Çekme Karavan Dingil Ve Kaplin

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BeSoldier Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 209

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Arkadaşlar...
Fikir ve bilgi almak adına...
400 x 200 boyutlarında bir şase için araba arka dingili kullansak. Arabadan sökülen dingil olduğundan üzerinde amortisör ve fren sistemi mevcut. Frenli bir kaplin alsak. Frenli kaplin ile arabadan sökülen dingili bir birine entegre edebilir miyiz. Bu konu hakkında bilgi ve fikri olan var mı burada...???
Şasenin projesini aşağıya ekledim.

Ekli dosyalar

• Şase.jpg
    Şase.jpg
    114.3 KB · Görüntüleme: 9

Etiketler

SNN76

EFELİK EFENDİLİKTİR...
oncelikle saseyi yeniden degerlendirin, cekme karavan icin uygun bir yapisi yok, en basit sekliyle sasenin A harfine benzemesi gerektigini soyleyeyim. hatta yurtdisinda uretilen saselerde A nin cizgisi diyebilecegim destegi bile koymuyorlar.
aractan cikma dingil ya da torsiyon kullanmak amator calismalar icin iyi bir cozum olabilir, @yugun yucel hocam in ilk cekme karavani garip in hikayesini mutlaka okuyun, eldeki imkanlarla, iyi dusunulmus, ayaklari yere basan gercekten amator ruhla yapilmis bir karavan. yucel hocam da broadway cikmasi torsiyon kullanmis. arac cikmasi torsiyon ya da dingilin sizin olculerinize uymayacagini dusunuyorum. cunku sizin genisliginiz 2 metre. arabadan sokulen diye yazdiginiz icin otomobilden cikma parca kullanacaginizi varsayiyorum. otomobillerin genisligi 2 metreyi bulmaz. lastikler iceride kalir, cok derin yaklasik 60- 70 cm derinlikte camurluk yapmaniz gerekir. daha detayli bilgi verirseniz uzerinde tartisiriz. insallah arzu ettiginiz gibi bir karavan yapar guzel gunlerde gule gule kullanirsiniz

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
oncelikle saseyi yeniden degerlendirin, cekme karavan icin uygun bir yapisi yok, en basit sekliyle sasenin A harfine benzemesi gerektigini soyleyeyim. hatta yurtdisinda uretilen saselerde A nin cizgisi diyebilecegim destegi bile koymuyorlar.
aractan cikma dingil ya da torsiyon kullanmak amator calismalar icin iyi bir cozum olabilir, @yugun yucel hocam in ilk cekme karavani garip in hikayesini mutlaka okuyun, eldeki imkanlarla, iyi dusunulmus, ayaklari yere basan gercekten amator ruhla yapilmis bir karavan. yucel hocam da broadway cikmasi torsiyon kullanmis. arac cikmasi torsiyon ya da dingilin sizin olculerinize uymayacagini dusunuyorum. cunku sizin genisliginiz 2 metre. arabadan sokulen diye yazdiginiz icin otomobilden cikma parca kullanacaginizi varsayiyorum. otomobillerin genisligi 2 metreyi bulmaz. lastikler iceride kalir, cok derin yaklasik 60- 70 cm derinlikte camurluk yapmaniz gerekir. daha detayli bilgi verirseniz uzerinde tartisiriz. insallah arzu ettiginiz gibi bir karavan yapar guzel gunlerde gule gule kullanirsiniz
Öncelikle dönüş ve yorum için teşekkür ederim.
Aslında alko frenli dingil kullanmayı düşünüyorum. Ancak şase kendi yapımım olduğundan bazı arkadaşlar arabadan sökülmüş olan fren ve amortisör sistemi üzerinde olan bir dingil (Şahin marka araba) kulla bileceğim fikrini attılar ortaya. frenli kaplin alırsam ona entergre edile bilir gibisinden. Şase ana gövde 40x80x3mm profilden yapıldı. Sizin demiş olduğunuz şase şeklini gördüm inceledim. Şaseyi yapan demirci arkadaşla A şekline dönüştürmesi için görüşeceğim. Değişim yapma imkanımız var. Şuan ki hali ile ana gövde aralığı 128 cm doğru araba dingili kısa kalacak. Onu da araya ek yapıp uzatma fikri atıldı ortaya. Bu fikirleri paylaşıp buradaki üstatlarında düşüncelerini öğrenmek istedim.

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Bu arada Garip in yapım hikayesini bulamadım :( :(

SNN76

EFELİK EFENDİLİKTİR...
Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

yucel hocam beni affetsin celebiyi garip yapmisim 🤭

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Estağfurullah, Hepsi sizin nezaketiniz, güzelliğiniz. Sevgiler...
Yücel Üstadım hayırlı geceler...
Bende şimdi sizin şaheseri nasıl hayata geçirdiğinizi okuyup görselleri inceliyordum.
Özellikle şaseye bağlanan araba dingilinin fren sistemini devreye sokma konusu benim için önemliydi. Siz bu konuda gayet güzel açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuşsunuz o zamanlar. teşekkür ederim...

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Çelebi'nin hikayesi...

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Yücel Üstadım hayırlı geceler...
Bende şimdi sizin şaheseri nasıl hayata geçirdiğinizi okuyup görselleri inceliyordum.
Özellikle şaseye bağlanan araba dingilinin fren sistemini devreye sokma konusu benim için önemliydi. Siz bu konuda gayet güzel açıklayıcı paylaşımlarda bulunmuşsunuz o zamanlar. teşekkür ederim...
Bir şey değil, Size bir yararı dokunduysa ne mutlu. On yıl öncesinden bahsediyoruz. O zaman bulunduğum yerlerdeki yerel malzemeleri kullanarak yaptım o karavanı. Güzel bir maceraydı. İlk kez karavanın tadını aldığım, ilk göz ağrımdır Çelebi'm.
Selamlar.

BeSoldier

Ana Kamp
Yer
Alanya
Bir şey değil, Size bir yararı dokunduysa ne mutlu. On yıl öncesinden bahsediyoruz. O zaman bulunduğum yerlerdeki yerel malzemeleri kullanarak yaptım o karavanı. Güzel bir maceraydı. İlk kez karavanın tadını aldığım, ilk göz ağrımdır Çelebi'm.
Selamlar.
Yücel hocam...
Kesinlikle faydası oldu.. Hatta ilk fırsatta sizinle irtibat kurmayı çok isterim... Buradan yapmak istediklerimi anlatmak hem uzun ve anlaşılmaz olabilir... Fikir ve yönlendirmeleriniz benim projelendirdiğim karavanı ortaya çıkartmamda çok yardımcı olacağını düşünüyorum. On yıl öncesindeki malzeme eksikliğine rağmen gayet güzel ve amatör ruhu okşayan bir çalışma olmuş.

BENZER İÇERİKLER

Forum istatistikleri

Forumdaki Konu Sayısı
100,264
Konulara Yazılmış Mesajlar
1,480,737
Kayıtlı Üye Sayımız
168,219
Kaydolan Son Üyemiz
senbuse
Bugün Forumu Ziyaret Eden
Yandex.Metrica
Son 24 Saatte Ziyaret Eden

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLER

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Yer Sağlayıcı: VERİTEKNİK Belge No: YS-308

Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir