Bürstner Premio Life 430 Ts Mi Yoksa Weinsberg 390 Qd Mi? Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozen_12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 215
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,038

ozen_12

Yeni Üye
Merhaba,

Biz de boş kasa fiyatlarına aldanıp karavan hayaline kapıldık, istediğimiz donanım için gelinen maliyetler sonrasında yabancı karavana yöneldik.

Markalara çok aşina olmadığımız için, tecrübeli arkadaşların desteğine ihtiyacımız var. Modellerden biri Bürstner Premio Life 430 TS, diğeri ise Weinsberg 390 QD Agus Edition. Fiyatları da yaklaşık 151.000 TL ve 155.000 TL. Gönlümüzden geçen Bürstner Premio Life 430 TS ama Weinsberg'in 1.350kg dingili ve güneş enerjisi sisteminin dahil olması aklımı karıştırdı açıkçası.

Kullanan ya da markalar hakkında bilgisi olan arkadaşlar görüş paylaşırsa çok memnun oluruz.

Etiketler
Merhaba,

Biz de boş kasa fiyatlarına aldanıp karavan hayaline kapıldık, istediğimiz donanım için gelinen maliyetler sonrasında yabancı karavana yöneldik.

Markalara çok aşina olmadığımız için, tecrübeli arkadaşların desteğine ihtiyacımız var. Modellerden biri Bürstner Premio Life 430 TS, diğeri ise Weinsberg 390 QD Agus Edition. Fiyatları da yaklaşık 151.000 TL ve 155.000 TL. Gönlümüzden geçen Bürstner Premio Life 430 TS ama Weinsberg'in 1.350kg dingili ve güneş enerjisi sisteminin dahil olması aklımı karıştırdı açıkçası.

Kullanan ya da markalar hakkında bilgisi olan arkadaşlar görüş paylaşırsa çok memnun oluruz.
Her iki karavanda marka olarak kendini kanıtlamış, kaliteli karavanlar
İkisinden de kesinlikle memnun kalırsınız
Yerli kalitesiz karavanlar yerine bunları tercih etmekle çok doğru bir karar vermişsiniz

Tekrar inceledim, weinsberg in yemek masası küçük yani 2 kişilik
Bu bence büyük sorun,eğer karavanı 2 -3 kişi kullanacaksanız weinsberg
4-5 kişi iseniz bürstner

Her iki karavan da çok kaliteli ve zengin donanımlı karavanlar. Güneş enerji sisteminden ziyade iç yerleşimi hangisi hoşunuza gitti ise ona göre karar vermenizi tavsiye ederim. Güneş enerjisi sistemi daha sonradan eklenebilir. Zaten bu karavanlarda çok da önemli değil tüp ile herşeyi çalıştırabilirsiniz.
Ben olsam daha büyük iç hacminden dolayı Bürstner'i tercih ederdim. Zaten yeterince hafif karavanlar. Çoğu araç ile rahat çekilecektir.

Bu fiyatları anlamakta güçlük çekiyorum yerli karavanların yanında üzerindeki donanımlara bakınca gerçekten çok uygun oluyor. Döviz kuru bu kadar yüksek değilken sanki Avrupa karavanların fiyatları daha yüksek kalıyordu. Yerli karavanlar fiyatlarını bu dönemde çok daha hızlı yükselttiler. Euro 3 TL olsa su karavan 50binTL olacak.

Her iki karavan da çok kaliteli ve zengin donanımlı karavanlar. Güneş enerji sisteminden ziyade iç yerleşimi hangisi hoşunuza gitti ise ona göre karar vermenizi tavsiye ederim. Güneş enerjisi sistemi daha sonradan eklenebilir. Zaten bu karavanlarda çok da önemli değil tüp ile herşeyi çalıştırabilirsiniz.
Ben olsam daha büyük iç hacminden dolayı Bürstner'i tercih ederdim. Zaten yeterince hafif karavanlar. Çoğu araç ile rahat çekilecektir.

Bu fiyatları anlamakta güçlük çekiyorum yerli karavanların yanında üzerindeki donanımlara bakınca gerçekten çok uygun oluyor. Döviz kuru bu kadar yüksek değilken sanki Avrupa karavanların fiyatları daha yüksek kalıyordu. Yerli karavanlar fiyatlarını bu dönemde çok daha hızlı yükselttiler. Euro 3 TL olsa su karavan 50binTL olacak.
kesinlikle haklısınız.
şasesinden stabilizatörüne, izolasyonundan hekisine, camından iç mobilyasına, tuvaleti, tentesi, buzdolabına kadar birebir aynısını sipariş ederseniz yerli üretimin maliyeti avrupa karavanın neredeyse 2 katına mal olur. aynı standardı yakalayabilirler mi? orası da meçhul.

ben de bir bürstner kullanıcısı olarak iç mekan ferahlığı ve kullanım ergonomisi açısından bürstneri öneriyorum. arkadaşlar zaten yazmışlar. tekrar etmiş gibi olmayayım ama donanım olarak güneş enerjisi çok gerekli değil. mevcut akü sadece aydınlatma, su pompası ve varsa mover için kullanılıyor. ısıtma ve soğutma ekipmanları lpg tüpüyle halloluyor. 3 sistem buzdolapları verimsiz diyenlere de bakmayın. benim karavanda dometic 3 sistem buzdolabı var ve gayet de buzluğu çatır çatır buz yapıyor. karavan hayatındaki sessizliğini ve kompaktlığını A+++++++ dolaplara değişmem. invertörün fanı, bazal enerji sarfiyatı, buzdolabı kartının fanı bence karavan hayatında olmaması gereken şeyler.

bence seçiminizde ergonomi ve kullanım keyfi ön planda olmalı.

Benim de tavsiyem görmeden almayın. Önce görün, içinize sinsin . Her iki satıcı da güvenilir firma, aç gözlü değiller. Bursterde bir de 425 var, ona da bakın

Herkese teşekkürler. Yazılanlardan sonra tekrar bakınca Bürstner iç mekanı daha ferah olduğu için ona yöneleceğim gibi ama U Caravan en iyi ihtimalle yaz sonu teslim edebileceklerini söylemiş. Bu durum ister istemez kararımı etkileyecek gibi. Yine de gidip karavanı canlı görmek ve bekleyip beklememe konusuna o zaman karar vermek istiyorum.

@bartek 425 bir tane ikinci el ilan var aslında temiz de kullanılmış fakat yerleşim olarak 430 daha doğru bir dizayn gibime geldi. Teslim süreleri bu kadar uzun olunca yine de değerlendireceğim.

@omnitemporal evet dediğiniz gibi gün içerisinde yoğun olduğumdan okuduğum mesajlara anlık dönemiyorum

Kıymetli görüş ve geri dönüşleri için herkese çok teşekkürler.

Kararınız hayırlı olsun, sahibinden.com da,Bir tane knaus 4.80 weinsberg QDK Cara one modeli var
Daha geniş ve ferah
Bence inceleyin,fikriniz değişebilir
Sabit 2 kişilik yatak ve sabit 2 kişilik ranza mevcut,haricinde masa ve oturma Grubu mevcut, yanlız kocaman karavana yine 2 kişilik oturma alanı koymuşlar
Güneş paneli seti ve tente var,boiler var,hemde beklemeden hemen alabilirsiniz
Gördüğüm kadarıyla temiz kullanılmış
çok fazla da bir fiyat farkı yok

Son düzenleme:

Kararınız hayırlı olsun, sahibinden.com da,Bir tane knaus 4.80 weinsberg QDK Cara one modeli var
Daha geniş ve ferah
Sabit 2 kişilik yatak ve sabit 2 kişilik ranza mevcut,haricinde masa ve oturma Grubu mevcut, yanlız kocaman karavana yine 2 kişilik oturma alanı koymuşlar
Çok güzel karavanmış hakikaten fakat benim için ilk etapta hem biraz büyük, hem de bütçemin üzerinde. Bu boyuttaki karavanlara çok bakmamak lazım yoksa diğer karavanlar gözüme küçük gözükecek. :smiley:

Bende bürstner kullanıyorum ( 460 TS) iki markada kendini ispat etmiş sonuçta iç donanım ve layout dizilim olarak hangisi hoşunuza gidiyorsa onu tercih edin.Yalnız iki karavanı girip içine oturmadan karar vermeyin.
ayrıca Türkiyeye yeni giriş yapan bailey karavanlar da çok güzel ve donanımlı özellikle standart olarak fırın büyük avantaj .Bütcenize uyuyorsa Bailey Discovery ve Phoenix modelleri incelemenizi de tavsiye ederim.
Yaşam karavanı olarak donanımlı ve ferah oluyorlar...

Bende bürstner kullanıyorum ( 460 TS) iki markada kendini ispat etmiş sonuçta iç donanım ve layout dizilim olarak hangisi hoşunuza gidiyorsa onu tercih edin.Yalnız iki karavanı girip içine oturmadan karar vermeyin.
ayrıca Türkiyeye yeni giriş yapan bailey karavanlar da çok güzel ve donanımlı özellikle standart olarak fırın büyük avantaj .Bütcenize uyuyorsa Bailey Discovery ve Phoenix modelleri incelemenizi de tavsiye ederim.
Yaşam karavanı olarak donanımlı ve ferah oluyorlar...
Bunlar çok güzel karavanlar ama hakikaten karavan için çok lüks standartlar değil mi? Yola yerli karavanları inceleyerek çıktım diye mi böyle oldu anlamıyorum. :smiley:

Daha geniş ve ferah
Dün vardı ilanda bugün satılmış ☺️ Bende bakıyorum her iki markaya da.

Her iki karavan a da baktım,
1. si içinize hangisi sinerse onu alın. Ben sadece dikkatinizi farklarına çekmeye çalışacağım.
1. fark iç dizaynları farklı. Kullanım kolaylığı açısından kendinizi içinde hangisinde rahat hissediyor ve hayal edebiliyorsanız onu tercih ediniz.

2.Burstnerin banyosunda pencere yok,Denizden gelirken bacaklardaki kumu banyoya uzanıp karavana girmeden dışarıya duş başlığını uzatarak yıkamayı hayal ediyorum. Karavanı kumdan arındırmak zor iş.

3.Burstner'in ön bagaj kapağı çok kullanışsız kafanızı vurur durursunuz,ayrıca arka tepede stop lambası weinsbergte var burstnerde yok. Yüksek araçların Fren yaptığınız daha rahat görmesini sağlıyor. İnce bir detay.

4. Maliyet olarak aynı olmasına rağmen burstnerde ön cam yok halbuki weinsberg opsiyon olmasına rağmen koymuş. Kaç yüz avro o ön cam.(siteden bakmak lazım)
Her iki karavanda dizilimde yatağı ön tarafa koymuş. Weinsbergte önde pencere var. Dolayısı ile perde var.
Burstnerde yatak başına yan tarafa küçük cam koymuş.Perde konumlarına dikkat.

Burstnerde büyük camı arkaya koymuş oturma yerinde ferah ortam sağlamış.
Weinsberg arkaya camı banyoyu arkada tercih ettiği için daha küçük koymuş.

Yabancı karavanlarda cam maliyeti arttırır aynı şekilde hekinin büyüklüğü.
Fakat yinede F/P karavan alıcam diye sizin kullanışınıza uygun olmayan karavan almayın.

@omnitemporal in yaptığı yorum da önemli. Karavanda otururken rahat etmek enaz yatarken rahat etmek kadar önemlidir.
Ben kahvaltı harici orada zaman öldürmeyi düşünmüyorum fakat birde yağmura 4 kişi yakalanmak var. :smiley:)

Tamamen kişisel Tercih meselesi.

Burstnerin youtube videosu altında bulduğum yorum @AKMühendis imzası taşıyordu.
Çok güzel bir karavan, iki kişi kullanımı için mükemmel. Bir yatak ve daimi açık oturma gurubu. Benim için tek eksiği, ön penceresinin olmayışı. 15 yıllık gezgin, mokampa uğramayan bir karavancı olarak, ön camı, yani geceleri yatakta iken zaman zaman çeken aracımı görmek benim vazgeçilmez emniyet tedbirim. Başarılar dilerim. Gezenbilir Akmühendis.

Satıcının cevabı:
Merhaba. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Ön pencere opsiyonel olarak seçilebilen bir donanım olarak sunulmakta. Yatak bölümünde hem baş hem de ayak ucunda pencere bulunduğu için standart pakette gerek görülmemekte. Ancak kişisel isteğe göre opsiyonel ekstralar listesinden seçim yapılabilir bu aksesuar için. Selamlar.

Son düzenleme:

Bürstner Premio Life 430 ts modelinden biz de sipariş ettik. Weindberg 390 daha albenili görünüyor ama bizim 2 küçük çocuğumuz var, 390 modeli bize küçük olur diye Bürstnere yöneldik.

Ön cam opsiyonunu almak konusunda da çok fazla camı olduğu için almamayı düşünüyoruz. Belki tecrübesizliğimizden dolayı yaptığımız bir hatadır ama yaşayıp göreceğiz artık. :smiley: Karar veremediğimiz tek opsiyon yatak üzerine 50*70 heki uygulaması. Yaşam alanında sadece oturma grubu üst çaprazında 40*40 heki mevcut. Bunun heki etkisi yaşatıp yaşatmayacağından emin değilim. Bu sebeple belki yatak üzerine 50*70 heki opsiyonu alırız.

Son olarak Bürstnerin bu modelinde zemin ısıtma opsiyon olarak alınamıyor. Küçük çocuğu olan bizim gibi aileler için bir dezavantaj.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.