Çekme karavan imalatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Discoverer06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,481

Discoverer06

Yeni Üye
Herkese merhabalar, öncelikle bu benim ilk mesajım olmasına rağmen forumdan zaman zaman çok bilgiler edindim bu yüzden hepinize çok teşekkür ederim. Bir süredir bende kendi çekme karavanımı yapmak istiyorum çünkü piyasada benim istediğim tarzda bir karavan bulamadım ve yakın özellikte olanlarında fiyatları hayli yüksekti. imalat yaptırmayı düşünüyorum çünkü kendim yapacak bir alanım yok malesef şimdi sormak istediğim şu teknik çizim ve imalat planı çıkartabilecek birisiyle görüştüm bu çizimleri yaptırsam Ankara’da bu işi malzeme tedariğini kendim sağlamak şartıyla teknik çizim okuyabilecek ve abartı olmayan işçilik rakamlarıyla yaptırabileceğim bir yer var mıdır.

Etiketler

Evet okudum açıkçası ama yinede denemek istiyorum. İhtiyacımı karşılayabilecek birşey yaptırabileceğime inanıyorum en azından yerli üreticilerin yaptığı ayarda olacağını düşünüyorum çünkü iyi malzemeler kullanmayı planlıyorum.
Sadece şase konusunda tereddütlerim var onu aşabilirsem gerisi problem değil.

Yerli karavancılar bir modelden onlarca üretiyorlar, sizin yapacağınız bir karavanın onların nispetinde olması bence pek mümkün değil. Standart üretimlere yönelmek paranızı çar çur etmenizi önleyecektir.

Bence yapabilirsiniz. Hayallerinizi ertelemeyin...
Teşekkür ederim desteğiniz için, Şuan yapıyorum zaten bir miktar yol katettim ama fazla zaman bulamıyorum malesef mobilya ile birlikte elektrik ve su tesisatını yaptırabileceğim uygun fiyatlı bir yer arıyorum Ankara’da yoksa baya geç bitecek gibi.

Herkese merhabalar, öncelikle bu benim ilk mesajım olmasına rağmen forumdan zaman zaman çok bilgiler edindim bu yüzden hepinize çok teşekkür ederim. Bir süredir bende kendi çekme karavanımı yapmak istiyorum çünkü piyasada benim istediğim tarzda bir karavan bulamadım ve yakın özellikte olanlarında fiyatları hayli yüksekti. imalat yaptırmayı düşünüyorum çünkü kendim yapacak bir alanım yok malesef şimdi sormak istediğim şu teknik çizim ve imalat planı çıkartabilecek birisiyle görüştüm bu çizimleri yaptırsam Ankara’da bu işi malzeme tedariğini kendim sağlamak şartıyla teknik çizim okuyabilecek ve abartı olmayan işçilik rakamlarıyla yaptırabileceğim bir yer var mıdır.
[/QUOT
Size proje ve uygulama konusunda yardimci olabilirim

Bu bașlıktaki bilgileri belki okudunuz ama, tekrar bir göz atmanızda fayda var.

Neden Çekme Karavan Yapmaktan Vazgeçtim ?
-----------------------------------------------
Yerli karavancılar bir modelden onlarca üretiyorlar, sizin yapacağınız bir karavanın onların nispetinde olması bence pek mümkün değil. Standart üretimlere yönelmek paranızı çar çur etmenizi önleyecektir.
---------------------------------------------------

Tecrübeli olanların lafını dinleyin, kazançlı çıkarsınız.
Hayal peşinde vaktinizi ve paranızı harcamayın.

ülkemizde malesef çok ciddi bir önyargı var bu konuda
-----------------------------------------------

---------------------------------------------------

Tecrübeli olanların lafını dinleyin, kazançlı çıkarsınız.
Hayal peşinde vaktinizi ve paranızı harcamayın.
ülkemizde malesef çok ciddi bir ön yargı var. Herkesin fikrine Saygı duyarım tabiki ama ben Hayallerimin peşinden koşup para kaybetmeyi tercih ederim ve Şuana kadar geldiğim noktada ilk defa yaptığım işlerde deneme yanılma yöntemleri sebebiyle maliyetim çok yükseldi ama kesinlikle içime sinen birşey yaptığımı görebiliyorum, piyasada satılan yerli karavanlarda kullanılan ürünlerden daha kaliteli ürünler kullanmama rağmen tahmin ediyorum maliyetimde o rakamları bulmayacaktır. Son olarak çok yorucu bir süreç olsada hayatımın yarısında ambalajlı ürünler satan biri olarak birşeyi kendi ellerinizle üretmek çok güzel bir duygu.

.
@Discoverer06 , foruma hoş geldiniz. :yum:

Bildiğim kadarı ile Türkiye’de hiçbir karavan üreticisi meslek bilgi ve tecrübesini karavancı ülkelerin piyasada yer kazanmış üreticilerinden edinmiş değiller.Tersi durumu bilen varsa lütfen beni düzeltsin.
Bütün işler; orijinaline bak-tahmin et-yap-yanıl-tekrar yap şeklinde yürümekte. Bu şekilde yapılan işlerin hiç olmazsa bu işe yeni başlayanlardan bir nebze daha iyi olabileceğini zaten sizin yazdığınızdan da çıkarmak mümkün. Fakat onlarda bile çıkan işlerin sonuçta herkezi ne kadar tatmin ettiği ortada..
Şu ana kadar bu forum dahil herhangi bir kaynakta Türkçe olmak üzere duvar yapı cinsleri veya kenar birleşim elementleri için tek bir yazıya rastlamamış olmam, bu işin karavancılarca da bilgisel alt yapısının yeterli olmadığı izlenimi vermekte. Çekme karavancı olmadığım halde yabancı forumlardan göz ucuyla edindiğim inanın öyle bilgiler var ki burada nesamesi bile geçmiyor.
Karavancı ülkelerin yazılı kaynak ve tecrübelerine internet üzerinden bile olsa erişme gereksinimi, umarım herkez hoş görür, alışkanlıklarımızdan olmamalı ?
Bütün bunları yazmamın sebebi, üretiminizin bu ortamda olacağına dikkatinizi çekmek içindi.

Bence Akın beyin dobra yaklaşımla yazdıklarını önyargı olarak sıfatlamak pek doğru olmamalı. Kendisi bildiğim kadarıyla iki çekme karavan yapıp hatta bunlardan biri için oldukça cebelleşerek belgelerini ancak alabildi. Yani doğru ve yanlışlarla dolu çok kimsede olmayan tecrübesi var. Bilgi birikimi ve karavancı yaşamı olarak da birkaç karavan eskittiğini unutmamalı. Yani kendisi eski tüfeklerden..
Zaten kimse de ucuz herhangi bir karavan yapamazsınız demiyor sanırım. Tabi yapabilirsiniz ama söylenmek istenen biraz farklı !..

Bu işte yapım tecrübeniz olmadığı halde karavanınızı gerektiği hatta istediğiniz gibi yapabileceğinizi düşünmeniz, bahsettiğiniz ön yargı için belki daha uygun bir örnek olmalı ? ;)

Cevabınızı tahmin edebiliyorum ama yine de yazayım dedim..:smiley:
.

Son düzenleme:

.

Bildiğim kadarı ile Türkiye’de hiçbir karavan üreticisi meslek bilgi ve tecrübesini karavancı ülkelerin piyasada yer kazanmış üreticilerinden edinmiş değiller.Tersi durumu bilen varsa lütfen beni düzeltsin.
Bütün işler; orijinaline bak-tahmin et-yap-yanıl-tekrar yap şeklinde yürümekte. Bu şekilde yapılan işlerin hiç olmazsa bu işe yeni başlayanlardan bir nebze daha iyi olabileceğini zaten sizin yazdığınızdan da çıkarmak mümkün. Fakat onlarda bile çıkan işlerin sonuçta herkezi ne kadar tatmin ettiği ortada..
Şu ana kadar bu forum dahil herhangi bir kaynakta Türkçe olmak üzere duvar yapı cinsleri veya kenar birleşim elementleri için tek bir yazıya rastlamamış olmam, bu işin karavancılarca da bilgisel alt yapısının yeterli olmadığı izlenimi vermekte. Çekme karavancı olmadığım halde yabancı forumlardan göz ucuyla edindiğim inanın öyle bilgiler var ki burada nesamesi bile geçmiyor.
Karavancı ülkelerin yazılı kaynak ve tecrübelerine internet üzerinden bile olsa erişme gereksinimi, umarım herkez hoş görür, alışkanlıklarımızdan olmamalı ?
Bütün bunları yazmamın sebebi, üretiminizin bu ortamda olacağına dikkatinizi çekmek içindi.

Bence Akın beyin dobra yaklaşımla yazdıklarını önyargı olarak sıfatlamak pek doğru olmamalı. Kendisi bildiğim kadarıyla iki çekme karavan yapıp hatta bunlardan biri için oldukça cebelleşerek belgelerini ancak alabildi. Yani doğru ve yanlışlarla dolu çok kimsede olmayan tecrübesi var. Bilgi birikimi ve karavancı yaşamı olarak da birkaç karavan eskittiğini unutmamalı. Yani kendisi eski tüfeklerden..
Zaten kimse de ucuz herhangi bir karavan yapamazsınız demiyor sanırım. Tabi yapabilirsiniz ama söylenmek istenen biraz farklı !..

Bu işte yapım tecrübeniz olmadığı halde karavanınızı gerektiği hatta istediğiniz gibi yapabileceğinizi düşünmeniz, bahsettiğiniz ön yargı için belki daha uygun bir örnek olmalı ? ;)

.

Merhaba; detay bilgileri niye paylasilsinki? Yurtdisinda insanlar kendine has stil sahibi ozenerek bir mobil ev yada kontryner yapiyorlar. Dogal olarak kullanilan ve bilesim detaylari hep birbirinden farkli olur. Ama Turkiyeye bakarsak cogunluk ver parayi al hizmeti mantiginda. Yurtdisinda mimara teknik ekibe saygi varm Tr de mimar tuttum denilir. Yada cok para kszaniyo denilir.

Bu ulkede yeni malzemelrr kullanilmaz . Cok basit mutfak bile yaptirmak icin kim benim neye ihtiyacim var diye soruyo. Firmanin en cok bunu satiyorsuz demesi yada komsusunda gormesi yeterli.

Ve azicik elektrik ten anliyorsan tesisat döseyebilerim mantiginda kisiler varm

Ben kendimi övmek icin demiyorum ama mesleki mantigim hep daha farkliydi. Kisiye karaktere kosullara ozel mekanlar yarattik detay cozduk. Polyarbonati br mahalde komple kullanan benim mesela..

Tiny house da da iddaliyimcogu firma ogrenmis bi thermowood kullaniyoruz diye. Dovizle geliyo normal o kadar pahali olmasi.

Musteri ne istedigini biliyorsa butcesini biliyorsa ben onu yaptim yaparimda.ama ccogunlukla musteri yasayarak deneyimliyo eskikleri . Dokununca Aaaa soba sicak mantiginda.

Cogunlugu bilemem. Karavan icin buyuk firmalara bakin kaset tuvalet.7bin tl . Yap 1500 tlye manuel . Koy depoyu altina. 5 binlirani baska eksigine harca. Bu en basit ornek.

.

.
Öncelikle teşekkür ederim, yapım tecrübem olmayabilir ama durduk yere de böyle bir işe girişmedim şuana kadar kendi şahsıma ait 21 adet araç geçti elimden Bu araçların hepsiyle tek tek sanayide ilgilenmişimdir v10 motor bile indirtmişliğim var az buçuk elimde tornavida tutar neyin nerede yapılacağını da bilirim olmaz diyen insanlar yüzünden imalat planını bile kendim çıkarttım üzülerek söylüyorum artık yoruldum bu konulardan, benim nazarımda vakit ve nakit olduğu sürece yapılmayacak hiçbir üretim yoktur ama burada amaç fiyat ve kaliteyi bir arada yakalayabilmek bu işe ticari bir arayış veya kaygı ile girmedim amacım kendi ihtiyacımı karşılayacak bir karavan yaptırtmaktı şuan yaptırtma kısmından da Haksız rakamlar isteyen insanlar sebebiyle vazgeçtim bende ticaretle uğraşıyorum maliyeti 1 TL olan işe 5-10tl arasında istiyorlar tamamen kendim yapmaya karar verdim. Bağımsız süspansiyonlu ve airmaticli kupası ve şasisi gerektiğinde ayrılabilen bir karavan imal ediyorum. Mesela duvar yapı cinslerinden bahsetmişsiniz ben tavandan tabana kadar 4mm 32 DNS xps e çift yüz 1.8mm ctp yi vakumlu preste bastırdım özel yapıştırıcılar kullandık ve yalıtım seviyesi olarak yaptığım panelden daha iyi bir yalıtımın hazır imalat karavanlarda olduğunu düşünmüyorum. Kullandığım ctp en iyisi xps 3 tonluk araçla 5mm ezemedik bu malzemeleri ticari olarak bu işi yapan kimse kullanmaz bu yüzden hazır imalat bir ürün almak istemedim, herkese Saygı duyuyorum ama yapmamak yerine hata yaparak doğruyu bulmayı tercih ediyorum.

Karavan yapımı multidisipliner bir iş,
Çekme karavan yapımı çok daha fazla beceri istiyor.
Ben ilk karavanımı (2010) kendim yapmayı tercih ettiğim halde ikinci karavanımı (2017) profesyonel bir üreticiden almayı seçtim.
Üstelik benim de elim epey iyi alet tutar ama konu bu değil.
Bence çekme karavan yapmaya uğraşmak için değmez.
Çünkü hem çok iyi bir tasarımcı, hem kaynakçı, hem karoserci, hem döşemeci, hem mobilyacı, hem elektrikçi,, hem su tesisatçısı, hem ahşap boyacı, hem dış boyacı, hem camcı ve daha nicesi olması lazım.
Siz ilk defa karşılaşacağınız bu işlerin hepsini hiç hatasız yapacağınızı iddia ediyorsunuz. Hem de aynı karavandan onlarca üretmiş üreticiler kadar iyi olacağını iddia ediyorsunuz.
Size kolay gelsin.
Uyarımız başlamamış olanlara,
Güzel bir karavanla, keyifle gezmek için bu işlere kendiniz bulaşmayın.
Olay kağıt üstünde hesapladığınız gibi değil.
Başladıktan sonra anlarsınız.
Kullanıcılar tarafından yapılan on çekme karavandan dokuz tanesi karşıdan bakınca hilkat garibesi gibi durmaktadır.
O on kişiden bir kişi de kesin teknik bir elemandır. Yani teknik konularda bilgili olduğu bir disiplinden gelmekte olan,
ortalamanın üzerinde bir kişidir. Veya bu kişi ciddi bir ustalık satın almış, bir şekilde atölye olanaklarına sahip olmuştur. Ne olursa olsun bu iş AMATÖR işi bir uğraş değildir.
Ayrıca bir amatörün ilk defa kullanacağı makina alet ve tekniklerle uğraşırken çok ciddi bir şekilde kendini yaralama, kör etme, sakatlama riski vardır.
Profesyonel olarak üretilmiş iyi bir karavanı ederini ödeyerek satın almak çok daha ekonomik, tehlikesiz, zevkli ve alınan karavanın zaman olarak hizmet süresi çok daha uzun olacaktır.
Elbette çok iyi örnekler olabilir ve buradaki iddia sahipleri çok iyi karavanlar üretebilir ama ürettikleri zaman bunun başta kağıt üstünde göründüğü kadar ucuza gelmediğini görüp bana hak vereceklerdir diye düşünüyorum.
Gezenevcilik bir zevk işidir, Buna eziyet çekerek başlamayın. (Benim tavsiyemdir.)

Benim gezenevciliğe başlangıç çilenamem: (Kendi yaptığım ilk gezenevim) Altıteker maceralarımız...
Hazır aldığım Pirikamp'ım: www.pirikamp.com

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR