Çekme Karavan Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan castelli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,646

castelli

Yeni Üye
Yer
Samsun
Herkese merhabalar,
Uzun zamandır forumu takip ediyorum gerçekten çok güzelok bilgili tecrübeli arkadaşlar abiler var. Bu nedenle fikirlerinizi önerilerinize değer veriyorum..
Yaklaşık 10 yıldır çadır kamp yapıyorum.. 2 sene önce de çoluk çocuğa karışınca arpenaz 4.2 aldım..
Şimdi 750 kg altı bir çekme karavan almak niyetindeyim.. Birkaç gündür forumu daha dikkatli inceleme fırsatım oldu.. Benim gibi tavsiye isteyenler olmuş fakat 2016 ve 2018 yıllarında.. Aradan geçen zamanda yeni araçlar ve deneyimler olduğundan yeni başlık açtım..

- 3 kişilik ailemle haftasonlarını ve senede birkaç haftayı değerlendirmek istiyorum..
- Çekici olarak a6 2.0 tdi 400nm tork üreten bir aracım var.. birde 1.7i niva var ama onunla uzun yola çıkıp kendime eziyet etmek istemiyorum :smiley:)
- 4 mevsim kullanabileceğim bir karavan olsun istiyorum..
- Savrulma, frenleme vb. tehlikeler için gerekli ekipmanı tam donanımlı şekilde alabilirim..

2 araç arasında kaldım. Bu araçları tanıyan veya tecrübe etmiş ustalardan tercih konusunda yardım ve tavsiye rica ediyorum.. Artıları ve eksileri yönünde kıyaslama yapma şansınız olursa çok memnun olurum. Ayrıca her ikisinin dışında bir öneri varsa önerilere açığım.

Seçenekler :
1 - Ritim 506
2 - Ortiz 3.90

Son düzenleme:

Hocam A6 ya şunlar da yakışır:

Bartek harikasın..
Adria action baya baktım bende hoşuma gitti aslında ama sitede boş ağırlık 935 kg yazdığı için listeye almamıştım..

Yeniden belge ruhsat vs vs..
Bu ağırlık konusunda beni aydınlatır mısınız ? Boş ağırlık mı 750 kg olmalı eşyalı toplam ağırlık mı olmalı anlamadım ?

Bartek harikasın..
Adria action baya baktım bende hoşuma gitti aslında ama sitede boş ağırlık 935 kg yazdığı için listeye almamıştım..

Yeniden belge ruhsat vs vs..
Bu ağırlık konusunda beni aydınlatır mısınız ? Boş ağırlık mı 750 kg olmalı eşyalı toplam ağırlık mı olmalı anlamadım ?
Bütçeniz ne kadar

Benim kişisel önerim 750Kg ile kendinizi sınırlandırmayın, aracınız müsait extreme karavanlar hariç çoğu karavanı rahat çekersiniz. Senede bir defa muayene ve ehliyet değişimi zor bir işlem değil. Kaldıki 750kg sınırını da muhtemelen aşacaksınız. Burada yazıyorlardı 150-200kg üstüne eşya koyarsınız diye okuyunca şaşırıyordum. Karavanımı boş hali ile ve dolu hali iki defa kantara soktum. 170-180kg bir fark çıktı. Sandalyesiydi, masasıydı, tüpüydü, mangalıydı, tenceresiydi, tavasıydı derken ağırılık artıyor.

Bütçeniz ne kadar
Benim ilk karavanım olacağı için max 100 lira gibi bir bütçe ayırdım bu işe.. alışırsak ilerde daha iyilerine bakarız diye düşünüyorum..

Benim kişisel önerim 750Kg ile kendinizi sınırlandırmayın, aracınız müsait extreme karavanlar hariç çoğu karavanı rahat çekersiniz. Senede bir defa muayene ve ehliyet değişimi zor bir işlem değil. Kaldıki 750kg sınırını da muhtemelen aşacaksınız. Burada yazıyorlardı 150-200kg üstüne eşya koyarsınız diye okuyunca şaşırıyordum. Karavanımı boş hali ile ve dolu hali iki defa kantara soktum. 170-180kg bir fark çıktı. Sandalyesiydi, masasıydı, tüpüydü, mangalıydı, tenceresiydi, tavasıydı derken ağırılık artıyor.
Bir yandan bu dediğinize hak vermemek elde değil.. Pzt günü 1-2 firmayla görüşüp istediğim donanımın tamamladığında toplam ağırlık neye denk gelecek öğreneceğm.. benim koyacağım eşyanın yaklaşık ağırlığı da belli.. ona göre kg konusu netlik kazanacak gibi görünüyor..

Son düzenleme:

Benim ilk karavanım olacağı için max 100 lira gibi bir bütçe ayırdım bu işe.. seversek ilerde daha iyilerine bakarız diye düşünüyorum..

Bir yandan bu dediğinize hak vermemek elde değil.. Pzt günü 1-2 firmayla görüşüp istediğim donanımın tamamladığında toplam ağırlık neye denk gelecek öğreneceğm.. benim koyacağım eşyanın yaklaşık ağırlığı da belli.. ona göre kg konusu netlik kazanacak gibi görünüyor..
Yukarıda yazdığınız 2 karavanda sınırlardadır. NK karavan için forumda şikayetler okumuştum. Ayrıca yazın kamp alanında yerleştirmek için bir nk karavana yardımcı olmuştum. 3 kişi zor hareket ettirmiştik :smiley:

Hangi firma olursa olsun mutlaka kantara çıkarak teslim alacağınız bir anlaşma yapın. Ben 2.el aldığım bir karavanı bile kantara çıkartarak aldım.

Benim ilk karavanım olacağı için max 100 lira gibi bir bütçe ayırdım bu işe.. alışırsak ilerde daha iyilerine bakarız diye düşünüyorum..

NK karavandan çok şikayet var, ortiz 3.,90 ise o parayı etmez,bence biraz daha bütçeyi zorla, ithal al

NK karavanlardaki şikayetleri epey inceledim.. Anladığım kadarıyla firma ve sahipleri özünde kötü insanlar değil ancak sanıyorum ki öz sermaye sıkıntısı yaşıyorlar.. Bu sebeple firma siparişi zamanında teslim edemiyor veya ücret iadesi yapmak konusunda güçsüz kalıyor.. Gördüğüm şikayetlerin geneli bu yönde.. Karavanıyla ilgili teknik vb. problem yaşayan birinin şikayetine denk gelmedim. Ancak NK karavan diğer üretici/satıcılara göre bir miktar daha ekonomik fiyatlarıyla öne çıkmış..

Öte yandan, NK, Ortiz vb. diğer birçok yerli karavan üreticisinin fiyatları standart pakette çok da ekonomik sayılmaz.. Hatta benim gibi derdi dinlenmek olan kullanıcıların ihtiyaç duyacağı donanımlar ilave edildiğinde bir avrupa karavan fiyatına denk geliyor ki ithal karavanlarda zaten bu ekstraların neredeyse tamamı standart olarak sunulmuş.. Bizim yerli üreticiler sinekliğe bile 3000 TL fiyat yazmış :smiley:)

Klima, sineklik, solar panel, kasetli wc, tente, cbe ünitesi, webasto, uydu ve tv, alko güvenlik donanımları ==> 60.000 tl (ortalama)
Yani son durumda geldiğim nokta şu :

1) 750 kg üstü standart donanımlı ve bütçemi aşmayacak türde bir karavan alıp zamanla daha kullanışlı hale getireceğim.
2) Bütçemi neredeyse üçe katlayıp yeni bir avrupa karavan alacağım.
3) Bütçeyi bozmadan ikinci el fakat donanımlı bir karavan alacağım. (ki bu ihtimalin üzerinde fazla durmuyorum)

Bu hesaplamaları yaparken bayi ve üreticilerin internet sitelerindeki fiyatları ve sarı site üzerindeki ilanları baz aldım.. Önümüzdeki haftaiçi gelecek olan fiyat tekliflerine göre güncel değerlendirmemi tekrar buradan paylaşırım..

Hayırlısı bakalım...

NK karavanlardaki şikayetleri epey inceledim.. Anladığım kadarıyla firma ve sahipleri özünde kötü insanlar değil ancak sanıyorum ki öz sermaye sıkıntısı yaşıyorlar.. Bu sebeple firma siparişi zamanında teslim edemiyor veya ücret iadesi yapmak konusunda güçsüz kalıyor.. Gördüğüm şikayetlerin geneli bu yönde.. Karavanıyla ilgili teknik vb. problem yaşayan birinin şikayetine denk gelmedim. Ancak NK karavan diğer üretici/satıcılara göre bir miktar daha ekonomik fiyatlarıyla öne çıkmış..

Öte yandan, NK, Ortiz vb. diğer birçok yerli karavan üreticisinin fiyatları standart pakette çok da ekonomik sayılmaz.. Hatta benim gibi derdi dinlenmek olan kullanıcıların ihtiyaç duyacağı donanımlar ilave edildiğinde bir avrupa karavan fiyatına denk geliyor ki ithal karavanlarda zaten bu ekstraların neredeyse tamamı standart olarak sunulmuş.. Bizim yerli üreticiler sinekliğe bile 3000 TL fiyat yazmış :smiley:)

Klima, sineklik, solar panel, kasetli wc, tente, cbe ünitesi, webasto, uydu ve tv, alko güvenlik donanımları ==> 60.000 tl (ortalama)

1) 750 kg üstü standart donanımlı ve bütçemi aşmayacak türde bir karavan alıp zamanla daha kullanışlı hale getireceğim.
3) Bütçeyi bozmadan ikinci el fakat donanımlı bir karavan alacağım. (ki bu ihtimalin üzerinde fazla durmuyorum)

Bu hesaplamaları yaparken bayi ve üreticilerin internet sitelerindeki fiyatları ve sarı site üzerindeki ilanları baz aldım.. Önümüzdeki haftaiçi gelecek olan fiyat tekliflerine göre güncel değerlendirmemi tekrar buradan paylaşırım..

Hayırlısı bakalım...
NK karavan alıp da ;kalite problemi yaşayan, teknik hata ve eksik veya hatalı olarak teslim alan o kadar çok kişi var ki, siz bir daha araştırın

.
Yerli karavanlarla Avrupa karavanları karşılaştırırken bence temel bir nokta asla atlanmamalı.
Özellikle bu aralar yerli karavanlar üretim öncesi sipariş yoluyla satın alınmakta. Galiba salgın öncesi de durum pek farklı değildi ? Avrupa karavanlar ise çoğunlukla birebir kendisi görülerek alınmakta.
Bunların ne anlama geldiğini çıkarmak, sanırım zor olmamalı ?..

Forumda yerli üreticilerin sıklıkla sözlerini tutmadığını okuyorum.
Beni daha çok şaşırtan ise bazı alıcıların üreticilere yaklaşımı. Onları bazen “abi” veya “babacan” terimleriyle sıfatlayarak bir çeşit duygusal yakınlaşmada bulunmaları, ara sıra yanlışlarını anlayışla karşılamaları yahut fuarlara bitmemiş araçlarla katılmalarını yadırgamamaları...
Bilmem bu yaklaşımlar bir tek bana mı tuhaf geliyor ?

Son düzenleme:

.
Yerli karavanlarla Avrupa karavanları karşılaştırırken bence temel bir nokta asla atlanmamalı.
Özellikle bu aralar yerli karavanlar üretim öncesi sipariş yoluyla satın alınmakta. Galiba salgın öncesi de durum pek farklı değildi ? Avrupa karavanlar ise çoğunlukla birebir kendisi görülerek alınmakta.
Bunların ne anlama geldiğini çıkarmak, sanırım zor olmamalı ?..

Forumda yerli üreticilerin sıklıkla sözlerini tutmadığını okuyorum.
Beni daha çok şaşırtan ise bazı alıcıların üreticilere yaklaşımı. Onları bazen “abi” veya “babacan” terimleriyle sıfatlayarak bir çeşit duygusal yakınlaşmada bulunmaları, ara sıra yanlışlarını anlayışla karşılamaları yahut fuarlara bitmemiş araçlarla katılmalarını yadırgamamaları...
Bilmem bu yaklaşımlar bir tek bana mı tuhaf geliyor ?
Mesut bey, bu yaklaşımların size tuhaf gelmesi bana tuhaf geldi :smiley: Almanya'da yaşasanız da sık sık Türkiye ye gelip gidiyorsunuz. Genel ortalamamız öyle. Arada tek tük sivrilenler zaten hemen fark ediliyor.

Bir başka knouda Hsüeyin bey ne yazmış;
Sızan gazın karavan dışına çıkabileceği o delik olmadan Avrupa birliğinde karavana ruhsat verilmez. Karavan dışına çıkamayan gaz birikir ve bir kıvılcımla karavanın yanmasına sebep olabilir. Saly bu durumu nasıl bilmiyor? Inanılır gibi değil.

Son düzenleme:

Mesut bey, bu yaklaşımların size tuhaf gelmesi bana tuhaf geldi :smiley: Almanya'da yaşasanız da sık sık Türkiye ye gelip gidiyorsunuz. Genel ortalamamız öyle. Arada tek tük sivrilenler zaten hemen fark ediliyor.

Cümlemi belagat amacıyla etkisi artsın diye öyle kurmuştum Teoman bey. İçiniz rahat olsun. Bizlere, Alman (Fransız) kaldığım falan yok yani.. :yum:

Son düzenleme:

Hayırlısı bakalım...
Konuyu açıp gitmişsin ne aldın sen akrdeşim.Merak ettik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR