Çeki Demiri Prosedüründe En Son Durum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,840

cygnet

Kamp I
Merhaba... Altta okuyacağınız hikaye , tarafımdan aynen yaşanmış olup , Nisan/2012 tarhine aittir...

Çekme karavan veya tekne römorku çekmek için mutlaka çeki demiriniz olması gerek...Çeki demiri takılması ve bunun ruhsata işlenmesi için pek çok şeyler söylensede hiç birine inanmayın artık , çünkü ben birebir yaşadım , ve yaşadıklarımı aktarıyorum....Siz de böyle yaparsanız hem zaman kaybetmemiş hem de strese girmemiş olursunuz.

Transporter T5marka model arabamı bu şubatta alırken satın aldığım kişi benim adıma ruhsat çıkartacağı için önce arabayı TÜV-TĞRK istasyonunda muayeneye soktu , oradan temiz belgesini aldı ve sonra noterden satış işlemi yapıldı..Burada dikkat edeceğiniz bilgi : ARABAYI TÜV TÜRKte SATIŞ İŞLEMİ İÇİN MUAYENEYE SOKMUŞ olmanız..
Şimdi olaya devam ediyorum...Arabayı aldım ve geçen hafta arkaya çeki demiri taktırdım...Vosvos'un orjinal çeki demirini bulduk ve Atatürk san.sitesinde yetkili bir serviste layıkıyla taktırdım..İş bitti , parayı ödedim ve 3 gün sonra kargo ile elime çeki demirine ait bir sürü belge geldi..Önce mak. müh.nden tasdikli planı..Sonra TSE tarafından onaylanmış bir kaç belge daha...Çeki demirini takan servis yetkilisi bana "Yaşar abi, randevu filan almayacaksın, oraya gidince 20 TL verip bir EK-1 BELGESİ alacaksın ve "tadilat projesi onaylatacağım" diyerek memurun karşısına dikileceksin demişti..
Neyse , kargoyla gelen evraklarla Dudullu'da ki muayene istasyonuna gittim..Hemen sağda ki ofislerden EK-1 BELGESİ alıp , orada doldurttum , 20 TL yi verdikten sonra içeri girdim...
Ben yine de bir sorayım dedim ve memurlardan en az kalabalık olan birine derdimi anlattım: "Arabama çeki demiri takıldı ,onun teknik muayenesi için geldim..Ne yapacağım" dedim....Memur" oradan sıra no alın" dedi..Sıra no.u aldım ve başladım beklemeğe ama benim no. bir türlü yanmıyor...Sıkıldım ve yerimden kalkıp henüz işlemi bitip , boşa çıkan bir memurun önüne dikildim. "Arkadaşım no.m geçti galiba , ben bir ara dışarı çıkmıştım da , çeki demiri muamelesi yaptıracağım" dedim ve evrakı elimden aldı memur...Deriiin bir oh çektim o an vallahi..Evrak demeti tek tek incelendi.. Egzost emisyon fişiniz var mı denildi , yok deyince o da hesaba işlendi ve "181 TL ödemelisiniz" dedi memur...Kredi kartıma sarıldım ama " ı ıh" dedi memur ve bayıldık nakiti.."Şimdi bu belge ile egzost muayenesi yaptırın ve bana gelin" dedi...Egzost muayenesinden sınıfı geçip memura geldim , egzost belgesini verdim...."Tamam şimdi arabanızın başına gidin ve adınız okunduğunda çağırıldığınız kanala girin" dedi..

Başladım beklemeğe..içeride aldığım sıra no. yanmadıydı ve işgüzarlığım sayesinde işi bitirmiştim hemencecik ama şimdi sanırım sırada çok bekleyeceğim herhalde dedim ama 15 dk sonra adım okundu ve kanala girdim..Muayene yapıldı, evrakım verilmesine yakın ilgili teknisyene sordum : " arkadaşım , ben bu arabayı şubatta alırken zaten bir kez sizden geçti ve onay aldı , şimdi sadece çeki demiri için aynı muamele biraz garip değil mi" dedim..Aldığım cevap "evet haklısınız , bence de saçma ama , geçen sürede arabanın kaportasında , içinde değişen bir şey varmı yokmu onu da kontrol ediyoruz" şeklindeydi..Ne diyeyim , suyun başında onlar var...

Buradan aldığım evrakı Bostancı'da ki trafik şube md.ne götürüp, ruhsata işleme işlemi için randevu almaya niyetlendim...Tescil sırasında önümde ki 3 kişiyi bekleyip de sıra bana gelince memur " buradan randevu vermiyoruz..bak..camdaki internet adresinden randevu alacaksın" dedi.
Ben birinize lazım olur diye o adresi yazayım size: https://e-randevu,iem.gov.tr ...Ben de eve gelip bu adresi tıkladım..Karşıma çıkan karmaşık sayfaları geçerek randevumu aldım....
Randevu sayfasının altında ki şu nota çok güldüm :smiley:)
ÖNEMLİ....LÜTFEN AŞAĞIDAKİ BELGELERİN ÇIKTISINI MUTLAKA YAZICINIZDAN ALIN...AKSİ HALDE RANDEVUNUZ GEÇERSİZ SAYILACAKTIR...

Aranızda printer ı olmayıp da işiniz İEM ne düşerse önce evinize bir printer almalısınız..Yoksa işleminiz geçersiz sayılacaktır..Haber vereyim bak..

Etiketler
Yazıyı okumaya başlarken, enteresan bir olay bekliyordum...Bu prosedür 2009 yılından beri geçerli gayet doğru ve düzgün bir prosedür, burada tek fark, 100 TL ödeyip işi muameleciye verilseydi, siz keyfinize bakarkende bu iş halledilebilirdi...Yinede geçmiş olsun, çeki demirinizi iyi günlerde kullanın...

Yaşar abi, çeki demirin için biraz emek vermişsin ancak sonuç güzel olmuş.
Çekme karavanınla keyifli güzel geziler dilerim.

Sn Atiladi , Benim görüştüğüm muameleci 200 TL den kapıyı açınca vazcaydım ;D

Leventciğim, çekme karavanı da satışa çıkardım..Haziran sonuna dek campervanı kullanacağım..Kısmet olursa Temmuzdan itibaren daha ufak bir çekme karavanla devam edeceğiz..

En Sanslısı benim demekki Yeni aldığım WV T3'ümün Noter satışı ve TÜV muayensinden vede Trafik sigortasından sonra Yeni Karavan Ruhsatımı almak için Trafik şb.ye gitiğimde görevli memura sadece şifaen Aracımda fabrika çıkışı orjinal Kendi çeki demirinin olduğunu ruhsata işli olmadığını M2 olarak gözüktüğünü onunda M1 olması gerektiğini söyledim.2 gün sonra Yeni ruhsatımı almaya gittiğimde Yeni Ruhsatımda Diğer bilgiler kısmında KAMP TİPİ - ÇEKİ DEMİRİ MEVCUT Yazdığını gördüm :smiley:)

merhaba arkadaşlar...
sahibi olduğunuz aracın, aracın ülkeye ilk girişinde yada ilk üretim aşamasında SANAYİ VE TİCARET BAKANLIndan verilen yada alınan ARAÇ ONAY TİP BELGESİnde onay verilen kısımlar için plan proje tescil işlemleri gerekmez. mesela araç 4 çeker (her cins araç 4 çeker olabilir, her 4 çeker ibaresi arazi aracı olduğu anlamına gelmez) aracın ruhsatnamesinde ARAÇ SINIFI ibaresinde -M1-(Hususi otomobil statüsündeki araçlar için) ise, bu aracın sadece 4 çeker olduğu, eğer -G- ibareside ekli ise yani -M1G- yazılı ise bu -G- ibaresi araca özel statü (arazi Aracı) kazandırır. ( aracın cinsi ve kullanım amacına göre değişir.) ruhsatında bu -G- ibaresi işli olan araçta ÇEKİ TERTİBATI (bakın çeki demiri demiyorum. çeki tertibatı, bunlar tahrikli, elektrikli ve maual çeki sistemleri olabilir) için ayrıca plan proje, tescil işlemi gerekmez. bilgi ve deneyimle sabittir.

balikay' Alıntı:
merhaba arkadaşlar...
sahibi olduğunuz aracın, aracın ülkeye ilk girişinde yada ilk üretim aşamasında SANAYİ VE TİCARET BAKANLIndan verilen yada alınan ARAÇ ONAY TİP BELGESİnde onay verilen kısımlar için plan proje tescil işlemleri gerekmez. mesela araç 4 çeker (her cins araç 4 çeker olabilir, her 4 çeker ibaresi arazi aracı olduğu anlamına gelmez) aracın ruhsatnamesinde ARAÇ SINIFI ibaresinde -M1-(Hususi otomobil statüsündeki araçlar için) ise, bu aracın sadece 4 çeker olduğu, eğer -G- ibareside ekli ise yani -M1G- yazılı ise bu -G- ibaresi araca özel statü (arazi Aracı) kazandırır. ( aracın cinsi ve kullanım amacına göre değişir.) ruhsatında bu -G- ibaresi işli olan araçta ÇEKİ TERTİBATI (bakın çeki demiri demiyorum. çeki tertibatı, bunlar tahrikli, elektrikli ve maual çeki sistemleri olabilir) için ayrıca plan proje, tescil işlemi gerekmez. bilgi ve deneyimle sabittir.

Merhaba,
Yazınızdan anladığım kadarı ile, şu an çeki tertibatı olmayan ve ruhsatında M1G sınıf olarak geçen XJ aracıma çeki demiri taktırıp, yine yazınızda bahsi geçen "proje tescil işlemi gerekmez" ibaresinin güvencesinde sorunsuz olarak gezebilecek miyim? Hatta sanırım "tahrikli çeki" de vinç oluyor galiba.
Gel de bunu TUV'dekilere anlat şimdi..
Cevabınıza teşekkürler, selamlar.

iki takipçiye sordum birisi evet plan proje olmadan takabilir dedi diğeri mutlaka ruhsatta olmalı dedi ???Doğrusunu kim bilir ya da kanunun hangi maddesinde yer alir bu konu

araciizda orijinal olarak bulunmayan herhangi bir donanimi eklerseniz bu ne olursa olsun mutlaka projelendirilmelidir.Aracinizin sinifi veya diger ozellikler bunu degistirmez, ornegin araciniza takacaginiz vinc mutlaka projelendirilmelidir aracinizin 4x4 olmasi vinc takabileceginiz anlamina gelmez. Tuvturk istasyonlarinda muhayene islemi bakanligin prosedurlerine gore yurur bir zamana kadar ceki demirinin ruhsata isli olduguna bakmiyorlardi , bir zamanlar far ayari agir kusurdu vs. daha sonra bunlar degisti su anda aracin onundeki vincle ilgili olarak ellerinde bir talimat yok bazi istasyonlar ruhsata isli degil diyerek kabul etmiyorlar bazilari ise arazi araclarinda bulunmasi gerekli ekipman olarak degerlendiriyorlar mesela .Ayrica yakinda yukseltme yapilmis araclarin arka tamponlarinin 55 santimden yuksek olmasi halinde 55 cm yukseklige saglam ek tampon montajini isteyebilirler bilginiz olsun

arkadaşlar şimdiye kadar 4 tane aracıma çeki demiri taktırıp ruhsata işlettim
ilk taktırdıgım araç reno clio idi en ucuzundan sanayideki bir parçacıdan çin malı sadece tek topuz satın alıp araca baglantılarını kendimiz yaptık ruhsata işletmek için takipçiye verdim hiç sorunsuz halletti ancak ozamanlarda vize istasyonları yoktu ....

ikinci araç bayiden citroyen nemo aldım ama almadan önce takipçiye sordum iyiki de sormuşum ..artık takılacak demirin standartlara uygun olması gerkiyor yasalar degişti dedi ... arabayı sıfır alıyorum ya araca çeki demiri takılmasını istedim orjinal çeki demiri hem çok pahalı hemde o an için ellerinde olmadıgından traktör romorku imal eden bir firmadan çeki demirini alıp benim aracıma taktılar araç sıfır olmasına ragmen bayi çalışanları aracı vizeye götürüp işlemleri yaptırıp benim adıma ruhsat çıkarıldı........

üçüncü araç elimdeki citroyen nemo yu tekrar aynı bayiye verip sıfır citroyen c3 picasso aldım ..
ama bu sefer uyanıklık yaptım eski aracımın demirini söktüm ( çünkü o demir belgeli standarda uygun) aracı satın aldıktan sonra aynı takipçiye verdim tekrar vize ve ruhsat çıkarıldı

dördüncü araç tabiki bu arada yasaları devamlı takip ediyorum .yeni yasaya göre araca takılacak olan çeki demirinin o araç için üretilmiş E belgeli olması gerktigini ögrendim
bayiden nissan note aldım bu sefer işi gene bayiye yaptırayım dedim aracın fiatının üstüne 1100 tl daha fark verip çeki demiri takmaları için anlaştık aracı teslim almam için 1 ay beklemem gerekti araç geldi tam teslim alacagım zaman bayiden aradılar hemen sizin adınıza ruhsat çıkardık bizim bayimizde işler ters gitti icralık işlerimiz var gelin aracınızı alın dediler ... ama ÇEKİ DEMİRİ YOK tabi o iş kaldı
evet bayi gerçekten kapandı genede sözlerinde durup demir için anlaştıgım parayı geri ödediler.
anlaşılan iş başa düştü : bosal firmasından nissan note için çeki demiri aldım 350 tl +350 plan proje vize parası 2014 6. ay itibari ile tam hatırlayamadım sanırım 180 tl gibi verdim bayiye ödeyecegim paradan daha ucuza mal oldu

çeki demiri takmak için gerekenler: 1 -- aracınıza uygun sizin aracınız için üretilmiş çeki demiri ( standarta uygun ce belgeli)
2-- makina mühendisinden planı ve proje çizimi
3-- vize
4-- ruhsat degişimi

Son düzenleme:

Fatih Bey, konuyu çok iyi ve detaylı anlattınız. Çeki demiri için gereken ilk iki noktaya kafam takıldı. Forumda bu konu yeni değil ama her seferinde bu noktayı anlamakta zorlanıyorum. Araçta çeki demirinin takılacağı yer belli ve çeki demiri araca uygun olarak yapılmış. Makine mühendisi neyin planını ve projesini yapıyor anlamıyorum. Yoksa Türkiye’de satılan araçlar Almanya’da satılanlardan farklı mı?
Almanya’da, çeki demiri için ne mühendis, ne tüv ne de ruhsatı değiştirmek gerekir. Sadece aracınıza uygun çeki demirini taktırdıktan sonra çeki demirinin kağıtlarını araçta bulundurmak gerekir.

Son düzenleme:

Fatih Bey, konuyu çok iyi ve detaylı anlattınız. Çeki demiri için gereken ilk iki noktaya kafam takıldı. Forumda bu konu yeni değil ama her seferinde bu noktayı anlamakta zorlanıyorum. Araçta çeki demirinin takılacağı yer belli ve çeki demiri araca uygun olarak yapılmış. Makine mühendisi neyin planını ve projesini yapıyor anlamıyorum. Yoksa Türkiye’de satılan araçlar Almanya’da satılanlardan farklı mı?
Almanya’da, çeki demiri için ne mühendis, ne tüv ne de ruhsatı değiştirmek gerekir. Sadece aracınıza uygun çeki demirini taktırdıktan sonra çeki demirinin kağıtlarını araçta bulundurmak gerekir.
bende diğer arkadaşalar gibi bu işlemlerin hepsini yaşadım keşke bizim ülkemizde dediğiniz ülke standartlarında olabilse idi.yinede zorluklarına sıkıntılarına rağmen bu güzel ülkemin insanı olmanın gururunu yaşıyorum

Almanya’da çeki demiri satın alındığında yanında çeki demirinin aracınıza uygun olduğunu belirten bir yazı birde Montaj klavuzu bulunur. Aşağıda Nissan Note için böyle bir montaj klavuzunu pdf dosya olarak görüyoruz. Proje yapan mühendis daha değişik şeylermi planlıyor acaba? Elinde böyle bir proje olan bu kalvuzla projeyi karşılaştırabilir.

https://www.mvg-ahk.de/out/media/2715_A.pdf

sayın Akdeniz45 sizin sizin sorunuza cevap verbilmek isterdim fakat cevabını bende bilmiyorum ,
bence dünyanını en güzel ülkesinde yaşıyoruz ama her güzelin bir kusuru var derler memleketiminde de ne yazıkki bu sorunları aşamıyoruz.
şahsen AB ye girmek istemem ama en azından AB standartlarının bizdede olmasını isterim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR