Çekme Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YUCELDURSUN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,111

YUCELDURSUN

Yeni Üye
Sevgili arkadaşlar
uzun süredir siteyi ilgi ile takip ediyorum.
karavanda aradığım özellikler;

*740 kg altı olması,
*Torsiyon dingil sistemi, freni, sağlam olması
*2 +1 kişi ilave yatabilecek alana sahip olması,
*Duş+wc si, ısıtma , tv ,ocak ve buzdalbı olması
*Kaliteli ve ekonomik bir ürün olması

diye düşündüm, fakat fiyatlar hayallerimi yıktı.

çünkü az bir bütçe ayırabiliyorum..

Bilgisizlik her şeyden daha pahalıdır. dedim. ve araştırmalara başladım. Taslak olarak tasarıma başladım.

ilk kaba tasarımı yaptım. detaylarda araştırmalarıma göre değişiyor.

elimden geldikçe resimleri paylaşacağım, fakat uzun süreci tasarıma ayırıp, montajını çok kısa zamanda tutmaya

çalışacağım için , uzun bir süre tasarım aşamasında olacaktır.

[attachimg=1]

Karavan

Etiketler

Ynt: Çekme Karavan Yapımı

Ön, tavan (düz) ve arkanın yekpare kavisli tasarım olarak düşünülmesi, kolaycı bir alternatif olmalı.
Bana bu boy için ikinci lavabo yerine dolap daha fonksiyonel geliyor.

Hoş geldiniz Yücel bey. :smiley:

YUCELDURSUN' Alıntı:
fakat fiyatlar hayallerimi yıktı.

çünkü az bir bütçe ayırabiliyorum..

[attachimg=1]

Aynı düşüncelere sahibiz...

tasarımınız NIEWIADOW model polonya üretimi polyester karavanlara benziyor.... Dış kaplama malzeme olarak ne düşünüyorsunuz onlar gibi polyester tarzı mı?

yakın çevrede olsanız işcilik konusunda para almadan zevkle yardım ederdim tecrübe kazanma adına oldukça iyi olurdu benim için...

kolay gelsin ilgiyle takip.....

Hoşbulduk Mesut Bey;

Metali işleme konusunda çok sıkıntım yok. Güçlü arabayla çekeceğim şaibeli. rüzgarı kesmem lazım.

dış alüminyum+cam yünü+kontraplak

içinde 40x20x1 profil karkas

profillerin içine köpük sıkıp,sıkmamada kararsızım.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Ön, tavan (düz) ve arkanın yekpare kavisli tasarım olarak düşünülmesi, kolaycı bir alternatif olmalı.
Bana bu boy için ikinci lavabo yerine dolap daha fonksiyonel geliyor.

Hoş geldiniz Yücel bey. :smiley:

Hoşgeldiniz demeyi yücel bey unutmusum affola... Cevabınız sonrası farkettim... Düşüncelerimiz paralel olunca heyecandan olsa gerek birden konuya giriş yapmisim..

Tekrar hoşgeldiniz...

Çizimleri neyle yapıyorsunuz acaba? Google Sketchup?

Aslında Gezenbilir sinerjisini kullanarak bir proje daha başlatmak istiyorum:

Eğer bilgi birikimimizi kullanarak standardize edilmiş 1-2 karavan planı çıkartırsak çok iyi olur.
Bunları ister kendin-yap modeli ister profesyonel firmalar aracılığı ile üretmek mümkün olur.

Benim gönlümden geçen 3.25m ve 4.5m için iki standart tasarım yapmak.
Teardrop tarzı çok plan var zaten.

Hatta modüler bir tasarım yaparsak iki plan bile çıkarmak gerekmeyebilir. İsteyen istediği uzunlukta yapabilir.

Uçuk bir fikir mi?

sevikilhan' Alıntı:
Hoşgeldiniz demeyi yücel bey unutmusum affola... Cevabınız sonrası farkettim... Düşüncelerimiz paralel olunca heyecandan olsa gerek birden konuya giriş yapmisim..

Tekrar hoşgeldiniz...

estağfurullah. hoşbulduk...

trek71' Alıntı:
Çizimleri neyle yapıyorsunuz acaba? Google Sketchup?

Aslında Gezenbilir sinerjisini kullanarak bir proje daha başlatmak istiyorum:

Eğer bilgi birikimimizi kullanarak standardize edilmiş 1-2 karavan planı çıkartırsak çok iyi olur.
Bunları ister kendin-yap modeli ister profesyonel firmalar aracılığı ile üretmek mümkün olur.

Benim gönlümden geçen 3.25m ve 4.5m için iki standart tasarım yapmak.
Teardrop tarzı çok plan var zaten.

Hatta modüler bir tasarım yaparsak iki plan bile çıkarmak gerekmeyebilir. İsteyen istediği uzunlukta yapabilir.

Uçuk bir fikir mi?

autodesk inventor 2014 .

yapılabilir. yeterli deneyim , bilgi , vakit ve yeterli nakit ile her vidasına kadar teknik data oluşturulabilir.

deneyim ve bilgiye başladık.. diğer ikisi kısmet.

Çizim konusunda profesyonelsiniz sanırım; ne kadar güzel?

Aslında her vidayı dokümante etmeye gerek yok. Ama temeli teşkil eden plan detayını vermek lazım.
Ve kolay üretilebilir, birleştirilebilir olması gerek.
Örneğin iç tasarımda tercihe göre değişim yapılabilir, dolayısıyla burada bir örnek plan yeterli olur.
Birleştirme standartları, izolasyon için biri ucuz, diğeri daha pahalı iki alternatif gibi..

Yaparız bence, yaparız di mi Gezenbilir :smiley:

Hadi yapalım! ;)

Polyester karavan icin bir kalıp hazırlanabilinir mi? Seri üretimi de kolay olur sanırım... Fakat fiyat ve sonra kullanımi nasıl olur bilemiyorum... Dayanıklılık bakım vs.

lilsnoozy.com bu polyester karavanın tasarımını beğeniyorum fakat Türkiye de uretilebilinirliligi nasıl olur? Özellikle fiyat konusu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri