Çekme Karavan Dingil Ve Kaplin

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BeSoldier Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,416

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Arkadaşlar...
Fikir ve bilgi almak adına...
400 x 200 boyutlarında bir şase için araba arka dingili kullansak. Arabadan sökülen dingil olduğundan üzerinde amortisör ve fren sistemi mevcut. Frenli bir kaplin alsak. Frenli kaplin ile arabadan sökülen dingili bir birine entegre edebilir miyiz. Bu konu hakkında bilgi ve fikri olan var mı burada...???
Şasenin projesini aşağıya ekledim.

Ase

Etiketler
oncelikle saseyi yeniden degerlendirin, cekme karavan icin uygun bir yapisi yok, en basit sekliyle sasenin A harfine benzemesi gerektigini soyleyeyim. hatta yurtdisinda uretilen saselerde A nin cizgisi diyebilecegim destegi bile koymuyorlar.
aractan cikma dingil ya da torsiyon kullanmak amator calismalar icin iyi bir cozum olabilir, @yugun yucel hocam in ilk cekme karavani garip in hikayesini mutlaka okuyun, eldeki imkanlarla, iyi dusunulmus, ayaklari yere basan gercekten amator ruhla yapilmis bir karavan. yucel hocam da broadway cikmasi torsiyon kullanmis. arac cikmasi torsiyon ya da dingilin sizin olculerinize uymayacagini dusunuyorum. cunku sizin genisliginiz 2 metre. arabadan sokulen diye yazdiginiz icin otomobilden cikma parca kullanacaginizi varsayiyorum. otomobillerin genisligi 2 metreyi bulmaz. lastikler iceride kalir, cok derin yaklasik 60- 70 cm derinlikte camurluk yapmaniz gerekir. daha detayli bilgi verirseniz uzerinde tartisiriz. insallah arzu ettiginiz gibi bir karavan yapar guzel gunlerde gule gule kullanirsiniz

oncelikle saseyi yeniden degerlendirin, cekme karavan icin uygun bir yapisi yok, en basit sekliyle sasenin A harfine benzemesi gerektigini soyleyeyim. hatta yurtdisinda uretilen saselerde A nin cizgisi diyebilecegim destegi bile koymuyorlar.
aractan cikma dingil ya da torsiyon kullanmak amator calismalar icin iyi bir cozum olabilir, @yugun yucel hocam in ilk cekme karavani garip in hikayesini mutlaka okuyun, eldeki imkanlarla, iyi dusunulmus, ayaklari yere basan gercekten amator ruhla yapilmis bir karavan. yucel hocam da broadway cikmasi torsiyon kullanmis. arac cikmasi torsiyon ya da dingilin sizin olculerinize uymayacagini dusunuyorum. cunku sizin genisliginiz 2 metre. arabadan sokulen diye yazdiginiz icin otomobilden cikma parca kullanacaginizi varsayiyorum. otomobillerin genisligi 2 metreyi bulmaz. lastikler iceride kalir, cok derin yaklasik 60- 70 cm derinlikte camurluk yapmaniz gerekir. daha detayli bilgi verirseniz uzerinde tartisiriz. insallah arzu ettiginiz gibi bir karavan yapar guzel gunlerde gule gule kullanirsiniz
Öncelikle dönüş ve yorum için teşekkür ederim.
Aslında alko frenli dingil kullanmayı düşünüyorum. Ancak şase kendi yapımım olduğundan bazı arkadaşlar arabadan sökülmüş olan fren ve amortisör sistemi üzerinde olan bir dingil (Şahin marka araba) kulla bileceğim fikrini attılar ortaya. frenli kaplin alırsam ona entergre edile bilir gibisinden. Şase ana gövde 40x80x3mm profilden yapıldı. Sizin demiş olduğunuz şase şeklini gördüm inceledim. Şaseyi yapan demirci arkadaşla A şekline dönüştürmesi için görüşeceğim. Değişim yapma imkanımız var. Şuan ki hali ile ana gövde aralığı 128 cm doğru araba dingili kısa kalacak. Onu da araya ek yapıp uzatma fikri atıldı ortaya. Bu fikirleri paylaşıp buradaki üstatlarında düşüncelerini öğrenmek istedim.

Bu arada Garip in yapım hikayesini bulamadım :( :(

Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

yucel hocam beni affetsin celebiyi garip yapmisim 🤭

Estağfurullah, Hepsi sizin nezaketiniz, güzelliğiniz. Sevgiler...
Yücel Üstadım hayırlı geceler...
Bende şimdi sizin şaheseri nasıl hayata geçirdiğinizi okuyup görselleri inceliyordum.
Özellikle şaseye bağlanan araba dingilinin fren sistemini devreye sokma konusu benim için önemliydi. Siz bu konuda gayet güzel açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuşsunuz o zamanlar. teşekkür ederim...

Çelebi'nin hikayesi...

Yücel Üstadım hayırlı geceler...
Bende şimdi sizin şaheseri nasıl hayata geçirdiğinizi okuyup görselleri inceliyordum.
Özellikle şaseye bağlanan araba dingilinin fren sistemini devreye sokma konusu benim için önemliydi. Siz bu konuda gayet güzel açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuşsunuz o zamanlar. teşekkür ederim...
Bir şey değil, Size bir yararı dokunduysa ne mutlu. On yıl öncesinden bahsediyoruz. O zaman bulunduğum yerlerdeki yerel malzemeleri kullanarak yaptım o karavanı. Güzel bir maceraydı. İlk kez karavanın tadını aldığım, ilk göz ağrımdır Çelebi'm.
Selamlar.

Bir şey değil, Size bir yararı dokunduysa ne mutlu. On yıl öncesinden bahsediyoruz. O zaman bulunduğum yerlerdeki yerel malzemeleri kullanarak yaptım o karavanı. Güzel bir maceraydı. İlk kez karavanın tadını aldığım, ilk göz ağrımdır Çelebi'm.
Selamlar.
Yücel hocam...
Kesinlikle faydası oldu.. Hatta ilk fırsatta sizinle irtibat kurmayı çok isterim... Buradan yapmak istediklerimi anlatmak hem uzun ve anlaşılmaz olabilir... Fikir ve yönlendirmeleriniz benim projelendirdiğim karavanı ortaya çıkartmamda çok yardımcı olacağını düşünüyorum. On yıl öncesindeki malzeme eksikliğine rağmen gayet güzel ve amatör ruhu okşayan bir çalışma olmuş.

Arkadaşlar...
400 x 200 boyutlarında bir şase için araba arka dingili kullansak. Arabadan sökülen dingil olduğundan üzerinde amortisör ve fren sistemi mevcut. Frenli bir kaplin alsak. Frenli kaplin ile arabadan sökülen dingili bir birine entegre edebilir miyiz. Bu konu hakkında bilgi ve fikri olan var mı burada...???

Ekli dosyayı görüntüle 521286

Arkadaşlar...

Ekli dosyayı görüntüle 521286
Dingili

Aslında ben tasarımımı yaparken yabancı Teardrop sitesinde bulduğum bir Exel programı kullanmıştım. Ama çok uzun yıllar geçti ve bu program artık bende yok. Dingil merkezinin (Aslında tekerlek merkezinin) şasenin kaçıncı santimetresine denk gelmesi gerektiğini böyle bir hazır hesaplama programı kullanarak bulabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri