Çekme Karavan Yapımı (4m x 2m)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan meka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,960

meka

Yeni Üye
Yer
İst.Maltepe
Merhabalar bir yılı aşkındır bu sitenin müptelası oldum.Çekme karavan yapmaya niyetlendiğimde araştırmalarım bu sitede son buldu ve devamlı takipteyim.2 ay önce Çayırova firmasına ait 1000 kg kapasiteli torsiyon dingil aldım.Güney karavan iç yerleşim planı veya yalçın beyin iç yerleşim planı şeklinde yapmayı düşünüyorum.Şasi ve diğer çelik aksamları çelik ve alüminyum karışık olarak uygulamayı düşünüyorum.Alüminyum kaynağı bana maliyet olmayacakdır(Mekanik tesisat işleri yaptığımdan dolayı kaynak işleri problem değil).Yalçın beyin çizimlerinde şasi denge merkezi uzunluğun 1/2 noktasındadır(yani tekerlek merkezi).Dingilin ağırlığı tekerlek merkezinin ok yönünde olmasından dolayı %40 + % 60 olmasınımı sağlıyor.Bir başka şekilde şasi ağırlık merkezi ok yönünde %40 + % 60 mı olmalı?İmalata başlamak için kafamdaki soru işareti şasi ağırlık merkezini tespit edilmesi.Bu konu hahkında bilgilendirirseniz sevinirim.Herkese kolay gelsin.

Etiketler
Ynt: Çekme Karavan Yapımı (4m x 2m)

Bence agirlik merkezini hesaplar sasiye gore degilde, karavanin tamamini dusunerek yapmalisiniz, yerlestireceginiz her bir parca mobilya veya esya veya su tanki agurlik merkezini etkileyecektir, tam anlamiyla agirlik hesabi yapabilsiyseniz, benim bildigim kadariyla ceki demirine 50 kg kadar bir yuk binmesi gerekiyor, ona gore dingilin yerini hesaplamalisiniz..

Ne yaptiniz meka nedir son gelismeler, umarim sizde zanzibar gibi forumu yari yolda birakmazsiniz, takipteyiz..

Ben kararlıyım bu karavan kısmetse 2012 yaz sezonuna yetişecek.Kafamda bazı soru işaretleri var halen devam ediyor.Mesela aldığım dingile 13 ve 15 jant taktım sürtme var .Dingili aldığım arkadaşla tel ile görüştüm ama yanına bu günlerde gideceğim problemi çözeceğim.

Diğer problem ise şasi ağırlık merkezi tepit işi bayağı bir uğraş gerekiyor ve daha onunla uğraşamadım.Zanzibarın ağırlık merkezine güvenmem lazım ama birde ben hesaplamaları yapmak isitiyorm.Topuz üzerine + 50,+60 kg dengeye gelecek şekilde düşüneceğim.
Cephe kaplaması olarak şimdi 4 cm lik sandviç panel üzerinde duruyorum ve iskelet ,montaj şekli araştırmasındayım.

Profil fotografimda gordugun karavanida ben yapacagim insallah, dingili ve kaplini aldim insallah onumuzdeki hafta bende start verecegim..

Sürtünmedi kastım lastiğin iç yanağı porya koluna sürtüyor.
Benim taktığım jantların bijon yuvaları jantın dış kenarına yakın bulunuyor.
Bir sitede gördğüğüm jant modeli bijon bağlantı yuvaları jantın dikey kesitinin arka tarafında bulunuyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR