Çekme Karavan - Alternatörden Şarj - Akü Ihtiyacı - Jeneratör

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekelimustafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,535
Lamba yerine şerit led kullanılsa aracın kendi aküsü de yeter.Pompa yerine şöyle bir ürün kullanılsa aküye de panele de ihtiyaç kalmaz bence.http://www.yatdukkani.com/u1154/Manuel-Sintine-Pompas%C4%B1/ayak-su-
1590238295843

Etiketler
12v buzdolabı kompresörü sipariş vermiştim bayramdan önce. geldi bozuk çıktı. iade ettim. şimdi de yenisini sipariş verdim. İnşallah bu çalışır.
dün de çinden dizel ısıtıcı siparişi verdim.
karavanı yavaş yavaş çin malı ürünlerle donatıcaz bakalım anlaşılan.

çekme karavanımın aküsünü aracımın alternatörü ile şarj edemeyeceğimi anladıktan sonra ben de solar enerji konularını okumaya başladım forumda. okudukça kafam daha çok karıştı haliyle.
öncelikle hiç kimse şu marka akü iyidir, şu marka panel fiyatına göre fena değildir gibi bir öneride bulunmuyor.
sağolsun Mesut Bey'in (evliyaçelebi2 şimdilerde doğrucu davut) gönderilerinden şunu anladım ki;
Türkiye enleminde (panel boyutunuz da birazcık ihtiyacınızın üzerinde ise) mppt şarj cihazına ve monokristal panel e ihtiyaç olmadığını anlamış bulunmaktayım. pwm şarj cihazı ve polikristal panel yeterli görünüyor.
ama netleştiremediğim birçok husus var.

karavanım çekme karavan
12v kompresörlü 90 lt buzdolabı (60w)
dizel ısıtıcı (48w)
hidrofor, led aydınlatma ve tablet - telefon şarjı şeklinde bir donanım olacak
belirli bir rotam yok. karadenize de akdenize de gidiyorum. geçmişte her iki yönde de rotalarım oldu.
dönem nisan-eylül arası denilebilir.

forumda kullanıcılar 200Ah lik akü olmalıdır demişler genelde.
200 lük tek akü daha çabuk dolar deniliyor ancak diğer yandan buzdolabı için ayrı akü daha kullanışlıdır diyenler var.
marka zikreden hiç yok. sanırım marka zikredeni forumdan atıyorlar :smiley:
yerli markalar var. yabancılar var. vrla var. agm var. efb var. volt var exide var lexron var nova var. mutlu var. var oğlu var.
çok seçeneğin mutsuzluk getirdiğine dair araştırmalar da var:smiley:

bu akü için 2x170w panel düşünüyorum. poli var mono var. yerli var bir de en çok lexron diye bir marka var.

solar şarj cihazı ne marka hangi model olacak kaç amper olacak hiç bilmiyorum zaten. piyasada 1500 tane şarj cihazı olduğu için benim kafa da 1500.

iki panel iki şarj cihazı iki akü çok mu saçma bir fikir. (buzdolabını ayırmak için)

bir de sistemi kendim kurabilir miyim ya da ankara da kime yaptırmalıyım.
birine yaptırcak olursam biliyorum ki kendi sattığı markaları bana dayatacak..

bir ak sakallı dede çıksa, evladım şu aküyü şu şarj cihazını al şurdaki şu adama taktır dese çok sevaba girer:smiley:

Ce
12v buzdolabı kompresörü sipariş vermiştim bayramdan önce. geldi bozuk çıktı. iade ettim. şimdi de yenisini sipariş verdim. İnşallah bu çalışır.
dün de çinden dizel ısıtıcı siparişi verdim.
karavanı yavaş yavaş çin malı ürünlerle donatıcaz bakalım anlaşılan.

çekme karavanımın aküsünü aracımın alternatörü ile şarj edemeyeceğimi anladıktan sonra ben de solar enerji konularını okumaya başladım forumda. okudukça kafam daha çok karıştı haliyle.
öncelikle hiç kimse şu marka akü iyidir, şu marka panel fiyatına göre fena değildir gibi bir öneride bulunmuyor.
sağolsun Mesut Bey'in (evliyaçelebi2 şimdilerde doğrucu davut) gönderilerinden şunu anladım ki;
Türkiye enleminde (panel boyutunuz da birazcık ihtiyacınızın üzerinde ise) mppt şarj cihazına ve monokristal panel e ihtiyaç olmadığını anlamış bulunmaktayım. pwm şarj cihazı ve polikristal panel yeterli görünüyor.
ama netleştiremediğim birçok husus var.

karavanım çekme karavan
12v kompresörlü 90 lt buzdolabı (60w)
dizel ısıtıcı (48w)
hidrofor, led aydınlatma ve tablet - telefon şarjı şeklinde bir donanım olacak
belirli bir rotam yok. karadenize de akdenize de gidiyorum. geçmişte her iki yönde de rotalarım oldu.
dönem nisan-eylül arası denilebilir.

forumda kullanıcılar 200Ah lik akü olmalıdır demişler genelde.
200 lük tek akü daha çabuk dolar deniliyor ancak diğer yandan buzdolabı için ayrı akü daha kullanışlıdır diyenler var.
marka zikreden hiç yok. sanırım marka zikredeni forumdan atıyorlar :smiley:
yerli markalar var. yabancılar var. vrla var. agm var. efb var. volt var exide var lexron var nova var. mutlu var. var oğlu var.
çok seçeneğin mutsuzluk getirdiğine dair araştırmalar da var:smiley:

bu akü için 2x170w panel düşünüyorum. poli var mono var. yerli var bir de en çok lexron diye bir marka var.

solar şarj cihazı ne marka hangi model olacak kaç amper olacak hiç bilmiyorum zaten. piyasada 1500 tane şarj cihazı olduğu için benim kafa da 1500.

iki panel iki şarj cihazı iki akü çok mu saçma bir fikir. (buzdolabını ayırmak için)

bir de sistemi kendim kurabilir miyim ya da ankara da kime yaptırmalıyım.
birine yaptırcak olursam biliyorum ki kendi sattığı markaları bana dayatacak..

bir ak sakallı dede çıksa, evladım şu aküyü şu şarj cihazını al şurdaki şu adama taktır dese çok sevaba girer:smiley:

Çeken aracınız nedir?
Alternator/motor starter bataryası/karavanın alternatörden şarjı için.
Karavan içinde buzdolabı ve servis batarya sistemi için montaj yerleşim yerleri elektrik koruma kontrol ekipmanlarının sabitlenmesi, bağlantıları ve tesisat kolaylığı için( fiziksel ağırlık dengelemesi) belirleyin.
Kullandığınız elektrikli cihazları yazmışsınız, sistemin tamamını kendiniz yapacağınız için bazı pratik uygulamaları yapabiliyor olmanız gerekiyor, panel montajından, kablo tesisatları, sigorta ve kontrol cihazlarının montaj ve bağlantılarını doğru olarak yapabilirmisiniz?

Herkes doğal olarak kullandığı ya da sattığı ürüne öncelik verir.Siz de ki tüketimin birebir aynısı bende de var.Benim kullandığım ve sorun yaşamadığım sistemin linklerini aşağıya atıyorum.Bu arada kurulum çok çok basit,düğme iliklemek kadar basit o kadar yani:smiley:Her şey hazır geliyor.https://urun.n11.com/aku/12v-190ah-b90-varta-promotive-efb-marin-akusu-P279843996 , Mc4 Soketli, 5+5 Toplam 10 Metre 6 Mm Solar Panel Kablosu - n11.com , 20 Amper Solar Şarj Regülatörü (en Yeni Patentli Tasarım) - n11.com , 180 Watt Monokristal Güneş Paneli - n11.com

.
Mustafa bey,
Mono kristal paneller de artık o kadar ucuzladı ki poli kristal panel almanın ekonomik avantajı da dolayısıyla küçülmüş durumda. Bence rahatlıkla mono kristal panel alınabilir.

Fazla panel gücünün, karavanlar için PWM regülatörü yeterli kılabildiğinden bahsedilmişti. Tabi hedeflenen konumların verileri de önemli. Yaz ve güz karavancıları bu açıdan rahat durumda. 2x170 W panelleri kış günleri için düşünmüş olmalısınız ?

Solar regülatörü için prensipte;
* daha sonra panel ilave olasılığı yüzünden kapasitesinin büyük seçilmesi veya en azından elektronik akşamının zorlanarak ısıdan zarar görmemesi için, panel gücünün %20 üzerinde olması,
* mümkünse sıhhatli dolum açısından en az üç fazlı dolum yapabilmesi ve de yine mümkünse,
* karavanın atıl kaldığı mevsimlerde, aracın şarj aküsü için ikinci küçük kapasiteli bir çıkışının olması tavsiye edilebilir.
Özellikle son iki maddeye uymayanların cehenneme gideceği diye bir zorunluluk yok. :yum:

Regülatörde display ise kanımca gereksiz. Dolumun olduğunu veya sorunlu durumları gösteren LED ler tamamiyle yeterli. Akım değerini anlık görmek yerine, aslında akünün doluluğunu bilmek gerektiğinden, bilgisayar kadar doğru olmasa da aküye doğrudan bağlı bir voltmetrenin olması çok daha yerinde.

Ben bunları yazarken @makara60 benim de gayet uygun bulduğum kendi kombinasyonunu yazmış. O memnun olduğuna göre sizin de birçok çekincelerinize artık gerek kalmayacak demektir.

Ben de başaracağınızı düşünüyorum. Bülent beyin yazdıklarına dikkat eder ve kullanma kılavuzlarında olması gereken, kablo kesit ve sigortalama bilgilerine uyarsanız sorunla karşılaşma durumunuz olmaz.

Panelleri yapıştırmayla ilgili aşağıdaki adrese bazı şeyler yazmıştım. Gerekirse tekrar sorun. Burada kamu hizmeti yapıyoruz icabında.;)
İltifatınıza teşekkürler.:yum:

Isıtıcınız ne model ?
.

Son düzenleme:

Ce

Çeken aracınız nedir?
Alternator/motor starter bataryası/karavanın alternatörden şarjı için.
Karavan içinde buzdolabı ve servis batarya sistemi için montaj yerleşim yerleri elektrik koruma kontrol ekipmanlarının sabitlenmesi, bağlantıları ve tesisat kolaylığı için( fiziksel ağırlık dengelemesi) belirleyin.
Kullandığınız elektrikli cihazları yazmışsınız, sistemin tamamını kendiniz yapacağınız için bazı pratik uygulamaları yapabiliyor olmanız gerekiyor, panel montajından, kablo tesisatları, sigorta ve kontrol cihazlarının montaj ve bağlantılarını doğru olarak yapabilirmisiniz?
alternatör şarjından vazgeçmiş bulunmaktayım. aracım 2015 renault grand scenic 1.5 dci. çeki demiri taktırırken karavan fişinin geri vites bağlantısı üzerinden ayrı bir hat çektirmiştim. 2.5 luk tabir edilen kablo ile. ancak bu hattın uzun olması ve kablo kalınlığının yeterli olmaması nedeniyle şarjın mümkün olmayacağını daha önce siz dile getirmiştiniz hatırladığım kadarıyla.
bu nedenle alternatör şarjından vazgeçmiş bulunmaktayım.
pratik uygulamaları yapabilirim ancak elektrik bilgim zayıf. nerede hangi kalınlıkta kablo kullanmam gerektiğine kendim karar veremem. aynı şeklide kullanmam gereken sigortaların büyüklüğüne ve bağlantı şekline de. bu nedenle ancak bir şema olursa bunu uygulayabilirim. ama kendim yapmak konusunda ısrarcı değilim. ankarada bu işle ilgilenen firmaları araştıracağım.

Herkes doğal olarak kullandığı ya da sattığı ürüne öncelik verir.Siz de ki tüketimin birebir aynısı bende de var.Benim kullandığım ve sorun yaşamadığım sistemin linklerini aşağıya atıyorum.Bu arada kurulum çok çok basit,düğme iliklemek kadar basit o kadar yani:smiley:Her şey hazır geliyor. 12v 190ah B90 Varta Promotive Efb Marin Aküsü - n11.com , Mc4 Soketli, 5+5 Toplam 10 Metre 6 Mm Solar Panel Kablosu - n11.com , 20 Amper Solar Şarj Regülatörü (en Yeni Patentli Tasarım) - n11.com , 180 Watt Monokristal Güneş Paneli - n11.com
cevabınız için çok teşekkür ederim. tüketimlerimizin aynı olması ve sorun yaşamamış olmanız benim için önemli. bu efb aküler sulu aküler ile jel aküler arasında bir yerde teknoloji olarak sanırım? aynı fiyatlara jel aküler de var hatta daha ucuzu da var. ama sanırım iyi marka bir efb bilinmedik bir jel aküden iyidir diye düşündünüz ve bence de mantıklı bir yaklaşım. ürünleri inceliycem.

.
Mustafa bey,
Mono kristal paneller de artık o kadar ucuzladı ki poli kristal panel almanın ekonomik avantajı da dolayısıyla küçülmüş durumda. Bence rahatlıkla mono kristal panel alınabilir.

Fazla panel gücünün, karavanlar için PWM regülatörü yeterli kılabildiğinden bahsedilmişti. Tabi hedeflenen konumların verileri de önemli. Yaz ve güz karavancıları bu açıdan rahat durumda. 2x170 W panelleri kış günleri için düşünmüş olmalısınız ?

Solar regülatörü için prensipte;
* daha sonra panel ilave olasılığı yüzünden kapasitesinin büyük seçilmesi veya en azından elektronik akşamının zorlanarak ısıdan zarar görmemesi için, panel gücünün %20 üzerinde olması,
* mümkünse sıhhatli dolum açısından en az üç fazlı dolum yapabilmesi ve de yine mümkünse,
* karavanın atıl kaldığı mevsimlerde, aracın şarj aküsü için ikinci küçük kapasiteli bir çıkışının olması tavsiye edilebilir.
Özellikle son iki maddeye uymayanların cehenneme gideceği diye bir zorunluluk yok. :yum:

Regülatörde display ise kanımca gereksiz. Dolumun olduğunu veya sorunlu durumları gösteren LED ler tamamiyle yeterli. Akım değerini anlık görmek yerine, aslında akünün doluluğunu bilmek gerektiğinden, bilgisayar kadar doğru olmasa da aküye doğrudan bağlı bir voltmetrenin olması çok daha yerinde.

Ben bunları yazarken @makara60 benim de gayet uygun bulduğum kendi kombinasyonunu yazmış. O memnun olduğuna göre sizin de birçok çekincelerinize artık gerek kalmayacak demektir.

Ben de başaracağınızı düşünüyorum. Bülent beyin yazdıklarına dikkat eder ve kullanma kılavuzlarında olması gereken, kablo kesit ve sigortalama bilgilerine uyarsanız sorunla karşılaşma durumunuz olmaz.

Panelleri yapıştırmayla ilgili aşağıdaki adrese bazı şeyler yazmıştım. Gerekirse tekrar sorun. Burada kamu hizmeti yapıyoruz icabında.;)
İltifatınıza teşekkürler.:yum:

Isıtıcınız ne model ?
.
cevabınız için asıl ben teşekkür ederim.
sizin de onayınızla @makara60 ın seçimleri benim için de referans olacak.
panel montajı ile ilgili yazılanları inceliycem.
ben de akümü uzun ömürlü olması için sizin gibi her ay evden şarj etmeyi düşünüyorum.
bu nedenle şarj cihazı tavsiyesi de alabilirsem harika olur.

2 paneli aslında bahar ayları için düşünmüştüm. 2 panel gereksiz mi şu durumda? fiyatları da uygun olduğuna göre 1 tane monokristal yeterli midir? yanlış hatırlamıyorsam 190w olanları var mono olanların. ya da belki şu yaz günlerinde 1 panel alıp ileride ihtiyaç olması durumunda ikinciyi almam daha mantıklı olabilir. ne dersiniz?

ısıtıcı çin malı olduğu için markasının ve modelinin pek önemi kalmıyor :smiley:
8kw lık bir model. forumda kullananlar şimdilik memnunlar. başlarda 130w, ısındıktan sonra da 40w tüketimi olduğunu yazmıştı bir kullanıcısı..

Mesut Bey in Solar Hesabı sayfasını inceledim şimdi.
kabaca günlük ihtiyacın 4 katı akü 3 katı panel şeklinde güzel ve pratik bir formülasyonu var.

"Günlük sarfiyatı, akü çıkışı olarak, 50 Ah olan bir karavanda,
50 x 3 = 150 Wp lik panel tavsiye edilebilir.
Gerekli akünün akım gücünün hesaplanması ise oldukça kolay:
Günlük sarfiyat Ah x 4 = akünün Ah değerini veriyor. ( LifePo4 aküler hariç ! )"

şu durumda kışın kulllanılmayacaksa tek 190w panel (kışın kullanılmayacaksa) ve yaklaşık 200 ah lik bir akü oldukça yeterli.

katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

tekrar olduğu için silindi.
Neden sildiniz ki ?
Tekrar teşekkür etmiş olurdunuz.
Eh açıkcası bizim de hoşumuza gidiyor yani..:p

Mustafa bey,
biliyorsunuz, şebeke dolum cihazının da sağlıklı dolum yapabilmesi için en az 3 hatta 5 fazlı çalışması beklenmekte. Örnek olarak elektronik kontrollü Ctek daha fazla faz ve akü canlandırıcı özelliği ile bu beklentileri fazlasıyla karşılamakta. Bazı tanınmış markaların elektronik kelimesini kullansalar da fosfatlanmayı önleyici tam doluma ulaştıklarından şüphem var. Ctek’in kullanma kılavuzunu okuyun derim. Onunla ayni özellikleri olduğuna güvendiğiniz başka markalar da olabilir.
Tabi aletlerin çeşitli akü cinslerine cevap vermesi de gerekli.
Kapasite için ise kampinglerde en az 12 saat kalabileceğinizi baz alarak seçim yapın derim. Yani doluma yarısı boşalmış 200Ah akü ile başladığınızda 15 hatta 10 Amperlik dolum cihazının bile yeteceği düşünülebilir.
Ayda bir yapacağınız tam dolum zaten ayrı konu ki onun için iki güne kadar gereksiniminiz olacak.

Panel için de dediğiniz gibi, ancak gerektiği zaman kapasitesini arttırmak daha yerinde olurdu diye düşünüyorum.

İzninizle benim 15/4-30/9 tarihleri arası Akdeniz kıyıları için artık tekrarıyla kabak tadı veren kombinasyonumu bir kere daha yazayım.
~33Ah tüketimim için; 90W solar panelden aldığım enerjimi sekiz senedir 140 Ah jel aküye depolamaktayım. Bu mevsim ve konumlarda güneşin kapris yapması beklenmese de soların tek kazanç kaynağı olduğu durumlarda belki kapasiteyi az da olsa arttırmak yerinde olurdu.

Kısaca; çıkış noktanız benim düşünceme de uyuyor. :yum:
.

Son düzenleme:

Neden sildiniz ki ?
Tekrar teşekkür etmiş olurdunuz.
Eh açıkcası bizim de hoşumuza gidiyor yani..:p

Mustafa bey,
biliyorsunuz, şebeke dolum cihazının da sağlıklı dolum yapabilmesi için en az 3 hatta 5 fazlı çalışması beklenmekte. Örnek olarak elektronik kontrollü Ctek daha fazla faz ve akü canlandırıcı özelliği ile bu beklentileri fazlasıyla karşılamakta. Bazı tanınmış markaların elektronik kelimesini kullansalar da fosfatlanmayı önleyici tam doluma ulaştıklarından şüphem var. Ctek’in kullanma kılavuzunu okuyun derim. Onunla ayni özellikleri olduğuna güvendiğiniz başka markalar da olabilir.
Tabi aletlerin çeşitli akü cinslerine cevap vermesi de gerekli.
Kapasite için ise kampinglerde en az 12 saat kalabileceğinizi baz alarak seçim yapın derim. Yani doluma yarısı boşalmış 200Ah akü ile başladığınızda 15 hatta 10 Amperlik dolum cihazının bile yeteceği düşünülebilir.
Ayda bir yapacağınız tam dolum zaten ayrı konu ki onun için iki güne kadar gereksiniminiz olacak.

Panel için de dediğiniz gibi, ancak gerektiği zaman kapasitesini arttırmak daha yerinde olurdu diye düşünüyorum.

İzninizle benim 15/4-30/9 tarihleri arası Akdeniz kıyıları için artık tekrarıyla kabak tadı veren kombinasyonumu bir kere daha yazayım.
~33Ah tüketimim için; 90W solar panelden aldığım enerjimi sekiz senedir 140 Ah jel aküye depolamaktayım. Bu mevsim ve konumlarda güneşin kapris yapması beklenmese de soların tek kazanç kaynağı olduğu durumlarda belki kapasiteyi az da olsa arttırmak yerinde olurdu.

Kısaca; çıkış noktanız benim düşünceme de uyuyor. :yum:
.

tekrar teşekkür ediyorum o zaman Mesut Bey:smiley:
şebekeden şarj için evimde Black&Decker BDV090 şarj cihazı var.
açıklamalarından iki fazlı olduğu çıkarımını yaptım.
farklı akü cinsleri ile de uyumlu olduğu yazıyor.
amper olarak oldukça düşük 1.5 A uzun sürede de olsa eğer sağlıklı şarj edebiliyorsa bana yeter şimdilik.
ctek marka olanını internette bulamadım. Türkiye de satışı mı yok acaba?

panel olarak aşağıdaki panelden 1 adet sepetime ekledim. yarın siparişini vericem İnşallah.
@Akdeniz45 beyin konusunu da açtığı seyyar panel işi de akla yatkın geliyor. ikinciyi belki seyyar yaparım/yapmaya çalışırım.

kabak tadı dediğiniz şey bana göre tahinli cevizli balkabağı tatlısı gibi. yedikçe yiyesi geliyor insanın.
bir aküyü 10 yıla yakın kullanmak ne demek. (maşallah diyeyim. çünkü benim nazarım çok değer. sizinkinin de helvasını yeriz yakında:tonguewink:)
açıkçası sizin kullanım şekliniz bana cesaret verdi güneş paneli ve akü için.
yoksa her iki yılda bir yeni bir akü alınması gerekiyor gibi bir intiba uyanmıştı bende.
tamamen lpg ye dayalı bir karavan oluşturmaya çalışacaktım.

panel sayısı bire düşünce akü için de fon oluştu kendiliğinden.
ithal aküler hala bütçemi aşıyor.
FZA marka olanı bana sempatik geliyor.sebebi ise Önder Bey (B-Het mühendislik) zamanında çok olumlu şeyler yazmıştı. 225 ah olanı, akü koymayı düşündüğüm yere ucu ucuna tam sığıyor katalog verisine göre ancak satışı yok sanırım ve 210 ah olanından düşünüyorum. forumda hiç kullanan veya olumlu/olumsuz duyumu olan var mıdır ki:confused:

bu arada akü koymayı düşündüğüm yerden bahsetmek istiyorum tüm okuyanların sabırlarına sığınarak.
hem de fikirlerinizi almak isterim.
üretici 60 amper sulu aküyü ön bagaja yerleştirmiş. ben ise yeni akümü hemen buzdolabının altındaki dolaba yerleştirmek istiyorum.
1
2
3

4

sebepleri:
1- bu yer dingile çok yakın yük dengesi açısından mantıklı gibi (akü 63-65 kg)
2- aküler bildiğim kadarıyla soğuktan olumsuz etkileniyorlar, katalog verisi de %100 verim için 20 C diyor. içerisi ön bagajdan daha sıcak olacaktır.
3- akü buzdolabına çok yakın olduğu için kısa kablo kullanılmış olacak. (teşekkürler @bulenttg)
4- üretici sağolsun tavana solar kablo girişi için buat koymuş ve buat tam buzdolabının üstündeki tavan kısmına denk geliyor. bu sayede kablolama yine kısa olmuş olacak. hatta ön bagaja kadar solar kablo çekilmiş vaziyette. kullanabilirsem bu kabloyu çıkarıp kullanmaya çalışacağım.

şarj cihazı olarak da @makara60 ın kullandığının 30A olanını almayı düşünüyorum.

panel - şarj cihazı- buzdolabı aralarına kaçar amperlik sigorta koymalıyım:confused:

2

190 Wp 12 volt 1 adet mono panel için hat kısa devre koruma sigorta maksimum DC 20 amper,3 metre uzunluktaki 6 mm2 kesitli kablo, kullanılacak şarj kontrol cihazı minimum 15 AMP.

Paneli 2 adet olarak düşünürseniz !
380 Wp paralel bağlantı mono panel için hat kısa devre koruma sigortası maksimum DC 35 AMP.,3 metre uzunluk için 10 mm2 şarj kontrol cihazı minimum 30 amperdir.

Almayı düşündüğünüz 30 amper kontrol cihazı ikinci panel paralel bağlantı için sınır değerdedir.

Sigortalar çift kutuplu ( +/- ) olarak veya sadece + hat üzerinde belirtilen değerlerde DC özellikte olması gerekir.
Sigorta gövdesi tek panel için 32 amper, sonradan ilave düşünürseniz 50 amper gövde değeri olacaktır.

14x51mm sigorta yuvasi 1 kutuplu  1573379618991901

190 Wp 12 volt 1 adet mono panel için hat kısa devre koruma sigorta maksimum DC 20 amper,3 metre uzunluktaki 6 mm2 kesitli kablo, kullanılacak şarj kontrol cihazı minimum 15 AMP.

Paneli 2 adet olarak düşünürseniz !
380 Wp paralel bağlantı mono panel için hat kısa devre koruma sigortası maksimum DC 35 AMP.,3 metre uzunluk için 10 mm2 şarj kontrol cihazı minimum 30 amperdir.

Almayı düşündüğünüz 30 amper kontrol cihazı ikinci panel paralel bağlantı için sınır değerdedir.

Sigortalar çift kutuplu ( +/- ) olarak veya sadece + hat üzerinde belirtilen değerlerde DC özellikte olması gerekir.
Sigorta gövdesi tek panel için 32 amper, sonradan ilave düşünürseniz 50 amper gövde değeri olacaktır.
Resimdeki fişek sigortamıdır.

Ben panel ile regülatör arasına fişek sigorta koydum , doğru sigortamıdır . C0853976bc71af95b938db49f0c9d253 F0643d578dae49be63896e80b2505c14 9e1b713b28f275fa29d0aa7447dccad1

Resimdeki fişek sigortamıdır.

Ben panel ile regülatör arasına fişek sigorta koydum , doğru sigortamıdır . C0853976bc71af95b938db49f0c9d253 F0643d578dae49be63896e80b2505c14 9e1b713b28f275fa29d0aa7447dccad1

Sigorta sistemi olarak uygun, ancak gövde ve iç sigorta değeri olarak panel gücünü bilmek gerekir.
Resimde gönderdiğiniz gövde 25 amper test değeri,bu gövdeye 25 amper DC fişek için 32 gövde seçebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri