Bundan Böyle Ver Elini Yunanistan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,460
Sonraki duraklar Fanari ve Kavala. Sınırdan uzaklaştıkça fiyatlar normlara daha bir yaklaşıyor. Gene de Türkçe menüsü olan yerlerin diğerlerine göre %25 daha pahalı olduğunu müşahade ettim. Türkün Türke yaptığını burada da görmüş olduk... :smiley:

Genel değerlendirme: Yunanistan hem coğrafyası ve insanıyla Türkiye'ye çok benziyor. Aradaki tek fark dil ve hakim din. Bu farklardan muhtemelen ikincisi ülkedeki "öküz" seviyesini neredeyse 0 düzeyine çekmiş. 3 gündür buralardayım, ne sinirimi bozan bir şey oldu ne de gerildiğim bir an.

Yolda serseri araç kullanan, yere tüküren, bağıra çağıra konuşan, korna çalan, hanutçusuydu, laf atanıydı ez cümle hiç bir "öküz" görmedik. Uzun bir süredir ilk defa nefes alabildimi hissediyorum kendi adıma.

Türk Devrimi'nin zamanında başarmaya çalıştığı muasır medeniyet seviyesi Yunanistan'da yerinde izlenebilir....

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Etiketler
yunanistan

Aradaki tek fark dil ve hakim din. Bu farklardan muhtemelen ikincisi ülkedeki "öküz" seviyesini neredeyse 0 düzeyine çekmiş. 3 gündür buralardayım, ne sinirimi bozan bir şey oldu ne de gerildiğim bir an.
alıntıladığım ifadenize binaen bir soru sormak istiyorum size, acaba Yunanistan ile aramızdaki farklardan biri olan ve sizin ifadelerinizle Yunanistan'da öküz olarak tabir ettiğiniz insan tipini sıfıra indiren hakim din farklılığını kaldırmak için hepimiz topluca Yunanistandaki hakim dine mensup olsak bizde de o tarif ettiğiniz öküz tipindeki insan adedi sıfırlanır mı? Bu yazdıklarınızda gerçketen samimi misiniz yoksa bir ironi yaptınızda ben mi anlayamadım karar veremedim.

Sayın wankel'in sorusuna cevaben (Admin'den bu yazışmaya dokunmamasını rica ediyorum; standard kumdur-güneştir-yemektir gezi izleniminin biraz dışına çıkıyoruz ama o kadar özgürlüğümüz olsun lütfen.)

Sorunuzun yanıtı: Muhtemelen evet.

Aslında mesele "akılcılığı" ve "evrensel etik ilkeleri" ön planda tutmakta. Yani Türkiye, arkaik şaman dininde kalsaydı ya da Mevlana, Bektaşi-Alevi öğretisine sırtını bu kadar dönmeseydi ya da Müslümanlığın şekilci pratiklerini özünden daha üstün tutmasaydı ya da ağırlıklı Deist/Agnostik/Ateist felsefeyi benimseseydi ya da hıristiyanlıkla tanışsaydı MUHTEMELEN içinde yaşadığımız toplu kendini daha fazla bilen, daha toleranslı ve asgari nezaket/görgü kurallarını çok daha fazla içselleştirmiş bireylerden oluşurdu...

Buraya kadar "muhtemelen" diyorum. Bundan sonrası ise "kesin" bilgidir:

Dinin temeli ahlaktır. Tersi doğru değildir. Yani ahlaki değerler din temelli değildir. Ancak dini inanışlar içinde vücut bulurlar.

İfade etmeye çalıştım.

Geziyle ilgili bazı resim ve ek yorumlarımı birkaç gün içinde göndereceğim.

Sevgiler

Sayın wankel'in sorusuna cevaben (Admin'den bu yazışmaya dokunmamasını rica ediyorum; standard kumdur-güneştir-yemektir gezi izleniminin biraz dışına çıkıyoruz ama o kadar özgürlüğümüz olsun lütfen.)

Sorunuzun yanıtı: Muhtemelen evet.

Aslında mesele "akılcılığı" ve "evrensel etik ilkeleri" ön planda tutmakta. Yani Türkiye, arkaik şaman dininde kalsaydı ya da Mevlana, Bektaşi-Alevi öğretisine sırtını bu kadar dönmeseydi ya da Müslümanlığın şekilci pratiklerini özünden daha üstün tutmasaydı ya da ağırlıklı Deist/Agnostik/Ateist felsefeyi benimseseydi ya da hıristiyanlıkla tanışsaydı MUHTEMELEN içinde yaşadığımız toplu kendini daha fazla bilen, daha toleranslı ve asgari nezaket/görgü kurallarını çok daha fazla içselleştirmiş bireylerden oluşurdu...

Buraya kadar "muhtemelen" diyorum. Bundan sonrası ise "kesin" bilgidir:

Dinin temeli ahlaktır. Tersi doğru değildir. Yani ahlaki değerler din temelli değildir. Ancak dini inanışlar içinde vücut bulurlar.

İfade etmeye çalıştım.

Geziyle ilgili bazı resim ve ek yorumlarımı birkaç gün içinde göndereceğim.

Sevgiler

Sn Trek71 , sizi tutan yok gidin hristiyan olun , Yunanistana iltica edin , Türkiye yi bu kadar yerin dibine batırmıyalım lütfen , yazılarımızı dikkatli yazalım , güzellikleri yazmaya çalılalım , insanlara öküz diyeceğimize , eğitmeye çalışalım , bu foruma da dini diyaneti ve ırkı karıştırmayalım , çorba oluruz sonra .

Süleyman Bey,

Iki satır yazıya bile tahammül edilemeyen, konunun özünü ve kullanılan dili anlamadan saldırıya geçme kültürünün yaygın olduğu bir ülkede zaten uzun süre yaşamamız mümkün değil. Sizin defetmenize gerek yoktu; zaten bir aksilik olmazsa bir yıl içinde ülkeden göçmeyi planlıyoruz. Kararımızın doğruluğunu teyid ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Sıkınıtımız tam da burada başlıyor. Kimse kimsenin fikrine düşüncesine saygı duymuyor. Eğer yazılan konuşulan şeyler kendi düşüncelerinize uymuyorsa olmaz hemen üstüne konulup "hmmmm" ne yazdın sen bakim deyip üstüne gidilir insanların.
Yazılanlar sizin için doğru değilse, doğru olanı doğru bir uslüpla anlatırsınız, karşınızdaki anlar/anlamaz ya da hemfikir olur /olmaz. O zaman ona göre hareket edersiniz.
Yargılamak, emir kiplerinde cümleler kurmak pek hoş olmuyor.

Çok değil 6 ay sonra , ah Türkiyem demeye başlarsınız , benden söylemesi , iyi göçmeler dilerim .

Ulkemiz ne de olsa son durak. Kacip gitmek yok Sn.Trek

Daha dibi gormedik, bir kac abd-eu ve icimizdeki kalleslerin ortak saldirisindan sonra gorur yukselmeye baslariz.

Din konusu bence acik forumlarda tartisilmasi sakincali cunku herkesin inanci, zekasi, anlayisi farkli oldugu icin hem yanlis anlasilmaya hem de yanlis yonlendirilmeye musait.

Bulgar baba Turk anne arkadasim var. Esasinda baba benim is arkadasim. Evde cocuklarla anne turkce konusmak istemiyor ki bulgarca aksanlari bozulmasin orada ikinci sinif gorulmesin diye. Egitiminiz finans durumunuz ne olursa olsun yabanci ulkede birinci sinif vatandas olma cok zor. Huseyin (Akdeniz)Bey belki bu konuda bilgi verir ben de yaniliyor olabilirim.

20160913 140821
20160913 140749
20160913 140655
20160913 140625
20160913 140316
20160913 140203

Bu resimler Kavala Batis Kamp'tan. Kendine ait plajı, yüzme havuzu, restoranı ve sosyal imkanları ile 4 yıldızlı otel konseptinde bir tesis.
Karavanı koyduğunuz bölümler biraz sıkışık geldi bize...Elektrik dağıtımı yapılmış ama suyunuzu etrafa serpiştirilmiş çeşmelerden alıyorsunuz. Bazı noktalara hortum vs. Yetmediğinden taşıma su ile yaşamak gerekti.
Kamp 80'li yıllarda kurulmuş. Tuvaletler, duşlar oldukça eski/yıpranmış ama çok temizdi.

20160916 175523
20160916 175952 HDR
20160916 175503

Bu resimler de Fanari'de (Fener) kaldığımız kumsal kenarından. Yunanistan'da kamp dışı konaklama artık resmi olarak yasakmış. Ancak düşük sezonda polis ses çıkarmıyormuş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.