Bu Gün Kalan Ömrümün Ilk Günü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erhan Balamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,715
Selam,

Dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım :smiley:
Gördüğüm bazı uygulamalarda buhar bariyeri yapılmadığı için levhalarla örtmenin görünmeyen noktalarda yoğuşmayı engelleme noktasında faydası olmuyor. Hiç izolasyon yapmadan gövde ile buhar bariyeri arkasında kuru hava bırakırsanız da yoğuşma derdimiz olmaz ama teknik olarak bunu yapabilme şansımız yok. Isıcamlarda bunu yapıyorlar ve dış camın iç yüzeyinde <0C° dış ortam sıcaklıklarında bile yoğuşma görmüyoruz.

Sadece karavanlarda değil, konutlarda da buhar bariyeri çok önemli bir konu. Parkenin altına döşenen şiltenin öncelikli amacı beton yüzeyle parke arasında buhar bariyeri oluşturmaktır. Uygulamada buna önem veriliyor mu; hayır :D

Üstünü kapattığımız, arkasına müdahale etme şansımız olmayan noktada oluşacak yoğuşma çok büyük sorunlar çıkartacaktır. Kirişler de yapılan işlemlerdeki en zayıf nokta. Yer kaybı olmaması için düz yüzeylere oranla daha ince izolasyon ile üstlerinden geçiliyor ve boş hacimde biriken hava miktarı da daha fazla. PU köpük bu hacimdeki hava miktarını düşürüyor -hatta sıfırlıyor neredeyse- ve nemin yapışacağı bir yüzey bırakmıyor. Sabırla fiberli izolasyon ile o boşlukları dolduranlar da var ama PU köpük uygulama olarak daha kolay :smiley:

Keşke hacim ve yer sıkıntımız olmasa ayrıca kirişsiz düz bir yüzeyimiz olsa da EPS/XPS döşeyip gitsek :D

Saygılar.

Etiketler
Gri su deposunun montajını yaptığım özel saplamalar ile yerine sabitledim.
Boşsaltım vanasını en alt seviyeden (1") vana ile, deponın üst kısmından ise mutfak lavabosu , banyo lavabosu ve duş gideri için girişer yapıp (1") havalandırma içinde (1/2") rekor girişi yaptım.Ekli dosyayı görüntüle 520940Ekli dosyayı görüntüle 520941Ekli dosyayı görüntüle 520942Ekli dosyayı görüntüle 520943Ekli dosyayı görüntüle 520944Ekli dosyayı görüntüle 520945

Depo güzel yerleştirilmiş

Sent from my iPad using Tapatalk

Selam,

Herkes norm çalışma yapmayabiliyor maalesef :D
Bazen ırksal özelliğimiz olan 'yaptım-oldu' şeklinde hızla iş bitiriyoruz ama bedeli ağır oluyor;)

Saygılar.

Ekli dosyayı görüntüle 520836
Yatak altının bölmesiz olmasının faydaları çok ama, resimde görülen düzeni (bana göre :smiley:) kurabilmek için bölmek zorunda kaldım. Sağ tarafta temiz ve atık su bidonları ile sandelyeler ve masa. Araçla ilgili ne varsa sol tarafta. Sol tarafın ilerisi üç katlı, uzun balık malzemelerini fazla yer kaplamadan yerleștirebilmek için. Ortada 6 adet kutu var. Bu kutularda önde yer bulamayan her șey var.

Bu küçük araçta kaybedip aylar sonra bulduklarım olur.:smiley:

Çok sık kullanılan eșyaların (sandelye, masa gibi) kolay erișilebilecek yerde olması önemli. Gezilerimizde bir yerde kısa bir mola versek genellikle ilk ișim sandelyeleri çıkarmak olur.

Güzel bir aracınız var. Bașarılar.

Teleskopik ağır yük çekmece rayı L profil ile 40 x 120 cm plastik kasaya montajlansa arkada kalan malzemeye erişim ya da aradığını bulmak daha kolaylaşır mı?

40 x 120 kasa

Teleskopik ağır yük çekmece rayı L profil ile 40 x 120 cm plastik kasaya montajlansa arkada kalan malzemeye erişim ya da aradığını bulmak daha kolaylaşır mı?
Benzer bir sistemi kafamda olgunlaştırmaya çalışıyorum. Plastik kasaları aldım en pratik yerleşim planı nasıl olur onu bir kaç denemeden sonra bulabileceğimi umuyorum.

Son kat bariyer izalasyonundan sonra her tarafı aralık kalmayacak şekilde alüminyum bant ile bantladım. Sızma yapacak nokta olmamasına dikkat ettim.
20200504 184525 copy 1612x907
20200504 193405 copy 1612x907
20200504 193414 copy 1612x907
20200504 193543 copy 1612x907
20200506 170844 copy 1612x907

Karavancı dostlarımın tavsiyelerine uyarak arka kapılarda izalasyon konusunda azami dikkat gösterdim.
Kapı lastiklerini sökerek wd40 ile yıkadım sonra vazalin ile yağlıyarak bir kaç gün beklettim ve tekrar wd40 ile yağları ve kirleri arındırdım. Son olarak yerine takarak silikonlu lastik spreyi ile yağladım lastikler pamuk gibi oldu. Arka kapaktaki gıcırtılar kesildi.
Yıkamacıda da basınclı su ile test ettim içeri gram su almadı.
Böylelikle bir problemi daha kafamdan sildim 😀
20200418 142929 copy 1612x907
20200418 142934 copy 1612x907
20200418 153628 copy 1612x907
20200418 153632 copy 1612x907
20200418 153634 copy 1612x907

Yük çekmece rayı iyi fikir. Aradığımıza ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Aylar süren uzun gezilerde yanımızda bir çok şeyi götürmek söz konusu olabiliyor. Geziler için giyecek ve ayakkabılar dahil bir çok şeyi devamlı araçta bırakıyorum. Günlük veya kısa gezilerde araca temiz su doldurup yiyiecekleride buzdolabına koyarak yola çıkabiliyoruz.

Aradığımı çabuk bulabilmek için çok sayıda fazla derin olmayan kasa kullanıyorum. Hangi kasada ne olduğunuda zamanla öğrendim.:smiley:

Son düzenleme:

Selam,

Dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım :smiley:
Gördüğüm bazı uygulamalarda buhar bariyeri yapılmadığı için levhalarla örtmenin görünmeyen noktalarda yoğuşmayı engelleme noktasında faydası olmuyor.........

Üstünü kapattığımız, arkasına müdahale etme şansımız olmayan noktada oluşacak yoğuşma çok büyük sorunlar çıkartacaktır. Kirişler de yapılan işlemlerdeki en zayıf nokta.......

Saygılar.

Bu nem buharlaşma işini karavanlar için bu kadar önemsemenin gereği olmadığını düşünenlerdenim.
Genelde karavancılar özellikle Türkiyede olanlar yazlıkcı tip ,sıcak havalarda gezen kış aylarında veya soğuk havalarda evlerinde geçirenler çoğunluğu oluşturmakta.
Bu tip karavancıların gezdikleri sıcak aylarda soğuk sıcak ısı farkı oluşmayacağından, saç gövdede nemi önleme adına köşe bucak her boşluk için izolayon yapmasının gereği yok.

Kış yada soğuk havalarda gezen karavancılarında bunu takıntı yapmasının gereği yok.
Oluşabilecek nem yada su damlacığının tahliyesi için tahliye delikleri açılması ile sorun oluşturmaması gerekir.

Son düzenleme:

Yan duvarları ve tavanı 6mm. kavak kontra ile kapladım.
Kavak kontrayı mastik ile karkaslara yapıştırdıktan sonra sunta vidası ile sıktım. Önemli nokta vida ile sıkarken vida başlarının kontaraya tamamen gömülmesini sağlamaktır. Bu daha sonraki macun çekmede büyük kolaylık sağlıyacaktır.
20200512 165637 copy 1612x1209
20200514 173133 copy 1612x907
20200514 173144 copy 1612x907
20200514 173148 copy 1612x907
20200514 173154 copy 1612x907
20200514 173234 copy 1612x907

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.