Çekme Karavanda Isınmak Için Hermatik Gaz Sobası Veya Dizel Isıtıcı Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,736

Murat.S

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MIN
Herkese Merhaba,
Temmuz ayında aldığımız 5,25 çekme karavanımız ile 21 günlük bir kamp gerçekleştirdik. 800km kadar da yol yaptık.
Üstatların tabiri ile de tatlısu karavancısı olarak kamp hayatımıza devam ediyoruz :smiley: Yani kamp tesislerinde vakit geçirmeyi daha çok seviyoruz. Çocuklar ile daha kolay oluyor.

Şimdi kış gelince de hazır yolları kapatacak bir kar da yokken birkaç günlük kamplara gitmeyi düşünüyoruz.
Tabi hal böyle olunca karavanımızda bir ısınma sistemi olmadığı için derin bir araştırma yapmak durumunda kaldım. Forumdan edindiğim bilgiler, firmalardan aldığım fiyatlar ve sitelerinden aldığım bilgileri de burada paylaşmak istedim.

Gazlı sistemlerde karşıma çıkan truma vs. gibi Avrupa karavanlarda sıklıkla kullanılan sistemleri bütçe nedeniyle değerlendirmeye almadım.

Dizel ısıtıcılar pahalı lpg ısıtıcılardan sonra sanırım en çok kullanılan ısıtıcı tipleri ve gördüğüm kadarı ile Çin malı, yerli malı ve Alman malını alıp kullanan herkes memnun. Genelde ses yapmasından şikayet edenler var. Bir de önemsenecek kadar bir elektrik tüketimi var. Şimdi benim ne aküm var ne güneş panelim var. Güneş paneli almayı da düşünmüyorum. Kamptaki elektriğe bağlıyım. Elektrik tüketimi benim için çok sorun değil. Kamp elektriğinin uzun süreli kesilebilme ihtimaline karşı belki bir tane de 60a akü alıp geceyi geçirecek kadar gereken durumlarda kullanabilirim. Bu sayede belki 1 gecelik kısa süreli kamp dışı konaklamalarda tuvalet ve dalgıç pompayı da 220v olmadan kullanıma sokabilirim. Webasto montajı da gözümü korkutmuyor.

Aslında firmalar yetersiz olduğunu söylediler ama ben 2kw lik modellerine baktım
Çin malları 1000-1500TL civarında yurtdışı alım sitelerinde.
Yerli üretim Dai Shava için 2900TL
Eberspaecher için 4200TL fiyat aldım.
Eğer dizel ısıtıcıya karar verirsem eberspaecher tercih edeceğim.

Gelelim hermetik duvar tipi doğalgaz sobalarının lpg dönüşümüne uygun olarak üretilmiş olanların kullanımına.
Bu sobaların ilk alım maliyeti çok düşük. Montaj zahmetli. Estetik olarak bir kurulum yapmak zor. Bu benim en büyük çekincem, bu tarz işlerde sistemin çalışmasına odaklanıp estetik birşey ortaya çıkartmakta zorlanıyorum :smiley: Fakat elektrik bağımsız çalışıyor olması en cezbedici tarafı.

Bu sobaların kullanımını ilk olarak @pasolvon 'ın bir mesajında farkettim. Sonrasında @dogan124 'ün gerçekleştirdiği projeyi ve ondan ilham alarak @şenol yirmiibeş'in yaptığı tasarımları inceledim. Soba montajları için baca çıkışı olarak yaptıkları fikir ve işçilik çok güzel. Ben de şansımı denemeyi düşünüyorum ama karavanı delme fikri beni biraz korkutuyor.

Karavanlara göre uygun olan ve şu an satışta olan 4 adet soba buldum.

Mira sahra h3w3 3kw
Derinlik 160 mm
Ağırlık 18kg
Genişlik 500 mm
Yükseklik 480 mm

Hosseven hd-3 3kw
Derinlik 260 mm
Ağırlık 11kg
Genişlik 470 mm
Yükseklik 570 mm

Fujiyama fhs 4000K 4kw
Derinlik 240 mm
Ağırlık 11kg
Genişlik 628 mm
Yükseklik 555 mm

Gilan G.D.S 5000 - 321-C 5KW
Derinlik 220 mm
Ağırlık ??
Genişlik 600 mm
Yükseklik 535 mm

Ben karavanda bozdulabı ile banyo arasında kalan elbise dolabının altında bulunan kapaklı dolaba monte etmeyi düşünüyorum. Firmalardan aldığım bilgiye göre bu sobalar arkasını ve yanlarını çok fazla ısıtmadığını %70 üst tarafa %30 da ön tarafa ısı yaydığını söylediler. Tedbir amaçlı yine de gereken yerlere ısıya karşı yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Kapağı söküp oraya monte edeceğim. Benim ölçülerime Mira ve hoşseven sobaları uyuyor.

Telefon görüşmemde
Mira 1600TL
Hoşseven 1500TL fiyat verdi. Fakat bazı web sitelerinde daha uygun fiyata var gözüküyor ama ilanlar güncel değildir belki.

İki firma da lpg dönüşümünü yapıp göndereceklerini belirttiler.

Bu iki sobadan birisini seçmeyi düşünüyorum. Mira biraz daha ince olduğu için sanki ona öncelik veriyor gibiyim.

Mira ile telefondan görüştüğüm kişi çok satmaya gönüllü değil gibiydi. Karavancılardan biraz dertlenip bu sobayı alıp bacası niye yok diye soruyorlar, iade etmeye çalışıyorlar vs gibi hayıflanmalarda bulundu.

Hoşseven firmasından görüştüğüm kişi bu ürünü zaman zaman karavancılara sattıklarını belirtti.

Bu konuda sizlerin de değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Özellikle tüp ile soba kullananlar veya bunu gözlemlerin deneyimlerine ihtiyacım var.

Herkese iyi seneler
Umarım 2021 daha sağlıklı bir yıl olur bütün dünya için.

Kaynaklar

Etiketler
Herkese Merhaba,
Temmuz ayında aldığımız 5,25 çekme karavanımız ile 21 günlük bir kamp gerçekleştirdik. 800km kadar da yol yaptık.
Üstatların tabiri ile de tatlısu karavancısı olarak kamp hayatımıza devam ediyoruz :smiley: Yani kamp tesislerinde vakit geçirmeyi daha çok seviyoruz. Çocuklar ile daha kolay oluyor.

Şimdi kış gelince de hazır yolları kapatacak bir kar da yokken birkaç günlük kamplara gitmeyi düşünüyoruz.
Tabi hal böyle olunca karavanımızda bir ısınma sistemi olmadığı için derin bir araştırma yapmak durumunda kaldım. Forumdan edindiğim bilgiler, firmalardan aldığım fiyatlar ve sitelerinden aldığım bilgileri de burada paylaşmak istedim.

Gazlı sistemlerde karşıma çıkan truma vs. gibi Avrupa karavanlarda sıklıkla kullanılan sistemleri bütçe nedeniyle değerlendirmeye almadım.

Dizel ısıtıcılar pahalı lpg ısıtıcılardan sonra sanırım en çok kullanılan ısıtıcı tipleri ve gördüğüm kadarı ile Çin malı, yerli malı ve Alman malını alıp kullanan herkes memnun. Genelde ses yapmasından şikayet edenler var. Bir de önemsenecek kadar bir elektrik tüketimi var. Şimdi benim ne aküm var ne güneş panelim var. Güneş paneli almayı da düşünmüyorum. Kamptaki elektriğe bağlıyım. Elektrik tüketimi benim için çok sorun değil. Kamp elektriğinin uzun süreli kesilebilme ihtimaline karşı belki bir tane de 60a akü alıp geceyi geçirecek kadar gereken durumlarda kullanabilirim. Bu sayede belki 1 gecelik kısa süreli kamp dışı konaklamalarda tuvalet ve dalgıç pompayı da 220v olmadan kullanıma sokabilirim. Webasto montajı da gözümü korkutmuyor.

Aslında firmalar yetersiz olduğunu söylediler ama ben 2kw lik modellerine baktım
Çin malları 1000-1500TL civarında yurtdışı alım sitelerinde.
Yerli üretim Dai Shava için 2900TL
Eberspaecher için 4200TL fiyat aldım.
Eğer dizel ısıtıcıya karar verirsem eberspaecher tercih edeceğim.

Gelelim hermetik duvar tipi doğalgaz sobalarının lpg dönüşümüne uygun olarak üretilmiş olanların kullanımına.
Bu sobaların ilk alım maliyeti çok düşük. Montaj zahmetli. Estetik olarak bir kurulum yapmak zor. Bu benim en büyük çekincem, bu tarz işlerde sistemin çalışmasına odaklanıp estetik birşey ortaya çıkartmakta zorlanıyorum :smiley: Fakat elektrik bağımsız çalışıyor olması en cezbedici tarafı.

Bu sobaların kullanımını ilk olarak @pasolvon 'ın bir mesajında farkettim. Sonrasında @dogan124 'ün gerçekleştirdiği projeyi ve ondan ilham alarak @şenol yirmiibeş'in yaptığı tasarımları inceledim. Soba montajları için baca çıkışı olarak yaptıkları fikir ve işçilik çok güzel. Ben de şansımı denemeyi düşünüyorum ama karavanı delme fikri beni biraz korkutuyor.

Karavanlara göre uygun olan ve şu an satışta olan 4 adet soba buldum.

Mira sahra h3w3 3kw
Derinlik 160 mm
Ağırlık 18kg
Genişlik 500 mm
Yükseklik 480 mm

Hosseven hd-3 3kw
Derinlik 260 mm
Ağırlık 11kg
Genişlik 470 mm
Yükseklik 570 mm

Fujiyama fhs 4000K 4kw
Derinlik 240 mm
Ağırlık 11kg
Genişlik 628 mm
Yükseklik 555 mm

Gilan G.D.S 5000 - 321-C 5KW
Derinlik 220 mm
Ağırlık ??
Genişlik 600 mm
Yükseklik 535 mm

Ben karavanda bozdulabı ile banyo arasında kalan elbise dolabının altında bulunan kapaklı dolaba monte etmeyi düşünüyorum. Firmalardan aldığım bilgiye göre bu sobalar arkasını ve yanlarını çok fazla ısıtmadığını %70 üst tarafa %30 da ön tarafa ısı yaydığını söylediler. Tedbir amaçlı yine de gereken yerlere ısıya karşı yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Kapağı söküp oraya monte edeceğim. Benim ölçülerime Mira ve hoşseven sobaları uyuyor.

Telefon görüşmemde
Mira 1600TL
Hoşseven 1500TL fiyat verdi. Fakat bazı web sitelerinde daha uygun fiyata var gözüküyor ama ilanlar güncel değildir belki.

İki firma da lpg dönüşümünü yapıp göndereceklerini belirttiler.

Bu iki sobadan birisini seçmeyi düşünüyorum. Mira biraz daha ince olduğu için sanki ona öncelik veriyor gibiyim.

Mira ile telefondan görüştüğüm kişi çok satmaya gönüllü değil gibiydi. Karavancılardan biraz dertlenip bu sobayı alıp bacası niye yok diye soruyorlar, iade etmeye çalışıyorlar vs gibi hayıflanmalarda bulundu.

Hoşseven firmasından görüştüğüm kişi bu ürünü zaman zaman karavancılara sattıklarını belirtti.

Bu konuda sizlerin de değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Özellikle tüp ile soba kullananlar veya bunu gözlemlerin deneyimlerine ihtiyacım var.

Herkese iyi seneler
Umarım 2021 daha sağlıklı bir yıl olur bütün dünya için.

Kaynaklar
Kullanıcı az,ben hiç görmedim, bazıları koku yapabileceğini söylüyor,kullanıp memnun olan da okumuştum, direk karavanda kullanan birisini bulup,ondan fikir almadan ben olsam bu işe girişmezdim,hatta kullanıcı bulursanız,gidip görmek iyi olur, aslında Avrupalı karavan firmaları truma tipi LPG ısıtma sistemi kullanıyor, neredeyse hepsi,bu truma sobalarda baca yok sanırım

Elektrikten bağımsız ısınma bir avantaj olacaktır. Sonuçları bekliyoruz. Ankara'da Vahit usta'nın son zamanlarda bir karavana LPG'li soba monte ettiğini gördüm sosyal medyada. Yani yapılmayan veya olmayacak bir fikir değil. Ancak benim karavanımda uygun yer yok. Ben zaten bu işi Eberspacher ile çözdüm.
Selamlar ve kolay gelsin...

Kullanıcı az,ben hiç görmedim, bazıları koku yapabileceğini söylüyor,kullanıp memnun olan da okumuştum, direk karavanda kullanan birisini bulup,ondan fikir almadan ben olsam bu işe girişmezdim,hatta kullanıcı bulursanız,gidip görmek iyi olur, aslında Avrupalı karavan firmaları truma tipi LPG ısıtma sistemi kullanıyor, neredeyse hepsi,bu truma sobalarda baca yok sanırım
Teorik olarak koku yapmaması gerekiyor. İçerideki oksijeni kullanmıyor. Aslinda dizel ısıtıcılar da aynı mantıkla çalışıyor. Tabi işler pratik de değişebilir. Hermatik olmayan evin içinden baca ile bağlantılı olan doğalgaz sobasını 20 sene önce kullanmıştım. Şimdi de evde kullanmaya devam eden tanıdığım kişiler var. Fakat tüp ile kullanımında işler değişir mi bilemedim. Tüp ile ısınmadan bahsedince katalitik ile olan anılarımız aklımıza geliyor. :smiley:

Truma lpgli ısıtıcılarda da baca kullanılıyor. Ayni mantıkla 2 adet bacası var. Yandan cıkarmak yerine ust ve altı kullanıyorlar. Tabandan temiz hava girişi. Isınan havanin yükselmesinden dolayıda atık bacası yukarıdan veriliyor. Yukari giden baca borulari karavanın içinden geçiyor.

Bu videoda ayrıntılı görülebilir.
Video: https://youtu.be/ebFQY11Arr4

Videoda trumayı söküp dizel ısıtıcı takıyor :smiley:

Son düzenleme:

Elektrikten bağımsız ısınma bir avantaj olacaktır. Sonuçları bekliyoruz. Ankara'da Vahit usta'nın son zamanlarda bir karavana LPG'li soba monte ettiğini gördüm sosyal medyada. Yani yapılmayan veya olmayacak bir fikir değil. Ancak benim karavanımda uygun yer yok. Ben zaten bu işi Eberspacher ile çözdüm.
Selamlar ve kolay gelsin...
Yer sıkıntısı olduğunda en iyi çözüm dizel ısıtıcılar gibi duruyor.
Sosyal medyada denk geldiğiniz örnekleri mümkünse paylaşabilirseniz sevinirim.

Ben fotoğrafta gözüken alt kapağin oraya monte etmeyi düşünüyorum.

Screenshot 20201231 115421

Benim bir türlü anlayamadığım bir şey var. Neden ortam ısıtıcılar kullandığı yakıta göre adlandırılırken DİZEL ISITICI diye tuhaf bir yanlışlığı yapmakta ısrar ediliyor. DİZEL içten yanmalı motorların bir çalışma türüdür. İstisnaları hariç MAZOT isimli akaryakıtla çalışır.
Şimdi bu ortama sıcak hava üfleyen araç yakıt olarak MAZOT KULLANIYORSA bu aracın dizel olmak la ne alakası var?

Benim bir türlü anlayamadığım bir şey var. Neden ortam ısıtıcılar kullandığı yakıta göre adlandırılırken DİZEL ISITICI diye tuhaf bir yanlışlığı yapmakta ısrar ediliyor. DİZEL içten yanmalı motorların bir çalışma türüdür. İstisnaları hariç MAZOT isimli akaryakıtla çalışır.
Şimdi bu ortama sıcak hava üfleyen araç yakıt olarak MAZOT KULLANIYORSA bu aracın dizel olmak la ne alakası var?
Aslında mazotlu ısıtıcı demek lazım,ama böyle söyleniyor, önemsiz bir ayrıntı
Mutlu yıllar

Selpak mendil - kağıt mendil
jilet (Gillette )-Tıraş bıçağı arasındaki ilişkisi var.

Mazot (motorin), benzin, lpg. Isı, ışık yada mekanik olarak yıllardır kullanılır. Mekanikte mazot (motorin) sıkıştırmalı dizel motor, benzin yada lpg ateşlemeli motordur. Sizi tanımasam konuyu sabote ediyorsunuz derim:smiley:.

Sn. @Murat.S forumu incelemiş ve karavanı ısıtmak için sağlıklı bir çözüm arıyor. Bu konuda ne yapabiliriz ? ;)

Okuyan herkes birbirinin ne dediğini anlıyorsa bence sorun yok. Yurtdışından getirilen ısıtıcıların ticari ismi diesel heater olarak geçtiğinden Türkçeye de o şekilde çevriliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR