Çekme Karavanda Isınmak Için Hermatik Gaz Sobası Veya Dizel Isıtıcı Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,734
.
Almanlar mazota “Diesel” daha doğrusu “Dieselkraftstoff” = “dizel yakıtı” diyorlar. Yani bizim mazot yahut motorin gibi ayrı bir kelime kullanmıyorlar. Yakıt istasyonlarında da sadece “Diesel” yazar..

Zaten mazota dizel kelimesiyle birlikte Nafta, Gazoil dense de dizel motor yakıtı için dünyada ülkelerin yarısı sadece dizel kelimesini kullanmakta.
Benzinin erken ateş alması yüzünden bu motorlarda kullanılan ve petrolün orta türev yağ ve gaz karışımı olan mazotun, zaten 1940 yılına kadar normu bile yokmuş. Ad gereksiniminin en geç bu tarihten sonra başladığı kabul edilmeli..

Alman malı Webasto, Truma ve Eberspaecher’in ürünlerinde “Diesel” kelimesini kullanması bu açıdan doğru olsa da, yukarıda yazıldığı üzere bizim için bunlara motorinli yahut mazotlu ısıtıcı dememiz belki daha yerinde olurdu.

Aslında Webasto derken nedense hoşgörüyle bütün ısıtıcıları kast eden, yazım kurallarını gereksiz cendere sayıp, konuştuğu gibi yazma özgürlüğünden vaz geçmeyen bizleri, şimdi yeni yılda çıtayı böyle yükselterek strese sokmanın bilmem bir anlamı var mıydı ? :p

Orhan beye de bir not düşeyim.
Almanya’da ilk çıkan kağıt mendilin adı “Tempo”idi.
Şimdi burada da her kağıt mendile Tempo deniyor. :yum:

Sağlık dolu yeni yıllar dileğimle..🎆
Devletlü Kanuni’nin yalancısıyım..:p

Son düzenleme:

Etiketler
konuyu açan murat bey le aynı şartlardayım. Karavanı yaz aylarında kullanabiliyorum ancak bu kış yarıyıl tatilinde (yasaklar olmazsa) 10 gün kadar bir tatil yapmayı düşünüyorum. sadece 10gün içinde bu kadar para harcamak istemiyorum. Bir arkadaşım bağ evi için almış olduğu japon sobasını verebileceğini söyledi. Kendiside hiç kullanmamış. Bende kullanmadım aslında ilk defa arkadışım söyleyince bu tür sobalardan haberim oldu. Bu tarz sobalar gaz yağı ile çalışıyor ve bacası yok, karavanın üst havalandırma kapağını biraz açarak kullanılır mı diye düşünüyorum. oksijensiz kalmak ve karbonmonoksit gazından zehirlenme olur endişesi taşıyorum. Daha önce karavanında japon sobası kullanan olmuşmudur? bilgi verebilirlerse teşekkür ederim.

Zibro

Her yazılan kelime kelime tercüme edilmez. Yazılanın özüne uygun olarak Türkçesi yazılır. Söz gelimi YABANİ TAVSAN nın İngilizcesini kelime kelime tercüme ederseniz VAHŞİ TAVŞAN demeniz gerekir ki komik olduğu kadar çevirenin diline hakim olmadığı da anlaşılır. Bu meretin Türkçesi Mazotlu ısıtıcıdır bunu yazmak söylemek çok mu zor?

Japon sobası öldürür. Kullanmayın.
Aynen katılıyorum sürekli havalandırılmayan yerlerde kullanmak demek zehirlenerek ölmeye davetiye çıkarmaktır.
Yücel bey daha önce japon sobası kullandınız mı? çok mu havasız bırakıyor? zehirli gazları yaktığı söyleniyor. hiçbir fikrim yok.
Zehirli gaz nasıl yakılıyormuş palavra olur ama bu kadarda desteksiz olmaz

Yücel bey daha önce japon sobası kullandınız mı? çok mu havasız bırakıyor? zehirli gazları yaktığı söyleniyor. hiçbir fikrim yok.
Yanma olayı olduğu sürece ortamda oksijen azalacak ve CO (Karbonmonoksit) artacaktır. Açık bırakır da uyursanız açıkta yanma yapan her cihaz çok ama çok tehlikelidir. Karavanın küçücük bir alan olduğu düşünülürse tehlike bir kat artmaktadır.

Yanma olayı olduğu sürece ortamda oksijen azalacak ve CO (Karbonmonoksit) artacaktır. Açık bırakır da uyursanız açıkta yanma yapan her cihaz çok ama çok tehlikelidir. Karavanın küçücük bir alan olduğu düşünülürse tehlike bir kat artmaktadır.
Yücel bey bende aynı endişeyi taşıyorum. Bu nedenle araştırma içerisindeyim.

Atik ailesi diye bir kampçı aile var. Video linkini ekliyorum 1.40 sn de söylüyor. bende konuyu araştırırken denk geldim

Video: https://www.youtube.com/watch?v=nSBhw0qn3Ww&ab_channel=AtikAilesi

Soba

Videodan aldığım bu resimde,

„Dışarda yakılması gerekmektedir“ diye yazıyor.

Panelvandan yapılan karavanlarımız çok zaman evlerimizdeki banyodan daha küçük. Bu küçük yerde bir kaç kişi de yattığımız oluyor. Kapalı yerlerde kullanılmaması gereken ısıtıcıları ne karavana ne de çadıra sokmamak lazım.

Video bir satış reklamının ön safhası yani merak uyandırma kısmı. Gelelim içindeki yalanlara şayet turboya alıp yakarsak 1000 derecelerin üstüne çıkıyormuş insanı güldürmeyin1000 derece sıcaklık veren bir sobanın yanında durulabilir mi videoda dibinde duruyorlar güya turbo mod da iken. Zehirli gazları yakıyormuş hangi zehirli gaz yanıcı imiş be kardeşim. Ayrıca şu an için gecerli olan bir sıkıntı var ara ki bulasın GAZYAGINI. Ancak sanayi sitelerinde belki bulursun bulsanda şayet litresini 10 liraya alırsan ucuz aldım diye sevin.

Japon sobası tehlikeli, Hermetik soba için yer yok veya yer açmak için kesilip delinecek geriye tek çare Mazot-Dizel ısıtıcı kalıyor. Çin markaları, yerlisi, Almanı derken hangisini almalı. Bir hafta 10 gün için değer mi? Fikirlerini paylaşan üstadlara teşekkür ederim.

Hangi dizel ısıtıcı konusu kendi başlığı altında defalarca konuşulmuş tartışılmış bir konu. Genel olarak herkes ne kullanıyorsa onu tavsiye eder. Ben Eberspacher kullanırım ve çin işi vebastolara gece açık bırakıp uyuyacak kadar güvenemiyorum. Bu nedenle çin işi vebasto gerçek webasto veya eberspacherin bana göre rakibi değil. Bu işi gerçekten düzgün çözmek istiyorsanız ya Trumatic soba kullanacaksınız ya da gerçek bir vebasto. Bu işin çözümü bunlar.

Japon sobası tehlikeli, Hermetik soba için yer yok veya yer açmak için kesilip delinecek geriye tek çare Mazot-Dizel ısıtıcı kalıyor. Çin markaları, yerlisi, Almanı derken hangisini almalı. Bir hafta 10 gün için değer mi? Fikirlerini paylaşan üstadlara teşekkür ederim.
Öyle düşünmeyin, bazen kışın hafta sonu da kullanılabilir
Dai shava bu yerli vebasto
Kullananlar memnun
Ondan alıp taktırın bence

Sayın @ omnitemporal‘ ın söylediğine katılıyorum „öyle düşünmeyin“

Isıtıcı sayesinde 4 mevsimlik bir karavanınız olacak ve karavan size şimdi aklınıza gelmeyen yeni olanaklar sağlayacak.

Bir kaç örnek vereyim.

Karavanımızdaki ısıtıcı sayesinde Alp Dağlarında kar yağarken çok gece geçirdik. Bir kac defa yılbaşı geceleri de dahil. Bir seferinde gecelemek istediğimiz yere gelince, yılbaşı gecesini orada geçirmek için bizden önce 20’den fazla karavanın geldiğini gördük.

Sıcak karavanda çayınızı içerken yağan karı seyretmek çok güzel.

Her ay bir hafta sonunda çevrenizdeki bir yerleşim yerini gezseniz 10 yıl sonra bulunduğunuz yerde çevreyi en iyi tanıyan insanlardan biri olursunuz, sadece siz değil eşiniz ve çocuklarınızda.

Yalnız bir nokta önemli. Gece yatarken ısıtıcınıza güvenmeniz lazım. Yücel Beyin @yugun ve Murat Beyin, @ omnitemporal, ısıtıcı hakkında söyledikleri bu bakımdan bence de çok nemli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR