Çekme Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YUCELDURSUN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,126
Ynt: Çekme Karavan Yapımı

Şasi çizimi çok profesyonel duruyor; ben profil saçtan yaparsınız diye düşündüm ama bu bildiğimiz bükülmüş saç. Hazır bir markanın mıdır yoksa bu şekilde yaptırmayı mı düşünüyorsunuz?

Etiketler

* AL-KO şase yapımında, burun bağlantısı dışında enine bar olarak sadece dingili kullanıyor !
http://goo.gl/MZZEEg (Şaseyi görmek için az beklemeli ! )
Hadi gözünüz tutmadı kasaya güvenemiyorsunuz, en sonuna bir tane koydunuz. Diğerleri gereksiz ağırlık diye düşünüyorlar galiba. Almanya'da hesapsız, izinsiz yapılması mümkün değil !

* Kavisli sandwich panel kullanılarak gereksiz ön, tavan ve arkadaki köşebentler de azaltılmaya çalışılmalı. Bu bölümlar ön, arka taban ve yine ön, arka tavandaki toplamda enine 4 bar dışında, sadece yan duvarlar vasıtası ile stabilize edilebilir.
http://goo.gl/0MZL3e

Bu boy karavan için yan duvarlarda da fazla iskelet elementi var !
Kısaca kasanın kendi kendisini taşımasına olanak verilmeli.

Yumurta kabuğunun iskeleti mi var ? ;)
http://goo.gl/KtJhR2

FAKAAT....
Dost acı söyler, tabi gerçek dostsa...
Amerika çoktan keşfedildi. Üstelik milatda biz değiliz, galiba hiçde olmadık. :-\
Planlama zevkli ama eyleme geçince özellikle şase için mühendislik hesaplarına gerekli saygıyı göstermek, sizinle beraber olanlara ve diğer trafiğe çıkanlara da saygı göstermek demek. Bu noktada bilmem Türkiyede kanunlar üreticiyi ne derece sorumlu tutuyor ? Yazılanları okuyunca iyimser olmak zor !
Edindiğim izlenim, proforma izinlerle başıboşluğun hüküm sürdüğü. :-\

Almanya'da TÜV'den, yaptığınız şase ile bereket saatde 6 km. den fazlaya izin alamazsınız !!!

trek71' Alıntı:
Şasi çizimi çok profesyonel duruyor; ben profil saçtan yaparsınız diye düşündüm ama bu bildiğimiz bükülmüş saç. Hazır bir markanın mıdır yoksa bu şekilde yaptırmayı mı düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim.sac metal işi ile uğraşıyorum..

EvliyaCelebi2' Alıntı:
* AL-KO şase yapımında, burun bağlantısı dışında enine bar olarak sadece dingili kullanıyor !
http://goo.gl/MZZEEg (Şaseyi görmek için az beklemeli ! )
Hadi gözünüz tutmadı kasaya güvenemiyorsunuz, en sonuna bir tane koydunuz. Diğerleri gereksiz ağırlık diye düşünüyorlar galiba. Almanya'da hesapsız, izinsiz yapılması mümkün değil !

* Kavisli sandwich panel kullanılarak gereksiz ön, tavan ve arkadaki köşebentler de azaltılmaya çalışılmalı. Bu bölümlar ön, arka taban ve yine ön, arka tavandaki toplamda enine 4 bar dışında, sadece yan duvarlar vasıtası ile stabilize edilebilir.
http://goo.gl/0MZL3e

Bu boy karavan için yan duvarlarda da fazla iskelet elementi var !
Kısaca kasanın kendi kendisini taşımasına olanak verilmeli.

Yumurta kabuğunun iskeleti mi var ? ;)
http://goo.gl/KtJhR2

FAKAAT....
Dost acı söyler, tabi gerçek dostsa...
Amerika çoktan keşfedildi. Üstelik milatda biz değiliz, galiba hiçde olmadık. :-\
Planlama zevkli ama eyleme geçince özellikle şase için mühendislik hesaplarına gerekli saygıyı göstermek, sizinle beraber olanlara ve diğer trafiğe çıkanlara da saygı göstermek demek. Bu noktada bilmem Türkiyede kanunlar üreticiyi ne derece sorumlu tutuyor ? Yazılanları okuyunca iyimser olmak zor !
Edindiğim izlenim, proforma izinlerle başıboşluğun hüküm sürdüğü. :-\

Almanya'da TÜV'den, yaptığınız şase ile bereket saatde 6 km. den fazlaya izin alamazsınız !!!

Evet Al-ko koymamış fakat ben depoları oraya koyuyorum . O parçaların ağırlığı 5 kg

Profili büktürmek istemiyorum .profilleri azaltmam gerekiyor. şu an için 190kg oldu . . bazı bölümlerde 20x20 olabilir.

Fakat ve Almanya meselesini anlamadım. cahilliğime ver. açık yazabilirmisin.

Aslında yazdığımdan başka anlamı yok !

Trafiğe çıkan her araç ve de fonksiyonları, kontrol ve testlerden geçirilip ciddi ve bilimsel bilirkişi raporları ile izne bağlanması yetmezmiş gibi periyodik muayene zorunluluğu da var. Endüstri ürünlerini ve insanı ciddiye alan her ülkede uygulanan akla en uygun yöntem bu. Biz sanırım geçiş dönemini yaşıyoruz.

Başı boş kontrolsuz imalatlar ile insanların yollarda tehlikeye sokulmalarının daha tercüme edilecek başka bir yanı olmadığı gibi, her medeni ülkede olduğu gibi, tedirginliği dile getirmek , buna sebep olan eylemlerden daha az saygın olmamalı ?

Üstelik bizimkileri anlamak gerçekten zor. Milletin rahatını AB'ye girme hedefleri ile niye bozarlar ki ? :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Aslında yazdığımdan başka anlamı yok !

Trafiğe çıkan her araç ve de fonksiyonları, kontrol ve testlerden geçirilip ciddi ve bilimsel bilirkişi raporları ile izne bağlanması yetmezmiş gibi periyodik muayene zorunluluğu da var. Endüstri ürünlerini ve insanı ciddiye alan her ülkede uygulanan akla en uygun yöntem bu. Biz sanırım geçiş dönemini yaşıyoruz.

Başı boş kontrolsuz imalatlar ile insanların yollarda tehlikeye sokulmalarının daha tercüme edilecek başka bir yanı olmadığı gibi, her medeni ülkede olduğu gibi, tedirginliği dile getirmek , buna sebep olan eylemlerden daha az saygın olmamalı ?

Üstelik bizimkileri anlamak gerçekten zor. Milletin rahatını AB'ye girme hedefleri ile niye bozarlar ki ? :D

uyarı için teşekkür ederim, ama kararlıyım. Artık konu olan bilgi,zaman ve malzeme .

Gezenbilir dostlari arasina hos geldiniz
Konunuz da yapmayi planladiginiz cekme karavan projenizi l
İlgi ile okudum,projelerinize gozattim.
Ulkemizde pekde islenmemis,takdir gormemis, gozyasi denilen degisik projeler var.
Sizin hayalinizde yatan ve 750kg gecmeyecek karavanlarin yasam alanina sigmaz
Basarilar dilerim

Yücel Bey merhaba.

Niyetlenmek, başlamanın yarısıdr, başlamak da işin yarısı,
ee geriye pek bir şey kalmadı :smiley: , ha gayret.

İddianızı destekliyorum, bazı arkadaşlarımızın şasi imalatı konusunda,
belirli korkuları var.
Mühendis İmalatçılar şasi imalatını gözünde büyütmez çünki o kadar büyük mesele değil.
Memleketimizde kendi şasileri ile imal edilmiş onbinlerce dorse ve çekme karavan var.
Siz de zannederim ya mühendis ya da konstrüktör ressamsınız,
yani bu işlerin içerisinde pişmiş bir insansınız.
Ben bu konudaki görüşlerimi, 4.25 Saly linkinde açıklamıştım:

"Bazı arkadaşlarımzın bakış açısına göre,
AL-KO v.s. şasi kullanmayan imalatçılar, karavan yapmıyor!
Bunların karavanına bindiniz mi, arkanızdan bir cenaze arabası gelmeli
ve az takip sonucu sizi eninde sonunda arabasına alacak şekilde hazırlıklı olmalı. :mad:

Kabul edilebilir iddia olarak görmüyorum.
Daha önce belirttiğim imalatçılar binlerce karavan imal etti bu güne kadar.
Arızalı şasi ve dingilleri herhalde % 1-2 yi geçmez.
Bunlar imalatçıya rücü edecek büyük olaylardır.

Ancak,
yeri ile beraber satılık bir karavan aldıysanız ::smiley:,
yani yıllarca deniz kenarında, tuzlu suyun korozyonuna maruz kalmış,
yıllarca yere yarı gömülü ve hep aynı yüzü yere basmış lastikle yola çıkarsanız,
cenaze arabasının takibi doğal olur.
Bu arabanın poryası ve rulmanı da tozdan topraktan zaten ölmüştür, karavanınız savrulur gider.
Lastik de parçalanır, porya da fırlar.

Bu konuya bakışımızın bir başka yönü de, benim 2015 itibarı ile,
44. yılına giren ve 40 yılı imalatla geçen mühendislik hayatımın bilgi ve tecrübesidir.
Bu tecrübeler içerisinde 1984 senesinde,
o zamanlar Türkiyenin büyümekte olan, şimdilerde Almanyada dünyaca meşhur
2 Treyler firmasını da bünyesine katan, ünlü bir firmaya,
yan sanayici olarak 140 çift şasi ve 50 ad. komple dorse montajı yapıp teslim etmiş olmamdır.

750 Kg. 1100 Kg. 1650 Kg. bu işlerin yanında oyuncak yüklerdir..
Dorseyi düşünün, 20 ton standart dingil kapasitesi var, 30 ton atıldığı da oluyor.
Şasi imalat, dingil imalat.
Var mı bir problem... Yok!.
Gerekli ara bakımlar yapıp, yıllarca kullanılıyorlar.

Herkes kendi elindekini önemsiyor, bilgisine toz kondurmuyor.
Bu da son derece doğal bir insan refleksi."

Ayrıca bütün karavncılar da alko veya bir başka marka şasi kullanmıyor.
Bunlar ekonomik tercih meselesi, başka bir şey değil.

Bakın adam, normal karavanın 2 misli ağırlığında arazi karavanını
bildiğimiz profil ve kaynak makinası ile üretmiş.
Gözde büyütülecek bir şey değil bilen için.
http://www.youtube.com/watch?v=cabVyCTxCgQ

Kendi karavanı için şasi üreten bir imalatçının videosu da aşağıda :
http://www.youtube.com/watch?v=MXFwpbKpnj4

Benim bir de kış dolayısı ile yarım bıraktığım 4.80 - 680 Kg. imalatım var.
Bunda da benim dizayn ettiğim bir şasi kullandık.
Sitede linki var, ondan da alacağınız bir şeyler olabilir.
Yan panelleri ahşap konstrüksüyon ve karavanı biraz daha büyük tutmanızı öneririm.
Çok küçük karavan biraz kullanışsız oluyor.
4.00 veya 4.25 üzerinde de isterseniz düşünün.

Başarılar dilerim, kolay gelsin.

Sn. @frigo, :smiley:

İkimizinde şasi konusunda farklı düşündüğü, açık bir sır. ;) :D
Adının konulmasının bence bir mahzuru yok.
Yukarıdaki görüşlerimizi tekrarlamamız ise sizde kabul edersiniz ki artık gereksiz olmalı ?

Fakat mesleğiniz ve verdiğiniz referansları düşünürsek, Yücel bey ve onun gibi herşeyini kendi yapmayı düşünen katılımcılar için, temel kaideleri ile çekme karavan şasilerinde uyulması gerekenleri yazmayı gerekli bulur muydunuz ?
Yoksa kim olursa olsun, herkeze bu yol açık diyerek, herhangi birşey yazmayabilirsiniz de.

İnanın sorum ironik olmadığı gibi, herkes gibi benim de öğreneceğim şeyler olmalı diye düşünüyorum. En azından Türkiye'deki uygulanışı bakımından olması bile yeterli.

Hatta belki ben bile Yücel beyi boş yere tedirgin ettiğimi düşünerek, çark bile edebilirim. :D Sorun değil.

Avustralya'da herkes kendi şasisini yapıyor; hatta üreticiler bile profilden kaynaklı şasi üretiyor; hakikaten de sağlam oluyor demek ki. Al-Ko Avustralya sitesinde bu şasiler için off road dingil ve süspansiyon sistemi mevcut; ama Al-Ko ayrı bir off road şasi üretmemiş.

Elde üretilmiş olsa da bunlar detaylı teknik incelemeden geçerek ruhsat alıyor. Avustralya karavan Federasyonu diyebileceğimiz bir yapı da bu şekilde şasi üretildiginde spec'lerin ne olması gerektiğine dair bilgileri yayınlamış. Adamlar elde lazer ölçüm cihazıyla şasi simetrisini kontrol ediyorlar.

Demem o ki ister fabrika çıkışı ister elde yapılsın, mesele bilgi, teknik ve kontrol. .

Keşke işi bilenler şasi yapımının püf noktaları belirtse de bizim de bir teknik dokumanimiz oluşsa. :smiley:

Avusturalya imalatına atıf yapan dostların dikkatinden kaçmışmıdır bilmem,

neredeyse tüm karavanlarda imalat profil ancak dingil ya terazi dingil yada 4 teker birbirinden bağımsız süspansiyonla
çalışıyor. Aradaki farka dikkat çekmek istedim.
Selamlar

Kolay gelsin
Profillerin içerisine köpük doldurmaya çalışmayın,zor olduğu gibi bir işede yaramıycaktır,4*4'lük uygulamada zor zaten
Yoğuşmayı önlemek için kafkası bitirdiğinizde yapının dışa gelen profil yüzeylerine yalıtım bandı yapıştırınız
Emin olun en dış yüzeyde bıraktığınız bir vida başı bile içeriye soğuğu taşıyacak köprü görevini görür

Böylece havanın soğuk olduğu zamanlarda içeride profil hizalarında yoğuşma oluşur
Ufak bir bilgi :smiley:

Behçet bey, şasinin sağlamlığı, integral (bildiğiniz deyimiyle "ganzheitlich") düşünürsek, ki zaten öyle düşünmek zorundayız, komponentlerden sadece birisi.
Al- Ko' şaside gördüğümüz kadarı ile burun ve dingil dışında transversal bir bağlantı bile yok ! Karavanın üst yapısının stabilitesini toplamda yeterli görüyor olmalılar. Ben ilk gördüğümde açıkçası şaşırdım. Sağlamlık açısından gereksiz element hatta kaynak uygulanması bile normal çekme karavanlar için tercih edilen bir yöntem değil diye gözüküyor. Levent bey de bu istikametdeki tecrübelerinden bahsetmişti.

Şasiye toplamda bakarsak, aslında sizin bir yazınızda da çekme karavanlar için bahsettiğiniz "stabilizatör", şasinin diğer ama en belirleyici faktörü. Yarım milyon üzeri çekme karavanı ile Almanya'nın resmi olarak konuya yaklaşımını temel almayı içimize sindirirsek, saatde 80 kilometreyi geçme durumunda, bırakın stabilizatörün kanuni gerekliliğini, karavan şasisinin hidrolik amortisörlü, lastiklerinin karavanlar için 6 yaşı geçmemiş L sınıfı (max.120km/h), çekicimizin ABS i ve karavan için EPS i olmalı (bu durumda stabilizatör istenmiyor) diye kabul etmeliyiz.
Alınması gereken izin için kanunen bunların hepsi zorunlu !
Eğer çekici aracınız , karavanın EPS ini tanımıyor ise, araçları sollarken hızınızın kesilmesi rizikosu ile de karşı karşıyasınız deniyor.
Yukarıdaki şartları yerine getirseniz bile biliyorsunuz saatde 100 km. üzerine geçmeniz yasak !
Sonuçta bu zorunlukların kaza istatistiklerine yansıyan olumlu bir tablosu var.

Türkiye'de ki kanunlar bana da internetten bir " tık" uzaklıkta. Burada yazılanlar genel tablo ve pratik için yeterli bilgi veriyor. Üstelik pilavın tadını anlamak için ahçı olmaya gerek yok demiş atalarımız.

Emniyet kemerleri orta ve kuzey Avrupa da 60lı yılların başlarından itibaren zorunlu olmaya başladı. Bizde ise ~25 sene sonra ! Ayni hatayı tekrarlamamak bilmem yerinde olmaz mıydı ? Benden farklı düşündüğünüzü umut etmiyorum.

Yazılarımda sağlamlıkla ilgili bir kelime kullanmadım. Çıkış noktam, güvenlik, dolayısıyla Türkiye'deki kanuni zorunluluk ve izin prosedürlerinin karavanı kendi yapanlar ve sizinde bildiğiniz kadarı ile bazı çekme karavan üreticilerinin pratikleri üzerine ! Fakat bunu kanunların zaruri tutmaması, çağı yakalama hızımızı gösteriyor. İşin püf noktası bu. Belki yazımın adresini daha okunaklı yazmalıydım ? ;)

Bu açıdan Yücel beyin projesi belki mümkün, fakat ön gördüğü maddi koşullarda oldukça zor olmalı. Sadece taşımak ve yürümek değil çağdaş güvenlik beklentileri de cevap bekliyor. Üstelik şasiyi bu kapsamda tutarsa @yogun'un karavanı gibi beklenmeyen ağırlıkta olma ihtimali de var. Bu acıdan sizin videonuzdan onun projesine geçiş kütle ve çekici açısından sorunlu olmalı.

Yinede herşeyi içgüdülere bırakmadan alttaki kataloga bakmakta yarar var.
http://www.al-ko.de/PDF/fzt/Hauptkatalog_deutsch.pdf

Yücel bey, dingilin yerini önceden belirlemek yararınıza. Çünkü savrulmayı minimalize etmek için ağırlık noktanızı bu aksdan fazla uzağa konumlandırmamanız lazım. Su depolarının bu yüzden dingile yakın olması daha doğru. Her biri için 60-80 litre yeterli olmalı. Bize 42 şer litre 3 gün yetiyor. Diğer ağırlıklı mobilya ve yükler içinde ayni şey geçerli.Çekici demire gelen standart yük ise karavanınızın ağırlığına bağlı.

Çekme karavan şasilerinin, diğer şasi cinslerine göre bizlerce ciddiye alınması gereken bazı farkları var.
* Karavan aksının tek yahut çift olsa bile birbirine yakın olması. Dingilden uzak ve özellikle arkaya ağırlıklı uygunsuz yükleme durumunda, savrulma kuvvetini arttırıyor.
* İçi boş hafif yumurta kabuğu gibi yan rüzgar etkilerine açık olması. Çekici aracın kütlesi ve gücü ne kadar az ise tehlike o kadar büyük. Aracınızın arkadan çekişli olması ise daha avantajlı.

Bu iki faktör yılan gibi kıvrılma hareketinin sebepleri.
Yanınızdan bir TIR geçtiği veya onu solladığınız zaman rüzgar gölgesinden çıkış sonunda bu olay sizi ve başkalarının güvenliğini bildiğiniz gibi tehlikeye sokuyor. Ayni durum ani kaçış manevralarında da özellikle sözkonusu ! Bu noktada stabilizatörsüz yolda olmayı, aşağıdaki videoyu da gördükten sonra takdirinize bırakıyorum.
http://youtu.be/Fcd-JAnSHL0

Bir başkası daha.
http://youtu.be/Im8JnTfr06U

Stabilizatör ( birkaç versiyonu var); ABS, EPS yada emniyet kemeri gibi senelerce belki de hiçbir zaman fonksiyon göstermediği (ki onlardan daha sıklıkta işlerlikteler) ama ihtiyacınız olduğu birkaç saniye için gereğini şiddetle duyacağınız bir aparat .
Şasinin stabilitesini değil ! (Zaten o kadar yol almış iseniz durum ortada olmalı)

Şasi testleri ile ilgili bpw firmasından da bir video.
http://www.youtube.com/watch?v=L4mF8LA5lLQ

Böyle bir konu 5 sene evvel forumda dile getirilmiş.
Okumakta yarar var. (Bu arada başka versiyonları da çıktı diye biliyorum)
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=38175.0

Bu da Knott'dan.
http://youtu.be/kqb61LH2ejU

Karavanlar da olması gereken listesinde görünmemesi manidar.
2. eller için yazdığım listede bilerek boş bırakmışdım.
İlave etmeye değer bulunmadı nedense ?
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=107959.0

Karavan ağırlık limitlerinin yükseltilmesi duyulunca, panelvan üretici firmalarının sınırlarını önemsemeden hemen toplam ağırlığımızı hesaba başladığımız düşünülürse, yukarıdaki yaklaşımım n'apalım sevilen deyimiyle oldukça "hassas" kalmalı ? :D

Senelerce evvel gündüzleri farları, görmek için değil görülmek için açtığımı söylediğimde de kuzenim gülmeye devam etmişdi. ;)

Bereket değişim artık hızlandı...

Öncelikle internetten uzaktım yeni cevap yazma fırsatı buldum affedin..

Alt şasede açıkcası kaynak yok. 3mm sac, öndeki açılı kısımda 2mm'e düşüyor.
kupa kasası kaynaklı ve ince profil içine köpüğü sıkmak için belli aralıklarla delik delip sıkılabilir. yapılan bir yöntem.yoğunlaşma için gerçekten zorlanıcam . zaten en çok camlarda oluşacaktır.
Daha seyrek profil atabilirm. Fakat zorlamaya açılabilen olmasını istemiyorum.dışarıdan ve içeriden paslanmaz perçin atmak istiyorum..

Profil kasa 85 kg da kaldı..

Camlarınıda 4mm temperli filmli cam kullanmak istiyorum.

Mesut Bey' e katılıyorum .Alko yan mukavemeti kupaya bırakıyor.

En önemlisi aslında tecrübe edebildiğim kadarıyla.

4 adet jant 14'' 185 lastikleri ile beraber elime geçti. araba dingiline gelen yükü anlayabilmek için. 1180 kg olan hundai getz aracıma tıka basa bindik. bagajı doldurduk.(damacana sular ile)ve 130 km hıza cıktık.Ceza yemiş olabilirim. dururken amortisorlerin ve hareket halindeyken sürtmeleri inceledik. Daha sonra tamirci arkadaş ile arbayı kaldırdık.En sonunda bir tekere gelen yükün 250kg ile 400 kg arasında olabilceğini anladık. standart basit helezon yay ve amortisör ile .birbirlerinden bağımsız olacaklar

çıkma kampana +balata + amortisör +helezon çift olarak 350 tl'ye buldum. Sanırım parasını ayarlayabilirsem, hafta sonu temizlemesini ve balatalarını değiştiyor olacağım. Hiç deneyen var mı ?

tuvalet banyo Kısmını biraz küçültüyorum.

Daha önceleri, Hanımla sanırım çok sıkılmıştık. Yıllık izinlerimizi alıp. iki hafta boyunca ,yaklaşık 4450 km yolu geze geze (hundai getz) kısmen pansiyon, otel ve arkadaşlarda kalarak geçirdik. İnanılmaz güzeldi.o zmanlar 2 kişiydik ve fırtına deresinde bile buz gibi suda yıkanmak çok güzel ve soğuktu. Artık bir yoldaşımız daha var 3 kişiyiz.biraz daha konfor gerekiyor. öyle güzel yerler vardır ki otel yoktu ve biz saatlerce manzaraya bakmıştık. bazı yerler arabayla cıkamamış , karanlığa kalmamak için koşarak dönmüşdük. (korktuk) ve otobandan çok az gidebildik.aslında 80km hızı bile nadir geçtik.

Aslında yapmak istemiyordum vaktim yok fazla, yapanlar var . sally i aradım 18500 tl dediklerinde, 3,25 için çok geldi. Pino yu aradım torsiyon dingil frenli kaplin amortisör 1300 euro dediler. Türkiye'de bu işler sanırım pahalı yada benim param az .imalatçıyım verirsem zoruma gider. belki normaldir.Çin mallarını boykot ediyorum, üvenmiyorum, kuruş verirsem rahatsız oluyorum. Ama Param çok kısıtlı. ve keşfetmek için çok bekleyemem. Her yaşın bakışı farklı.Bence kırmak lazım bir şeyleri.Babam hep çalışmak zorunda kaldı. Emekli olduğunda çalışmadığı zamanlarda hep rahatsızlandı.Hala çalışıyor. Yani ertelediği belki de bir sürü hayali bizim için feda etti. Şimdi oğluma bakıyorum.Belki verebileceğim çok birşeyim yok. ama onun yapmak isteyeceği hayallerin temelini verebilirim.Ben bugün karavanı yaparsam,O da kendi arabasını yapar.

imla hataları için üzgünüm.Saygısızlık ettiysem özür dilerim..

(gezi boyunca stepne yoktu :smiley: )

Untitled

Öncelikle...
Yücel bey, saygın motivasyonunuz, içten yazımınızla, duygulandıracak sevimlilikte.
Candan başarı dileklerimle.. :smiley:
( Önden selam eden eski asker mektupları gibi oldu galiba ? Bir tek gözlerinizden öpmediğim kaldı. ;D )

Sevindirici iki haber.
* 80 km/h üzerine göz dikmediğiniz.
* Kasa iskeletini 85 kg olarak hesaplamanız.

Sorularım.
* Sanırım saç kullanacaksınız ?
İnce alüminyum levha zaten, olası nem geçirgenliği sonucu, diğer metal aksamla oluşan devamlı galvanik ortam yüzünden, aliminyum yüzeyde kendini lekeler, kabarıklık ve sonuçta delikler şeklinde belli eden paslanma nedeni. Modern sandwich panellerde bu yüzden klips bile kullanılmamaya dikkat ediliyor. Ya da uygun metallisini uyguluyorlardır ?
* Saç dahil sadece tahmini kasa ağırlığı ?
* Hangi cins köpük kullanmayı düşünüyorsunuz ?
Yapılarda kullanılan cinsinin genleşme kuvveti şaşırtıcı derecede. Fakat düşüncenize uygun cinslerinin varlığını da okumuşdum.

Ağırlığı daha da azaltmak için, pis su her yola çıkış öncesi boşaltılabileceği gibi temiz suyun içilecek olanı, çekicinin bagajında taşınabilir.

Evinizi değil, evinizin fonksiyonlarını yanınızda taşımanız, benim de düsturum.

Selamlar :smiley:

Not.
Kışı geçirmek için bulunduğum ülkede, önümüzdeki iki hafta arkadaşlarla yollarda olacağımdan, başlığınıza uğrayamamı ilgisizliğime yorumlamayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR