla videonun sahibi kadar çetin şartlarda kamp yapamayız. :smiley:
Bir de sobaydı tüptü tanktı derken ciddi bir ağırlıkda ortaya çıkıyor. Ben çekici aracımın sınırlarındayım. Bunu da değerlendirmem gerekiyor.

Bu projeye devam etmek için şöyle bir karar aldım. Tersten başlayacağım. Önce baca çıkışını yapacağım. Nispeten estetik bir baca çıkışı yapabilirsem. Sobayı sipariş edeceğim. Bu arada başka kullanıcılara da ulaşmış olurum.

Mira firması ile dün görüştüm ve web sitelerinde bulunan ölçüleri doğrulamaları istedim. Sadece derinlik ölçüsünü farklı söylediler 195mm. Bu sobanın ön tarafı bombeli bir yapıda, en geniş yeri mi en dar yer için mi bu ölçü diye sordum. Pazartesi teknik resim görüntüsünü gönderecekler.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5xGrCIzWMyg&t=44s

Buradan bir konuda fikrimi söylemek istiyorum, O da şu ki, karavanda ısıtıcı, her ne kadar kaliteli çözümlerin fiyatları yüksek olsa da, bir lüks değil ihtiyaçtır. Değil on gün için İç Anadolu'da geçireceğiniz bir gece için bile ısıtıcı taktırmaya değer. Çünkü o ısıtıcı olmadan o geceyi geçiremezsiniz. Soğuk kemiklerinize kadar işler (-2 derecede)

webastolar günlük 30-35 Amper elektriğe ayrıca ihtiyaç duyar. Bu elektriği sağlamak için bir de güneş enerjisi, arka arkaya gelecek kapalı günler için de ayrıca jeneratör taşırsınız. Oysa Karavan sobası olan Trumatic'lerin böyle bir ihtiyacı yoktur.

Buradan bir konuda fikrimi söylemek istiyorum, O da şu ki, karavanda ısıtıcı, her ne kadar kaliteli çözümlerin fiyatları yüksek olsa da, bir lüks değil ihtiyaçtır. Değil on gün için İç Anadolu'da geçireceğiniz bir gece için bile ısıtıcı taktırmaya değer. Çünkü o ısıtıcı olmadan o geceyi geçiremezsiniz. Soğuk kemiklerinize kadar işler (-2 derecede)

webastolar günlük 30-35 Amper elektriğe ayrıca ihtiyaç duyar. Bu elektriği sağlamak için bir de güneş enerjisi, arka arkaya gelecek kapalı günler için de ayrıca jeneratör taşırsınız. Oysa Karavan sobası olan Trumatic'lerin böyle bir ihtiyacı yoktur.
Haklısınız ısınma bir gereklilik. Truma marka sobalar Avrupa karavanlarda standart gelirken etrafa yayılan hava kanalları ile daha da verimli bir ısıtma sağlıyor sanırım. Bunun içinde ekstra olarak elektrikli bir fan kullanıyor galiba. Elektrik olmadığı zaman sadece kendi üzerinden ısı yayıyor. Aynı diğer evde kullanılan gaz sobalarında olduğu gibi.
Lütfen yanlış yazdıysam düzeltin, bunları okuduklarımdan anladığım kadarı ile yazdım.
Şu anki doviz kuru ile s3004 modeli 9.000TL fiyatı ile benim için biraz yüksek.

Karavanda güneş paneli kullanmak istemiyorum. Elektrik kullanımımı minimum tutmak istiyorum. Tv yok karavanda. Yazın 21 gün gezimizde bilgisayarı yanımızda boşuna taşıdık. Hiç açamadım. Çocuklardan çok fırsat olmuyor. Sadece telefon sarjı onun için de powerbank yeterli oluyor.
Mazotlu ısıtıcıların ciddi bir elektrik sarfiyatı var.

Haklısınız ısınma bir gereklilik. Truma marka sobalar Avrupa karavanlarda standart gelirken etrafa yayılan hava kanalları ile daha da verimli bir ısıtma sağlıyor sanırım. Bunun içinde ekstra olarak elektrikli bir fan kullanıyor galiba. Elektrik olmadığı zaman sadece kendi üzerinden ısı yayıyor. Aynı diğer evde kullanılan gaz sobalarında olduğu gibi.
Lütfen yanlış yazdıysam düzeltin, bunları okuduklarımdan anladığım kadarı ile yazdım.
Şu anki doviz kuru ile s3004 modeli 9.000TL fiyatı ile benim için biraz yüksek.

Karavanda güneş paneli kullanmak istemiyorum. Elektrik kullanımımı minimum tutmak istiyorum. Tv yok karavanda. Yazın 21 gün gezimizde bilgisayarı yanımızda boşuna taşıdık. Hiç açamadım. Çocuklardan çok fırsat olmuyor. Sadece telefon sarjı onun için de powerbank yeterli oluyor.
Mazotlu ısıtıcıların ciddi bir elektrik sarfiyatı var.
Doğrudur Mazotlu ısıtıcılar önemli bir miktar elektrik gerektirir ama bunun yanında ayrıca çok konforlu ısınma sağlarlar, oldukça güçlülerdir. Çok soğuk şartlarda bile çok iyi ısıtırlar ve yakıtları hemen her yerde bulunabilir. Oldukça da az yakıt harcarlar. Ayrıca kalitelileri oldukça güvenlidir. Aynı split klimadaki gibi içerisini otomatik bir derecede tutarlar. Doğalgaz sobası ısıyı ayarlamak açısından sıkıntılı olabilir mi acaba? Düşünmek lazım.

Doğrudur Mazotlu ısıtıcılar önemli bir miktar elektrik gerektirir ama bunun yanında ayrıca çok konforlu ısınma sağlarlar, oldukça güçlülerdir. Çok soğuk şartlarda bile çok iyi ısıtırlar ve yakıtları hemen her yerde bulunabilir. Oldukça da az yakıt harcarlar. Ayrıca kalitelileri oldukça güvenlidir. Aynı split klimadaki gibi içerisini otomatik bir derecede tutarlar. Doğalgaz sobası ısıyı ayarlamak açısından sıkıntılı olabilir mi acaba? Düşünmek lazım.
Evet mazotlu ısıtıcıların bir artısı da sadece karavandan daha cok kamyon, tır gibi araçlarda kullanılıyor olması. Bu sayede uzun yıllardır kullanılıp, test edip onaylanmış, parça vs. gibi sıkıntısı olmayan bir sistem.

Pek çok gaz sobasında da termostat kullanılarak ısı ayarı kontrol edilebiliyor.

Benim düşündüğüm mira marka sobada da mevcut.

Ayarlı termostat kontrolü ile ortam sıcaklığı sabit tutularak gaz tasarrufu sağlanır.

Gaz sobası konusunda birsey daha söylemek istiyorum. Aslında Türkiyede uzun yıllardır soba, şofben kombi vs üretiliyor. Üreticiler bu konuda yeterince tecrübeliler. Karavan kullanımı arttığı için karavana özel üretimlerde yapabilirler. Yerli karavan üreticileri soba imalatçıları ile birlikte çalışarak uygun ürünler ortaya çıkabilirler.

Evet mazotlu ısıtıcıların bir artısı da sadece karavandan daha cok kamyon, tır gibi araçlarda kullanılıyor olması. Bu sayede uzun yıllardır kullanılıp, test edip onaylanmış, parça vs. gibi sıkıntısı olmayan bir sistem.

Pek çok gaz sobasında da termostat kullanılarak ısı ayarı kontrol edilebiliyor.

Benim düşündüğüm mira marka sobada da mevcut.

Ayarlı termostat kontrolü ile ortam sıcaklığı sabit tutularak gaz tasarrufu sağlanır.

Gaz sobası konusunda birsey daha söylemek istiyorum. Aslında Türkiyede uzun yıllardır soba, şofben kombi vs üretiliyor. Üreticiler bu konuda yeterince tecrübeliler. Karavan kullanımı arttığı için karavana özel üretimlerde yapabilirler. Yerli karavan üreticileri soba imalatçıları ile birlikte çalışarak uygun ürünler ortaya çıkabilirler.
Aslında Mira marka sobayı üreten şirket yetkilileri ile konuşulsa,
Onlara bir Truma soba götürüp,bunu incelemeleri ve aynı mantıkla çalışan bir ürün imal edebilme durumunu sormak lazım,belki de çok zor değildir, o zaman yeni ve büyük bir pazar kazanabilirler, böylece Türk karavancılar yerli karavan sobasını uygun bir fiyata alabilir, bu durumda hem kış aylarında vebasto için gerekli olan elektrik sorunu ortadan kalkar,hem de mazotlu ısıtıcıların ses dezavantajından kurtuluruz

Son düzenleme:

Aslında Mira marka sobayı üreten şirket yetkilileri ile konuşulsa,
Onlara bir Truma soba götürüp,bunu incelemeleri ve aynı mantıkla çalışan bir ürün imal edebilme durumunu sormak lazım,belki de çok zor değildir, o zaman yeni ve büyük bir pazar kazanabilirler, böylece Türk karavancılar yerli karavan sobasını uygun bir fiyata alabilir, bu durumda hem kış aylarında vebasto için gerekli olan elektrik sorunu ortadan kalkar,hem de mazotlu ısıtıcıların ses dezavantajından kurtuluruz
Zaten boyutlarını trumaya çok yakın yapmışlar. Daha da küçültebilirler. Karavana uygun estetik bir baca cıkışı ve yaptıkları ürünü pazarlamaya ihtiyaçları var. Yarın bulduğum 4 firmaya da bu konuda e-posta göndereceğim.

.
Eğer karavan ısıtıcısı senede ~10 gün kadar kullanılacak ve orjinali de pahalı bulunuyorsa, o günlerden şimdilik vaz geçerek ısıtıcı alımını ertelemek, bence diğer çözüm arayışlarına göre akla daha uygun olmalı ?

Bütün yaz ve baharlar sizlerin.
İstanbul’da bile senenin 2/3 ünde geceleri 10 derecenin altına düşmüyor..

Son düzenleme:

Buzdolabı işini LPG ile çözen, Her çözümü en mükemmelleşmiş şekilde barındıran Avrupa karavancılığına şapka çıkarmak gerekir. Keşke Avrupa karavanların (eskilerinin) ruhsat sorunu olmasa ve daha ucuz olsalar ama her güzelin var bir bedeli işte...

Forumdan 4 kişi ile daha telefon ile irtibat kurdum. Daha önceki karavanlarında bu gaz sobası kullanmışlar. 2 tanesi hoşseven marka soba kullanmış 2 tanesi de eski küçük döküm sobalardan. Herkes çok memnun olduğundan bahsetti.
Direk bacayı çıkartıp kullananda var, dirsek ile tavandan çıkartıp kullananda var, forumda 2 farklı konuda görüldüğü gibi kendi yaptıkları baca tasarımı ile kullananlar da var.

Eski döküm sobaların boyutu daha küçük ve ısısının müthiş olduğundan bahsediyor herkes ama ne termostatı var ne de alev söndüğünde gaz kesicisi var. İmkan varken yeni bir ürün almayı düşünüyorum. Mira ve hoşseven sobalarında hem termostat hem de gaz kesici var.

Bu baca işi hala kafamı kurcalıyor 15cm lik bir delik açık 15-20cm dışarıya baca çıkınca güzel durmayacak gibi geliyor. Kombi, hermetik şofben bacaları 10cm. Onlar nispeten daha iyi duruyor karavan üzerinde.

Belki söküp takmalı bir sistem yapılabilir. Sobayı kullanacağımız zaman takıp kullanırız.

Pazartesi günü firmalara değişik baca ölçüleri ile kullanımını soracağım.

Baca1

Forumdan 4 kişi ile daha telefon ile irtibat kurdum. Daha önceki karavanlarında bu gaz sobası kullanmışlar. 2 tanesi hoşseven marka soba kullanmış 2 tanesi de eski küçük döküm sobalardan. Herkes çok memnun olduğundan bahsetti.
Direk bacayı çıkartıp kullananda var, dirsek ile tavandan çıkartıp kullananda var, forumda 2 farklı konuda görüldüğü gibi kendi yaptıkları baca tasarımı ile kullananlar da var.

Eski döküm sobaların boyutu daha küçük ve ısısının müthiş olduğundan bahsediyor herkes ama ne termostatı var ne de alev söndüğünde gaz kesicisi var. İmkan varken yeni bir ürün almayı düşünüyorum. Mira ve hoşseven sobalarında hem termostat hem de gaz kesici var.

Bu baca işi hala kafamı kurcalıyor 15cm lik bir delik açık 15-20cm dışarıya baca çıkınca güzel durmayacak gibi geliyor. Kombi, hermetik şofben bacaları 10cm. Onlar nispeten daha iyi duruyor karavan üzerinde.

Belki söküp takmalı bir sistem yapılabilir. Sobayı kullanacağımız zaman takıp kullanırız.

Pazartesi günü firmalara değişik baca ölçüleri ile kullanımını soracağım.

Ekli dosyayı görüntüle 634520
Yanılmıyorsam sitemizden Doğan Böncü, yıllar önce kendi estetik soba dış aparatını kendisi imal etmişti. Kendisinin notlarından yararlanabilirsiniz belki. sonuçta çok zor bir şey değil. Tasarımı güzel olacak bir çözüm yaptırılabilir de.

Yanılmıyorsam sitemizden Doğan Böncü, yıllar önce kendi estetik soba dış aparatını kendisi imal etmişti. Kendisinin notlarından yararlanabilirsiniz belki. sonuçta çok zor bir şey değil. Tasarımı güzel olacak bir çözüm yaptırılabilir de.
Aslında bu işe kalkışmamdaki ilham kaynaklarından birisi kendisinin konusu. Kendisi uzun süredir foruma giriş yapmamış ulaşmak istedim ama ulaşamadım.

Bacanın dışarıya çıkarılması aşamasında çalışma yapılan 2 adet konu var. Ama anladığım kadarı ile son halinde değişiklik yapmışlar ama uzun süredir forumda görünmüyorlar. O yüzden kendilerine ulaşamadım.

Baca için bulduğum olası seçenekler
1- Forumdan @dogan124 'ün yaptığı dış tasarım, sanırım hava girişini arttırmak için değişiklik yapmış sonradan.

Soba137

2- Forumdan @şenol yirmiibeş'in yaptığı tasarım

Baca2

3- Bacanın 10cm olarak kombi şofben bacası çapına düşürülmesi
Baca1

4- Hermetik baca çıkışının temiz hava girişinin ve atık hava çıkışının ayrılarak temiz hava çıkışın aşağıya atık havanın yana veya yukarı verilmesi
Bacatasarim2 Bacatasarim

5- Bacayı sökülür takılır yapmak kullanılmadığı zamanlar için bir kapak veya menfez kullanmak.

Son düzenleme:

Bacanın dışarıya çıkarılması aşamasında çalışma yapılan 2 adet konu var. Ama anladığım kadarı ile son halinde değişiklik yapmışlar ama uzun süredir forumda görünmüyorlar. O yüzden kendilerine ulaşamadım.

Baca için bulduğum olası seçenekler
1- Forumdan @dogan124 'ün yaptığı dış tasarım, sanırım hava girişini arttırmak için değişiklik yapmış sonradan.

Ekli dosyayı görüntüle 634526

2- Forumdan @şenol yirmiibeş'in yaptığı tasarım

Ekli dosyayı görüntüle 634527

3- Bacanın 10cm olarak kombi şofben bacası çapına düşürülmesi
Ekli dosyayı görüntüle 634528

4- Hermetik baca çıkışının temiz hava girişinin ve atık hava çıkışının ayrılarak temiz hava çıkışın aşağıya atık havanın yana veya yukarı verilmesi
Ekli dosyayı görüntüle 634529Ekli dosyayı görüntüle 634530

5- Bacayı sökülür takılır yapmak kullanılmadığı zamanlar için bir kapak veya menfez kullanmak.
Ben japon sobasını t4 camper aracımda hafta sonları kullanıyorum.Dışarıda yakıp dışarıda söndürünce koku yapmıyor.Gece uyurken kapatıyorum.Camları aralamadan, içeride durmak zaten mümkün değil, çok yüksek ısı yayıyor.
IMG 20210103 111151
Daha önceki karavanımda (12metreküp) webasto kullandım ama çıkardığı ses yaydığı ısıdan fazla idi.Harcadığı enerji de bence kitapçığında yazandan fazla ve her an arıza verebilir bir alet.Bence karavanlar için en uygunu gaz sobası.İşyerimde yıllardır kullanıyorum.Yıllık temizliği yapılırsa koku yapmıyor.En büyük sıkıntısı olan baca çıkışı için benim uygulayacağım çözüm,camın açık kısmına göre bir saç kesip bacayı buradan vermek ve portatif bir şekilde kullanmak.Sonuçta bu soba bize her gün lazım değil ve boyutları da portatif kullanıma uygun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR