Çeki Demir Taktırılması, Prosedür Ve Aralık 2017 Fiyatları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahir_tas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,907

Çeki demiri için nereyi tercih ettiniz?

• Karavanı aldıgım yeri

Kullanılan: 1 8.3%
  • çeki demiri satan başka bir firmayı

Kullanılan: 10 83.3%
  • bütün parçaları ayrı alıp kendim yaptırdım

Kullanılan: 1 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    12

tahir_tas

Yeni Üye
2000 Honda CRV aracıma 5.30luk çekme karavanı çekebilmek için çeki demiri taktırdım. Prosedür ve fiyatları merak ediyorsanız bilgiler aşağıda.. :smiley:

Eşimle karavan hakkında hiç bilgimiz olmamasına rağmen yıllardır hayalimiz olan bu karavanı sonunda erba karavana giderek satın aldık. Bir 5,30luk çekme karavan!.. :smiley: Daha önce bir arkadaşımızın karavanında iki gün geçirmiş ve hayran kalmıştık. Ö günden beri para biriktirip karavan almaya çalışıyorduk. Tabii motokaravan almaya gücümüz yetmedi, biz de çekme de karar kıldık. Kabaca bir bilgi olsun diye Aralık'17 de fiyatlar standart 30bin civarı. Bunun üzerine artı 10bin civarı ekstra özellikler eklenebiliyor. Güneş enerjisi panel ve sistemi, ısıtma vebasto sistemi ve tanklı, öğütmeli yat tuvaleti sistemi gibi... :smiley: Biz, bize uygun olanı seçtik ve aldık.. :smiley: Mutluluktan uçarken bir şey fark ettik, aracımızda çeki demiri yoktu.. :(
Birkaç yerden, internetten araştırıp bilgi ve fiyat almaya çalıştım. internette doyurucu ve güncel bir bilgi yoktu. Bazı yerlerde çok pahalı bazı yerlerde ucuz ama taktırma işlemini bile benim yapmam gereken seçenekler vardı. En son karavanı aldığım yerin de çeki demiri taktığını öğrendim. Hem de prosedurun %90'ını kendileri hallediyorlardı. Anlaştık, binseküzyüz liraya işletme hariç tüm işlemleri yapacaklardı.
Hemen spariş verildi. Ertesi gun sabahtan aracımı alarak erba karavana gittim. Kargodan çeki demiri alındı. Markaları pek bilmem ama aracıma uygun "BOSAL" marka çeki demiri getirtildi. Piyasadaki en iyi markalardan biri olduğu söylendi. Tampon ve arka panel sökülerek çeki demiri montajı tamamlandı.
Sonra TSE'ye gidildi. Orada montaj ve çeki demiri kontrol edildi. Ben oraya herhangi bir ücret ödemedim. Sanırım ücreti erba karavan ödedi. Ne kadar masrafı oldugunu bilmiyorum ama hiç bir işlemin bedava olmadığını düşünüyorum.. :smiley:)
Benim işim bitince ben eve döndüm. Ruhsata işletmek için gerekli evrakları bana bir hafta sonra kargo ile gönderdiler. Gelen evraklar içinde şunlar vardı;
-Erba karavandan alınmış fatura (çeki demiri, proje bedeli ve işçilik için)
-Bosal çeki demirinin kendi planları, talimatları, montaj talimatları
-Çeki demirinin gümruk vergi tahsi alındısı (Yapıkredi bankasının bir evrakı)
-Noterden alınmış Gümrük müdürlüğü belgesi (Çeki demiri için)
-Çeki demiri type approval belgesi
-Çeki demiri EEC type approval belgesi (Section I/II)
-TSE'den alınan montaj uygunluk raporu
-TSE mekanik bağlantı elemanı montaj kontrol formu
-Erba karavanın hazırlamış olduğu proje
-Erba karavan tarafından verilen, montajın firma talimatları doğrultusunda yapıldığını beyan eden taahüt mektubu
-Erba karavan firmasının imza sirküleri
-Erba karavanın tescil talimatnamesi
-Son olarak da trafiğe gitmeden önce EK1 belgesi alınması gerekiyor. Şöförler ve otomobilciler derneğine giderek 10TL karşılığında bu belge temin ediliyor..

Bütün belgeleri alıp trafik tescile gittim. Sanırım randevulu gidiliyormuş. Önce randevulular dedi kapıdaki memur. iyi dedim. 2 kişi girdi. 3. olarak ben girdim.. :smiley: Numaram yandı. Çok yardım sever ve iyi bir memura denk geldim. Polis radyosunda kısık sesli türkü dinlerken evraklarıma baktı. işlemimi yaptı. Sadece yeni bir ruhsat aldım. Degerli evrak bedeli 88TL.. küçücük bir kağıt için 88TL.. neyse paramızı ödedik, üzerinde çeki demiri yazan ruhsatımızı aldık... işlem tamam... :smiley:
Ha unutmadan, Karavan için de ruhsat çıkarılıyor trafik tescilden.. satış/alım belgelerinizi götürüyorsunuz.. Sivil oldugunu düşündüğüm memur karavanın sigortasını yaptırdın mı dedi.. Ben de karavanın motoru olmadıgı için sigortası olmuyor dedim. Şaşırdı.. Gitti bi saat üstlerini dolaşıp sordu. Sonra evet olmuyormuş deyip ruhsatımı hazırlayıp verdi. Ama malesef yazıcı yamuk basıp tek satırı da aşağıya kaydırıp ruhsata yazamadı.. Bu olur, olur deyip gönderdi. Sonra başka birimlerden olmayacağını öğrendim. özellikle yurtdışına çıkarken sorun oluyormuş. Tekrar gidip değiştirmesini istedim. Yeni evrak bedeli 88TL istedi. Allahtan üstü oradaydı da bizim hatamız deyip bana yenisini basıp verdi.
Böylecek ruhsat maceram sona erdi. :smiley:) Bu arada ruhsatlardan Muayene tarihi kısmı çıkarılmış. Artık sistemde gözükecekmiş, bilginize..
Lafı çok uzattık ama sonuç olarak çeki demiri için harcadığım miktar; 1800TL Çeki demiri, montaj, proje, TSE + 10TL şöförler odasına EK1 Belgesi + 88TL Trafik tescile ruhsat bedeli: Toplam: 1898TL
Git gel yuvarlak 2 bin... :smiley:)
Tahir TAŞ

IMG 20171222 134532

IMG 20171222 134539

IMG 20171222 134546

IMG 20171222 134551

IMG 20171222 134557

IMG 20171222 134602

Son düzenleme:

Tahir Bey, foruma hoş geldiniz.

Bu kadar evrak, ödenen para ve kaybedilen zaman. Alman karavan forumda anlatsam şaka yapıyorsun derler. Çünkü Almanya‘da çeki demiri için, ne ruhsata kayıt, ne tescile, ne projeye ne de Tüv’e gitmeye gerek var. Yanımızda sadece çeki demirinin aracımıza uygunluk belgesini bulundurmamız gerek.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Ne de çok belge ve kurumlar arası gel gitler varmış.Bu çeki demiri maceranızı okurken,sanki ben koşuşturuyormuşum gibi sıkıntı bastı.
Bu bürokrasi olmasa,Türkiye'm rahat ,bürokrasi çarkının neferleri olan halkım ise çoğunlukla işsiz olur du sanırım.
Yüce devletimizi yönetenler, bu şeklide işsizlik oranını düşmesine katkıda bulunuyor.

Sadece yeni bir ruhsat aldım. Degerli evrak bedeli 88TL.. küçücük bir kağıt için 88TL.. neyse paramızı ödedik, üzerinde çeki demiri yazan ruhsatımızı aldık..

Sevgili dostumuz Türk insanının büyük yanılgılarından birine işaret etmiş .....
O küçücük evrakın prosedüre uygunluğunu test etmek için, onca memur çalışıyor, bina kiralanıyor, elektrik su kullanılıyor..
Bunlar hep sıfır değerde...

530 karavan için 100 bin Tl veririz, 88Tl için konuşuruz.
Yapmayalım kardeşim.
Devlet hizmetini bedava yapamıyor.

Çok bozulduğum bu konudaki bir diğer örnek de, pasaport harçları itirazıdır.
Giden insanın en azından yol parası binlerce TL tutar,
İster turist olsun, ister işçi..

Pasaport için istenen 3-5 yüz lira konu olur.
Osmangazi Köprüsü mükemmel bir hizmettir. 100-110 km şehir trafiği
2-3 km de 2 dakika da geçilir..
Çok gereksizmiş, çok pahalıymış..
Bir sürü boş geyik..
Pahalıysa geçme kardeşim, tabanca gösterip, yol değiştirtmiyorlar..
Hayatın kıymetsiz ise, vaktin varsa uzun yolu seç,
o yol da güzel ve şahane manzaralı.
Ama yapılan hizmete gül !!! atma..

Biraz sert oldu ama kimse alınmasın.
Kötü huylarımızdan biri bu.
Acı ama gerçek.

Bir sürü boş geyik..
İşte bu kadar, harika bir durum tespiti ama biraz eksik, ya sev ya terk et vb eklenebilirdi !
Kapitalizm öldü yaşasın neo liberalizm !!
Eee fakirler de mızmızlanmasın kardeşim, o canım hizmetleri kullansanız da kullanmasanız da paşa paşa parasını ödeyeceksiniz ,
Neyse kimse alınmasın, Tanrım aklımıza mukayyet ol lütfen.

Sevgili Bartek,
herkesin fikrine hürmet etmek faydalıdır.
Ama inanmak ve tasdik etmek şart değil tabii..

Beyni fosilleşmiş Atatürkçü geçinen yazarların ağlaştığı bu gazeteyi ve
yazarlarını hiç sevmem, kırk yılda bir okusam da, fark ederim ki zıhniyet aynı tas aynı hamam.
BunlarAtatürkümüzü anlamayan ve sadece istismar eden tayfa.
ATATÜRKÜ ÇOK SEVER ve TAKDİR EDERİM.
Ama ATAMI ANLAYAMAYAN Atatürkçülerden uzak duruyorum.

Yapılan her hizmete, Sn. ERDOĞAN düşmanlığından dolayı karşı çıkan,
kulp takan bir tayfa bunlar.
Benim için kıymet-i harbiyesi sıfır.
Bunların kafasına kalsa, devletin hala Sümerbank Nazilliden vatandaşa don-gömlek -pijama üretmesi gerekir.. :smiley:)

ATATÜRK hayata dönse,ilk yokedeği gurup bu kalın kafalılardır.
İşte bu kalınlar yüzünden biz yıllardır,
ilericiiiiii ... aydııııınnn, laikkkkk olarak hep muhalefetteyiz ve iktidarsızız.
Bu yüzden bütün değişimleri
gericiiiii ... karanlııııkkk ... yobazzz insanlar yapıyor.

Biz sadece lak lak yapıyoruz.
Ben 68 kuşağıyım... Bu boş fikirlerin anasının ful çektiği dönemlerde,
ben de bu aptallıkları savundum..
Teşebbüsün en önemli kavram olduğunu unutup
sendika goygoycularını alkışladık...

Neyse ..
Burası siyasi mücadele platformu değil.
İçimdeki acıyı döktüm.
Gönül kırdıysak affola..

,

Bürokrasinin kolaylaşması o kadar kolay değil, bence siyasi de değil. Almanya’daki
(Avrupa Birliğindeki) gelişme büyük ölçüde Avrupa Birliğindeki teknik çalışmalar ve çabalarla gelişti ve Avrupa Birliğindeki ülkelerde bunu uygulamaya başladılar. Konu politikten ziyade bence teknik bir konu. Hangi politik görüşten olursak olalım bürokratik sorunları eleştirebilmeliyiz ve çözmeye çalışmalıyız.

Son düzenleme:

“...çeki demiri için, ne ruhsata kayıt, ne tescile, ne projeye ne de Tüv’e gitmeye gerek var....”

Akla uygun doğru uygulama da tabi bu Hüseyin. Dediğin üzere, Almanlar bile bu noktaya tek başlarına gelmedi.

Zaten bütün bu prosedürleri geçirmiş olan çeki demirinin kendi aracınıza uygunluk belgesini de devletin tek bir memuruna hem de kontrolda yerinde göstermeniz yukarıdaki toplam prosedür için neden yeterli olmasın ?

Buyurun, TSE ‘den sonra çeki demirinizi değiştirdiniz diyelim ve memur sadece evrakları kontrol ediyor. O zaman ne olacak ?... Eğer çeki demirini de kontrol edecekse zaten benim dediğime salahiyeti var demektir ve yukarıdakilere gerek yok !...

Bizdeki uygulamada gerçi masrafların harca makul bir oranda yansıması doğru, doğru ama gel gelelim yukarıda dedim ya, bakış açısının nirengi noktası yanlış. Gereksiz işin harcını doğru kessen neye yarar ki ?

İnkar etmeyelim, bütün dünyada bürokrasinin kendi kendini ürettiği bir gerçek.
Üstelik bu konularda ne devletin bize ve ne de bizim devlete güvenimiz tam...
Halbuki hepsinin makul bir seviyesi olmalı.

Tersine örnek isterseniz içiniz rahat olsun, bizimkilerden daha az dizginlenen bürokratları besleyen ülkeler de var.

Son düzenleme:

Karavanınız hayırlı, uğurlu olsun, kazasız, belasız ve arızasız sürüşler dilerim. Aynı günlere denk gelen aynı işlemleri bende yatırdım. İşlemleri yaptırırken de ne zaman Türkiyem'de bu kağıt israfı bitecek ne zaman Türkiyem'de bu bürokratik işkenceler son bulucak diye de üzülerek düşünmeden edemedim.

Osmangazi Köprüsü mükemmel bir hizmettir. 100-110 km şehir trafiği
2-3 km de 2 dakika da geçilir..
Bir sürü boş geyik..

Sussam gönül râzı değil, söylesem kâr eylemez.

Ahh!! Fuzili.... ahh!!!
ALLAH rahmet eylesin...seni andık durup dururken...

Biraz sert oldu ama kimse alınmasın.
Kötü huylarımızdan biri bu.
Acı ama gerçek.

Eğer bu yazdıklarımızı memur yönetmeliklerini hazırlayan bir bürokrat okuyorsa kesin “ hah hah haaa , yine herşey politikacıların üzerine yıkıldı “ diye kıs kıs gülüp ellerini oğuşturuyordur. :yum:

Özelden konuşulabilecek politika için bilmem ama, çeki demiri için Fużūlī’yi yattığı yerden kaldırmak “fuzuli” diyecektim, fakat şimdi aklıma geldi, Fużūlī’nin bürokratlar için de bir çift sözü vardı yahu...

Selâm verdim, rüşvet değildir deyü almadılar

Sen yine rahat uyu pirim, rahat uyu...
Seni unutmak ne haddimize....

NOT
Hani bu gün çıkıp gelse, belki şaşarak şöyle söylerdi ?

O kadar geçse de dem-i devranın, heyhat bitmemiş zülm-ü efradın”
:yum:

Son düzenleme:

NOT

Yukarıdaki son mısrayı, boşuna Fużūlī‘nin mesnevisinde aramayın.
2. Evliya Çelebi efendinin, Divan-ı latifeyi vezn-i aruz’undan alıntıdır. :yum:

İsterseniz çok açıldığım konuyu :smirk:, beraberce lise günlerine dönerek, üstadın belki zorlu karavan sevdasına da uygulanabilecek şu mısraları ile kapayalım. (Otel yerine niye karavanla geziyorsun diyenlere cevap olabilir ?)

"Aşk derdiyle hoşem el çek ilacımdan tabib,
Kılma derman kim helakım zehri dermanındadır
" :yum:

Son düzenleme:

şimdi elimizde çok ilginç ve uçta 2 örnek var :
Türkiye: bol evrak, sıkı bürokrasi... ama tampona demir bağlayan mı, kaynakla tutturmaya çalışanlar mı... ne ararsan. neden ? kontrol yok, polisin denk gelmemesi mümkün değil. ya rüşvet ya da umursamazlık. en başta kullanıcının bilinçsizliğidir nedeni.

Almanya: kontrol, bürokrasi neredeyse sıfır(mış) biz de böyle olsa sonucu düşünemiyorum. almanya neden böyle değil de öyle: insanlar eğitimli ve bilinçli. yanlış uygulamanın kendisine ve başkalarına zarar potansiyelinin farkında.

eğitimi yani nefes alma dışında yaptığımız her eylemin (wc dahil) başka insanları etkilediğini, onların haklarını ihlal edebileceğimizi farkındalık kabiliyetini ve saygı kültürünü yerleştirin, ne kanuna ne de bürokrasiye gerek kalır.

saygılar

şimdi elimizde çok ilginç ve uçta 2 örnek var :
Türkiye: bol evrak, sıkı bürokrasi... ama tampona demir bağlayan mı, kaynakla tutturmaya çalışanlar mı... ne ararsan. neden ? kontrol yok, polisin denk gelmemesi mümkün değil. ya rüşvet ya da umursamazlık. en başta kullanıcının bilinçsizliğidir nedeni.

Almanya: kontrol, bürokrasi neredeyse sıfır(mış) biz de böyle olsa sonucu düşünemiyorum. almanya neden böyle değil de öyle: insanlar eğitimli ve bilinçli. yanlış uygulamanın kendisine ve başkalarına zarar potansiyelinin farkında.

eğitimi yani nefes alma dışında yaptığımız her eylemin (wc dahil) başka insanları etkilediğini, onların haklarını ihlal edebileceğimizi farkındalık kabiliyetini ve saygı kültürünü yerleştirin, ne kanuna ne de bürokrasiye gerek kalır.

saygılar

.
Ağırlıklı olarak doğru olan tesbitinizde çekinmeden uygulanan kanunları ile çalışan bir hukuk devletinin rolünü küçümsersek, Almanya ve benzeri ülkelerdeki bu pratiğe, benim de önceleri yaptığım gibi romantik bir açıyla bakmış oluruz.

Sonuçta; otomativ endüstrisinin yalanları, çimento şirketlerinin tröstü, sahte kanser ilaçı satan eczacıların yahut vergi kaçırmaktan çekinmeyen toplum idollarının asosyal açgözlüğü gibi benzerleri ile kendini belli eden cezai enerjinin, sadece eğitim, bilgi ve saygı kültürüyle dizginlenemiyeceği ortada olmalı ? ;)

Avrupa’ya çıkar çıkmaz trafik kurallarına uyan insanlarımızı düşünün. Sizce bu sihirli değneğin adı ne ? :yum:

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri