Bürstner Premio Life 430 Ts Mi Yoksa Weinsberg 390 Qd Mi? Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozen_12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 215
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,035
Merhaba,

Aranıza yeni katıldım. Öncelikle ne kadar çok şey öğrendim ki anlatamam.

Ben buraya bir 3. seçenek eklemek istiyorum ancak bu seçeneği netleştirebilmek adına öncesinde hikayemden kısaca bahsetmeliyim. 2 yetişkin 1 çocuk hem yaz hem kış konaklama ihtiyacım var. Hanım misafirimiz olabilir diyor ancak benim fikrim sabit çadırı seven başım üstüne.. Biz şile / Ömerli' de ikamet ediyoruz. Hatta neredeyse hepiniz bilirsiniz Ömerli de ki karavan kampına yürüme mesafesindeyiz. Doğayı çok seviyoruz. Aynı zamanda çalıştığımız için kaçamak zamanlarımız hafta sonları, bayram tatilleri ile kısıtlı. Her şeyden önce ana amacım çevik olabilmek adına 750kg altında kalan bir karavandı. Ancak kar kamplarında kızımızla beraber içinde konforlu da olmalıydık. Yakın zamana kadar tüm odağım yerli ürünlerdeydi. Malum 1-2 marka dışında içinde standartları karşılayan donanım olan ürün yok. Bu nedenle ocak, evye musluk, tuvalet artık ne varsa her şeyin fiyatını öğrenmek zorunda kaldım. Yerli bir ürüne üzerine bunları eklediğimizde de yaklaşık 150k TL (vergi dahil) varılıyor. 9700euro + kdv baz (boş!) fiyatı. Bu fiyat tamam artık ben bunu alıyorum dediğim Carpendo 410 için geçerli. Şöyle ki bu olay o kadar taze ki bu son kapanma olmasa siparişi vermiştik.

Ben bu noktaya kadar Niewiadow dışında hiç Avrupa karavan bakmamıştım. 2. el de olsa hala ilk göz ağrımdır ancak kızım tüm planlarımı bozuyor :smiley: Diğer yerli üreticiler de genelde ürünleri boş verdikleri için bom boş olan bu ürünün yaklaşık 10k (vergi hariç) euro fiyatı o kadar normal gelmişti ki oysa. Bizim için ihtiyaç olan donanımlar ile %50 lik bir maliyet ekleniyor bu ürüne. Yanlış anlaşılmasın ürünü kötülemiyorum bakın almak üzereyken vazgeçtim. Ve vaz geçme sebebim sadece avrupa karavan fiyatlarını öğrenmem ile oldu. Bazen hata tam gözümüzün önündedir bu sebeple göremeyiz. Benim için bu yaşandı.

Çok uzattım kusuruma bakmayın. Ne parayı ne de tecrubeyi hiç kolay kazanmıyoruz. Sonra kriterlerimi netleştirdim.
Kış ortamı için ısıtıcı olmazsa olmaz. Sıcak suyu olacak ama donanım ekonomik olacak.
Mümkünse webasto olmasın tek tip yakıt ile her ihtiyacı çözmeliyim. Yanımda birde mazot taşımak onu takip etmek istemiyorum.
3 Sistem Buzdolabı en az 90lt şart
mümkünse 3.60mt uzunluk ama en fazla 4mt olsun. Çevik olmalı imkan verdikçe manevra kabiliyeti yüksek olmalı ki illa kamp alanı aramak zorunda kalmayayım.
Mümkünse ranza olmamalı aslında bence sabit yatak hiç olmasa da olur. Oturma alanları yatağa dönüşsün.
Ana oturma alanı tavanı, önü arkası her açıda cam olmalı oturan herkes dışarıyı görebilmeli. Ferah olmalı.
Aracımı değiştirme imkanım yok. 1750 devirde 230nm tork üreten 2 çeker bir aracım var idare etmeli. Bu sebeple 900kg üstüne çıkmak istemiyorum. Bunun bir diğer sebebi başlangıçta moverda almak istemiyorum. 1k euro az para değil.
50lt daha az su tankı olmalı.
Ocağı 2li olur 3 lü olur tekli olmadığı sürece çok önemli değil. Tezgah çalışmaya müsait olmalı mutfak önünde mutlaka cam olmalı.
Güvenlik, diğer standartlar falan filan saymıyorum hiç.

16-18k euro maks bütçe var ki aslında o da yok teslimat geç ya o arada biraz daha toparlarız inşallah.

Şimdi bu seçeneklere ben kendimce Adria 360 DD ekledim. Neden DK değil malum ranza. O alanın sabit yatak ile ziyan olması hiç işime gelmiyor. Bu konuda da deneyimlisiniz. kullanışlı olanı bu mudur Sabit yatak olmalı mı illa? Ranza olayını ben mi abartıyorum?

Bu üç avrupa marka / model benim incelediklerim. Hiç birinin gerçeğini görmedim dokunmadım. Alternatif markalara da açığım. İlk sahibi olma takıntım yok ancak 1 yaşından da fazla olsun istemem hevesimiz büyük.

Evet üstadlar. Bana bir reçete çizin.

Teşekkürler.

Bu kriterlerde ben olsam aşağıdaki seçenekleri de eklerdim.

Bailey Discovery/Phoenix 420
Hobby Deluxe 400 SFe
Swan Zümrüt (Yerliler içinde çok iyi kalitede, Bailey çizgisinde)

Etiketler
Bu kriterlerde ben olsam aşağıdaki seçenekleri de eklerdim.

Bailey Discovery/Phoenix 420
Hobby Deluxe 400 SFe
Swan Zümrüt (Yerliler içinde çok iyi kalitede, Bailey çizgisinde)
Merhaba,

Öncelikle fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bailey ve Hobby fiyatları yukarıda kaldı Büstner'e göre. Elma ile elma kıyası değil elbette yanlış anlaşılma olmasın bütçeyi aştı diyeyim daha doğru olacak. Artık ileride kısmet olursa inşallah.

Dün Swan fabrikasına gittim Zümrüt bize küçük. Safir baktım. Ranzalı modeli. Karavanın kalitesi standart donanımı yerinde. Daha toparlanmamış hallerini gördüğünüzde altyapıda ki ürün kalitesini de görüyorsunuz. Bürstner 430 ile aynı donanıma eşlediğinizde Swan biraz yukarıda kalıyor ama o oturma alanı içindeki aydınlık için bile değer buna. (ürün kalitesi de elbette.) Samimi olmak gerekirse aklımızı çok karıştırdı. Üstelik Temmuz teslim olması da ayrı bir cezbediyor alıcısını ancak bizim için çok önemli değil. Açıkcası ben ranzalı bir model istemiyordum. Arkada sürekli bir misafir yatağı yükü taşımak işin doğasına aykırı bana göre. Taşımayı geçtim her cm2 si değerli ortamı daraltıyor. Kırk yılda bir ekstra bir durum olur onunda bakarız çaresine artık o planda. Bunun yanında sabit yatak durumunu çok kabullenmişim. Perdeleri çekince tam bir mini otel odası konumunda bu dizayn. Yeni gelecek 430 larda yatalığın baş ve ayak ucundaki camlarına ek ön duvarda kocaman açılabilir bir cam ile geliyor. Ben yurtdışı videolarında gördüm çok şık duruyor. Aklımda sadece tavan heck i 50*70 büyütme kaldı. yaptır samıydım arada kaldım. Daha zamanımız var o da netleşir yakında. Tabi ben ne dersem diyeyim bir yere kadar. Eşimin fikri benim için çok önemliydi. Oda seçimini dizilimden dolayı Büstner'den yana kullandı. Nihayetinde dün U Karavan Egemen Bey ile görüştük ve siparişimizi de verdik. Hayırlısıyla Kasım gibi gelmesini bekleyeceğiz artık. Biz deniz kampı değil de çoğunlukla bahar ve kış kampları planladığımız için Ekim ayı olsa süper olurdu :smiley:. Karavanın dışı kadar içinde de vakit geçireceğiz biz. Kullanım amacı seçime çok büyük bir etken. Soğuk akşamlarda biz dışarıda iken kızımız içeride yatabilmeli o yatmış ise onun konforunu bozmadan gerekirse iç oturma alanında biz devam edebilmeliyiz. Büstner 430 iç dizaynı da bu sebeple tercih ettik. Bu bakımdan gerçekte 2 ay bekliyor oluyoruz karavanı öncesinde gelse de yatacak çünkü birde onu saklama çabasına gireceğiz o zamana kadar. E bu aşaması da kimimize ekstra maliyet.

Kalın sağlıcakla.

merhaba bizimde küçük bir kızımız olması dolayısıyla ranzalı modeller bana daha cazip geliyor. özellikle oturma gurubu kullanılabilir durumdayken kızımın uyuması açısından ranza bize şart. alt ranza uyuma üst ranza ise depolama için mükemmel görünüyor. weinsberg 400 lk modeli fiyat performans olarak çok hoşumuza gitti. 400 lk kullanan var mı aramızda yorumlarını paylaşırsa çok memnun olurum fuarı kaçırdığımız için henüz yakından görüp inceleme şansımız olmadı. premio life 415 tk da yerleşim ve büyük buzdolabıyla çok hoşuma gitti ama inceleme ve resim göremedim yeni bir model sanırım.

merhaba bizimde küçük bir kızımız olması dolayısıyla ranzalı modeller bana daha cazip geliyor. özellikle oturma gurubu kullanılabilir durumdayken kızımın uyuması açısından ranza bize şart. alt ranza uyuma üst ranza ise depolama için mükemmel görünüyor. weinsberg 400 lk modeli fiyat performans olarak çok hoşumuza gitti. 400 lk kullanan var mı aramızda yorumlarını paylaşırsa çok memnun olurum fuarı kaçırdığımız için henüz yakından görüp inceleme şansımız olmadı. premio life 415 tk da yerleşim ve büyük buzdolabıyla çok hoşuma gitti ama inceleme ve resim göremedim yeni bir model sanırım.
390 qd kullanıcısıyım, yatağı sabit model ve ranzasız model baktığımızdan 400 LK Lay out olarak kapsam dışı idi bizim için.
weinsberg in mobilya kalitesi gerek hafifliği ve göze hoş görünmesi açısından çok iyi.

Ben de bu değerlendirme sonucunda weinsberg 390qd siparişini verdim. Aralık ayında nasipse teslim alacağım. Güneş paneli, ön cam, sıcak hava sirkülasyonu, sineklikler..vb dolu bir karavan. Gelince teslim almadan önce ekstra olarak Mover, Tente ve şehirsuyu bağlantısı taktıracağım.
Bürstner'in iç oturma grubu büyük arka camdan dolayı daha ferah. Ama malzeme kalitesi weinsberg'e göre düşük geldi. Bir de mart teslimi denilince listeden silmek zorunda kaldık.

Ben de bu değerlendirme sonucunda weinsberg 390qd siparişini verdim. Aralık ayında nasipse teslim alacağım. Güneş paneli, ön cam, sıcak hava sirkülasyonu, sineklikler..vb dolu bir karavan. Gelince teslim almadan önce ekstra olarak Mover, Tente ve şehirsuyu bağlantısı taktıracağım.
Bürstner'in iç oturma grubu büyük arka camdan dolayı daha ferah. Ama malzeme kalitesi weinsberg'e göre düşük geldi. Bir de mart teslimi denilince listeden silmek zorunda kaldık.
Hayırlı uğurlu olsun!...

Hayırlı olsun!
Tenteyi iyi düşünün torba tente ucuz ama meşakkatli. İki kişi gerekiyor. (Bende dometic torba 3,10 aldım).
Mover ı Enduro veya muadili taktırın (otomatik)
Aldığınız karavan compact bir karavan hızlı hareket edebiliyorsunuz otoyol da max 110 gibi.
İstanbul'a uzaksanız , gelip gitmesi zorsa, Sıcak yerlerde konaklayacaksanız klima montajıda yaptırın.
Eylül ayında tekrar klima montajı için Agus'un kapısını çalacağım.
Karavanı kullanınca bir ara duanızı alırım.
İhtiyacım var çünkü. :smiley:)

Son düzenleme:

Hayırlı olsun!
Tenteyi iyi düşünün torba tente ucuz ama meşakkatli. İki kişi gerekiyor. (Bende dometic torba 3,10 aldım).
Mover ı Enduro veya muadili taktırın (otomatik)
Aldığınız karavan compact bir karavan hızlı hareket edebiliyorsunuz otoyol da max 110 gibi.
İstanbul'a uzaksanız , gelip gitmesi zorsa, Sıcak yerlerde konaklayacaksanız klima montajıda yaptırın.
Eylül ayında tekrar klima montajı için Agus'un kapısını çalacağım.
Karavanı kullanınca bir ara duanızı alırım.
İhtiyacım var çünkü. :smiley:)
Tavsiyeleriniz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Tente işi kafamı kurcalıyor. Kasetli dedikleri tentenin fiyatı torbalının minimum 2 katı. Son dakika paraya kıyar mıyım, ne yaparım bilemiyorum. Aracım 4*4 pick up. Çekişte ve manevralarda sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum. İzmirde ikamet ediyorum fakat işimden dolayı yazın uzun kamp yapma şansım pek yok. Adria'da karavan bakarken güneş altında pencereleri kapalı karavanları gezerken içerideki boğucu havayı hissettim. Sizi bu konuda anlasam da kulanım planlarımdan dolayı klima taktırmayı düşünmüyorum. Mover, alko veya truma olur.

Bilgi soracağım size. Kamplarda elektrik almak için Uzatma kablosu kaç metre alınmalı? Kablonun kalınlığı ne olmalı? Bir de karavan elektrik tesisatı 12v olduğu için mesela bilgisayar şarj etmek için inverter mı taktırmak gerekiyor karavanı alırken?

Tavsiyeleriniz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Tente işi kafamı kurcalıyor. Kasetli dedikleri tentenin fiyatı torbalının minimum 2 katı. Son dakika paraya kıyar mıyım, ne yaparım bilemiyorum. Aracım 4*4 pick up. Çekişte ve manevralarda sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum. İzmirde ikamet ediyorum fakat işimden dolayı yazın uzun kamp yapma şansım pek yok. Adria'da karavan bakarken güneş altında pencereleri kapalı karavanları gezerken içerideki boğucu havayı hissettim. Sizi bu konuda anlasam da kulanım planlarımdan dolayı klima taktırmayı düşünmüyorum. Mover, alko veya truma olur.

Bilgi soracağım size. Kamplarda elektrik almak için Uzatma kablosu kaç metre alınmalı? Kablonun kalınlığı ne olmalı? Bir de karavan elektrik tesisatı 12v olduğu için mesela bilgisayar şarj etmek için inverter mı taktırmak gerekiyor karavanı alırken?

Torba tente iki kişi ile alışınca 5 dakikada kuruluyor ama iyice ipler ile sabitlemezseniz, en hafif ters rüzgarda ters yüz oluyor. Bir de boy 1.80 altı ise, tabure gerekir:smiley:

Kasetli de bu ruzgara karşı zayıflık problemi var mi yok mu bilmiyorum.

Mover her yerde çok rahatlık.

Aldığınız karavanda 220V prizi , yani inventoru vardır.
Yalniz herzaman 100-150 Watlik aptal inventor, şarj için herzaman işe yarar. Araçta da kullanılır. Hızlı şarj için mesela.

3x2.5 - 25 metre kablo yetebilir. Yalniz sigortalı olmali.

Torba tente iki kişi ile alışınca 5 dakikada kuruluyor ama iyice ipler ile sabitlemezseniz, en hafif ters rüzgarda ters yüz oluyor. Bir de boy 1.80 altı ise, tabure gerekir:smiley:

Kasetli de bu ruzgara karşı zayıflık problemi var mi yok mu bilmiyorum.

Mover her yerde çok rahatlık.

Aldığınız karavanda 220V prizi , yani inventoru vardır.
Yalniz herzaman 100-150 Watlik aptal inventor, şarj için herzaman işe yarar. Araçta da kullanılır. Hızlı şarj için mesela.

3x2.5 - 25 metre kablo yetebilir. Yalniz sigortalı olmali.
Bilgiler için teşekkürler. Boyum 1.81 :smiley: Eşim yardım ederse tabure kullanır.
Karavanı kullanan birinin videosunu izlediğimde karavan içi 220 prizler için teslim alırken 600w'lık inverter taktırdığını söylemişti. Kamp dışı kullanımda sanırım lazım. Sonuçta güneş paneli 12v elektriği sağlıyor. Anladığım o. Benim şöyle bir şansım var, aracımda 100wlık priz bulunmakta. Acil durumda kullanılabilir.

Makaralı kablo, ıvır zıvır şimdiden yavaş yavaş almaya başlayacağım

Haklısınız, prizler harici şebeke varsa kullanılıyor , bir an yanlış düşündüm. Herkesin ihtiyacı farklı olabilir ama bana arabadaki seyyar 150 watlik invertor yetiyor. İhtiyac halinde sonradan taktirabilirsiniz, ben nedense aşırı ısınması nedeniyle büyük invertor sevmiyorum.
Torba tente eş yardımı olmadan çok zor.

Üstadım , Weinsberg kompakt giriş seviyesi orta sınıf bir karavan. (İyi ki almışım bu arada)
Karavanım full olsun diyorsanız. Dometic yada Thule kasetli tente öneririm. Şimdilik almayın isterseniz düşünün araştırın sonrasında bakarsınız.En sağlamı Dometic diyorlar youtube da videoları mevcut. Thule de kötü marka değil.
İçinize hangisi sinerse.
Mover ın markası değil tam otomatik olup olmadığı mühim. Beni dinle 425 avro fazla ver tam otomatik taktır.
Uzatma Kablo 25 m yeterli. Almanız gereken 20 m hortum ve city water için hortum bağlantı aparatları koçtaşta verse markayı kullanıyorum güzel.
İnvertör çok ağır makineler çalıştıracaksanız lazım ki 100 A aküyü çabuk yersiniz.
İnvertör değilde, akü şarj cihazını karavanı 220 v a bağladığımda otomatik çalışacak şekilde taktırmadığıma pişman oldum.
Tekrardan şarj cihazı aldım. Seyyar onu kullanıyorum.
Güneş nasılsa şarj ediyor diyorlar ya. Hava bir bulutlanıyor. Hekiyi açıyorsunuz gölgesi geliyor filan. Paniğe kapılıyorsunuz kullanım fazla ise veya voltaj düşük iken yola çıktıysanız. Akü voltajı düşük olunca akü koruması var. Mover filan çalışmaz. Bana 1 kez oldu kumanda sinyal veriyor.

Üstadım , Weinsberg kompakt giriş seviyesi orta sınıf bir karavan. (İyi ki almışım bu arada)
Karavanım full olsun diyorsanız. Dometic yada Thule kasetli tente öneririm. Şimdilik almayın isterseniz düşünün araştırın sonrasında bakarsınız.En sağlamı Dometic diyorlar youtube da videoları mevcut. Thule de kötü marka değil.
İçinize hangisi sinerse.
Mover ın markası değil tam otomatik olup olmadığı mühim. Beni dinle 425 avro fazla ver tam otomatik taktır.
Uzatma Kablo 25 m yeterli. Almanız gereken 20 m hortum ve city water için hortum bağlantı aparatları koçtaşta verse markayı kullanıyorum güzel.
İnvertör çok ağır makineler çalıştıracaksanız lazım ki 100 A aküyü çabuk yersiniz.
İnvertör değilde, akü şarj cihazını karavanı 220 v a bağladığımda otomatik çalışacak şekilde taktırmadığıma pişman oldum.
Tekrardan şarj cihazı aldım. Seyyar onu kullanıyorum.
Güneş nasılsa şarj ediyor diyorlar ya. Hava bir bulutlanıyor. Hekiyi açıyorsunuz gölgesi geliyor filan. Paniğe kapılıyorsunuz kullanım fazla ise veya voltaj düşük iken yola çıktıysanız. Akü voltajı düşük olunca akü koruması var. Mover filan çalışmaz. Bana 1 kez oldu kumanda sinyal veriyor.

Evet tente için acele etmesem olur. Bakalım karavanı teslim alırken belli olur. Mover'ın yarı otomatik değil de tam otomatik olması neden bu kadar önemli? Yarı otomatikler çok mu zorlayıcı? Hiç bilmiyorum.
İnverterdan vazgeçtim. Extra gereksinim sadece bilgisayar için olur ki onu da araçtan şarj ederim gerekirse. Ama akü şarj cihazı önemli olabilir. Bende einhell ve veta marka iki tane mevcut. Zeytin makinalarında kullandığımız aküleri şarj ediyoruz. Ya onlardan birini alıp manuel olarak kullanacağım. ya da agusa karavanı teslim alırken taktıracağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR