Burdur Salda Gölü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,460

penguen

Zirve
resimgoster.aspx

Yeşilova İlçe Merkezine 6 km. uzaklıktadır. Göl Antalya-Denizli Pamuk kale Ana-tur güzergâhı üzerinde ve ilimizde yaz ve kış aylarında turizm hareketliğinin yoğun olarak yaşandığı ve tur otobüslerinin göl kenarında bulunan tesislerden yeme-içme ve kısa süreli dinlenme ihtiyaçlarını giderdikleri çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Doğan baba, Salda, Eşeler Dağları ve Kaya dibi Taşı önünde teşekkül etmiştir. Yapı itibariyle menşei tektoniktir. Denizden yüksekliği 1193 metredir. Tehlikeli bir bataklık sahası yoktur. Oldukça yuvarlak bir görünümü vardır. Suyu tatlıdır, içinde balık yaşar. Çok derin göllerden biridir. Balık yakalaması zordur. 47 km2 lik bir sahayı kaplar. Güney cephesinde bulunan Sultan Pınar suyu burayı bir mesire yeri haline getirmiştir. Göl çevresinde tabii kumsallar mevcuttur. Gölden sonra kumsalları takiben ormanlar başlar.
Salda Gölü ve çevresi, 14.6.1989 tarihinde 1.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmış iken, bu karar Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 28.7.1992 tarih ve 1501 sayılı yeni kararı ile tadil edilerek, Salda Gölü kıyısındaki bazı mahaller, 2.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Etiketler
Ynt: Burdur Salda Gölü

Merhaba,

Bugüne değin gördüğüm en güzel mavilerden biri...

Cavid Sezen

Temmuz 2007
[attachment=1]

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür. Göller bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin en derin göllerinden biridir.

Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü'nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır. Göle 1989 yılında Doğal Sit Alanı statüsü verilmiştir.

Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın rekreaktif amaçlı kullanımına olanak sağlamaktadır.

Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m.'dir.[attachment=1][attachment=2][attachment=3]

1

2

3

gezmen' Alıntı:
Merhaba,
Bugüne değin gördüğüm en güzel mavilerden biri...
Cavid Sezen
Temmuz 2007

yusufkaya' Alıntı:
Çok güzel bir yerdir. İmkanı olan mutlaka görmeli..

Cavid Bey'in dediği gibi, en güzel mavi... Türkiye' de illa tek bir göl görmek istiyorum diyenler sadece burayı görmeliler,
Yusuf Bey de çok haklı, mutlaka ve mutlaka görülmesi gereken göllerden , hatta yerlerden biri..... :smiley:

[attachment=1][attachment=2]

TR Burdur Yesilova Lake Salda Turkey  01

TR Burdur Yesilova Lake Salda Turkey  02

Bölgenin en temiz gölü olmakla birlikte Dünyada** sayılı temiz göller arasındadır.Mutlaka görülmesi gereken yerdir.

Salda gölü kenarındaki orman kampı ise her türlü olanakları olan ve son derece ucuza konaklayabileceğiniz bir yer.Çadır ve karavan ile yapılan kampçılığa uygun.Elektrik alabilirsiniz.Gölde yüzebilirsiniz.Havası ise etrafındaki çam ormanları ve rakımından dolayı çok güzeldir.Yazın sıcak zamanlarında uğrarsanız daha iyi olur çünkü havaların soğuk olduğu dönemlerde burası daha da soğuktur.Ankara ve Burdur un doğu kısmında kalan illerden çıkıp ta Fethiye yönüne gidecek olan karavancıların rotalarında bulunmasında fayda görüyorum.Antalya üzerinden gelip Kaş-Kalkan sahil bandını kullanmadan Fethiye veya Marmaris yönüne gidecek olanların da Korkuteli-Söğüt ara yolunu kullanmadan direk Burdur'a çıkarak oradan da Salda ya uğramalarını tavsiye ediyorum.

skill' Alıntı:
Salda gölü kenarındaki orman kampı ise her türlü olanakları olan ve son derece ucuza konaklayabileceğiniz bir yer.Çadır ve karavan ile yapılan kampçılığa uygun.Elektrik alabilirsiniz.

Bu yıl, orada bir sıkıntı olduğunu duydum. Burada konaklamayı düşünenlerin, burayla ilgili bilgileri doğrulatmalarında yarar var diyorum.

Esen kalın
Cavid Sezen

Merhaba,
salda gölü etrafında en uygun kamp kurulacak yer neresidir? tercihim göl kenarı ve çam ağaçlarının altı :smiley:
koordinat olarak verirseniz de bulabilirim.
teşekkürler.

macmaneman doğanbabayı geçtikten sonra araçla salda köyüne doğru giderken gölün kenarında çamların altında kurulu bir tesis var bugün itibariyle atıl durumdaydı ama belkı yaza aktifleşiyordur bilemem. burası olmaz diyorsan biraz daha ilerlersen çok daha güzel alanlar var ama burada su sıkıntısı olabılır. ben şahsen daha sakin olduğu için tesislerin ilerisini tercih edeceğim yaklaşık 2 ay içerisinde burada kamp atmayı düşünüyorum muhtemelen ilk kampım olacak.

Antalya ya giderken Uçak tan görmüştüm.. hatta fotografını bile çektim..bulursam eklerim.. gerçi buraya fotograf nasıl ekleniyor bilmiyorum....sonradan haritaya baktım..çektigim resim ile uyuştu ;D oradan aklımda Salda gölü... forumda ismini görünce atladım hemen... resim eklemeyi tarif edin uçaktan çektigim resmi bulursam hemen ekleyeyim

şuan bende uğraşıyorum becerebilirsem söylerim bugün gezdim ama arabayla dolaştım etrafından.yürüyerek eminim daha fazla zevk alacağım hele birde kamp yaptım mı tamamdır biraz daha ısınması gerek havanın ama

DSCF3003

DSCF3004

DSCF3005

DSCF3010

DSCF3013

PERLINGANIT' Alıntı:
macmaneman doğanbabayı geçtikten sonra araçla salda köyüne doğru giderken gölün kenarında çamların altında kurulu bir tesis var bugün itibariyle atıl durumdaydı ama belkı yaza aktifleşiyordur bilemem. burası olmaz diyorsan biraz daha ilerlersen çok daha güzel alanlar var ama burada su sıkıntısı olabılır. ben şahsen daha sakin olduğu için tesislerin ilerisini tercih edeceğim yaklaşık 2 ay içerisinde burada kamp atmayı düşünüyorum muhtemelen ilk kampım olacak.
Sayın perlinganit, cevap yazdığın ve bu nedenle konuyu hortlattığın için teşekkür. salda gölü etrafında çadır kuracağım yerin tesislerden uzak olmasını istiyorum, zaten 1 gece kalacağım için su sorunu olmaz diye düşünüyorum..ay ışığının göle yansımasını izlerken mangalda kokoreç yemek en büyük hayalim salda gölü kenarında ;)

zirvelerin sesi' Alıntı:
Antalya ya giderken Uçak tan görmüştüm.. hatta fotografını bile çektim..bulursam eklerim.. gerçi buraya fotograf nasıl ekleniyor bilmiyorum....sonradan haritaya baktım..çektigim resim ile uyuştu ;D oradan aklımda Salda gölü... forumda ismini görünce atladım hemen... resim eklemeyi tarif edin uçaktan çektigim resmi bulursam hemen ekleyeyim
SEvgili Kardeşim,
İletilerini yazarken alt başlıkda Dosya ekle bilgisi altında,GÖZAT butonu yada aynı yerde beyaz kolon içinde
DOSYA SEÇ kutucuğu var. Hangisi varsa ona TIKLA Bilgisayara önceden yüklediğin resimleri aç seç tıkla
Birden fazla resim yükleyeceksen (hakkın bir ileti için 5adet) DAHA ÇOK EKLENTİ yi tıkla açılan kolono aynı yöntemle yükleyebilirsin.
Kolaygelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR