Carpendo Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tercan44 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,878

tercan44

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. İlerleyen zaman dilimi içinde çekme karavan alma niyetindeyim. Yıllardan beri amatör olta balıkçısıyım. Birçok ilde sportif olta balıkçılığı etkinliklerimiz oluyor. Kamplar yapıyoruz. Zaman ilerledikçe aklımda karavan fikri oluştu. Karavanını kendi yapanlar, yurt dışından ithal gelen karavanlar, yerli üretim karavanlar derken forumları ve yorumları okuya okuya, video ve incelemeleri takip ede ede belli bir fikri olgunluğa eriştim.

Türkiye'de üretilen karavan markalarını ve ürün memnuniyetlerini takip ediyorum. Kafamda birkaç marka var. En doğrusu alım öncesi elemeleri yapıp finale bıraktığım birkaç markanın üretim yerlerini gidip incelemelerde bulunmak ve nihai kararı vermek.

Arkadaşlar, yeni bir karavan markası piyasaya girmiş. Carpendo Karavan adıyla. Piyasaya girdiği 3.10 m lik modeli sitesinden inceledim. Konu başlığı altında inceleme vb. deneyimleri ve görüşleri olan tecrübeli üstatların yorumlarını merak ediyorum. Herkese sevdikleriyle keyifli seyahatler diliyorum.

1

5

11

10

Son düzenleme:

Okan41, hocam fiyat sormadım. Ama lüks görünüyor. Standart donanımı listelemişler. Al-ko ürünleri ve diğer malzemeler hep iyi markalar. Fiyatı orta

Çok iyi bir ürüne benziyor.
Alt yapı tamamen AL-KO.
Üst yapı için çok uğraşılmış görünüyor.
Yalnız üretim tesisi yok gibi .
Fason toplatılmış zannederim.
Kontrol ettikten sonra fason yaptırmanın bir mahzuru yok.
Kanatimin nedeni, verdikleri adres ofis adresi.
Bence bu da bir eksik değil.
Fiyat ve teslim zamanı önemli.

Başarılar diliyorum.
Bilinçsiz yapılan kasaba üretimlerine tercih edilmeli.
Bu estetik ve özenden de daha ciddi üretim gayretinde olanlar ders alsın.

Bu karavan daha önce Face'te Karavan Turk grubunda konuşuldu. Grubun kurucusu Abdullah Tunç gidip incelemişti. Onun bu karavan ile ilgili incelemesi yorumu aşağıdaki gibi.

Face'ten alıntıdır. (Yazı Tarihi Nisan 2018)

CARPENTO KARAVAN FİRMA ZİYARETİ...

Öncelikle tüm karavan severlerden canlı yayın yapmadığım için özür dilerim... Şimdi detaylı bir şekilde size firmayı ve ürünü tanıtmaya çalışacağım...

İSTANBUL TARAFİK AZİZLİĞİ...

Prensip olarak randevularıma geç kalmamaya özen gösteririm 16:00 da olan randevum için 14:45 de iş yerinden ayrıldım. Süper bom boş yollar sayesinde 15:30 da Carpento Karavana varmıştım... Önce bir adres karmaşasından dolayı ayni binanın çevresinde dolanıp firmayı arayıp durdum... Neyse ki Faruk beyle kısa bir telefon konuşması ile doğru dükkana girdim...

KAÇ PARA...

Bu yazıyı okuyanların %95 lik kısmı yazının bundan sonra ki kısmını okumayacaklar çünkü çoğunluk Türk Karavancısını ilgilendiren KARAVANCILIĞIN KUTSAL SORUSUDUR BU KAÇ PARA... Ben Faruk Bey ile uzun uzun bunu konuştum tartıştım, Ve Fiyat 47.000 TL + KDV... Yani 55.460 TL fatura fiyatı var... Rakip ithal karavanların 73.000 tl lik bir fiyat etiketi var yine ayni sınıf da ki yerli karavanların 35.000 - 40.000 TL lik bir fiyat etiketi var... Yani KDV dahil yerlilerden %35 Pahalı İthallerden % 35 UCUZ diye yuvarlaya biliriz rakamları...

ŞİMDİ GELELİM NASIL BİR KARAVAN...

Şunu çok inanarak yazıyorum Türkiye deki en iyi PLANLANMIŞ, EN ZARİF KARAVAN... Bunun nedeni de firma sahibinin ENDÜSTRİYEL TASARIM Okumuş olması... Faruk Bey cidden oldukça kibar açık sözlü açık yürekli bir üretici en ince detayına kadar KORKMADAN Bizlerle PAYLAŞTI öyle her babayiğidin harcı değildir kapılarını ardına kadar açıp tüm çıplaklığı ile size firmasını tanıtması... Şİmdi gelelim neler konuştuğumuzun özetine...

CARPENTO NASIL DOĞDU ?

Faruk Bey Carpentonun doğumunu anlattı bende size kısaca aktarayım, 20 günlük bir Avrupa seyahatin de çadır ile Campinglerde yaptık, eğitimim Mimar Sinan Üniversitesi Endüstriyel Tasarım o güne kadarda Mobilya imalatı ile uğraşıyordum... Karavan yaşamını keşfettim Türkiye de ki karavan imalatçıları ile görüştüm dönüşte ve 2 sene Düsseldorf fuarında karavanları inceledim. Daha sonra bahçede gördüğünüz prototipi yaptım onun üzerinde bir çok değişikliklerle bugün ki karavanı yaptık... Benim gördüğüm karavan alt yapı olarak oldukça sağlam neden derseniz dünyaca kalitesi kanıtlanmış ALKO şasi kullanılıyor. Şu an için ek resimlerde gördüğünüz sadece tek bir karavan modeli mevcut belki ileride daha başkaları da olacaktır... Bu seyahat karavanının dışında 1 adette ticari amaçlı büfe karavan yapılıyordu firmada ben gittiğimde... Kabloların tamamının yanmaz olduğunu ve yine tüm kabloların yanmaz kablo kanalı ile taşındığını belirtti... Temel imalat şekli olarak ALKO şasi üstüne GRP + XPS FOAM + GRP den oluşan bir SANDVİCH PANEL yapı kullanılmış... Şimdi bir şeyi itiraf etmek lazım bu ürün ile o formu vermek çok kolay değil ciddi bir emek ve makine alt yapısı istiyor, Ha bizim karavancı abi ben elimle yaparım der yapar mı yapar ama ne kadar sağlıklı olur tartışılır... Bir kere daha ifade etmek istiyorum karavanın her noktasında bir tasarımcının parmağı olduğu belli oluyor... Birde ülkemizin şartlarından dolayı bazı malzemeleri bulmak kolay olmuyor istediğiniz tasarımı yapın tasarımı gerçekleştirecek malzemeye ulaşamıyorsanız yaptığınız tasarım güzellikleri malzeme kalitesinden dolayı işe yaramaz hale dönüşüyor.. Nasıl mı ? Dış yüzeyde kullanılan GPR ciddi dalgalı bir yüzey oluşturuyor... Baktığınızda hani sokak terimi ile YAĞ GİBİ BİR YÜZEY elde edemiyorsunuz dalgalı bir yüzey görüyorsunuz... Tabi bunu yapmanın 2 yolu var ya malzemeyi birmiş halde Avrupa dan getireceksiniz veya yatırım yapıp kendiniz imal edecekseniz... Peki karavan şu anda bitmiş satın almaya hazır mı... Bence şu anda hala çözülmesi gereken ufak tefekte olsa eksiklikler var en azından benim gördüğüm karavanda vardı ki bunları Faruk beye de söyledim kendisi de hepsinin farkında ve çözüleceğini, şu an için tam bitmediğini söyledi... Bizim karavan severlere kalsa kapıya dayanıp karavanı alıp gideceklerdi ama bence DAHA DEĞİL...

Asıl önemli iki konu var bu karavan bu parayı eder mi? Bu karavan Nasıl bir karavan ? Bence uzun bir ARGE dönemi geçirmiş olmasına rağmen hala bitmiş bir karavan değil... Şimdi bizim karavancılar eline kalem kağıt alıp hesap yapacaklar ben bu karavanı kaça mal ederim diye benim hesabıma göre evin önünde böyle bir tasarım yapmanız kolay değil.. Ama benzer üretim yöntemleri ile 30 küsürlü binlere bu karavanı mal edebilirsiniz evin önünde tüm işçiliği kendiniz yapmanız koşulu ile... ( Burada bir üç kağıt yaptım farkındaysanız 30,1 de 39,9 da 30 küsür oluyor :smiley: ) Tabi Burada KDV bilmem ne dataylarına hiç girmiyorum... Ama şunu rahatlıkla söyleye bilirim son kullanıcının Karavan içindeki İthal malzeme ve Alko şasi için ödeyeceği rakam 3000 Eurolar civarında...

EN ÇOK NELERİ BEĞENDİM...

- Şüphesiz Dizayn,
- Kanepe alt dolaplarının açılış sistemi,
- Masanın yatağa dönüşüm dizaynı,
- Zarif Aydınlatma armatürleri,
- İleride doğa bilecek Elektrik sistemi Problemlerine ulaşmak için yapılan detay çözümler.
- Kaplamada ve Kumaşlarda seçilen renklerin uyumu,

NELERİ BEĞENMEDİM

- Kesinlikle dış yüzeydeki dalgalanma hoş değil
- Karavanın giriş kapısı bence çok kötü ben orada ithal bir kapı beklerdim.
- Arka mutfak camının ithal olmasını beklerdim.
- Üst tavan havalandırma kesinlikle daha büyük olmalıydı.
- Kasetli bir WC beklerdim.
- Bazı detay problemleri ( Dolap koltuk Birleşimi gibi ) olmamasını beklerdim.

SON SORUYU FARUK BEY SORDU...

Yazınızda söylediğiniz gibi hayal kırıklığımı iyi bir şey mi? Orada söylediğimi burada bir kez daha tekrar edeyim burada... Almanya da satış anlaşması, Endüstriyel tasarımcı, Uzun ARGE dönemi gibi bana BAŞKALARI TARAFINDAN AKTARILAN bilgiler nedeni ile baya bir yüksek beklentiler ile gitmiştim... Evet bazı beklentilerim tamamen karşılandı ama büyük kısmı benim için HAYAL KIRIKLIĞI OLDU... Ben çok daha büyük bir üretim tesisi bekliyordum.... Bu çizgilere yakışır Bir iç ve dış yüzey bekliyordum,.. Karavanın tam adını koyamadım açıkçası Bazı yönleri ile Country tarzı bazı yönleri ile modern çizgiler... Kesin çizgisi olmayan ama fena harmanlanmamış bir bileşim... ÖLÜ DOĞMUŞ BİR PROJE KESİNLİKLE DEĞİL.... Ama çok ciddi yatırımların yapılması lazım bu projenin AVRUPA ÇAPINDA SES GETİRMESİ İÇİN... Türk karavan sektörü için ileride iyi bir proje olabilir... Hatta hepimizin alkışladığı bir karavan firması olabilir... Bence satışa başlamadan büyük problemler çözülmeli...

Yaptığı Karavan için Faruk Beyi Tebrik ederim... İleride çok daha iyi hale geleceğine emin olduğum bir proje... EN çok da ileri görüşü yaptığı cesur yatırım için tebrik ederim... Gösterdiği misafir perverlik için ve en çok da Benim gibi bir insanın tüm eleştirilerini dinleyip BANA KATLANDIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...

NOT : Bu arada yoldan gelip geçen kişilerin karavanın içine kafasını uzatıp KAÇ PARA? SATILIKMI? BUNDA MI YAŞIYORSUNUZ sorularını soran halkımıza AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.... :smiley:

FİRMA BİLGİLERİ : Carpento Karavan | İletişim

SAYGILAR
Abdullah Tunç

Son düzenleme:

Mustafa Bey çok güzel bir incelemeden alıntı yapmışsınız, sağolun..

Şimdi bu incelemeden şu çıkıyor;
malum Türk alışkanlığının farklı bir türü ile karşılaşıyoruz..
Eline bir ahşap dekupajı alan demirci ustası veya
eline kaynak alıp bir iki çat-çat yapan mobilyacı,
nasıl büyük bir özgüvenle :smiley: karavan yapıp sıkılmadan bunu satıyorsa,
burada da Prof. Bir arkadaşımız farklı bir versiyonla yola çıkmış.

Hep söylüyorum, bilgi, araştırma ve eklentisinde de kariyer çok faydalı.
Ama zaman ... zaman... zaman .. Yani tecrübe !
Çok önemli.... Çok önemli.

Bu arkadaşımız iyi bir yolda,
ama öğreneceği epey şey var gözüküyor.
Abdullah Bey in incelemesinde iyi gözlemler, tespitler var!
Usta olmak, üstad olmak o kadar kolay değil.

Ama mevcut halini takdir ediyor ve zamana saygı duyarak
ilerlemesini öneriyorum /bekliyorum.
Bir de benim bu kadar küçük karavanlara allerjim var ! :smiley:
Bunun yanında daha büyüklerini de yapar inşallah.
Benim ideal şablonum Weinsberg 4.80 QDK dır !

İncelemeyi yapan Abdullah Bey e teşekkürlerimle.

Son düzenleme:

Mustafa bey cevabınız için teşekkür ederim. Güzel bir inceleme yapılmış. Firma heyecanını kaybetmezse ileriki süreçte güzel işler yapabilir anladığım kadarıyla. Takipte kalalım o zaman.

Ben yerli karavan imalatçılarından daha estetik güneş paneli montajları bekliyorum. Tavana kelebek konmuş gibi duran birkaç çıta, akıllı vidalı ve dyson silikonlu montajlar yerine tavana sıfır gömme tip, belli açılara kadar açılabilen özel imalatlar bekliyorum. Aklıma gelmişken kayda girsin diye buraya yazdım.

Tek kelime ile MÜKEMMEL !

Bakmadığım karavan, araştırmadığım model kalmadı. Adria dan hobby e, hymer den caraone a, fendt, tabbert, t@b daha onlarcası. Yani az çok şase mobilya kalitesi kaplamalar ve kullanılan markalar hakkında bilgi sahibiyim.

Bu fiyata bu dizayn kesinlikle bedava! Kur la 8k eur ediyor avrupa da satılsa rekor kırabilir.

Portatif wc nin aynısını ben kullanıyorum kampta, thetford marka ve çok pratik.
Akılcı çözümler sunulmuş, thermosa nın ithal ürünleri kullanılmış ki bende bayağı bir alışveriş yaptım oradan. Kasetli tuvalet mesela sıkıntı değil aynı şey hiç bir farkı yok. Kapıda aynı şekilde sorun değil bunlar ufak detaylar.

Bunları düşünürken fiyatı da düşünmek gerekiyor, eğer herşeyi çok iyi bekliyorsanız 500k TL ye çok güzel tabbertler var. :D

Bence 50k TL bandında FP olarak çok iyi başarılmış bir ürün. Yolları açık olsun umarım başarılı olurlar.

bu üründen yeni haberim oldu. 310 ve 360 modelleri umarım fuarda vardır. F/P çok iyi görünüyor. O1 sınıfında Niewiadow, Uncle gibi rakiplerine göre avantajlı görünüyor.

Dün gidip fuarda inceledim, en çok beğendiğim karavan bu oldu. Gerçekten kaliteli malzemeler kullanılmış ve kenar köşelerden silikonlar çıkmıyor. 360 modelinde ranzalı yatağı da var. Sahiplerinin endüstriyel tasarım mühendisi olduğu farkı ortaya çıkmış.

Ön panoramik cam harika ama perde ile iyice kapatmak lazım akşam otururken veya üst baş değiştirirken.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR