CB Telsiz de FM & AM arasındaki fark nedir ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BOBO Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,383

BOBO

" ONE LIFE LIVE IT "
Yer
ISTANBUL
Merhaba;

CB telsizlerde AM&FM bandları mevcut.
Bazı gruplar FM bandını özellikle Kamyoncular FM 21. bandı kullanıyorlar.
Bildiğim kadarı ile de Gezenbilirin ortak CB kanalı FM 5. kanal.
Ben de bu ortak kullanım tecrübesinden dolayı uzun yolda sürekli arkadaşlarım ile FM kanalından konusurduk.
Ancak son yolculuğumuzda AM kanalını da deneyelim dedik ve FM kanalından daha net bir konuşma şansı elde ettik.
Bunun sebebi nedir ?
AM kanalı her ne kadar FM kanalından daha net olsada neden kamyoncuların ortak kanal olarak FM kanalını kullanıyor.

Selamlar

Burak.

Etiketler
Ynt: CB Telsiz de FM & AM arasındaki fark nedir ?

Burak bey selam;

AM kanal değil genlik modülasyonudur.FM frekans modülasyonudur.Am dış etkilere daha açıktır. Şehir içinde trafo eletrik hatları motor vb. gürültüsünü duyarsınız.FM basitçe anlatabilirsem modülasyonu zarf içinde dış etkilere daha kapalı gönderirir.Bunun için daha temizdir.Parazit kaynağı olmayan bölgelerde AM ile daha uzaklarla görüşebilirsiniz.

umutkaptan' Alıntı:
Burak bey selam;

AM kanal değil genlik modülasyonudur.FM frekans modülasyonudur.Am dış etkilere daha açıktır. Şehir içinde trafo eletrik hatları motor vb. gürültüsünü duyarsınız.FM basitçe anlatabilirsem modülasyonu zarf içinde dış etkilere daha kapalı gönderirir.Bunun için daha temizdir.Parazit kaynağı olmayan bölgelerde AM ile daha uzaklarla görüşebilirsiniz.

Umut Bey çok teşekkür ederim cevabınız için.
Çok net anlattınız :smiley:

Selamlar.
BUrak

Merhaba,
Umut hocam merhaba, ben de bir şey sorayım. Aracımdaki midland alan42 cb telsizde her harf grubunda 40 kanal olacak şekilde "A" dan "K" ya kadar toplam 400 kanal var.
PTT'ye basıldığında TX yayın gücü seviyesini görebiliyorum. "A, B, C" kanallarında yüksek güçlü yayın yapılıyorken "D" kanallarında (normal 40 kanal halk bandı frekanslarına tekabül eden aralık) yayın gücü çok az. "D" den ileri doğru uzaklaştıkça da yayın gücü artıyor.

Geçenlerde yaylı araç antenimin ucundaki dişli swr ayar kısmı bir sundurmaya takılıp kopmuştu. Ama ben tekrar yerine tutturdum. Yayın gücü bu tamirattan dolayı etkilenmiş olabilir mi? İşin aslı, öncesinde durum neydi hatırlamıyorum. Lakin daha ziyade dinlemede kullanıyordum yakın zamana kadar.

Festivalde araç antenime swr ayarı yaptırabilmem mümkün olur mu?

Selamlar.

umutkaptan' Alıntı:
Burak bey festivalde görüşelim anlattıklarımın uygulamasını yapıp pekiştiririz. :smiley:

umut

Şenol hocam

Midland kullanmadığım için bilemiyorum.yasal olarak çıkış gücü 4 watt olması lazım belki onun için düşük çıkıyordur.

Anten boyu kısaldıysa SWR yapar.

Festivalde zaten haberleşme sponsoruyuz.Aselsan standına uğrarsanız SWR ölçümünü yaparlar.

Hangi şehirde ikamedgah ediyordunuz eğer warsa aselsan bayine yönlendireyim sizi

umut

Umut hocam,
kdz.Ereğli'de ikamet ediyorum.

umutkaptan' Alıntı:
Şenol hocam

Midland kullanmadığım için bilemiyorum.yasal olarak çıkış gücü 4 watt olması lazım belki onun için düşük çıkıyordur.

Anten boyu kısaldıysa SWR yapar.

Festivalde zaten haberleşme sponsoruyuz.Aselsan standına uğrarsanız SWR ölçümünü yaparlar.

Hangi şehirde ikamedgah ediyordunuz eğer warsa aselsan bayine yönlendireyim sizi

umut

Şenol Bey,

Avrupa'da ki bazı ülkelerde CB telsizler FM de 4 W, AM de 1 W çıkışa sahip. İki hafta önce Almanya'dan aldığım telsizin kullanım kılavuzundaki listeyi ekliyorum, orada görebilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam Türkiye'de kullanılan frekans aralığı 26,965 ila 27,405 arasında, sizin telsizinizde ki seçenekler içinde aşağıdaki listede "El" diye gösterilen varsa onda hem AM hemde FM 4 watt gücünde çıkışa sahip. Belki sorun olan düşük çıkış probleminiz AM de 1 Watt çıkışı olanı seçmiş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla

Ersan[attachment=1]

Tara0002

Ersan bey merhaba,
İlginiz için teşekkürler. Bendeki telsiz modifiye edilerek 400 kanala çıkarılmış durumda ve bahsettiğiniz ülke ayarları seçimi mevcut değil.
Ekrandaki RX göstergesine göre her iki dalgada da (FM-AM) 4W çıkışı var. Bazı frekans aralıklarında (sanırım SWR den kaynaklı) çıkış gücü 2-3W'a düşebilmekte.
Festivalde Umut beyin arkadaşları sağolsunlar SWR ölçümü yaptılar ve sorunun mevcut antenimden kaynaklandığı tespit edildi.
Aselsan'dan Umut bey ve arkadaşlarına bir de buradan teşekkür etmek istiyorum.

Selamlar.

forester' Alıntı:
Şenol Bey,

Avrupa'da ki bazı ülkelerde CB telsizler FM de 4 W, AM de 1 W çıkışa sahip. İki hafta önce Almanya'dan aldığım telsizin kullanım kılavuzundaki listeyi ekliyorum, orada görebilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam Türkiye'de kullanılan frekans aralığı 26,965 ila 27,405 arasında, sizin telsizinizde ki seçenekler içinde aşağıdaki listede "El" diye gösterilen varsa onda hem AM hemde FM 4 watt gücünde çıkışa sahip. Belki sorun olan düşük çıkış probleminiz AM de 1 Watt çıkışı olanı seçmiş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla

Ersan[attachment=1]

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri